Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Miere Manuka

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 Naijax, on 05 martie 2019 - 16:55, said:

Mierea poliflora este foarte buna dar, parca sa zic ca aia de salcam imi place mai mult
Oricum, faptul ca se zahariseste cel mai greu (cam aprox. un an) este adevarat

S-o vezi pe cea de rapita: zaharisirea se face în câteva zile. Fiecare tip de miere e recomandata pentru o afecțiune anume (de fapt este un ajutor pentru medicație) similar plantelor din care este extras polenul.

#56
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002

 Naijax, on 05 martie 2019 - 16:35, said:

Este folosita in industria cosmetica pentru diferite crème si lotiuni care par sa aiba oarece efect benefic.
bine zis, "par".

#57
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

 alx42, on 05 martie 2019 - 16:23, said:

...
dar restul siturilor scriu numai de bine despre aceasta miere, ca vindeca multe etc
...
Sunt minciuni. Mai exista o discutie despre mierea manuka vs. Helicobacter pylori pe forum la tratamente alternative.
E plin internetul de basme apicultoresti.

#58
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

 Naijax, on 05 martie 2019 - 16:42, said:

Aici sunt de acord
In Hypermarket sau Supermarket gasesti miere cu gramada dar ... contrafacuta
Ca fapt divers - mierea naturala se zahariseste (cristalizeaza)
Cel mai greu se zahariseste aia de salcam care este si cea mai buna
Multi cand vad miere zaharisita stramba din nas - gresit
Asta e dovada ca e naturala
am vazut destula miere zaharisita la Lidl, sau este o zaharisire fake???

#59
jojinea

jojinea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.02.2015
A distrus careva stafilococul auriu cu mierea asta?

#60
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 jojinea, on 12 martie 2019 - 13:12, said:

A distrus careva stafilococul auriu cu mierea asta?
Se fac cercetări . Au reușit decolorarea lui .

#61
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Daca vreti sa gustati o miere autentica de lofant, extrasa anul trecut, puteti sa incercati.  

E 15 lei un borcanel mic si 28 lei un borcan mare.
Mierea e de calitate, densa, zaharisita, produsa intr-o livada, extrasa in sistem familial pentru consum propriu.

Puteti incerca si, daca va place mai pot aduce, cand ma mai duc pe la tzara.

Livrare doar in Bucuresti.

Mierea arata asa:

https://ibb.co/VVGjKfv
https://ibb.co/D1NhC21

Edited by Kres, 02 April 2019 - 14:27.


#62
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Eu am incercat mierea de manuka pt stafilococ auriu. Nu are nici un efect. Asadar nu mai dati banii pe miere de manuka, cand puteti cumpara miere romaneasca de 10 ori mai ieftina.

#63
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Mai exista si tipuri "exotice"  de miere-exotice pt ca se gasesc mai rar prin Ro- miere de cimbru, lavanda, portocal, nu am consumat asa ceva, dar din ce am consumat, rapita e preferata mea, si da, se zahariseste in citeva zile.

Hipocrate a zis acum citeva mii de ani ca alimentatia e primul medicament. Si a zis bine
Omul modern orbit de materialism e sceptic si cind nu e cazul. Fiecare face vrea pina la urma.

#64
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Mie nu îmi place mierea zaharisită .
Există vreo metodă safe de a o aduce la normal (am înţeles că după o anumită temperatură devine toxică) ?

#65
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Mergi la producator in targ... exista miere care nu solidifica, eu am avut niste miere din mana care si dupa 4 ani era la fel de lichida. Omul de la care am luat a fost apicultor toata viata dar n-a stiut sa-mi zica sigur de ce unele mieri se zaharisesc si altele nu.

#66
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 genius, on 18 iunie 2019 - 14:42, said:

Mie nu îmi place mierea zaharisită .
Există vreo metodă safe de a o aduce la normal (am înţeles că după o anumită temperatură devine toxică) ?

nu devine toxica, stai linistit(a).
doar isi pierde din proprietatile curative, daca este incalzita peste 40 grade celsius.
o consumi pentru ca iti place sau pentru a beneficia de efectul curativ ?

https://www.mierepen...peraturi-inalte

hm, chiar asa. in perioadele caniculare, in cazul stupilor care stau in plin soare, cu siguranta temperatura din stup depaseste uneori 40 grade celsius.
oare ce fac apicultorii in astfel de situatii, recolteaza mierea "compromisa" sau o arunca/folosesc la altceva ?

#67
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Nu m-am gândit la asta :)
Am halit ce am citit :)

#68
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Pt a deveni din nou lichida se poate baga borcanul intr-o oala cu apa fierbinte. Trebuie fiert la foc mic. Probabil se face lichida si daca se lasa cateva ore in apa fierbinte fara a clocoti in timp ce este pus borcanul . Ce-i drept isi mai pierde din proprietati. Mierea  devine toxica daca  se pune in alte lichide peste 80 grade.

#69
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Eu am încercat sa o "lichefiez" punând borcanul la încălzit, în cuptorul cu microunde, timp de 30 de secunde. Îmi trebuia neapărat un pic de miere lichida, sa pun pe o arsura (ma oparisem pe antebraț cu apa clocotita), cu miere zaharisita nu puteam da direct pe arsura, era prea aspra și nu suportam încă o durere în plus.

#70
gladioc

gladioc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 23.05.2019

 hammeru, on 04 iulie 2018 - 21:34, said:

Poate cineva să-mi spună dacă e atît de bună cum se spune? Mă interesează pentru Helicobacter Pilory,şi cît timp durează tratamentul cu Miere,mulțumesc anticipat ! Dacă ştiți un magazin online serios cu acest produs,oare Plantum.ro e serios magazinul?
o altă invenţie să ia bani mulţi proştilor...

#71
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 genius, on 18 iunie 2019 - 14:42, said:

Mie nu Ăźmi place mierea zaharisită .
Există vreo metodă safe de a o aduce la normal (am Ăźnțeles că după o anumită temperatură devine toxică) ?

Poti s-o incalzesti dar isi pierde calitatile. O sa obtii o zeama inerta. Mierea pe care o vand eu e zaharisita toata. Nu ai nevoie sa mananci mai mult decat o lingurita odata.

 corinadaniela, on 18 iunie 2019 - 15:23, said:


hm, chiar asa. in perioadele caniculare, in cazul stupilor care stau in plin soare, cu siguranta temperatura din stup depaseste uneori 40 grade celsius.
oare ce fac apicultorii in astfel de situatii, recolteaza mierea "compromisa" sau o arunca/folosesc la altceva ?

Nu exista miere care sa se compromita de caldura in stup pentru ca e sterilizata cu enzime de albine, ventilata pentru cresterea vascozitatii si capacita de albine in fagure. Problema degradari mierii se pune doar in spatiul exterior si doar in contact direct cu caldura si aerul.

Nu recomand lichefierea termica a mierii. Mierea NU se consuma intinsa pe paine (asociere tembela indigesta) ci cu lingurita sau pusa in ceai.


#72
MateiIonescu

MateiIonescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 18.10.2020
Mierea Manuka este comerciala si la preturi mari, cauta pe cineva de la tara si cumpara o miere de casa, cu siguranta este peste Manuka.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate