Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cartela Internet Europa

Sondaj EV

Testerul pe VAG arata devieri la ...

Aparat ieftin pentru sigilat pung...
 Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.

Interpretare XML

PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi
 La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...
 Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Plaje Grecia - private sau publice ?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

quantico2708

quantico2708

Senior Member

• Grup: Senior Members
exista plaje private in Grecia sau toate sunt publice ?

De exemplu daca gasesc vreo plaja pustie si ma asez acolo , este posibil sa vina cineva sa imi spuna ca e plaja privata ?

underb

underb

Guru Member

Da, unul care vrea sa stea singur.

waterman

waterman

Guru Member

În ce limbă să îți spună ?

Cred că dacă e privată ori are un semn cu Praivăt bici ori are vreun aligator pe acolo crocodil ceva să păzească.

Dacă e ca la noi la români nu ține plaja privată goală, dacă o are face o cârciumă ceva un club să ese banu.

Edited by exceswater, 03 July 2018 - 14:24.

Indominus

Indominus

Junior Member

• Grup: Members
Exista si plaje private...iti dau exemple pe unde am fost eu :
-Corfu : si publice si private
-Kefallonia : toate publice
-Mykonos : si publice si private
-Santorini : toate publice

Ana0181

Ana0181

Active Member

Nu. Plaja si malul marii sunt comune si apartin tuturor. In Grecia nu exista plaje private dpdv legal. Chiar daca o afacere (de ex hotel, restaurant) se afla chiar in fata unei plaje si daca singura trecere catre aceasta este doar prin interiorul proprietatii, legal trebuie sa permita accesul amatorilor de scaldat.
Toate astea cu exceptia plajelor din zonele protejate unde exista mai multe restrictii specifice.
In multe locuri exista si plaje organizate unde intrarea se face contracost; chiar si catre plajele de tipul acesta, legea stipuleaza ca trebuie sa fie asigurate si locuri cu intrare libera (evident, separate de restul spatiilor organizate).
Desi valabile cele de mai sus, de multe ori e posibil sa gasiti insemne care sa stipuleze precum ca ar fi plaje private ori chiar si ingradiri care incearca sa descurajeze accesul, acestea insa sunt ilegale si, in realitate, exista multe incalcari ale legii.

Indominus

Indominus

Junior Member

@Ana0181 : nu ti s-a intamplat niciodata cand ai fost in Grecia sa gasesti urmatorul anunt la intrarea pe plaje : Απαγορεύεται σε άτομα που δεν φιλοξενούνται στο ξενοδοχείο!
....adica pe romaneste ca sa inteleaga toata lumea :Interzis persoanelor care nu sunt cazate in hotel.
@quantico2708 : recomand sa faci in screenshot / poza la ceea ce am scris eu in greaca si cand te duci in Grecia nu vei avea surprize.

Ana0181

Ana0181

Active Member

Indominius@
Nu o data ci de multe ori si in multe locuri am vazut diverse incalcari ale legii in aproape 20 de ani cat am locuit acolo... Asta insa nu inseamna ca e si legala interzicerea accesului catre malul marii.

Ana0181, on 03 iulie 2018 - 15:05, said:

Desi valabile cele de mai sus, de multe ori e posibil sa gasiti insemne care sa stipuleze precum ca ar fi plaje private ori chiar si ingradiri care incearca sa descurajeze accesul, acestea insa sunt ilegale si, in realitate, exista multe incalcari ale legii.

Indominus

Indominus

Junior Member

@Ana0181 : ahhh....practic am fost vecini....eu m-am stabilit in Grecia din 1992...de atunci locuiesc in Patras....incepand din 2015 s-a legiferat "proprietatea administrativa hoteliera" in care este inclusa si zona de plaje care este administrata de hotel(uri).

Ana0181

Ana0181

Active Member

Indominius, am cautat acum info, se pare ca 2971/2001 (Αιγιαλός, παραλία και άλλες διατάξεις) este care detaliaza despre astfel de chestiuni. Zici ca in 2015 s-au introdus si alte chestiuni referitoare... te rog, trimite-mi textul care stipuleaza clar, cu subiect si predicat, ca un hotel poate inchide total si sa nu mai permita accesul catre malul marii (in primul rand daca accesul catre respectiva plaja nu mai poate fi asigurat prin alt loc decat prin suprafetele administrate privat).
Esti acolo, stii limba, orice cautare simpla daca faci pe net referitor la ιδιωτικές παραλίες vei gasi, printre multe altele, cele scrise de mine in prima postare.

argentum

argentum

Guru Member

nu stiu exact legislatia elena, dar cunosc aceatsa problema din alte tari si ma gandesc ca este similar, de unde si confuzia.
putem spune ca plaja e si publica si privata in acelasi timp. cum sta treaba? este public si apartine statului doar pana la momentul maxim al mareei. adica doar pana unde poate ajunge apa. tarmul efectiv si atat.
restul, poate apartine unui hotel, este proprietate privata, amenajeaza, aduce si nisip de trebuie etc.
daca ai pitici pe creier, iti iei cearsaful sau sezlongul si te poti pune pe plaja in fata celui mai al draq hotel sau resort si teoretic nu'ti poate face nimic. teoretic.

atupi

atupi

Senior Member

Atata timp cat nu e clar specificat, asaza-te pe care plaja iti place tie. Chiar daca faci ceva ilegal nu vine nimeni sa te impuste ci cel mult iti va explica prieteneste situatia. Eu in 11 ani de Grecia nu am avut niciun fel de experienta negativa pe tema asta si m-am pus unde mi-a placut

Ana0181

Ana0181

Active Member

Cam asa ceva, desi se pot intalni multe cazuri in anumite locatii cand nu prea poti s-o faci... e foarte coltoasa si mare tema, desi legea specifica clar ce si cum, in practica se pot gasi o sumedenie de cazuri cand, si sa vrei sa o faci, ajungi de te lupti cu morile de vant pentru respectarea dreptului tau la o bucatica de plaja... si pur si simplu n-o mai faci. Sunt in anumite locuri kilometri intregi de plaja in care hotelurile sunt unul langa altul, fara acces printre ele si te lasi pagubas ...alte cazuri cand si daca ai pitici pe creier, in cel mai bun caz de poti alege cu cativa metri pe la vreun capat al vreunei plaje, etc, etc... pt cunoscatorii limbii, uite un articol care arata cateva din multele posibile situatii de genu': http://www.dimokrati...-ton-resepsion/
O alta chestie ar fi si la concesiile catre intreprinzatori cu umbrele/sezlonguri unde, desi se pot permite multiple dintr-astea pe o plaja mare, ele trebuie sa ocupe pana la un anumit nr max de mp, pana la o capacitate procentuala din plaja, precum si zone libere. Ei bine (si acum apare anormalitatea de care profita multi hotelieri cumva in anumite cazuri), obligatia privind zona libera nu se aplica cazurilor in care plaja este utilizata de afaceri care intra in contact cu aceasta. Cu alte cuvinte, poti gasi plaje de sute de metri ori kilometri intregi, hotel langa hotel si toate acestea isi umplu perimetrele de plaja cu sezlonguri &co (precum exemple in articolul din link) si fac orice sa nu-ti permita accesul, chiar si cu risc de amenzi in caz de reclamatii.
Sau in Mikono (unde zicea si indominius), dar nu numai, este tipic exemplul incalcarii plajei de catre restaurante si hoteluri, fiind construite si fel de fel de acareturi, etc. Na, du-te in Mikonos la Kivotos de exemplu... au acolo in fata o foarte mica plaja, ei...n-ai cum sa intri la ea daca nu esti client al hotelului..,

quantico2708

quantico2708

Senior Member

articol din 2016 : http://greece.greekr...gs-and-seabeds/

2018:  https://news.gtp.gr/...s-business-use/

OvidiuNS

OvidiuNS

Senior Member

Eu zic că există plaje private în Grecia. Căt timp există insule private, există şi plaje private (pe acele insule, evident). Ştiu două insule private chiar în vecinătatea insulei Lefkada.
De asemenea, am întâlnit şi zone de plaje pe care pot face plajă doar clienţii hotelului respectiv (la Kato Daratso, în Creta, şi s-a mai vorbit ceva la topicul "Evia").

Sănătate şi tcb !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate