Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Se mai da proba la care ai reusit la bac?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
forsaken44

forsaken44

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 26.01.2016
As vrea sa ma bag la bacul din august, am dat in anul 2017 cand am terminat liceul si am luat doar proba scrisa de la limba romana.
Totusi, as vrea sa le dau din nou pe toate 3. Se poate? Ca sa nu repet degeaba...

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,373
  • Înscris: 01.12.2001
Da.
Insa ramane valabila ultima nota.
Daca acum nu iei 5, e picata.

Edited by dorin_2k, 02 July 2018 - 21:57.


#3
forsaken44

forsaken44

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 26.01.2016
thanks!

#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
cred ca trebuie sa te inscrii din nou :), asta inseamna ca te duci la secretariat , unde intrebi :)

#5
forsaken44

forsaken44

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 26.01.2016
@jimi91, da, intre 10 si 13 sunt inscrierile, luna asta.
Mersi @dorin, ar fi o tragedie sa pic chiar unde e punctul meu forte, vreau doar sa maresc nota pentru media aritmetica.

#6
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 forsaken44, on 02 iulie 2018 - 22:02, said:

@jimi91, da, intre 10 si 13 sunt inscrierile, luna asta.
Mersi @dorin, ar fi o tragedie sa pic chiar unde e punctul meu forte, vreau doar sa maresc nota pentru media aritmetica.
:|

e o prostie sa dai bacul la romana din nou :|, doar daca ai nevoie de el, atunci da, daca nu, degeaba il dai :)... daca vrei fac tehnica, la dosar mi se pare ca se ia doar nota de la mate ;)...fii baiat destept ;), n-are rost sa-ti faci viata mai grea ;)

#7
forsaken44

forsaken44

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 26.01.2016
Pai si mai e valabila dupa un an nota daca fac cerere de recunoastere? As fi vrut sa iau si mai mult avand in vedere ca s-a schimbat structura, e mai permisiva. Dar pe de o parte tu ai dreptate, m-as putea axa doar pe mate si bio.

#8
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 forsaken44, on 02 iulie 2018 - 22:09, said:

Pai si mai e valabila dupa un an nota daca fac cerere de recunoastere? As fi vrut sa iau si mai mult avand in vedere ca s-a schimbat structura, e mai permisiva. Dar pe de o parte tu ai dreptate, m-as putea axa doar pe mate si bio.

banuiesc ca mentalitatea ta e una de invingator Posted Image)/..glumesc...my friend, nu are niciun rost sa dai bacul la romana din nou , nu stergi trecutul Posted Image... invata sa mergi mai departe ca altfel ramai in urma si e un sentiment nasol Posted Image

gandeste-te de ce ai nevoie si incearca sa gasesti solutii Posted Image.... nu vad rostul ...

Edited by jimi91, 02 July 2018 - 22:14.


#9
forsaken44

forsaken44

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 26.01.2016
Asa e...am fost foarte frustrat ca picase Slavici si tot timpu' am avut o retinere sa il citesc. La Ion, varianta a doua care iti era permisa, la fel, prea putin am scris. In rest celelalte opere le invatasem c-am depus efort mare pe atunci. S-a intamplat sa am nesansa.
Da, ai dreptate. Voi face recunoasterea notei la limba romana si-mi ramane atunci sa rumeg biologie si matematica. Mersi...sincer! Prea stateam pe loc.

Edited by forsaken44, 02 July 2018 - 22:24.


#10
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 forsaken44, on 02 iulie 2018 - 22:22, said:

Asa e...am fost foarte frustrat ca picase Slavici si tot timpu' am avut o retinere sa il citesc. La Ion, varianta a doua care iti era permisa, la fel, prea putin am scris. In rest celelalte opere le invatasem c-am depus efort mare pe atunci. S-a intamplat sa am nesansa.
Da, ai dreptate. Voi face recunoasterea notei la limba romana si-mi ramane atunci sa rumeg biologie si matematica. Mersi...sincer! Prea stateam pe loc.

cu placere ;)

#11
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Si mie mi-a fost scarba de Slavici. Textu lui e weird. Moara cu Noroc, e cea mai fututa chestie pe care am citit-o. Nu stiu, nu are nici un sens. Sa te sinucizi cand te dai cu capul de un copac? Ce cacat de sinucidere e asta. Fii serios.  Nu stiu ce droguri lua Slavici, dar ce a scris el. Nu mersi.

Edited by alex14dlk, 02 July 2018 - 22:55.


#12
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 alex14dlk, on 02 iulie 2018 - 22:54, said:

Si mie mi-a fost scarba de Slavici. Textu lui e weird. Moara cu Noroc, e cea mai fututa chestie pe care am citit-o. Nu stiu, nu are nici un sens. Sa te sinucizi cand te dai cu capul de un copac? Ce cacat de sinucidere e asta. Fii serios.  Nu stiu ce droguri lua Slavici, dar ce a scris el. Nu mersi.

moara cu noroc a fost misto ;)... o nuvela psihologica....

  am citit cartile din liceu, la poezii eram praf :|...

Dar literatura noastra, comparativ cu cea universala :|, nici nu se compara..... poate lapusneanu, dar in rest, slabut :|....

#13
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

 alex14dlk, on 02 iulie 2018 - 22:54, said:

Si mie mi-a fost scarba de Slavici. Textu lui e weird. Moara cu Noroc, e cea mai fututa chestie pe care am citit-o. Nu stiu, nu are nici un sens. Sa te sinucizi cand te dai cu capul de un copac? Ce cacat de sinucidere e asta. Fii serios.  Nu stiu ce droguri lua Slavici, dar ce a scris el. Nu mersi.
Asta e buna. Literatura romana nu prea reuseste sa il stimuleze pe copil, adolescent, adult sa isi largeasca bagajul de lecturi. Programa e depasita. Trebuie reforma urgent. Copiii au potential insa din pacate orice forma de creativitate e omorita din fasa la noi in tara.

#14
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015
Boss stai linistit o sa gasesti loc de munca si fara bac eventual la canale nu se cere bac sau in zidarie sau in constructii vorba aia : carte multa nu se cere sa fi p...t sa ai putere.

#15
Mazarin

Mazarin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 10.06.2018

 RazvanBercea, on 03 iulie 2018 - 00:29, said:


Literatura romana nu prea reuseste sa il stimuleze pe copil, adolescent, adult sa isi largeasca bagajul de lecturi. Programa e depasita. Trebuie reforma urgent.
Operele canonice din școală, la proză mă refer, sunt în majoritate creații realiste. Ceea ce e foarte bine. Realismul e singurul filon literar cu adevărat valoros, care merită aprofundat. Scopul școlii e să promoveze valoarile literare, nu mizeriile consumeriste de tip Harry Potter "care să-i atragă pe tineri." Copii pot citi ce vor în timpul liber.

#16
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

 Mazarin, on 03 iulie 2018 - 11:06, said:

Operele canonice din școală, la proză mă refer, sunt în majoritate creații realiste. Ceea ce e foarte bine. Realismul e singurul filon literar cu adevărat valoros, care merită aprofundat. Scopul școlii e să promoveze valoarile literare, nu mizeriile consumeriste de tip Harry Potter "care să-i atragă pe tineri." Copii pot citi ce vor în timpul liber.
Inteleg...iata definitia: "Realismul este un curent literar care se manifestă în secolul XIX și are drept centru de iradiere Franța. Mișcare, curent, atitudine în creația sau teoria literară și artistică având ca principiu de bază reflectarea realității în datele ei esențiale, obiective, caracteristice. Concepție opusă idealismului, potrivit căreia lucrurile există independent de faptul că sunt percepute sau nu."

Nu stiu cat de conforma cu realitatea e probabilitatea ca cineva sa opteze si sa si reuseasca sa se sinucida prin metoda izbirii cu capul de un copac. Ar sfida cea mai elementara logica. Barbiturice nu erau pe vremea aia, dar totusi...nici chiar asa. Aici nu e vorba de apartenenta la o anumita specie sau curent literar ci de faptul ca nu prea te atrag si sunt prezentate intr-o maniera care chiar acutizeaza lipsa asta de interes. Sunt sigur ca exista si opere realiste care te stimuleaza si te tin cu sufletul la gura sa citesti pana la capat...uite de exemplu Ciresarii. E mult mai misto ce a scris Chirita. Si e tot psihologic. Dar roman, e drept, nu nuvela.

Eu pana pe la 14 ani am citit destul de mult, dar am constatat cu stupoare ca mai am multe goluri in momentul in care am luat o serie de 8 volume, o antologie de literatura romana si universala, si am observat ca nu pot raspunde la intrebarile aferente unei poezii de clasa a 4-a. Asta in contextul in care repet am fost un tip care pana la o varsta a pus osul destul de mult. Ma intreb cum or fi aia care n-au citit nimic. Ar trebui facut un update si lucrat la rudimente apoi trecut la chestii mai sofisticate. Cu timpul s-ar putea ridica stacheta, dar niciodata nu se va putea realiza asta daca mai intai nu o lasi ceva mai jos.

Edited by RazvanBercea, 06 July 2018 - 00:28.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate