Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Declaratia unica online PFA norma de venit

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005
Prin mai se da drumul la depunerea declaratiei unice online.O descarc ,o completez si o trimit pe spatiul privat virtual.
Zilele astea ma prezint la ANAF sa platesc.Pina acum ma prezentam cu cartea de identitate la un ghiseu si efectuam plata.Acum dupa ce fac vreo 30 de minute de coada doamna de la ghiseu ma anunta ca trebuie sa trec pe la alt ghiseu sa mi se elibereze o foaie de plata.Ma prezint la celalalt ghiseu unde mi se cere declaratia depusa online.Normal ca nu o am la mine daca am depus-o in format electronic.
intrebare: ce rost mai are declaratia in format electronic daca eu trebuie sa ma prezint cu ea tiparita ?Motivul invocat e ca inca nu sa procesat declaratia dupa vreo 30 de zile.Am pierdut o jumatate de zi degeaba .Din punctul meu de vedere procedura sa complicat nu sa simplificat cum declara ei.
Se pot efectua platile si online sa scap de toate capcanele astea de la ANAF ?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ntz.
Pentru că România.
Și pentru că birocrație.

#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Se pot face si online .
Si de la anu am inteles ca doar online !

Edited by Baxon, 03 July 2018 - 14:33.


#4
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005
Unde se pot face online ca pe spatiul privat ANAF nu gasesc asa ceva ?

#5
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,820
  • Înscris: 01.09.2006
Astepti sa iti vina nota cu obligatii de plata pe spatiu privat, acolo ai conturile unde poti plati si cat ... si platesti prin internet banking.

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 gymy, on 03 iulie 2018 - 13:41, said:

Prin mai se da drumul la depunerea declaratiei unice online.O descarc ,o completez si o trimit pe spatiul privat virtual.
Zilele astea ma prezint la ANAF sa platesc.Pina acum ma prezentam cu cartea de identitate la un ghiseu si efectuam plata.Acum dupa ce fac vreo 30 de minute de coada doamna de la ghiseu ma anunta ca trebuie sa trec pe la alt ghiseu sa mi se elibereze o foaie de plata.Ma prezint la celalalt ghiseu unde mi se cere declaratia depusa online.Normal ca nu o am la mine daca am depus-o in format electronic.
intrebare: ce rost mai are declaratia in format electronic daca eu trebuie sa ma prezint cu ea tiparita ?Motivul invocat e ca inca nu sa procesat declaratia dupa vreo 30 de zile.Am pierdut o jumatate de zi degeaba .Din punctul meu de vedere procedura sa complicat nu sa simplificat cum declara ei.
Se pot efectua platile si online sa scap de toate capcanele astea de la ANAF ?

Pai vezi, daca nu pui intrebarile potrivite si preferi sa umbli pe la ANAF?  Plus ca te-ai dus nepregatit - la ANAF se merge cu toate hartiile dupa tine, inclusiv copia de pe buletin.
Iar declaratiile online se depun tot la etajul 2, doar n-ai pus botul la ce a spus Teodorovici.

https://economie.hot...-cred.htm#selff

Lasand ridicolul la o parte, tot ce aveai de facut era sa listezi declaratia aia si sa mergi la Trezoreria de care apartii, ca aia stiu conturile in care se vireaza. Chiar daca nu aparea nimic in calculator la Tanti Fifi, au un cont tranzitoriu in care se depun sumele in curs de distribuire si dupa aia se ocupa ei.
Nu stiu pentru ce an ai depus, pentru ca daca e pentru 2018 ai termen de plata pana la 15.12.2018, deci nu inteleg de unde atata graba.

 ech, on 04 iulie 2018 - 11:52, said:

Astepti sa iti vina nota cu obligatii de plata pe spatiu privat, acolo ai conturile unde poti plati si cat ... si platesti prin internet banking.

Nu-ti mai vine nicio nota cu obligatii in SPV.... Te duci si platesti singur.  Nu mai trimit nimic deca la anul.. cand fac definitivarea...

 gymy, on 03 iulie 2018 - 20:55, said:

Unde se pot face online ca pe spatiul privat ANAF nu gasesc asa ceva ?

Sunt niste conturi la fiecare trezorerie in parte, dar mai bine mergi acolo si intrebi decat sa virezi aiurea.  Iar daca tot intrebi, ia si banii cu tine.. poate vrei sa platesti acolo.

Edited by rosix, 04 July 2018 - 17:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate