Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Sun Park Berceni - Postalionului

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
AlexMarius9592

AlexMarius9592

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 05.11.2017
Buna ziua. Sunt interesat sa achizitionez o garsoniera (simpla sau dubla) in zona de sud, bugetul fiind de maximum 38.000 de euro.
Dupa mai multe vizionari cu un agent prin Popesti Leordeni si Metalurgiei am ajuns si la acest ansamblu de pe strada Postalionului care va avea la final 8 blocuri P+3.
Intrebarea mea este daca a achizitionat cineva o locuinta in acest ansamblu sau in aceasta zona in general.
A fost prima oara cand am ajuns in aceasta zona. Am vazut ca este foarte mult camp, multe strazi neasfaltate dar si foarte multe blocuri in constructie si cateva finalizate.
Initial nici nu am vrut sa iau in cosiderare aceasta zona dar m-am razgandit putin vazand preturile, fiind cele mai mici din zona de sud (ex: garsoniera dubla, 35 mp utili - 33.000 E).
Ma gandesc ca zona se va dezvolta foarte mult in viitor si preturile vor creste, si in Metalurgiei Park acum 2-3 ani garsonierele erau 30.000 si acum sunt pe la 40.000.

Astept parerile voastre despre acest ansamblu sau despre zona in general. Multumesc!

#2
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
M-am uitat putin pe tipurile de apartamente. Garsonierele mi se par ok, dar apartamentele de 2 si 3 camere sunt meh. Apartament cu 3 camere la 60 mpu? 9 mp un dormitor? Da-o incolo de treaba. Asta ar trebui sa-ti puna semne de intrebare in legatura cu dezvoltatorul.
In ceea ce priveste zona, nu cunos.

#3
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Zona e un fail total dpdv urbanism. Inghesuiala maxima, infrastructura ioc, inundatii si noroi la fiecare ploaie, inoti in balti, zloata sau praf pana la metrou.
Nu vine nimeni sa livreze mancare fara comanda minima de vreo 100 RON, etc.
Articolul asta rezuma destul de bine situatia zonei:
https://www.vice.com...eordeni-berceni

#4
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Afroditu, on 02 iulie 2018 - 15:07, said:

M-am uitat putin pe tipurile de apartamente. Garsonierele mi se par ok, dar apartamentele de 2 si 3 camere sunt meh. Apartament cu 3 camere la 60 mpu? 9 mp un dormitor? Da-o incolo de treaba. Asta ar trebui sa-ti puna semne de intrebare in legatura cu dezvoltatorul.
In ceea ce priveste zona, nu cunos.
70% dintre garsonierele noi nu respectă suprafețele minime legale
- Aproape jumătate (42,8%) dintre apartamentele prezentate la cel mai recent târg imobiliar organizat în Bucureşti nu respectau toate prevederile Legii Locuinţei

#5
AlexMarius9592

AlexMarius9592

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 05.11.2017

 danX, on 02 iulie 2018 - 17:50, said:

Zona e un fail total dpdv urbanism. Inghesuiala maxima, infrastructura ioc, inundatii si noroi la fiecare ploaie, inoti in balti, zloata sau praf pana la metrou.
Nu vine nimeni sa livreze mancare fara comanda minima de vreo 100 RON, etc.
Articolul asta rezuma destul de bine situatia zonei:
https://www.vice.com...eordeni-berceni

Zona la care fac eu referire nu are legatura cu Popesti. Este o zona in apropiere de bulevardul Constantin Brancoveanu, pe langa Carrefour Grand Arena.

#6
AlexMarius9592

AlexMarius9592

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 05.11.2017
A cumparat cineva garsoniera aici?
Am fost la inca o vizionare saptamana aceasta si mi-a zis agentul ca mai sunt disponibile doar la parter, asta in conditiile in care acum 3-4 saptamani erau disponibile pe toate etajele.
Sa se fii dat asa repede? Multumesc.

#7
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Imi scapa mie ceva? De ce ai vrea sa stai la garsoniera in viitoarele ghetouri ale Bucurestiului? Daca prin absurd s-au dat toate la etajele intermediare, e semn de la Dumnezeu sa iti cauti macar doua camere undeva unde sa nu ti se para Piata Sudului ca fiind Centru. Posted Image

Edited by filipxxx, 27 July 2018 - 10:12.


#8
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006

 filipxxx, on 27 iulie 2018 - 10:10, said:

De ce ai vrea sa stai la garsoniera in viitoarele ghetouri ale Bucurestiului?
Dar unde sa stea? In actualele ghetouri ale Bucurestiului?

#9
AlexMarius9592

AlexMarius9592

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 05.11.2017

 filipxxx, on 27 iulie 2018 - 10:10, said:

Imi scapa mie ceva? De ce ai vrea sa stai la garsoniera in viitoarele ghetouri ale Bucurestiului? Daca prin absurd s-au dat toate la etajele intermediare, e semn de la Dumnezeu sa iti cauti macar doua camere undeva unde sa nu ti se para Piata Sudului ca fiind Centru. Posted Image

Inteleg perfect ce zici dar aici intervin banii. De exemplu un apartament cu 2 camere in zona aia e 45-48 mii de euro iar intr-o zona mai centrala e 75-80 de mii, iar daca adaugam si un loc de parcare diferenta e dubla. Deci... fiecare cu ce isi permite.

#10
Dumitriu_Mariuca

Dumitriu_Mariuca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.01.2019
Buna seara!
Eu am achizitionat un apartament cu 3 camere in blocul 1. Am mers aproape lunar sa verific constructia si pana in momentul asta sunt multumita. Desigur, nu stiu ce ma paste pe viitor...vom vedea. Zona intr-adevar inca nu este de not 10, insa eu am gandit achizitia pe viitor. Zona e intr-o continua dezvoltare, deci probabil va fi in urmatorii ani din ce in ce mai ok, ceea ce va face si pretul apartamentului sa creasca. E camp in spatele blocului, e drept, dar personal eu ma bucur de liniste. Nu e nebuneala de la Sudului, spre exemplu. Depinde acum si ce cauta fiecare...

#11
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 06.09.2017

View PostDumitriu_Mariuca, on 24 ianuarie 2019 - 02:49, said:

Am mers aproape lunar sa verific constructia si pana in momentul asta sunt multumita.
Ai argumente sau doar faci reclama de cacat ?

#12
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017

View PostDumitriu_Mariuca, on 24 ianuarie 2019 - 02:49, said:


Am mers aproape lunar sa verific constructia si pana in momentul asta sunt multumita.
mi se pare foarte tare chestia asta cu verificatul. aveti studii de specialitate, ati facut macar un liceu de constructii nu zic de o facultate destul de grea cum sunt construtiile, astfel incat puteti evalua periodic lucrarile?

Daca betonul a fost turnat neconform cam ce puteti face, darama cateva etaje sau sa va certati cu salahorii?

da, psihic este foarte bine, dar practic nu inseamana nimic, este precum rugaciunea la raceala: ajuta mult, dar mai eficienta ar fi o aspirina!

Edited by kopac, 24 January 2019 - 14:30.


#13
Dumitriu_Mariuca

Dumitriu_Mariuca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.01.2019
De "cacat" e comentariul tau inutil, iar dupa reactie si limbaj, probabil ca si educatia ta la fel. Nu tind sa iti argumentez tie ceva in mod special, necunoscandu-te si necunoscandu-ma. Eu mi-am spus doar parerea mea pana in acest moment, fiind una dintre cumparatorii unui apartament de cand inca nici nu se construise primul etaj. Am apucat sa vad pas cu pas ce se intampla si am fost genul de om care pus 1001 de intrebari pana s-a lamurit si a luat decizia asta. Fiecare vede partea plina sau goala a paharului in functie de nevoile si posibilitatile sale. Lucruri pro si contra sunt peste tot. Depinde de prioritatile si veniturile fiecaruia. Puse in balanta, pentru mine a fost o decizie buna, pentru un moment. Dupa cum am spus,ce se va intampla peste 2 ani nu am de unde sa stiu. Ma astept si la probleme, important este fie rezolvabile. Atata timp cat nu sunt vreo fiica de Gigi Becali sa imi permit apartamentul perfect in zona perfecta pentru ca ... cash fara numar... asta e. Am taiat din mofturi bazandu-ma pe prioritati.

Iar ca sfat, incearca, daca ai bun simt, ca pe viitor sa ii vorbesti unei persoane necunoscute cel putin la fel de respectos cum se adreseaza si ea. ( asta bineinteles daca nu esti din Ferentari, Aleea Livezilor si pe acolo nu prea au ajuns cei 7 ani de acasa)
Tie nu iti voi mai raspunde.

Cat despre restul...va voi tine la curent prin ce trec pana la data finalizarii si cu ce se mai intampla pe parcurs.
O zi cat mai placuta!

#14
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 06.09.2017

View PostDumitriu_Mariuca, on 24 ianuarie 2019 - 14:30, said:

am fost genul de om care pus 1001 de intrebari pana s-a lamurit si a luat decizia asta.
Poti sa dai exemplu de o intrebare din cele 1001 puse de tine ?

Raman la concluzia ca faci reclama de cacat.

#15
Dumitriu_Mariuca

Dumitriu_Mariuca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.01.2019
Eu am vorbit strict in raportul calitate-pret. Nu am zis ca ar fi cel mai perfect bloc construit. Nici nu cred ca exista acela. Materialele sunt mai mult decat acceptabile, cu putina grija pot fi intretinute ani buni de acum in colo. Cat despre firma cu care s-a lucrat, nu este asa greu sa dai un search pe Google unde poti sa afli un istoric. Dar totusi, aici dezbatem subiectul imobilului sau al vietii mele personale. Daca va intereseaza asa mult persoana mea, ce studii am, ce numar port la pantofi etc., putem face o pagina separata despre mine. Ca fapt divers, nu am studii personale in domeniu, insa provin dintr-o familie ce detine o firma in acest domeniu. Alte detalii despre mine va mai intereseaza? Sunt dispusa sa raspund la introgatoriu. 😁
Repet: este doar o impresie personala despre Sun Park, pana acum. Poate peste o luna se schimba si parerea mea, cine stie? Dumneavoastra nu trebuie sa va luati dupa mine, nici nu va recomand! Dar poate cineva care cauta fix ce am cautat si eu, este interesat si de un alt punct de vedere. Acelor persoane m-am adresat. Nu v-a pus nimeni pistolul la cap sa cumparati daca nu va place zona sau constructia. Asa ca daca nu sunteti interesat de acest subiect, nu vad rolul comentariilor dumneavoastra. Cu atat mai mult, nu vad rolul intereselor fata de propia persoana. 😊

#16
AlexMarius9592

AlexMarius9592

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 05.11.2017
Buna seara.
Eu eram interesat anul trecut prin vara de o garsoniera dubla insa mai aveau doar la parter si nu mi-a convenit.
Intr-adevar zona nu e chiar ok mai ales ca nu e nici asfalt peste tot (eu am fost la vizionare dupa cateva zile de ploaie si era foarte mult noroi) insa si preturile erau cele mai mici din Bucuresti.
Pana la urma cate etaje vor avea blocurile? Mie agentul mi-a zis ca vor avea 3 etaje insa am mai trecut prin zona acum cateva luni si parca il faceau si pe al 4 lea.

#17
Dumitriu_Mariuca

Dumitriu_Mariuca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.01.2019
Din cate am inteles de la agentul meu, in vara anului astia vor termina si de asfaltat tot. Din fericire asfaltul se termina fix la blocurile de pe Postalionului. Dar oricum, s-a cam facut praf si asfaltul deja pus, era normal fiind santier in zona. Speram sa il repare pana in 2020! Vara o sa fie ok, spre iarna o sa fie problema, dar sper sa nu se intinda mult cu asfalfarea.
Cat despre etaje,din cate am inteles eu recent blocul va avea parter + 3etaje + mansarda. Deci 4. Cand am luat eu apartamentul in primavara trecuta tot de 3 stiam. Au modificat putin proiectul pe parcurs, dar nu ma deranjeaza asta.

#18
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017

View PostDumitriu_Mariuca, on 24 ianuarie 2019 - 19:00, said:

Cat despre etaje,din cate am inteles eu recent blocul va avea parter + 3etaje + mansarda. Deci 4. Cand am luat eu apartamentul in primavara trecuta tot de 3 stiam. Au modificat putin proiectul pe parcurs, dar nu ma deranjeaza asta.

"Putin" insemnand 1 etaj in plus la 3 etaje.
"Putin", da! Posted Image

Structura de rezistenta a fost conceputa pentru 3 sau 4 etaje?
Ca "putinul" ala de care zici, raportat la nr. de etaje, nu e chiar putin.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate