Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cum lasi bacsis cand platesti cu cardul ? :)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005

 Noua_pe_site, on 03 iulie 2018 - 20:12, said:


Traiesc de 10 ani in Sua , mananc de cel putin 3 ori pe saptamana in oras si nu am niciodata cash la mine. Nu ma lua cu ce am vazut in filme si e cool ca eu spre deosebire de tine vorbesc din experienta!
Orice stabiliment alimentar trebuie sa-ti aduca o chitanta cu produsele comandate si suma totala de plata. Dai cardul , se duce chelnerul si foloseste POS-ul si iti aduce o alta chitanta unde se poate adauga tipsul,


Ce treaba are varza cu capra ? Se discuta despre cum lasi bacsis pe o chitanta de la POS nu cine cum si de unde fura .
Am înțeles, tu stai în state, bravo, omul care a întrebat sigur nu la o vacanta în state se refera (99%), eu am spus ca nu se poate în alta parte (din putina mea experienta în vacante). Dar tu știi mai bine, doar stai în state de 10 ani, nu?:)

#38
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mWme75xSYIs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#39
Mazarin

Mazarin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 10.06.2018
Cu grijă.

#40
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,528
  • Înscris: 26.01.2010

 ccdsah, on 03 iulie 2018 - 20:31, said:

Cum adica dai cardul? LMFAO Americanii astia sunt chiar naivi sa dea cardul din mana

Pai si tu cum procedezi ? te ridici de la masa si te duci in celalalt colt al restaurantului unde e POS-ul instalat ca sa-ti rulezi singur cardul ? :D


 nepot, on 03 iulie 2018 - 20:48, said:

Am înțeles, tu stai în state, bravo, omul care a întrebat sigur nu la o vacanta în state se refera (99%), eu am spus ca nu se poate în alta parte (din putina mea experienta în vacante). Dar tu știi mai bine, doar stai în state de 10 ani, nu?Posted Image

Singurul motiv pentru care am precizat ca stau in state e ca m-ai luat cu ce am vazut eu cool la televizor. Daca erai atent ai fi observat ca am zis ca ''in sua asa se procedeaza'' si te abtineai de la comentarii inutile.
Initiatorul a intrebat cum se lasa bacsis si am raspuns la subiect !

#41
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Ok, nu te mai inflama nici tu, eu am răspuns la.misto ca parea un răspuns asa...vezi doamne, eu stau in state, cine mai e ca mine?:).

Pace,! Daca te-am jignit imi cer scuze.



#42
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 Noua_pe_site, on 03 iulie 2018 - 20:56, said:

Pai si tu cum procedezi ? te ridici de la masa si te duci in celalalt colt al restaurantului unde e POS-ul instalat ca sa-ti rulezi singur cardul ? Posted Image
Nu, dar daca pana si un parlit de restaurant din Targu Mures are POS mobil, aveam alte asteptari de la SUA.

#43
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009

 ccdsah, on 03 iulie 2018 - 21:34, said:

Nu, dar daca pana si un parlit de restaurant din Targu Mures are POS mobil, aveam alte asteptari de la SUA.

E vorba de cultura platilor.

in SUA se folosesc carduri de credit. Astea in general, chiar si in RO, nu necesita PIN ci semnatura.
De asta se da cardul la restaurant, poate sa ti-l copieze, pozeze, cloneze sa faca ce vor cu el, esti in siguranta.


In Romania in schimb, si nu numai dar in Europa in general, oamenii folosesc carduri de debit. Care acum au EMV chip mandatory + PIN pentru siguranta. Pentru ca de pe debit daca iti fura banii, sunt furati 4ever.

De pe credit, e interesul bancii sa si-i recupereze si nu le la client ca el nu a semnat nimic (si de obicei astea se intampla prin zone gen plati in Belize, Costa Rica, etc cand tu esti acasa la Vaslui)


apropo, ca mi-am adus aminte. Nu prea foloseste nimeni in afara EU carduri de debit (aka ATM card, cardul de salar, etc) la plati, asta e... ATM card. Toate platile se fac cu cardul de credit, din motive de securitate, beneficii la rulaj, etc.

Edited by Lex404, 03 July 2018 - 21:58.


#44
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 Lex404, on 03 iulie 2018 - 21:53, said:

E vorba de cultura platilor.

in SUA se folosesc carduri de credit. Astea in general, chiar si in RO, nu necesita PIN ci semnatura.
De asta se da cardul la restaurant, poate sa ti-l copieze, pozeze, cloneze sa faca ce vor cu el, esti in siguranta.


In Romania in schimb, si nu numai dar in Europa in general, oamenii folosesc carduri de debit. Care acum au EMV chip mandatory + PIN pentru siguranta. Pentru ca de pe debit daca iti fura banii, sunt furati 4ever.

De pe credit, e interesul bancii sa si-i recupereze si nu le la client ca el nu a semnat nimic (si de obicei astea se intampla prin zone gen plati in Belize, Costa Rica, etc cand tu esti acasa la Vaslui)


apropo, ca mi-am adus aminte. Nu prea foloseste nimeni in afara EU carduri de debit (aka ATM card, cardul de salar, etc) la plati, asta e... ATM card. Toate platile se fac cu cardul de credit, din motive de securitate, beneficii la rulaj, etc.
Pai tot card de credit folosesc peste tot, doar nu o sa-mi dau cardul de salar. Ala vede doar bancomatul sucursalei, nu orice POS sau bancomat.

#45
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Cu cardul, sa se impoziteze.

Nu mai am cash in portofel de vreo 5 ani.

 ccdsah, on 03 iulie 2018 - 20:31, said:

Cum adica dai cardul? LMFAO Americanii astia sunt chiar naivi sa dea cardul din mana

Nu am avut nicio problema pana acum.

#46
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cei din SUA sa se abtina, nu ne ajuta cu nimic informatia.
Adica vedem si in filme cum e acolo.

Edited by don_dannielo, 04 July 2018 - 05:37.


#47
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,647
  • Înscris: 23.04.2007

 Lex404, on 03 iulie 2018 - 21:53, said:

carduri de credit. Astea in general, chiar si in RO, nu necesita PIN ci semnatura.
Semnatura ... n-are nicio siguranta ... parerea mea.


 Purpura, on 03 iulie 2018 - 22:48, said:

Nu mai am cash in portofel de vreo 5 ani.
ce curaj Posted Image

#48
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009

 adrian_r5, on 04 iulie 2018 - 08:22, said:

Semnatura ... n-are nicio siguranta ... parerea mea.



Deci vad ca tu nu stii cum functioneaza un card de credit...


Banii nu sunt ai tai, sunt ai bancii. Asta e diferenta mare intre CC si CD.
Daca Debitul iti este clonat, e la latitudinea bancii si bunavointa ei daca te ajuta pe tine in recuperarea sumei.
Daca creditul iti este clonat, tu nu ai nicio obligatie sa platesti sumele de pe credit folosite abuziv si este in interesul bancii sa isi recupereze suma. O sa iti blocheze cardul, schimba, iti da unul nou cu linia de credit initiala si la revedere. E treaba lor sa-si ia banii, e treaba lor cate masuri de securitate au.

Plus ca, pe langa faptul ca sumele dispar pe la altii (pentru ca unii copiaza, altii cheltuie) fara semnatura, dispar si prin zone dubioase, de obicei in America Centrala.

#49
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,647
  • Înscris: 23.04.2007

 Lex404, on 04 iulie 2018 - 08:39, said:

Deci vad ca tu nu stii cum functioneaza un card de credit...
Deci ... daca asa se vede de la tine ... aia e ... nu indraznesc sa te contrazic Posted Image

Totusi ... nu crezi ca e cam hazardata concluzia ... bazindu-se doar pe o singura afirmatie ?

Edited by adrian_r5, 04 July 2018 - 09:14.


#50
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
O intreaga filozofie a spagii....de parca daca nu lasi ti se va lua capul....in general las doar la carciuma si DOAR daca chelnerul a fost mai amabil ca de obicei....
Chestia cu obligativitatea ciubucului mi se pare mentalitate de centurista...

#51
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

 ccdsah, on 03 iulie 2018 - 21:34, said:


Nu, dar daca pana si un parlit de restaurant din Targu Mures are POS mobil, aveam alte asteptari de la SUA.

In SUA nu prea e exista metoda ca îți viri singur cardul decit la supermarketuri. De asemenea nu exista pin la credit card, numai la debit.
Îmi place mai mult metoda europeană cu POS mobil și pin dar gideste-te ca un sistem o data implementat și intrat in conștiința publica e greu de schimbat. Așa se explica de exemplu ca in 2000 americanii aveau telefonie celulara și televiziune in urma europenilor sau chiar in urma unor tari de lumea a3a. Cardurile de credit și cecurile funcționează in SUA din anii 50 sau chiar dinainte.

 Noua_pe_site, on 03 iulie 2018 - 20:56, said:



Pai si tu cum procedezi ? te ridici de la masa si te duci in celalalt colt al restaurantului unde e POS-ul instalat ca sa-ti rulezi singur cardul ? :D




Singurul motiv pentru care am precizat ca stau in state e ca m-ai luat cu ce am vazut eu cool la televizor. Daca erai atent ai fi observat ca am zis ca ''in sua asa se procedeaza'' si te abtineai de la comentarii inutile.
Initiatorul a intrebat cum se lasa bacsis si am raspuns la subiect !

Serios, lasă penibilitatile. Mai ieși tu din Teleormanul american, s-ar putea sa ai revelații. Trăiești de 10 ani in SUA și chiar n-ai călătorit nicăieri in lumea asta?

#52
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 Noua_pe_site, on 03 iulie 2018 - 20:12, said:

Traiesc de 10 ani in Sua , mananc de cel putin 3 ori pe saptamana in oras si nu am niciodata cash la mine.
Dai cardul , se duce chelnerul si foloseste POS-ul si iti aduce o alta chitanta unde se poate adauga tipsul,
Adica yankeii inca nu au descoperit POS-ul mobil? Posted Image
Cardul NU se da din mana sub niciun motiv, se poate clona, etc. Pe unde m-am plimbat in UE nicaieri nu mi s-a luat cardul fara ca eu sa vad ce face ala cu el....

#53
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Nu exista problema asta in SUA sau oricum nu la aceeași magnitudine. Dar evident ar fi și mai sigur cu POS mobil.

#54
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 Valmont43, on 04 iulie 2018 - 21:46, said:

Adica yankeii inca nu au descoperit POS-ul mobil? Posted Image
Cardul NU se da din mana sub niciun motiv, se poate clona, etc. Pe unde m-am plimbat in UE nicaieri nu mi s-a luat cardul fara ca eu sa vad ce face ala cu el....

Mie mi l-au clonat la benzinarie, bagat cu manuta mea in cititor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate