Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Intrebare legata de accidente

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Șoferii adevăraț să antrenează în Need for Speed, în Burnout Paradise, nu pe City Driving ăla.

De aia pierzi mașina că nu te-ai antrenat corespunzător.

Edited by exceswater, 02 July 2018 - 15:49.


#38
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
pana nu puneti mana pe programul ala nu mai dati cu presupusul....

ca va spun eu ca oricine se tine de el, ia permisul fara probleme...

 exceswater, on 02 iulie 2018 - 15:48, said:

Șoferii adevăraț să antrenează în Need for Speed, în Burnout Paradise, nu pe City Driving ăla.
De aia pierzi mașina că nu te-ai antrenat corespunzător.
mai colegu, sincer de cate ori ai pierdut masina, inclusiv in parcare?

Edited by arg, 02 July 2018 - 15:50.


#39
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009
Eu tot n-am inteles cum te ajuta programul ala sa iti formezi reflexul de a recupera masina dintr-un derapaj?! L-ai folosit intr-un simulator real? Din ala care simuleaza si fortele gravitationale?
P.S. In parcare nu poti pierde masina decat daca confunzi acceleratia cu frana!

Edited by DannyMC, 02 July 2018 - 16:04.


#40
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 DannyMC, on 02 iulie 2018 - 16:02, said:

P.S. In parcare nu poti pierde masina decat daca confunzi acceleratia cu frana!
ah, te-ai prins...

#41
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009
Ti s-a intamplat tie vreodata asta? Mie mi se pare un lucru fooarte improbabil iar la o masina cu CV manuala spre imposibil...

Edited by DannyMC, 02 July 2018 - 16:11.


#42
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 DannyMC, on 02 iulie 2018 - 16:02, said:

Eu tot n-am inteles cum te ajuta programul ala sa iti formezi reflexul de a recupera masina dintr-un derapaj?! L-ai folosit intr-un simulator real? Din ala care simuleaza si fortele gravitationale?
nu, nu am asa ceva, e doar vizual, nu e pentru fineturi, dar pisici cand fuge masina intr-o parte trebuie sa sti cum sa tragi de volan, si hai sa fim seriosi ca atunci cand incepe sa patineze nu simti decat sa se lasa moale, g-urile alea nu te ajuta cu nimic.

 DannyMC, on 02 iulie 2018 - 16:09, said:

Ti s-a intamplat tie vreodata asta? Mie mi se pare un lucru fooarte improbabil iar la o masina cu CV manuala spre imposibil...
nu, doar sa bag R in loc de 1 sau invers de cateva ori.

#43
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
Lasă naibii jocurile alea, cred că te-ai mai lăudat de câteva ori cu ele de parcă ar fi cine știe ce sfântu graal. Un derapaj pe viu (atunci când îl vei simți cu adevărat) nu va semăna deloc cu statul în fotoliu cu tastatura/controllerul în mână. Dă-o-n spanac de treabă. Mergi la un curs de conducere defensivă pe circuit cu vehicul de simulare a derapajelor în condiții reale, să vezi cum e să-ți fugă spatele și să ai volanul în mână, nu 3 butoane, apoi mai vorbim de jocuri.

Tu acolo sunt 99% convins că nici măcar n-ai derapat. Doar ți-a săltat un pic mașina peste denivelare, ceea ce în curbă se simte ca și cum mașina îți fuge de sub fund. Dar e doar o senzație și atât. Nu-i bai, o să le mai simți și-o să te obișnuiești cu ele. Dacă nu ai anvelope praf și este uscat pe jos, nici nu trebuie să miști volanul, că nu ieși de pe traiectorie din atâta lucru. Te sperii doar dacă e prima oară când o simți. Apropo, e și mai amuzant s-o simți de pe locul din spate. ;)

#44
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 alexcrist, on 02 iulie 2018 - 16:19, said:

Tu acolo sunt 99% convins că nici măcar n-ai derapat.
pai asta stiu si eu ca din balansul masinii, tinand volanul cu stanga am smucit eu de volan.

apainexces zice ca am derapat, nu eu

Edited by arg, 02 July 2018 - 16:43.


#45
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
Ți-au fugit ambele, în aceeași măsură. Câțiva mm, nimic de speriat, pentru că pe muchia gropii aderența scade semnificativ. Dar atât. Repet: nu ai fost în niciun pericol, decât dacă te apuca panica și trăgeai aiurea de volan. Dar în momentul ăla nu mai era vina gropii. Senzațiile astea le ai des pe poduri în curbă, mai ales la rosturile de dilatație (care după ce că-s denivelate, mai sunt și de metal, deci cu aderență mai mică), dar nu numai.

Într-un derapaj real, până să conștientizezi și să apuci să reacționezi în vreun fel, deja atingi limita benzii pe care mergi. Pentru că atunci când derapezi, derapezi, mașina merge, nu așteaptă după timpul tău de reacție. Evident, depinde și de cât de strânsă e curba și de viteza ta.

Edited by alexcrist, 02 July 2018 - 16:31.


#46
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 alexcrist, on 02 iulie 2018 - 16:28, said:

Ți-au fugit ambele, în aceeași măsură...
posibil sa fi fost amandoua, dau au fost niste zeci ce cm.

Edited by arg, 02 July 2018 - 16:53.


#47
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 10.03.2007
Dacă nu era ud pe jos ți-ar fi scârțâit cauciucurile dacă ai fi derapat. Scârțâie și la o curbă luată un pic mai zdravăn, fără să simți cumva că mașina și-ar lua "la revedere" de la contactul cu solul.

 DannyMC, on 02 iulie 2018 - 16:02, said:

P.S. In parcare nu poti pierde masina decat daca confunzi acceleratia cu frana!

Sau o poți pierde din ambreiaj? Aveam o Fabia cu motor diesel de 1.9, aia fiind ușurică dacă nu cumva luai prea brusc piciorul de pe ambreiaj nu avea nicio jenă în a pleca de pe loc. Mi s-a întâmplat "să mă fure" în felul acesta și mereu îmi era teamă că într-o zi o să o scap în vreo mașină (sau mai rău).

Edited by 0v1d1u, 02 July 2018 - 17:06.


#48
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
alexcrist zice ca din balansul ala se pierde temporar aderanta, ca masina sare in sus si se reduce apasarea pe roti, dupa care cand se apasa pe roti vireza brusc, apare o smucitura, e probabil ceea ce am simtit eu.

oricum naspa senzaria cand simti ca masina vrea sa o ia prin balari.

Edited by arg, 02 July 2018 - 17:07.


#49
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006

 arg, on 02 iulie 2018 - 17:05, said:

oricum naspa senzaria cand simti ca masina vrea sa o ia prin balari.
Și de-aia trebuie să le lași în spanac de jocuri, că ajungi să te panichezi la cele mai banale lucruri simțite pe viu.

Uite asta ai simțit tu (secunda 8):
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zKjdmhQfM7c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aceeași viteză ca tine (50 km/h), doar că pe 2 roți. Pe 4 roți stabilitatea e mult mai bună, pe 2 roți orice scăpare poate însemna cădere. Motiv pentru care nici nu reușesc să găsesc un clip cu mașini, doar cu motociclete.

Și după cum vezi, nici pe 2 roți și pe viraj strâns nu au fost ”zeci de cm”. Doar senzația e brutală, pentru că da, forțele implicate în mersul cu mașina sunt foarte mari, chiar dacă mulți nu le realizează.

Încearcă să mergi foarte încet, 5-10 km/h, și înfige-te în frână cu simț de răspundere. Dar în podea, nu s-o mângâi. Să vezi că și la viteze așa mici, îți muști limba dacă nu ești atent.

Sau uită-te la niște filmări cu simulatoare de impact frontal la 15km/h. Viteză de bicicletă. Dacă te chinui alergi mai repede pe jos.
Minutul 3:51
https://youtu.be/SaxzFrHvUV4?t=3m51s

La 50, forțele cresc exponențial, și orice fracțiune de secundă de pierdere a contactului cu solul se simte destul de puternic, mai ales dacă nu ești obișnuit cu asta. Mai târziu o să ignori fenomenul, e absolut banal. Dar repet: NU ai derapat în sensul alunecării anvelopelor pe asfalt. Șocul a fost doar de la fracțiunea de secundă în care anvelopele cad de pe muchia gropii, atât. Bine, asta presupunând că ai anvelopele și suspensia ok la mașină. Altfel discutăm de alte lucruri.

#50
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

 arg, on 02 iulie 2018 - 11:51, said:


Situatiile neprevazute sunt la ordinea zilei in trafic. De cate ori nu ni s-a intamplat sa zicem in minte "mama, un centimetru mai la stanga si...".Doar daca tii masina in parcare, le eviti complet.

#51
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
@ alexcrist
sperietura incepe dupa ce cobor din masina.
din pacate filmarea nu o mai am ca s-a suprascris.
daca nu foloseam programul ala nu luam carnetul si chiar daca il luam distrugeam de mult masina.
dupa ce am luat carnetul l-am folosit de cateva ori ca sa invat cum e datul pe gheata, in rest merg zi de zi, chiat ca sunt 3km dar tot misc masina.

 YOUR_GOD, on 02 iulie 2018 - 20:42, said:

Situatiile neprevazute sunt la ordinea zilei in trafic. De cate ori nu ni s-a intamplat sa zicem in minte "mama, un centimetru mai la stanga si...".Doar daca tii masina in parcare, le eviti complet.
Pisici, singura busitura o am din fata blocului, seara cand sa plecam la plimbare cand sa deschid masina piuie alarma, semn ca a fost declansata... dau ocolul si gasesc numarul indoit, la fel si cu portiera o mica julitura, nu se vede decat in reflexie.

Edited by arg, 02 July 2018 - 21:06.


#52
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Mie mi-a aruncat un tip, cadavrul unui caine in bara stanga jos. 27 milioane. Bara spate, lovita in vreo parcare, bara fata stearsa asta vara la Costanta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate