Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandare achizitionare MAC

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 12.02.2010
Buna seara !

As dori sa fac tranzitia de la Windows la Mac si sa raman acolo daca se poate !

Am gasit cateva laptopuri .

Nu stiu ce sa fac si ce sa iau !

Nu stiu daca se poate face upgrade la ele sau nu , as dori niste sfaturi si fara a fi luat in ras (nu ma pricep la mac deloc, dar vreau sa invat)

Multumesc.



Linkuri cu laptopurile



https://uk.webuy.com...%22%2Fwhite%2Fb




https://uk.webuy.com...%22%2Fwhite%2Fc




https://uk.webuy.com...2%2Funibody%2Fc

#2
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 01.08.2005
Astea mai vechi, da, le mai poti upgrada... Daca le pui un SSD si niste RAM in plus sunt ok. Vezi, singura conditie sa vina cu procesor Intel si nu PowerPC sau ceva de genul...

Edited by AndyM, 03 July 2018 - 00:29.


#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
Alea-s cazaturi de macbook-uri, au aproape 10 ani de cand au iesit. nu-i bai, merge sa navighezi cu un core2 duo, daca-i pui un ssd si niste ram, dar cam atat.
Eu zic mai bine ramai la Windows, daca nu mai pui ceva bani si iei macar un Pro late 2011 cu 2,4 i5. Se vede diferenta de calitate la Pro, white unibody-urile alea sunt niste modele ieftine, entry level. Cu ssd si ram extra, faci ceva cat de cat utilizabil, te mai tine 5-6 ani.

Edited by laffin, 03 July 2018 - 04:01.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Mac e un termen generic, dar de fapt e un PC deghizat la inima.

Ca orice laptop, dupa 2-3 ani deja trebuie sa iti pui problema bateriei, car ela Apple costa cca 200 EUR
Apoi mai sunt chestii rpecum: SSD, RAM, procesor.

Ca sa mearga cum trebuie iti trebuie minim un i3, SSD si 8 Gb RAM.

Restul e poveste intr-o carcasa de aluminiu.

Cele cu Core2Duo sunt antice si nu mai au suport in ultimele versiuni MacOS.

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View Postdjpadrecito, on 03 iulie 2018 - 00:07, said:

As dori sa fac tranzitia de la Windows la Mac si sa raman acolo daca se poate !
Am gasit cateva laptopuri .
Nu stiu ce sa fac si ce sa iau !
Vrei neaparat laptop, sau ai fi dispus si la un desktop?
Spun asta fiindca in aceiasi bani ai putea gasi/compune un PC cu componente compatibile pentru Hackintosh. Procedura de instalare poate fi putin mai complicata, dar dupa ce o faci o data nu mai e nevoie de altceva.
Asa ai putea face un sistem cu procesor quad-core, la care poti si adauga foarte usor un SSD sau memorie ram mai incolo.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Tu indemni pe cineva care nu a pus mana pe un mac sa isi faca un Hackintosh?
Asta in conditiile in care sunt mari sanse sa nu mearga, dar mai ales trebuie sa stii ce faci si sa ai acces la un mac functional si la kituri?

E o reteta de dezastru.

#7
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
SI eu am pus Hackintosh pe un i7 2600k, MSI Z77A-GD65, 16GB RAM si GTX 760Ti. Si merge destul de bine. Daca ma lasati, in cateva minute dau reboot in OS X si pun screenshot.

Revin cu screenshot, cum am promis. Nu am mai intrat in OSX de cateva luni si a mers mai greut pana a ajuns la zi.
Attached File  Untitled.png   4.17MB   39 downloads
Si stiu fix pix despre OSX, nu am nici un dispozitiv apple prin casa, nici mac pro, nici macbook, nimic. Am folosit un VM sa imi fac stickul bootabil, apoi l-am instalat. A fost greu, dar pana la urma merge.

Edited by Al3xandru35, 03 July 2018 - 10:31.


#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Eu mi-am pus de curiozitate MacOS High Sierra pe sistemul din semnatura, dar nu am acum timp sa caut prin istoric sa vad ce site am folosit de ghid.
Cert e ca gasesti inclusiv imaginea sistemului de operare, nu e nevoie de un Mac pentru descarcarea kitului.

Din cate tin minte doar driverul de la placa video necesita un pas in plus pentru instalare, dar e mai complicat doar pentru familia de placi video Nvidia din seria Maxwell si probabil Pascal (9xx si 10xx). Placile mai vechi din cate tin minte au o metoda mai simpla de instalare.

Edited by Hider141, 03 July 2018 - 10:36.


#9
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 12.02.2010

View PostAl3xandru35, on 03 iulie 2018 - 10:18, said:

SI eu am pus Hackintosh pe un i7 2600k, MSI Z77A-GD65, 16GB RAM si GTX 760Ti. Si merge destul de bine. Daca ma lasati, in cateva minute dau reboot in OS X si pun screenshot.

Revin cu screenshot, cum am promis. Nu am mai intrat in OSX de cateva luni si a mers mai greut pana a ajuns la zi.
Attachment Untitled.png
Si stiu fix pix despre OSX, nu am nici un dispozitiv apple prin casa, nici mac pro, nici macbook, nimic. Am folosit un VM sa imi fac stickul bootabil, apoi l-am instalat. A fost greu, dar pana la urma merge.


vazusem in urma cu ceva ani asa ceva

am un laptop dell inspiron n5010

intel i5
ati 5470
4 gb ram

#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ce ai tu e semnificativ mai puternic decat macbook-urile cu c2d. As zice ca e lent din cauza hardului obosit de laptop.

#11
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
Merita luat in considerare doar ultimul, e generatia mai noua de macbook, merge el capitan-ul pe el (majoritatea aplicatiilor merg pe 10.10 sau mai nou). Desi la pretul ala gasesti pe la noi, eventual mai pui cateva sute de lei si iei unul cu i5 din 2011.

#12
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ala e model cu sapun de la nvidia, mai bine nu.

#13
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003

View Postxeleron, on 04 iulie 2018 - 08:41, said:

Ala e model cu sapun de la nvidia, mai bine nu.
Da, ai dreptate, nu am vazut placa video.
In cazul asta nu merita nici unul.
Macar un macbook 2011 cu i5 si fara placa video dedicata.

#14
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Singurul model care merita luat in considerare sunt Macbook 2015 sau seria Pro in jos poate si cele din 2012 dar fara placa dedicata deoarece au prostul obicei sa cedeze placiile nvidia si la astea noi 2016 si 2017 moare tastatura din cate vad.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate