Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Alimentare EeePC

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.02.2008
Salutare,
Am un EeePC care inca functioneaza si as avea nevoie sa-l incarc de la o priza de bricheta pe motocicleta.
Solutia cu invertor o stiu dar nu-mi surade.
Alimentatorul original scoate 12V/3A.
Cum motocicleta scoate intre 13V si 14.5V nu l-as conecta direct. Am cumparat un stepdown reglabil dar cum in ultima perioada n-am avut noroc la alimentatoare nici cu asta n-am avut, reglajele nu-si fac treaba.
Ma gandeam ca in loc de convertor stepdown sa folosesc 2 diode inseriate.
Credeti ca rezista partea de incarcare din laptop la sa zicem 13V in loc de 12V?

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu cred sa fi facut cineva asemenea experimente, sa-ti poata da un raspuns clar. Pe o dioda cu siliciu pica 0,65V, in medie, deci zic sa incerci cu 3 in serie. Poblema e amperajul, la 3A se cam incalzesc, trebuie puse pe radiatoare. Poti folosi doua punti redresoare de 20-50A, in carcasa de aluminiu, din ambele folosesti cele doua diode in serie, daca e prea mica tensiunea, lasi doar una din una din ele.

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Poţi să-l legi liniştit pe direct, n-are nimic, însă dacă vrei să fii sigur poţi cu 2 diode serie.

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
ai incercat sa pui aparatul de masura pe alimentator? ma indoiesc ca scoate 12V fix.

#5
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Ala e curent de incarcare a bateriei, nu cred ca debiteaza 3A constant,cat ai tu nevoie. Si nu masori tensiunea in gol ci in sarcina. In gol stepdown-ul iti transfera tensiunea la iesire nemodificata. Doar in functie de sarcina scade la iesire.

#6
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Exista incarcator pentru masina (12 V). Eu am unul universal, se pot selecta mai multe tensiuni de iesire. Mai are si diferite modele de jackuri. L-am folosit cu un lenovo s-10e, nu au fost probleme. Cand l-am luat, acum vreo 7 ani, am dat pe el vreo 40 lei.

#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
În cel mai rău caz se poate folosi un regulator SEPIC, sunt unele la 2-3 dolari, care funcţionează atât la tensiuni mai mari cât şi mai mici ca ieşirea.

#8
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

ai incercat sa pui aparatul de masura pe alimentator? ma indoiesc ca scoate 12V fix.
In gol scoate 12.1V, in sarcina n-am masurat ca nu prea am cum fara sa desfac laptopul sau sa tai/intep cablul.

Quote

În cel mai rău caz se poate folosi un regulator SEPIC, sunt unele la 2-3 dolari, care funcţionează atât la tensiuni mai mari cât şi mai mici ca ieşirea.
Unu deasta ar fi ideal pt ca ar incarca optim si cand motorul e oprit dar m-am trezit tarziu si nu mai am timp sa-l comand si sa-mi ajunga cand am nevoie.

O sa fac o proba cu 2 diode, sper sa nu crape :)

#9
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.02.2008
Panarama asta mica are personalitate, nu se incarca cu altceva in afara de incarcatorul original.
Nu stiu cum se prinde , mufa pare sa fie una clasica cu 2 contacte nu cu 3. Probabil are ceva comunicatie suprapusa pe linia de alimentare?
Am incercat cu sursa mea reglabila setata la 12V si 3A, pe laptop apare alternant cu frecventa mare ba ca se incarca ba ca nu se incarca, din sursa trage f putin si alternant si se mai aude in laptop un ticait cu frecventa de aprox 1Hz, similar cu ticaitul pe care-l scot alimentatoarele in comutatie atunci cand intra in protectie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate