Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Scoateti frigiderul din priza cand plecati de acasa pentru mai mult timp ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#55
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018

View Postandreic, on 08 iulie 2018 - 20:43, said:


E pe bune in multe locuri in cladirile rezidentiale, prin contcact, in afara de forta majora desigur. La unii in SUA ajung sa inchirieze boilere mobile ca sa asigure apa calda daca le pica ceva la centrala prioprie... iti arat si poza cand o gasesc.

LE poza
Attachment boiler mobil.jpg

Ii costa de cel putin 4 ori mai mult sa plateasca chiriasilor despagubiri zi de zi decat sa inchiriere un boiler care sa mearga nonstop si motorina adecvata cu zilele, saptamanile pana-si rezolva problema.

Cazul celebru de care ziceam ca a fost pe net si chiar pe SP:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OP30okjpCko?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vezi in descriere, "This means, in order to shut the water off for this one apartment, the entire building's water would have to be shut down. The apartment complex requires a $150 fee to be paid every 30 minutes the water is turned off. The shut off valves and water heaters are behind locked doors and are only accessible by the complex staff. This is obviously a flawed system compared to the ideal of each apartment having separate shut off valves. The landlord is far too cheap to do anything about it.

Acu crezi ? Posted Image

S-a intamplat in SUA unde aunt cu totul alte legi fata de Europa si pare sa fie o gogoasha media. Ti-am explicat cazul meu: clqdire cu 10 apartamente din care toti germani in afara de mine. Propriatarul nu a patit nimic.

#56
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007
Un frigider scos din priza, daca nu este dezinfectat la golire, dupa stationare sunt sanse mari sa se umple de mucegai.
Am un frigider mic care sta de 3 ani nefolosit in garaj.. nu mai stiu de ce l-am deschis odata, dar m-am ingrozit cum arata pe dinauntru.. negru si verde, plin de mucegai. Poate bag o poza maine

Ca sa maresti inretia termica a frigiderului,  nu ar strica sa pui niste sticle mari de plastic cu apa in el, si in congelator. Va consuma ceva mai mult in prima zi pana se egaleaza temperaturile, si apoi va ramane asa, mai ales ca nu deschide usa nimeni.  Masa de gheata din el va stoca frigul si va ramane rece mai mult timp, compresorul va intra in functiune mai rar.
Noi am avut in congelator rate si gaste de la tara, legume vinete si ardei copti si fructe. Practic congelatorul este mereu plin. Congelatorul raceste la -17 grade. Nici de la o pana de curent de 12 ore, nu se intampla nimic, daca nu deschizi usa si lasi aer csld inauntru.

View PostLunaCrystal, on 08 iulie 2018 - 15:04, said:

Dar tot nu e incendiu, explozie sau deastea.

In plus la tot mai multe blocuri apa se poate inchide doar la un singur apartament, din scara. Se opreste doar la apartamentul ce face inundatie. Si aproape la toate se putea/poate opri apa doar la baie sau doar la bucatarie pentru vecinii de pe o coloana.


Poate niciodata. Depinde de noroc. Si oricum si acasa poti gati nesanatos si in oras poti manca sanatos. Stiu o gramada la care daca ai lua probe din mancarea gatita acasa si de la fast food iese de cel putin de 10 ori mai sanatoasa cea de la fast-food/alte restaurante.
Stau la casa. Am toate robinetele "duble". Adica la chiuveta, daca set strica bateria, pot inchide inainte de racordul flexibil apa, chiar in locul unde iese teava din perete. Am si la masina de spalat, la bude. Doar la dus nu este, pentru ca ar arata urat si nunse practica.  Dar am patit odata o porcarie. Dupa saptamani de ger, a inghetat robinetul din garaj, desi era infasurat cu tot felul de chestii care sa-l protejeze de frig. Si s-a incalzit taman in timpul noptii, si a tasnit apa  de aveam arteziana in garaj. La doua noaptea, cauta tarnacnop sa deschizi capacul de la camin, coboara la contor sa inchizi apa de la bransament.. cauta scule piese de schimb.. iarna.

Am cunoscut un tip , inspector de protectia muncii, scotea din proza tot , mereu. Si daca mergea in pauza la curs, scotea laptopul din priza. Ca daca trece femeia de serviciu si se impiedica de cablu? Avea si el dreptatea lui. Dar ma gandesc ca si prizele alea au fost gandite pentru un anumit grad de utilizare/ uzura.


La hoteluri, sistemul electric este gandit sa opreasca curentul in tot apartamentul, cu exceptia frigiderului. Bagi cartela in locas, ai curent peste tot. Scoti cheia cu cartela, dupa 5 minute se opreste tot, in afara de frigider.

#57
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Care 5 minute, 1 minut, atat la Caciulata cat si in Antalya. Prima data am vazut balarie din aia la Hoten National in Mamaia, 2006. M-am prins ca frigiderul nu se opreste. Bine ca nu a existat in anii '90 asa ceva ca atunci luam mereu radioul cu ceas dupa mine, il bagam in priza frigiderului. Acum iau laptopul.

Robinetii aia de avarie se numesc coltare, si eu am peste tot, la dusuri nu dar poti opri din perete unde sunt coloanele, acum e un capac de plastic elegant dar la bloc scoteam 2 bucati de caramida cu 2 placi de faianta atasate, din spatele piciorului chiuvetei, pentru acces la robineti si gura de vizitare de la canalizare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate