Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Înregistrare programată TV (cablu Digi)

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
Am reușit să trec la RCS, dar există și un dezavantaj. La Romtelecom aveam (de fapt le mai am) niște aparate care permiteau înregistrarea programată a emisiunilor. Ele pot înregistra 2 emisiuni deodată.

Cum fac asta la RDS (cablu)? Aș vrea o recomandare de aparat, dacă se poate cu link.

am constatat că televizorul principal nu are deloc înregistrare iar unul mai vechi are ceva (cu stick), dar îl am pus într-un loc fără cablu și îl folosesc ca monitor.

Aș fi dispus să iau și un TV care să facă asta, dar să poată înregistra măcar 2 posturi deodată (sau înregistra unul și vedea celălalt), ceea ce cred că nu există.

(Citind fire mai vechi, am văzut despre KAON NA 1600 HD dar nu îmi dau seama dacă poate face înregistrare programată (adică mâine de la 18:30 la 19:30) și oricum aș vrea informații despre 2018)

Mersi Posted Image

#2
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
Orice decodor RCS (care îl au acum la dispoziție pentru clienți) are DVR, inclusiv înregistrare programată, trebuie doar să cumperi un HDD. Din păcate, doar pe un canal (iar dacă faci înregistrarea live, trebuie să te uiți pe același canal pe care se face înregistrarea).
Cît despre televizoare, cam orice model mai răsărit are această funcție. Tot la fel, pe un singur canal. Există și televizoare cu twin tuner DVB-C, care pot face înregistrare pe un canal în timp ce tu urmărești alt canal, dar sînt vîrfuri de gamă. Cred că dacă faci o căutare pe google, vei găsi niște răspunsuri...

#3
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
am inteles ca cele codate se pot urmari doar cu respectivul receptor.

#4
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
Orice înregistrare se poate urmări doar pe respectivul dispozitiv. Valabil pentru orice canal (criptat sau nu) și pentru orice dispozitiv (STB sau televizor)...

#5
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 crislacor, on 01 iulie 2018 - 21:07, said:

Orice înregistrare se poate urmări doar pe respectivul dispozitiv. Valabil pentru orice canal (criptat sau nu) și pentru orice dispozitiv (STB sau televizor)...
nu este adevarat. eu am in receptor de satelit amiko mini hd265. fisierul are format .ts. cele codate, se vad doar pe receriver pentru ca sunt decodate cu ajutorul cartelei. cele FTA se pot vedea si pe PC cu ajutorul VLC-ului. de fapt, ruleaza si cele codate, dar nu ai imagine.

#6
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
Na, foarte bine, felicitări pentru receiver! Dar, noi aici vorbeam de receiver-e de cablu (unu la mînă) și brănduite (doi la mînă)! În plus, la televizoare e așa cum am scris mai sus, înregistrările canalelor se pot vedea doar pe acel televizor, indiferent că sînt canale criptate sau nu. Deh, chestie de copyright...

P.S. Am și eu acasă un tembelizor Horizon, din primele modele cu DVR, la care HDD-ul atașat trebuie formatat în FAT32 pentru a funcționa și pe care înregistrările nu sînt criptate, pot fi văzute pe comp cu orice progrămel video. Dar asta nu înseamnă că trebuie să-l iau ca model pentru funcția de înregistrare...

Edited by crislacor, 02 July 2018 - 07:19.


#7
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
acuma, intreb si eu: cablul de la digi cate programe emite FTA?
ca programele FTA se pot receptiona cu orice receiver dvb-c.  cele codate cum sunt codate? e imperecheata cartela cu receiverul?
daca nu ai cartela imperecheata, poti cumpara un receptor amiko mini combo (am dat varianta ieftina) si poti folosi cartela in el.

#8
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
1. Majoritatea sînt „la liber”, doar cîteva sînt criptate. Și da, orice receiver DVB-C va putea recepționa canalele necriptate, la fel cum orice televizor cu tuner DVB-C face asta...
2. Criptarea e Nagravision.
3. Da, smartcard-ul e împerecheat cu STB-ul și/sau CAM-ul CI+ (excepție face CAM-ul Irdeto, care nu are smartcard, totă informația necesară e scrisă pe cip-ul din interior).

#9
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
un mediabox de UPC mi-ar fi bun?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate