Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Scoala Superioara de Aviatie Civila

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
Mariann1

Mariann1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.07.2018
Salut, am terminat liceul la un profil de mate-info .. si imi doresc sa urmez o cariera in aviatie. Ma gandeam sa aplic la SSavc , dar nu am destule informatii despre acest domeniu.. cum ar fi .. exista locuri la buget? Din cate am inteles.. au existat. Cum sunt examenele care se dau? Probe fizice? Te poti angaja ca pilot de linie la o companie(TAROM, Ryanair etc) dupa ce ai terminat scoala?( ai obtinut licenta ..) si de ce licenta este nevoie ? Daca are cineva mai multe informatii.. sau chiar detine o licenta .. va rog sa imi spuneti mai multe.


Multumesc mult !

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Nu mai sunt locuri bugetate. Licenta trebuie sa fie ATPL si costa cat un apartament. Aia mai iefinta, PPL, nu-i pentru zborul comercial.

#3
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Calea mai ieftină e să mergi la Academia Forțelor Aeriene, dar acolo-i militărie.

Edited by britneysbitch, 03 July 2018 - 20:05.


#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Plus ca trebuie sa lucrezi niste ani buni in armata si apoi poti pleca (ori pleci inainte dar platesti tot ce ti-au dat, mai ai de echivalat si licenta).

#5
Mariann1

Mariann1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.07.2018

View Postneagu_laurentiu, on 03 iulie 2018 - 20:00, said:

Nu mai sunt locuri bugetate. Licenta trebuie sa fie ATPL si costa cat un apartament. Aia mai iefinta, PPL, nu-i pentru zborul comercial.
Bun.. deci locuri cu taxa.. iar suma ar fi undeva la 40k euro ,nu? Si licenta ATPL cu toate cursurile si orele.. 60k euro maxim , dar din ce am observat cel putin la TAROM trebuie un numar minim de 500 de ore de zbor exceptand orele facute in scoala.. si ma gandesc ca pentru orele alea trebuie niste bani in plus pentru ca nu cred ca exista vreo firma care angajeaza piloti fara experienta..
Despre examene stii ceva?Si mersi :)

View Postbritneysbitch, on 03 iulie 2018 - 20:05, said:

Calea mai ieftină e să mergi la Academia Forțelor Aeriene, dar acolo-i militărie.
Am avut tangente cu domeniul militar.. nu imi place ideea de a cere permisiunea de a pleca s.a.m.d . Taxa este mare.. dar nu imposibila :) atata timp cat visul exista.. eu cred ca se poate realiza.. dar nu stiu ce fel de examene sunt ..

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Daca ai banii si certificatul medical, esti ca si intrat. ATPL la inceput e "frozen" si mai trebuie sa faci zboruri in calitate de copilot pana ce ajungi la un prag sa poti deveni capitan. Dar astea-s detalii interne. Sigur ca poti zbura, totul e sa ai bani, scoala de aviatie iti asigura cate ore vrei daca le platesti. Mai trebuie si type rating pe avionul dorit, ori pe banii tai ori ai companiei, depinde cum gasesti. In functie de  piata, o companie poate lua si absolventi si-i mai zboara ea ori daca are de unde alege si-i convine pretul, ia experimentati.

Edited by neagu_laurentiu, 03 July 2018 - 20:13.


#7
Mariann1

Mariann1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.07.2018

View Postneagu_laurentiu, on 03 iulie 2018 - 20:10, said:

Daca ai banii si certificatul medical, esti ca si intrat. ATPL la inceput e "frozen" si mai trebuie sa faci zboruri in calitate de copilot pana ce ajungi la un prag si poti deveni capitan. Dar astea-s detalii interne. Sigur ca poti zbura, totul e sa ai bani, scoala de aviatie iti asigura cate ore vrei daca le platesti. Mai trebuie si type rating pe avionul dorit, ori pe banii tai ori ai companiei, depinde cum gasesti. In functie de  piata, o companie poate lua si absolenti si-i mai zboara ea ori daca are de unde alege si-i convine pretul, ia experimentati.
Am inteles.. tu esti in domeniu ? Si este vorba doar de bani si certificatul medical? nu sunt examene la mate respectiv engleza si fizica? si imi poti explica mai in detaliu notiunea de type rating ?Posted Image

Edited by Mariann1, 03 July 2018 - 20:15.


#8
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
atatia bani ca sa fii un sofer iradiat...

pilot de drona direct nu exista?

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Nu sunt, doar un pasionat (si pe vremuri doritor sa intru la o astfel de scoala).
"Type rating" e o atestare ce-ti da dreptul sa zbori acel avion. Ca o miniscoala strict pe acel tip, ore teoretice si practice. Adica tu esti pilot in general dar trebuie o mica scolarizare pentru cunoasterea exacta a acelul avion in particular.
Sunt examene, engleza si fizica. Dar nu trebuie sa fii olimpic!

Edited by neagu_laurentiu, 03 July 2018 - 20:16.


#10
Mariann1

Mariann1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.07.2018

View Postneagu_laurentiu, on 03 iulie 2018 - 20:15, said:

Nu sunt, doar un pasionat (si pe vremuri doritor sa intru la o astfel de scoala).
"Type rating" e o atestare ce-ti da dreptul sa zbori acel avion. Ca o miniscoala strict pe acel tip, ore teoretice si practice. Adica tu esti pilot in general dar trebuie o mica scolarizare pentru cunoasterea exacta a acelul avion in particular.
Sunt examene, engleza si fizica. Dar nu trebuie sa fii olimpic!
Practic.. categoria de avion (type rating) am inteles, mersi.. Si totusi ai incercat sa intri ?:) modele de examene ai vazut pe undeva? Si sper ca nu trebuie sa fii olimpic..:)

#11
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

atatia bani ca sa fii un sofer iradiat...

Noroc c-ai reușit tu să ne demonstrezi cum poți cu zero investiții și pasiune să ajungi un om care prestează un serviciu util societății și propriei persoane.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Cand am vrut eu nu au fost locuri in acel an, am intrat la calculatoare imediat, am prins pasiune si nu m-am mai intors.
Gasesti absolventi pe formurile urmatoare:

forum.fly-ra.com
groups.yahoo.com/neo/groups/aviatia/conversations/messages
romanian-spotters.forumer.ro

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Stiam ca astia de la Wizzair au propria scoala de pilotaj. Dupa te angajeaza ei.

#14
Mariann1

Mariann1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.07.2018

View PostMembruAnonim, on 03 iulie 2018 - 20:22, said:

Stiam ca astia de la Wizzair au propria scoala de pilotaj. Dupa te angajeaza ei.
Stii cumva ce implica scoala de pilotaj la ei ?:)

View Postneagu_laurentiu, on 03 iulie 2018 - 20:21, said:

Cand am vrut eu nu au fost locuri in acel an, am intrat la calculatoare imediat, am prins pasiune si nu m-am mai intors.
Gasesti absolventi pe formurile urmatoare:

forum.fly-ra.com
groups.yahoo.com/neo/groups/aviatia/conversations/messages
romanian-spotters.forumer.ro
Mersi mult laurentiu.. dar totusi daca asta era o pasiune din trecut.. poate un vis, de ce l-ai dat deoparte?

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Toate scolile implica la fel.

Nu am dat deoparte dar traiesc suficient de bine din actuala meserie, zborul e doar o alta pasiune (imi permit sa platesc unul de agrement cand am chef).

Edited by neagu_laurentiu, 03 July 2018 - 20:29.


#16
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018

View PostMariann1, on 03 iulie 2018 - 20:09, said:



Am avut tangente cu domeniul militar.. nu imi place ideea de a cere permisiunea de a pleca s.a.m.d . Taxa este mare.. dar nu imposibila Posted Image atata timp cat visul exista.. eu cred ca se poate realiza.. dar nu stiu ce fel de examene sunt ..
Hai-hai, lasă.
Nu de a cere permisiunea îți este ție frică.
Ci de faptul că știi că acolo trebuie să fii foarte tare ca să reziști.

Edited by Daredevil666, 03 July 2018 - 20:29.


#17
Mariann1

Mariann1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.07.2018

View PostDaredevil666, on 03 iulie 2018 - 20:28, said:

Hai-hai, lasă.
Nu de a cere permisiunea îți este ție frică.
Ci de faptul că știi că acolo trebuie să fii foarte tare ca să reziști.
Nu imi este frica nici de permisiune .. nici de faptul ca trebuie sa fii tare ca sa rezisti:) doar ca in domeniul militar totul se schimba .. cand e nevoie de tine indiferent de zi/ora/ de locatia in care esti trebuie sa te prezinti.. sunt avantaje si dezavantaje ca in orice alta profesie. Depinde de fiecare, depinde ce vrea sa faca cu viata lui :) sper ca nu ai inteles gresit ceea ce am vrut sa transmit

#18
sceptic_schizo

sceptic_schizo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 23.02.2009
https://adevarul.ro/...4c53/index.html

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate