Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Oferta 4 euro - roaming inclus

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poate sunt eu chior si nu gasesc, insa pe browserul de pe mobil am reusit sa gasesc oferta la cartela 4 euro - 30GB national, 1.4GB in roaming, 100min/sms national si roaming, nelimitat in Vodafone. De pe pc nu gasesc oferta.

Oferta pare extrem de tentanta deoarece este singura cu roaming inclus. Urmatorul prag este la 15 euro. Deci ai de ales, ori 4 euro ori 15 euro. Asta ca sa nu te mai deranjezi si sa activezi inca o extraoptiune pt roaming pe langa optiunea curenta.

Ce credeti, merita?

Am uitat sa mentionez ca are valabilitate 35 de zile, ceea ce este extraordinar avand in vedere ca majoritatea au doar 28 de zile. (5,6,10,12,15 euro), (7e -35 zile, 8e - 42 zile)

Edited by MembruAnonim, 04 July 2018 - 12:37.


#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca ai nevoie de roaming in perioada urmatoare si nu vorbesti mult national, eu zic ca merita. Poti face un screenshot cu oferta?

#3
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
au si cei de la telekom ceva cu 4 euro dar e ascunsa bine oferta, am avut o cartela neincarcata candva, mi-au tot trimis mesaje si pana la urma a fost si o oferta la 4 euro

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Attached File  Screenshot_20180704-133438.png   411.85K   225 downloads

Valabilitatea este mare, 35 de zile fata de 28, net si minute in roaming, net national 30GB plus net vorbesti net primesti, nelimitat in vodafone. Problema ar fi cele 100 min nationale.

Eu sincer as activa oferta asta pt netul si minutele in roaming. De fapt pt roaming in sine, faptul ca pot fi sunat si pot suna (chit ca as face-o de pe credit incarcat). Am patit-o de cateva ori cand eram in afara si nu puteam primi ori da telefoane cu toate ca imi incarcasem 10 euro ca sa am. Abia dupa am aflat ca nu se poate chiar daca ai credit. Trebuia activata o extraoptiune roaming Dar trebuia sa dezactivez oferta nationala. Niste nesimtiti Vodafone.

Edited by MembruAnonim, 04 July 2018 - 12:49.


#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
https://www.vodafone...index.htm#tab-1 => optiunea din mijloc.

View PostMembruAnonim, on 04 iulie 2018 - 12:51, said:

Abia dupa am aflat ca nu se poate chiar daca ai credit. Trebuia activata o extraoptiune roaming Dar trebuia sa dezactivez oferta nationala. Niste nesimtiti Vodafone.
Asa e reglementarea europeana, nu ai acces la roaming daca ai credit + optiune nationala. Trebuie sa ai fie doar credit, fie si o optiune de roaming.
Nu am inteles de ce, dar asa a interpretat ANCOM-ul prevederile UE.

Edited by AlexEn, 04 July 2018 - 13:01.


#6
iuliangrecu

iuliangrecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 26.09.2010
Atentie

-Activarea unei oferte cu Roaming duce automat la dezactivarea ofertei naţionale existentă pe contul tău şi pierderea beneficiilor incluse.

-În momentul activării ofertei de roaming orice apel/trafic de internet va fi consumat din beneficiile incluse, indiferent dacă te afli în România sau în roaming, în altă țară.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAlexEn, on 04 iulie 2018 - 12:59, said:


Asa e reglementarea europeana, nu ai acces la roaming daca ai credit + optiune nationala. Trebuie sa ai fie doar credit, fie si o optiune de roaming.
Nu am inteles de ce, dar asa a interpretat ANCOM-ul prevederile UE.

In cazul asta cine si-ar dezactiva oferta nationala? Multi poate au oferte negociate care sunt convenabile.

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Era vorba doar de prepay. La prepay nu ai oferte negociate.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Corect, my bad. Oricum, poate doar ce ti-ai reactivat o oferta iar peste 3 zile trebuie sa pleci in afara. Ar fi o pierdere de bani sa dezactivezi oferta si sa pierzi banii.

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Poti sa iti pui peste o optiune de roaming si nu mai trebuie sa o dezactivezi pe cea nationala.

#11
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 13.05.2013
Stati sa inteleg.

Daca activez oferta asta,Oferta 4,mai trebuie sa activez ceva sau pot folosi 1400 MB in roaming?

E patru euro cu TVA sau fara?

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postfarockhcm, on 04 iulie 2018 - 15:02, said:

Stati sa inteleg.

Daca activez oferta asta,Oferta 4,mai trebuie sa activez ceva sau pot folosi 1400 MB in roaming?

Ii popti folosi fara sa mai nimic altceva. Si ai si 100 min. Asta daca nu le consumi inainte.
Oricum, si mie mi-a atras atentia si imi pare tentant, deoarece iti ofera acces la roaming, ceea ce ofertele de 6-7euro nu.

Edited by MembruAnonim, 04 July 2018 - 15:09.


#13
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 13.05.2013
Pe mine ma intereseaza numai netul ca backup cand plec afara. Mai am ceva net in roaming si la telekom.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da. Consider ca este decent sa ai 1,4GB net in roaming.

#15
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View PostAlexEn, on 04 iulie 2018 - 12:59, said:

https://www.vodafone...index.htm#tab-1 => optiunea din mijloc.


Asa e reglementarea europeana, nu ai acces la roaming daca ai credit + optiune nationala. Trebuie sa ai fie doar credit, fie si o optiune de roaming.
Nu am inteles de ce, dar asa a interpretat ANCOM-ul prevederile UE.
Asa a interpretat vodafone ro din "respect" fata de clientii sai.
Au gasit o portita sa-si bata joc(inca odata) fata de clientii sai.
Nu are nicio legatura cu directiva europeana.

#16
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Si Orange are fix aceleasi reguli.
Daca ai ceva de obiectat poti scrie ANCOM-ului si sigur iti vor raspunde. Daca nu respecta directiva, sigur nu scapa autoritatile ocazia de a le da o amenda.

Evident ca are legatura cu directiva europeana, aceea s-a aplicat la toti operatorii. Daca esti din categoria celor care au inteles din reglementare doar ca in roaming se vor putea utiliza fara nicio restrictie resursele nationale atunci inteleg de ce pui problema la modul asta.

#17
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Am zis vodafone ca suntem pe aria lor....stiu ca si orange face la fel.
Banuiesc ca e legal ......dar "apreciez"  comportamentul vodafone fata de clienti comparand cu alte retele din UE...aceeasi directiva.

#18
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Am activat si eu oferta ca imi expira perioada de gratie la cartela (imi trebuie pentru primit SMS pentru login la BT ca altfel renuntam de mult la ea). Am incarcat 4 euro si am activat oferta de 4 euro.

Locuiesc in strainatate. Mai exita limitarea de utilizare in afara de aia 1400 Mb in roaming? Ca inainte te limitau in timp. Adica daca petreceai prea mult timp in roaming, jap, te taiau de la portie complet chipurile pentru utilizare abuziva.

Am telefon de la firma cu 10Gb de net inclus in UE, deci nu atarn la netul lui vodafone. Intreb de curiozitate.

Edited by izometric, 04 July 2018 - 22:04.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate