Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Bani dispăruți din camera de hotel

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#19
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Uimeste-ma cu diferenta intre furt si jaf.
Edit?mai citeste odata, sunt mai multe intrebari.

Edited by xeleron, 02 July 2018 - 09:42.


#20
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006

View Postbai3tzash, on 02 iulie 2018 - 09:32, said:

Poti depune plangere oriunde. Ce sanse ai, nu stiu. Cam greu de demonstrat, doar daca nu are cumva antecedente de vreun fel si o parasc colegii/sefii.

Am sunat la hotel, nu vor sa auda, personalul e de incredere de mult etc... Daca exista antecedente, nu vor sa le recunoasca.

In fine, asta e tara frumoasa in care traim. O familie intra in apa pe rand ca sa-si pazeasca lucrurile pe plaja...Zau ca-mi vine sa plang.

Vom depune probabil plangere si vedem daca exista ceva de facut. Multumesc tuturor si atentie ceilalti!

#21
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Depune plangere si peste 30-45 de zile vei afla si raspunsul...la plangere si atat. O sa sperie politia personalul un pic.

Bani ioc!

Hoti si naivi, neglijenti peste tot! Primii nu pot fara ceilalti!

Edited by arab, 02 July 2018 - 09:48.


#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din păcate, nu mai aveţi ce face. Veţi cheltui mai mulţi bani cu birocraţia noastră înfloritoare - şi mai ales, mulţi nervi - decât suma care v-a fost subtilizată.
Data viitoare veţi merge în Grecia şi gata, vă veţi distra acolo cât să vă scoateţi pârleala pentru această pierdere.
Eu am un principiu: indiferent ce s-ar întâmpla, sănătatea să nu mi-o pierd - în rest, absolut totul se poate rezolva.
Dacă sunteţi sănătoşi, banii îi puteţi face la loc.
Ştiu, e frustrant să rămâi fără bani când ai nevoie de ei, dar faptul e consumat, nu mai are rost să vă consumaţi şi voi.
Şi noi, în Grecia fiind, am crezut că am rămas fără portofelul în care aveam banii pentru drumul de întoarcere. Fără acei bani nu mai puteam alimenta în Bulgaria, decât dacă ne trimitea cineva bani prin Western Union sau altfel.
Am plecat de la hotelul unde eram cazaţi către următorul crezând că am rămas fără 300 de leva. La următorul hotel am găsit portofelul aruncat printre lucruri, în bagaje.

Este al nu-ştiu-câtelea caz de acest gen de care aflu că se petrece pe minunatul nostru litoral.
Fiţi optimişti, viaţa merge înainte.

#23
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postcorinadaniela, on 02 iulie 2018 - 09:27, said:

vina ii apartine persoanei

lol. victima este intotdeauna de vina, nu-i asa? :)


@astoras: mergi la cea mai apropiata sectie de politie. fie vei putea depune acolo reclamatia, fie iti vor spune ei ce sa faci mai departe.
afisele de prin hoteluri sunt apa de ploaie, nu au nici un efect juridic. in cel mai bun caz disculpa hotelul (firma), asta insemnand ca vei incerca sa recuperezi banii de la camerista.

#24
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postxeleron, on 02 iulie 2018 - 09:41, said:

Uimeste-ma cu diferenta intre furt si jaf.
Edit?mai citeste odata, sunt mai multe intrebari.
Jaful este furt cu violenta

Nu se lasa nimic in camera de hotel, cel putin in România...

#25
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postcastoras, on 02 iulie 2018 - 09:44, said:

Am sunat la hotel, nu vor sa auda, personalul e de incredere de mult etc... Daca exista antecedente, nu vor sa le recunoasca.

In fine, asta e tara frumoasa in care traim. O familie intra in apa pe rand ca sa-si pazeasca lucrurile pe plaja...Zau ca-mi vine sa plang.

Vom depune probabil plangere si vedem daca exista ceva de facut. Multumesc tuturor si atentie ceilalti!

hm, daca personalul e de incredere, atunci de ce hotelul ofera totusi optiunea pastrarii banilor/bunurilor de valoare la receptie ?!?

Edited by corinadaniela, 02 July 2018 - 09:51.


#26
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Pentru siguranta 100%.

Stiu ei ce stiu...nu au personal si ala care il au il tin cu salarii de cacao probabil.

Edited by arab, 02 July 2018 - 09:54.


#27
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017

View Postcastoras, on 02 iulie 2018 - 09:20, said:

O persoana din familie a constata dupa revenirea din concediu la mare in Ro ca-i lipsesc bani din poseta. Poseta a ramas in camera, camerista a intrat pt curatenie.
Am plecat de acolo, am observat la Bucuresti - ce se poate face?
"o persoana - camerista" regula este cuvantul tau contra cuvantului meu , relatia este 1 la 1 , fara alta dovada este nul .
Apare "daca si da daca" in ecuatie , prefixele la intrebari sunt la ambele capete de ata - rezultat zero
Pierdere de timp, nervi si sperante desarte
La Bucuresti se depune plangere, restul rezolva ei , sunt sistem , nu trebuie sa mergi personal doar in caz de proces .
Apare si problema timpului de cand au disparut banii , caz : daca ea a baut banii la bar si nu are justificare in fata sotului ? a gasit scuza perfecta si se ascunde dupa o frunza . Politistii de strada poate sunt mai simplu de dus cu presul dar la judiciar dai de profesionisti, te simt din privire ...

Edited by ldpe, 02 July 2018 - 09:57.


#28
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View Postcastoras, on 02 iulie 2018 - 09:20, said:

O persoana din familie a constata dupa revenirea din concediu la mare in Ro ca-i lipsesc bani din poseta.

Fara suparare,dar cele de mai sus inseamana ca banii au disparut la hotel?Asta va fi si prima intrebare a politistilor.

#29
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006

View Postcorinadaniela, on 02 iulie 2018 - 09:51, said:

hm, daca personalul e de incredere, atunci de ce hotelul ofera totusi optiunea pastrarii banilor/bunurilor de valoare la receptie ?!?

Din pacate aceea a ajuns o simpla formalitate - acum vreo 10 ani parintii mei inca faceau asta - si se uitau asa mirate receptionerele ca trebuie sa mai faca niste hartii. Si iritate cand mai luau bani in decursul sejurului din suma si deci le "deranjau"

Usor off-topic - voi cum/unde tineti suma cash in sejur la mare/ afara?
Chiar si cardul poate disparea nu doar cash.

In afara de luat pe plaja - var cu riscuri - sau lacat la bagaj ce mai e de facut? Macar pt viitor.

#30
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Banii nu ii vei mai recupera, uita de ei... insa daca vrei sa fii un cetatean bun, fai o plangere la politie... pe tine nu te va ajuta, insa pe viitorii pagubiti da... cand se vor oberva multe plangeri pe numele lor, vor lua situatia mult mai in serios atunci cand vor putea sa o faca.

#31
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Cei mai siguri bani, cei pe care nu ii ai...tine minte!

Nici banca nu e sigura!

Edited by arab, 02 July 2018 - 09:57.


#32
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View Postcorinadaniela, on 02 iulie 2018 - 09:51, said:

hm, daca personalul e de incredere, atunci de ce hotelul ofera totusi optiunea pastrarii banilor/bunurilor de valoare la receptie ?!?
Pentru ca intr-un hotel nu doar personalul poate fura.Clientii hotelului o pot face la fel de bine.

#33
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postcorinadaniela, on 02 iulie 2018 - 09:51, said:

hm, daca personalul e de incredere, atunci de ce hotelul ofera totusi optiunea pastrarii banilor/bunurilor de valoare la receptie ?!?
Există (și) hoți externi care pot intra, de exemplu, prin balconul uitat deschis.

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mă uimeşte faptul că toată lumea aruncă vina pe deţinătorul banilor. De parcă, învinuindu-l/-o, banii s-ar întoarce la posesor.
În viaţă trebuie să ştii să pierzi, mai ales dacă e din vina ta.
Dar, cel mai important, este să ai în vedere faptul că poţi să pierzi. Şi să iei măsuri de prevenire a pierderii.
În general, zonele litorale sunt mai expuse furturilor, dar acum depinde şi de organizatorii/administratorii zonelor.
În Bulgaria n-am avut niciodată astfel de probleme. Şi am lăsat în cameră tabletele la vedere, bijuterii şi altele. Bani nu, într-adevăr; aceştia au stat o parte la noi, o parte în maşină. La fel, actele personale au stat întotdeauna în maşină, nici măcar la noi.
În Grecia am plecat în apă lăsând bagajul cu totul pe plajă, inclusiv aparatul foto. Nu s-a întâmplat niciodată nimic şi nici altora din jurul nostru nu li s-a întâmplat.
Dar pe litoralul nostru, atât înainte de 1990 cât şi după, am văzut frecvent oameni care plângeau după bunuri furate.

#35
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006

View Postadisz, on 02 iulie 2018 - 09:54, said:


Fara suparare,dar cele de mai sus inseamana ca banii au disparut la hotel?Asta va fi si prima intrebare a politistilor.

la hotel undeva in cursul sejurului banutii erau, in ziua plecarii nu i-a verificat si apoi geanta a stat cateva ore la mine in masina - am plecat impreuna. Masina nu are semne de violenta si alte valori existente in ea - gen banutii din alte genti sunt. deci masina n-a fost deschisa si in alta parte n-aveau unde dispare.

dar da, e logica intrebarea si nu avem cum demonstra presupun

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Btw, diferenţa dintre furt şi jaf este aceea că jaful are loc întotdeauna sub ameninţare şi că cel păgubit ştie că se întâmplă.
Furtul are loc, de regulă, fără ca păgubitul să ştie că se întâmplă.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate