Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

probleme fonturi in InDesign, instalat si neinstalat in acelasi timp

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
mdmilan

mdmilan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 02.08.2004
Salut,

Ma confrunt cu o problema cel putin ciudata.

Deschid un document cu un font pe care il activeaza Suitcase Fusion-ul automat (sau il activez eu manual in Suitcase, nu conteaza). Fontul este OK.

Deschid un nou document, iau din primul o caseta de text cu copy si o pun in noul document.

SURPRIZA!!! Fontul nu mai este instalat, este lipsa. In timp ce celalalt document este deschis si are fontul valid.Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Deschid un alt nou document si creez manual un box de text, scriu ceva in el si setez fontul cu pricina. Fontul este OK.

Am atasat doua capturi de ecran. Fisierul in care am creat manual boxul de text si fisierul in care am adus cu copy paste.

Attached Files



#2
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
Mai face prostii din astea INDD-ul.
Chiar daca fontul este instalat in computer, il mai instalezi tu inca o data, manual din Find font.

#3
mdmilan

mdmilan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 02.08.2004

 liviu_np, on 02 iulie 2018 - 09:08, said:

Mai face prostii din astea INDD-ul.
Chiar daca fontul este instalat in computer, il mai instalezi tu inca o data, manual din Find font.
Cum il instalezi din Find font? Ca nu am gasit buton de instalare. Si nu vreau sa il copiez in Windows/Fonts.

#4
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
Type > Find font si apare o fereastra care contine fonturile din document. Selectezi unul cate unul fonturile cu triunghi, iar in partea de jos a ferestrei, la Replace with, cauti denumirea fontului cu probleme si dai Change sau Change all, dupa caz.

Sa nu-ti faci iluzii ca ai scapat de belea pentru ca la fiecare deschidere a documentului iti va face la fel.

Attached Files



#5
mdmilan

mdmilan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 02.08.2004

 liviu_np, on 02 iulie 2018 - 14:39, said:

Type > Find font si apare o fereastra care contine fonturile din document. Selectezi unul cate unul fonturile cu triunghi, iar in partea de jos a ferestrei, la Replace with, cauti denumirea fontului cu probleme si dai Change sau Change all, dupa caz.

Sa nu-ti faci iluzii ca ai scapat de belea pentru ca la fiecare deschidere a documentului iti va face la fel.

Pai asta nu inseamna instalare manuala de font :D
Oricum, ideea este buna de incercat.
Am gasit insa si o alta solutie.
Am deschis un nou document, am creat un box de text si am scris cateva litere, apoi am setat fontul cu probleme. Daca nu a creat probleme, am adus din documentul vechi toate elementele cu copy-paste si am salvat noul document peste cel vechi. Si nu mai face probleme.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate