Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

„Na, înjunghie-o!"

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
35 replies to this topic

#19
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003

 notrust, on 01 iulie 2018 - 20:50, said:

Nu ați înțeles nimic. Starețul era văzător pur și simplu a vrut să o sperie pentru avorturile făcute. Preoții ortodocși adevărați ii ceartă pe cei care aleg să avorteze copiii. Unii chiar știu câte avorturi a făcut o femeie și chiar vad și sufletele celor nenascuti.
Da, cica astia au renuntat la CERN sa mai caute cine stie ce particule si radiatii, iar acum au prins niste preoti ortodocsi beti crita de la vinul de impartasanie, iar acum le testeaza capacitatile de penetrare mentala.

#20
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
ba nene, ne-ai exasperat cu asta de la poceaev...altceva mai stii?

cat despre desteptaciunile pe care le debiteaza, ma scuzi, dar nici
cea mai habotnica baba de la tara, care nu stie nici hais, nici cea,
nu le mai crede. mai lasa-ne.

bine zicea cineva mai sus cu fratele tau Dorel...


 Adm, on 01 iulie 2018 - 22:23, said:

capacitatile de penetrare mentala.
o buna parte din astia au alte preferinte in materie de penetrare.
si nu ma refer nici la aia mentala, nici la aia din reclama Colgate,
de acum ceva vreme, cu creta...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ppz5ak148JE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
min1:50

Edited by dygey, 01 July 2018 - 22:52.


#21
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

 un-simplu-om, on 01 iulie 2018 - 20:04, said:

"Na, înjunghie-o !"

Nu vă amăgiţi: Dumnezeu nu Se lasă batjocorit; căci ce va semăna omul, aceea va şi secera. (Galateni. 6:7)

La sfârşitul anului 1970, o doamnă tânără şi-a adus fetiţa de cinci ani, care era bolnavă. Mama a început să-i povestească stareţului despre boala fiicei. Părintele a cerut unei surori să-i aducă din bucătărie cuţitul mare. Luând cuţitul i l-a dat femeii zicând: „Na, înjunghie-o!". Fiind speriată şi uitându-se la stareţ, ea şi-a strâns copilul în braţe. Părintele Iosif i-a poruncit din nou: „înjunghie-o, ţi-am zis!". Femeia şi-a strâns copilul şi mai tare în braţe şi de frică a strigat. Atunci minunatul doctor a întrebat-o: „De cei pe care i-ai ucis în pântece, de ceilalţi, nu ţi-a fost milă? Şi mai frumoşi ar fi fost! Pentru păcatul tău se chinuie acum copilul!".


(Sfântul Amfilohie de la Poceaev, Viața și minunile - Editura Sophia)

Evident, Dumnezeu le iarta pe toate.
Asa i-a spus si lui Avram ?

#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015
Ce prostie de poveste.

#23
cooze28

cooze28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 30.09.2016

 un-simplu-om, on 01 iulie 2018 - 20:04, said:

"Na, înjunghie-o !"

Nu vă amăgiţi: Dumnezeu nu Se lasă batjocorit; căci ce va semăna omul, aceea va şi secera. (Galateni. 6:7)

La sfârşitul anului 1970, o doamnă tânără şi-a adus fetiţa de cinci ani, care era bolnavă. Mama a început să-i povestească stareţului despre boala fiicei. Părintele a cerut unei surori să-i aducă din bucătărie cuţitul mare. Luând cuţitul i l-a dat femeii zicând: „Na, înjunghie-o!". Fiind speriată şi uitându-se la stareţ, ea şi-a strâns copilul în braţe. Părintele Iosif i-a poruncit din nou: „înjunghie-o, ţi-am zis!". Femeia şi-a strâns copilul şi mai tare în braţe şi de frică a strigat. Atunci minunatul doctor a întrebat-o: „De cei pe care i-ai ucis în pântece, de ceilalţi, nu ţi-a fost milă? Şi mai frumoşi ar fi fost! Pentru păcatul tău se chinuie acum copilul!".


(Sfântul Amfilohie de la Poceaev, Viața și minunile - Editura Sophia)


am mai auzit pilda asta. daca parintii sunt pacatosi, copiii sufera mai tarziu....... ce tampenie e asta? sa ma pun in pielea copilului, ce vina am eu? cu ce sunt vinovat? si daca ar fi adevarat, de ce nu toti parintii pacatosi au copii care sufera? pentru unii muma , pentru altii ciuma....  am ajuns la o concluzie: daca Dumnezeu exista , El este criminal!!!

#24
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Popa a fost cam bolovan, da are dreptate...

 cooze28, on 02 iulie 2018 - 05:17, said:

am mai auzit pilda asta. daca parintii sunt pacatosi, copiii sufera mai tarziu....... ce tampenie e asta?
ce e asa greu? daca muma bea, se drogheaza, sau fumeaza, toate astea se vor rasfrange asupra copilului. La fel si cu educatia: cum e educat, asa creste, cu toate urmarile. Nu-i nici o tampenie. Sau avorteaza, se indoapa de anticonceptionale, si cand sa fete...pauza. Sau face unul cu un ochi si trei nasuri. Dupa care evident ca urla in gura mare ca Dumnezeu e de vina, ala rau... :D

#25
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 cooze28, on 02 iulie 2018 - 05:17, said:

de ce nu toti parintii pacatosi au copii care sufera?
Toti parintii sunt pacatosi si au copii care sufera.

 cooze28, on 02 iulie 2018 - 05:17, said:

am ajuns la o concluzie: daca Dumnezeu exista , El este criminal!!!
Asta cam asa e pentru ca El ii omoara mai ales pe cei care mor de moarte buna.

#26
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Nu stiu de ce intrati toti in fibrilatie cand un un tip care nu crede in nimic initiaza un astfel de topic cu intentia vadita de a incita spiritele si de a provoca reactii vehemente din partea userilor openminded de pe softpedia.
Chiar nu v-ati plictisit si nu v-ati prins de smecherie? Nu ati obosit sa reactionati mereu si mereu la asa ceva? Posted Image ...nu-mi vine sa cred.

#27
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

 cooze28, on 02 iulie 2018 - 05:17, said:



am mai auzit pilda asta. daca parintii sunt pacatosi, copiii sufera mai tarziu....... ce tampenie e asta? sa ma pun in pielea copilului, ce vina am eu? cu ce sunt vinovat? si daca ar fi adevarat, de ce nu toti parintii pacatosi au copii care sufera? pentru unii muma , pentru altii ciuma....  am ajuns la o concluzie: daca Dumnezeu exista , El este criminal!!!
Când vei ajunge in clasa a XII-a, vei studia genetica și vei înțelege (poate) cum stau lucrurile....Cum comportamentul părinților se transmite genetic copiilor lor.

#28
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Temperamentul se mosteneste iar caracterul se formeaza.

#29
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Temperamentul, predispoziția spre un anume comportament, sau spre anumite boli....mai multe se moștenesc.

#30
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 richelieu, on 02 iulie 2018 - 07:44, said:

Când vei ajunge in clasa a XII-a, vei studia genetica și vei înțelege (poate) cum stau lucrurile....Cum comportamentul părinților se transmite genetic copiilor lor.
E o falsa credinta . Nu e demonstrata. Copii traiesc alaturi si sunt educati de parinti, e si normal sa invete comportamentul lor. Spre surprinderea multora, copii abandonati in orfelinate si adoptati de straini au capatat caracterul, comportamentul parintilor adoptivi. Din pacate trasaturile fizice se mostenesc, si ce e mai rau, ca in perioada cand femeia e insarcinata , fizicul copilului dar si starea psihica sunt enorm influentate de mediul in care viitoarea mama traieste. Daca vreti sa cunoasteti mai multe detalii vizionati pe Bruce Lipton, "parintitul constincios".

#31
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

 pacopaco1967, on 02 iulie 2018 - 11:17, said:


E o falsa credinta . Nu e demonstrata. Copii traiesc alaturi si sunt educati de parinti, e si normal sa invete comportamentul lor. Spre surprinderea multora, copii abandonati in orfelinate si adoptati de straini au capatat caracterul, comportamentul parintilor adoptivi. Din pacate trasaturile fizice se mostenesc, si ce e mai rau, ca in perioada cand femeia e insarcinata , fizicul copilului dar si starea psihica sunt enorm influentate de mediul in care viitoarea mama traieste. Daca vreti sa cunoasteti mai multe detalii vizionati pe Bruce Lipton, "parintitul constincios".
. Nu e credință, este știință și e demonstrata.
Sunt multe cazuri de copii înfiați (și eu cunosc câteva) in care comportamentul copiilor, proveniți din părinți cu ...hai sa zicem calitate îndoielnică, nu are absolut nicio legătura cu a părinților, ci mai degrabă cu a părinților biologici.


#32
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 richelieu, on 02 iulie 2018 - 11:31, said:

. Nu e credință, este știință și e demonstrata.
Sunt multe cazuri de copii înfiați (și eu cunosc câteva) in care comportamentul copiilor, proveniți din părinți cu ...hai sa zicem calitate îndoielnică, nu are absolut nicio legătura cu a părinților, ci mai degrabă cu a părinților biologici.
Ai fost atent la  ce am spus ? Copii abandonati in orfelinatele romanesti infiati de straini, practic nu ii recunosti ca ar avea spirit romanesc. Un copil este influentat chiar din pantece, ba chiar inainte sa fie conceput , findca mama are o stare spirituala toxica. Te invit sa cauti pledoaria lui Bruce Lipton si ai sa intelegi ce spun. Genetic nu se transmit decat trasaturile fizice si intr-o arecare masura degradarea produsa de o stare spirituala nociva.

Edited by pacopaco1967, 02 July 2018 - 14:22.


#33
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Și eu ți-am dat contraargumente din aceeași categorie. Cazuri pe care le știu eu personal.
Și in plus, exista studii care au demonstrat ca genetic se transmit mult mai multe caracteristici decât cele fizice.
Ca se pot corecta/diminua prin educație, nimic mai adevărat. Dar predispoziția e acolo.

Dar zi-mi și mie, cum e influențat un copil înainte sa fie conceput???!!!

#34
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 richelieu, on 02 iulie 2018 - 15:26, said:

Și eu ți-am dat contraargumente din aceeași categorie. Cazuri pe care le știu eu personal.
Și in plus, exista studii care au demonstrat ca genetic se transmit mult mai multe caracteristici decât cele fizice.
Ca se pot corecta/diminua prin educație, nimic mai adevărat. Dar predispoziția e acolo.

Dar zi-mi și mie, cum e influențat un copil înainte sa fie conceput???!!!
Ai inteles gresit. Starea spirituala a femii puratatoare de sarcina e importanta, plus sa nu aiba tensiune arteriala marita, sa nu consume alimente energizante, de fapt toata suma de hormoni in organism produc schimbari in viitoarea mama, iar viitorul fat va fi degradat, si in perioada sarcinii  afecteaza tocmai glandele hormonale marindu-le activitatea si capacitatea . Toate acestea nu tin cont de gene ci de mediul in care se afla atat viitoarea mama cat si in perioada de crestere a copilului. Multe probleme prenatale se pot diminua in perioada cresterii copilului, chiar pana la pubertate, cu conditia schimbarii mediului toxic.
Banuiesc ca ti-e rusine sa-l urmaresti pe Lipton. Discursul e pentru novici.

#35
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Asta e de la Mândruță de pe feisbuc cumva ?

#36
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

 pacopaco1967, on 02 iulie 2018 - 15:57, said:


Ai inteles gresit.


Am înțeles eu greșit, sau te-ai exprimat tu greșit? :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate