Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Scoala de meserii

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
Salut!
Credeti ca e mai ok o facultate in raport cu o scoala de meserii?
Sa zicem ca faci 4 ani o facultate, dupa realizezi ca nu o sa lucrezi nicidoata in domeniu pentru ca nu ti-a placut.
Daca faci o scoala de meserii, in 6 luni aflii daca te pasioneaza sau nu domeniul.In caz ca nu te pasioneaza, ai pierdut 6 luni, nu 4 ani.
Ar fi o alternativa sa faci o scoala de meserii, ulterior sa faci o facultate in domeniu?
Caz personal:Vreau sa dau la facultatea de mecanica.E posibil ca dupa 2-3 ani sa realizez ca nu e pasiunea mea, asta insemnand ani pierduti.De aceea, ma gandesc sa merg la o scoala de meserii in domeniul mecanicii auto, sa ma angajez, si ulterior sa fac facultate daca ma pasioneaza.
Imi cer scuze in avans daca am postat unde nu trebuie.

#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

 carturarulobosit, on 03 iulie 2018 - 15:21, said:

Sa zicem ca faci 4 ani o facultate, dupa realizezi ca nu o sa lucrezi nicidoata in domeniu pentru ca nu ti-a placut.
inseamna ca ai o problema din moment ce ai nevoie de 4 ani ca sa iti dai seama de asta Posted Image . Eu de mic am fost pasionat de desen tehnic sau chestii vizuale ce tin de creativitate... mergi pe ceea ce iti place sa faci. Eu nu am nici facultate si am propria firma in domeniul creativitatii (grafica 3D) Posted Image . Daca intr-o zi nu o sa mai mearga, mi-as dori sa invat tamplarie Posted Image . Nu stiu de ce, dar mi-ar placea sa lucrez cu lemn

Edited by Andreysc7, 03 July 2018 - 15:30.


#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Salut.

Cam ce ți-ar plăcea să faci ? Adică gen 40 de ani de acum încolo. Ce job ?

#4
UlrichVans

UlrichVans

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 28.06.2018
Ce-i aia "scoala de meserii"? Ca la noi oficial nu exista... pe vremuri erau scolile profesionale ce se faceau in loc de liceu... dupa liceu in afara de facultate mai e postliceala, nu stiu daca exista pe domeniul respectiv... in rest diverse cursuri din afara sistemului de invatamant...

Asta cu pasionatul/nepasionatul ar trebui sa o cam stii dinainte...

Edited by UlrichVans, 03 July 2018 - 15:33.


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 carturarulobosit, on 03 iulie 2018 - 15:21, said:

aflii daca te pasioneaza sau nu domeniul
Ar trebui sa fii pasionat inca de la admitere, indiferent unde. Altfel daca mergi pe principiul pofta va veni mancand, iti asumi riscurile.

#6
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018

 Andreysc7, on 03 iulie 2018 - 15:30, said:

inseamna ca ai o problema din moment ce ai nevoie de 4 ani ca sa iti dai seama de asta Posted Image . Eu de mic am fost pasionat de desen tehnic sau chestii vizuale ce tin de creativitate... mergi pe ceea ce iti place sa faci. Eu nu am nici facultate si am propria firma in domeniul creativitatii (grafica 3D) Posted Image . Daca intr-o zi nu o sa mai mearga, mi-as dori sa invat tamplarie Posted Image . Nu stiu de ce, dar mi-ar placea sa lucrez cu lemn
Mie mi-a placut marea, am aplicat la academia navala, respins la proba medicala.Alta pasiune ar fi sportul, dar nici profesor de sport nu m-as face

 UlrichVans, on 03 iulie 2018 - 15:32, said:

Ce-i aia "scoala de meserii"? Ca la noi oficial nu exista... pe vremuri erau scolile profesionale ce se faceau in loc de liceu... dupa liceu in afara de facultate mai e postliceala, nu stiu daca exista pe domeniul respectiv... in rest diverse cursuri din afara sistemului de invatamant...

Asta cu pasionatul/nepasionatul ar trebui sa o cam stii dinainte...
Nu stiam cum sa o numesc, ma refer la niste cursuri de initiere si perfectionare in care faci o luna doua teorie, dupa lucrezi practic vreo 6

#7
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

 carturarulobosit, on 03 iulie 2018 - 15:46, said:

Mie mi-a placut marea, am aplicat la academia navala

Poti sa aplici si pentru ospatar pe malul marii :)

#8
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
E sezoniera treaba. In schimb pe un vas de croaziera e altceva.

#9
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018

 dreaQ, on 03 iulie 2018 - 15:58, said:

E sezoniera treaba. In schimb pe un vas de croaziera e altceva.
Stiu cum e treaba pe un vas de croaziera.Vreau sa prind 50 ani, nu sa ajung cu spatele rupt in 4.

 Andreysc7, on 03 iulie 2018 - 15:56, said:


Poti sa aplici si pentru ospatar pe malul marii Posted Image
Nu zic ca e rusinos sa muncesti, dar am aspiratii in viata.Ospatar devine si Gelu de la carciuma cu 4 clase.

#10
UlrichVans

UlrichVans

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 28.06.2018

 carturarulobosit, on 03 iulie 2018 - 15:46, said:

Nu stiam cum sa o numesc, ma refer la niste cursuri de initiere si perfectionare in care faci o luna doua teorie, dupa lucrezi practic vreo 6
Eu zic asa: incearca la facultate, macar diploma aia are un renume, iti deschide alte porti. Cursuri de aiurea poti face oricand(chiar si in paralel cu facultatea).

#11
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 UlrichVans, on 03 iulie 2018 - 15:32, said:

Ce-i aia "scoala de meserii"?
Exista! Se numeste scoala de arte si meserii. E tot profesionala doar ca i-au schimbat numele acum vreo 10-15 ani.

LE: My bad! Se face in locul liceului nu facultatii.

Edited by baliosss, 03 July 2018 - 16:30.


#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
el se refera la ceva cursuri care nu au treaba oficial cu invatamantul romanesc ci niste cursuri (cred ca private) care faci niste teorie dupa care niste practica si la sfarsit pierzi timpul respectiv fara nimic in mana. Nu mai bine te angajezi ca si mecanic auto? Vezi daca iti place si dupaia avansezi odata cu experienta. Dar tine minte o sa avansezi pana la un pas anume dupa care o sa ti se ceara facultate.

Daca esti pasionat de ceva, atunci fa o facultate in directia respectiva. Chiar daca sunt 4 ani, sunt 4 ani care iti pot deschide unele porti. Chiar daca este o hartie si multi sunt de parere ca este un rahat, in multe domenii si joburi fara acest rahat nici nu se uita la tine.

Asa ca bafta! Si eu am schimbat 1 facultate (dupa 1 an pierdut) pana sa ma decid ce doresc sa fac cu adevarat.

#13
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018

 business11, on 03 iulie 2018 - 16:47, said:

el se refera la ceva cursuri care nu au treaba oficial cu invatamantul romanesc ci niste cursuri (cred ca private) care faci niste teorie dupa care niste practica si la sfarsit pierzi timpul respectiv fara nimic in mana. Nu mai bine te angajezi ca si mecanic auto? Vezi daca iti place si dupaia avansezi odata cu experienta. Dar tine minte o sa avansezi pana la un pas anume dupa care o sa ti se ceara facultate.

Daca esti pasionat de ceva, atunci fa o facultate in directia respectiva. Chiar daca sunt 4 ani, sunt 4 ani care iti pot deschide unele porti. Chiar daca este o hartie si multi sunt de parere ca este un rahat, in multe domenii si joburi fara acest rahat nici nu se uita la tine.

Asa ca bafta! Si eu am schimbat 1 facultate (dupa 1 an pierdut) pana sa ma decid ce doresc sa fac cu adevarat.
Cam asta e problema, ca nu mi-am descoperit pasiunile.Daca ar fi sa ma gandesc, mi-ar placea sa am o ferma cu animale si sere.Sa produc si sa vand(carne, produse din carne).Dar nu stiu care ar fi sansele in RO sa realizez asa ceva avand in vedere ca nu am banii necesari(am vreun hectar prin judetul Iasi, cred ca e cam putin pentru ce vreau eu sa fac)

#14
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018

 carturarulobosit, on 03 iulie 2018 - 15:21, said:

....
Depinde.
Mergi pe risc în ambele cazuri,
make no mistake about it Posted Image

Singurul avantaj care poate exista
este experiența câștigată în timpul liceului
(dacă tatăl tău te-a dus sau școala te-a dus în astfel de locuri pentru practică) ;
în rest nu îți dai seama de ce presupune practic un anumit domeniu,
că teorii sunt destule și sunt foarte iluzorii toate.

Sunt unii care se cred mai ”răsăriți” decât alții
pentru că unde au dat, acolo și-au și găsit pasiunea
- nu sunt mai răsăriți, sunt doar norocoși.

Așa cum se întâmplă ca unul să-și ia nevastă 1x
și să fie iubirea vieții,
în timp ce altul divorțează de 4x
până își găsește perechea.

În schimb norocul este pentru proști:
dacă ești tare, nu ai nevoie de noroc.
Întâmpini eșec/dezamăgire în domeniul ales, și ce ?
Mergi mai departe, nu cade cerul.

Edited by Daredevil666, 03 July 2018 - 17:16.


#15
Indominus

Indominus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 28.06.2018
@carturarulobosit : din cate stiu eu , in Romania pentru a devenii inginer in domeniul autovehiculelor trebuie sa faci in cadrul Politehnicii ( Bucuresti,Timisoara,etc) sau a unitatilor de invatamant superior echivalente,facultatea de Transporturi sectia de Autovehicule Rutiere,facultate care este mai complexa decat facultatea de Mecanica.
Pe de alta parte in momentul in care esti pasionat de ceva iar tu consideri ca pasiunea in viitor va deveni meserie nu exista conceptul ca nu o sa-ti placa.

#16
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Pentru asta avem acum cursuri de formare profesională. Adică asta e "școala de meserii". Faci un curs, te instruiește pentru o meserie.
Avem de asemenea legea uceniciei, care permite instruirea personalului la locul de muncă. Poți lucra ca ucenic la un atelier auto, iar la sfârșitul perioadei de ucenicie, devii mecanic auto acreditat.

Mie mi-ar plăcea să văd o posibilitate de echivalare a studiilor superioare fără urmarea cursurilor unei facultăți. Mai exact, să înveți tu materia de unul singur, după care să treci printr-o serie de examene la facultatea la care vrei să fii licențiat, dacă le treci să obții direct diploma de licență.

 carturarulobosit, on 03 iulie 2018 - 16:56, said:

Cam asta e problema, ca nu mi-am descoperit pasiunile.Daca ar fi sa ma gandesc, mi-ar placea sa am o ferma cu animale si sere.Sa produc si sa vand(carne, produse din carne).Dar nu stiu care ar fi sansele in RO sa realizez asa ceva avand in vedere ca nu am banii necesari(am vreun hectar prin judetul Iasi, cred ca e cam putin pentru ce vreau eu sa fac)

Poți lucra oricând în domenii anexe, pui bani deoparte și-ți dezvolți în paralel ce vrei tu să faci. Un hectar e arhisuficient pentru o fermă de animale sau culturi pe suprafețe mici, fonduri europene pe agricultură se obțin destul de ușor, sunt programe și pentru fermieri începători. Mai niciun fermier nu deține terenurile pe care le lucrează, pentru că nu e profitabil. Le iau în arendă și le lucrează. Adică nu trebuie să începi cu o fermă, șapte sere și 50 ha ale tale, să tai panglica și să faci toate astea de la început. Dacă am gândi cu toții așa, nu s-ar mai face nimic, nicăieri. Începi cu puțin și te dezvolți.

La naiba, îți poți pune nuci pe hectarul ăla, lucrezi la "Mec" 15 ani și pe urmă trăiești din nucii ăia. De făcut ai ce face, voință să fie.

#17
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca alegi o scoala de meserii sa NU alegi una din astea de reprofilare profesionala si alte balarii, "scoli" care sunt subventionate de UE si guvern. Pe astia ii intereseaza numai numarul studentilor inscrisi ca sa ia banii. In rest, foaie verde trei surcele io-te "diploma". Si nu faci nimic cu hartia aia pentru ca nu capeti nici o cunostinta din ea.
Daca vrei scoli de meserii vezi ca sunt firme private care ofera cursuri pentru asa ceva. Astia au nevoie de personal si nu gasesc, asa ca se vad nevoiti sa ofere ei pregatire. La sfarsitul studiilor angajarea iti este aproape asigurata daca esti serios si te ti de treaba. Prin oarsele mari din Transilvania (TM, CJ, BV) sunt firme germane, dar gasesti si prin alte orase Bucuresti, Craiova, Constanta, etc.

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
La meseri cuvintele cheie sunt:
pregatire la locul de munca.

In rest baga scoala si invata cat mai multe, cat te duce instalatia.

Edited by arg, 03 July 2018 - 17:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate