Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Mini Countryman S E All 4 - 2018

- - - - -
  • Please log in to reply
594 replies to this topic

#415
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
In Suedia legea spune ca, daca sunt conditii de iarna pe drum, intre 1 decembrie si 31 martie este obligatoriu sa ai cauciucuri de zapada.
Vremea arata bine in ultimile zile si prognoza nu pare sa se schimbe intr-o saptamana asadar azi am decis sa trec pe rotile de vara caci peste o saptamana serviceurile vor fi pline ochi si trebuie programare and shit ca sa prinzi un loc la schimbat (mi-e lene sa le schimb singur daca pot face asta gratis la service).

Look at them rims Posted Image .... 18", John Cooper Works style

Attached File  IMG_1880.JPG   348.89K   94 downloads


Acum am lasat caii sa bea curent .... de abia astept sa se termine ziua de azi sa ii dau bice pe autostrada Posted Image

Attached File  IMG_1881.JPG   352.87K   94 downloads

Edited by Adm, 20 March 2019 - 14:16.
18", nu 19"


#416
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postro_explorer, on 20 martie 2019 - 12:11, said:

mi-e lene sa le schimb singur daca pot face asta gratis la service
Pai cum asa? Daca vin acolo, imi schimba si la masinile mele tot gratis? Sau doar la cele cu numar de Suedia?

#417
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Doar la cele de la firma, in service-ul din parcarea cladirii :P .... sau la pret de "taxa pe beneficiu" daca folosesti alt service, caci e in leasing :D ...

#418
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu pot sa nu remarc , din nou , ce bine ii sta culoarea asta pe masina Posted Image . Ce mi-ar place sa am culoarea asta pe Opel Posted Image

#419
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Trebuie sa cedez ... nu am de ales. Fi'miu zice ca e mai faina pe verde, nevasta spune ca parca e mai faina pe verde, voi spuneti ca e mai faina pe verde ... la naiba ... inseamna ca e mai faina pe verde :) ...

#420
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Cuvantul de ordine de azi ... debranding.

Mi-am facut de treaba prin parcare sa pun tratament hidrofob pe parbriz si luneta ... si uitandu-ma eu asa la masina am zis ca ce ar fi sa ii fac debranding complet?

Maisna era deja cu "debranding" din fabrica dar se pare ca in vocabularul celor de la Mini, debranding inseamna doar eliminarea marcajului "CooperS" de pe hayon si a inscriptiei"All4" de pe portierele fata.

Ca idee, asta e versiunea completa ( asa era masina rosie anterioara):

Attached File  3.JPG   461.39K   68 downloads

Si asta e versiunea debranding de fabrica:

Attached File  IMG_1773.JPG   420.34K   80 downloads


Si asa arata acum (super adeziv au folosit astia .. mi-au iesit ochii curatand resturile dupa ce am dat jos caracterele si sigla phev) :

Attached File  IMG_1892.JPG   325.71K   77 downloads

Edited by ro_explorer, 23 March 2019 - 19:43.


#421
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Bravo , arata si mai bine Posted Image , mai mult verde Posted Image

#422
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Din seria : experimentam sa vedem ce iese ...

Am vazut la dealer un mini cu inelele din jurul farurilor si a stopurilor negre. Arata tare bine ...
Cele implicite sunt cromate.

Se pare ca exista accesorii originale de genul ala care se pot comanda.
Din pacate, nu pa bani putini. 4 inele din plastic ABS costa 270 euro ... pfuu.

Attached File  Capture2.JPG   93.4K   44 downloads Attached File  Capture.JPG   51.33K   38 downloads

Asadar, inainte de a ma gandi daca merita sau nu sa dau atata banet pe niste inele din plastic, am zis sa fac un experiment.
Am cumparat un tub de vopsea cauciucata neagra (care se poate indeparta jupuind-o cu mana cand vrei, ca un fel de vinil):

Attached File  Capture3.JPG   62.85K   33 downloads

Si ... fass fass ... inca ma doare capul Posted Image

Attached File  IMG_1926.JPG   227.82K   30 downloads  Attached File  IMG_1927.JPG   302.45K   37 downloads

Acum sunt in faza de uscare ... am sa le montez maine dimineata. Sper sa iasa ceva cat de cat (ca tubul de vopsea mi-a ajuns la limita, cat sa dau 4 straturi de vopsea si inca ar mai fi trebuit unul pentru o finisare pe placul meu).

"to be continued"

Edited by ro_explorer, 30 March 2019 - 21:02.


#423
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Mda .. nu am mai avut rabdare pana dimineata Posted Image ...

Scuzati mizeria, nu am apucat sa o spal - operatiunea asta ramane pe luni.
Attached File  IMG_1939.JPG   219.32K   76 downloads Attached File  IMG_1940.JPG   226.07K   55 downloads
Attached File  IMG_1942.JPG   298.62K   60 downloads Attached File  IMG_1941.JPG   287.12K   46 downloads

Vopseaua nu a iesit perfecta dar e OK cat sa nu ma deranjeze prea tare.

Acum stau si ma gandesc daca rama dubla de la radiator mai are vreun sens sa ramana cromata sau nu ... pareri?

Partea geniala la vopseaua asta e ca daca te saturi de ea o ciupesti intr-un colt si apoi o jupoi ramanand in urma elementul original curat si nealterat, ca nou.

Edited by ro_explorer, 31 March 2019 - 00:03.


#424
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Încearcă cu folie de calitate. Eu zic ok, black optic

#425
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Mai elegant arata pe crom decat pe negru , parerea mea . Negru reprezinta " standard " ca si bara de la Loganul cheline .
Era o treaba sa faci cumva invizibile prizele alea laterale care arata ca nuca in perete pe masina , tot parerea mea Posted Image

#426
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postbobalex18, on 31 martie 2019 - 00:13, said:

Încearcă cu folie de calitate. Eu zic ok, black optic
Cu folie nu iese la fel de bine ca vopseaua cauciucata. In plus, vopseaua e mult mai usoe de aplicat, chiar daca e cu 50% mai scumpa ca o folie 3M auto.

View PostBaxon, on 31 martie 2019 - 00:24, said:

Mai elegant arata pe crom decat pe negru , parerea mea . Negru reprezinta " standard " ca si bara de la Loganul cheline .
Era o treaba sa faci cumva invizibile prizele alea laterale care arata ca nuca in perete pe masina , tot parerea mea Posted Image
Pe partea cu "elegantul" am sa las un pic de timp sa treaca noutatea si sa pot judeca la rece. Asa, acum pot spune ca imi place mai mult pe negru, dar poate pentru ca e ceva nou, o sa vad in timp.
Prizele laterale sunt o semnatura mini, as putea cel mult sa le fac partea centrala neagra, sa ramana doar rama cromata la ele dar e multa bataie de cap.

Edited by ro_explorer, 31 March 2019 - 00:48.


#427
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Daca o vrei neagra, o faci pe toata, inclusiv grila si bandourile de la geamuri.

#428
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
La grila fata m-am tot uitat ieri si am decis intr-adevar sa o fac neagra (cel putin linia interioara).
Bandoul care separa corpul masinii de geamuri nu il pot face negru. Aia e o semnatura mini care odata luata ia si identitatea masinii. Pe aia o voi lasa neatinsa.
Oricum, jumatatea mea mai buna mi-a dat de inteles ca ii placea mai mult cu elementele alea cromate asa ca dupa ce imi trec fluturii cu experimentatul parca vad ca o sa dau jos tot ce se cheama vopsea neagra adaugata de mine :)

#429
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Mda ... cred ca nu mai scap ... "once you go black you never go back" Posted Image

Dupa ce am vazut cum e si cu grila neagra am pus si de o comanda pentru manere pentru usi, am in plan un autocolant negru-mat (ceva 3M) pentru trimul de langa geamuri si voi face ceva magie sa fac negre si "placile" laterale cromate, unde este priza de incarcare si decorul de pe partea cealalta ...

Trebuie sa vad cum arata all black in realitate ca sa pot dormi linistit.

Attached File  IMG_1964.JPG   481.52K   38 downloads

Attached File  s-l1600.jpg   51.04K   30 downloads

#430
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Deci ai ajuns la o concluzie mai buna , sa faci tot negru dar io am o sugestie si mai buna si anume sa faci o parte verde adica chenarele de la faruri si stopuri iar grila radiator sa ramana cromata ca sa se asorteze cu bandourile de la geamuri si prizele laterale , sa vezi ce faina s-ar face Posted Image dpmdv ar fi mult mai ok. Musai sa incerci sa vezi ( sper ca ti-am varat piticul si n-o sa scapi pana nu pui in aplicare sugestia mea ) Posted Image

Edited by Baxon, 04 April 2019 - 09:53.


#431
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View PostBaxon, on 04 aprilie 2019 - 09:46, said:

dar io am o sugestie si mai buna si anume sa faci o parte verde adica chenarele de la faruri si stopuri iar grila radiator sa ramana cromata ca sa se asorteze cu bandourile de la geamuri si prizele laterale , sa vezi ce faina s-ar face Posted Image
E greu Posted Image ... ar trebui sa comand vopsea la cod de culoare ... in plus, vopsitul cu vopsea auto e "one way", nu mai pot reveni la cromul original decat cumparand piese noi.
Oricat de mult mi-ar placea sa experiemntez cu culori si estetica, totusi, cand trag linie, e o masina in leasing. Daca ma voi decide sa o cumpar si sa o pastrez in familie, poate am sa ma bag la chestii mai permanente .. pana atunci insa, stam la temporare Posted Image.
Multumesc de sugestie. Am sa ma joc in editorul foto sa vad cum ar iesi cu schema de culori propusa de tine dar cam atat.

Edited by ro_explorer, 04 April 2019 - 09:58.


#432
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
si 2 dungi negre si gata de raliuPosted Image

Sursa foto

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate