Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Home Mesh discutii despre solutii tip MESH

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Topic dedicat sistemeleor de tip MESH toate marcile.
Experiente de utilizare, speedtest, etc.


Deco M5 - https://www.tp-link....00_Deco-M5.html

mai nou au aparut:

Deco P7 hybrid : https://www.tp-link....ls/Deco-P7.html
Deco M9 plus : https://www.tp-link....co-M9-Plus.html


Zyxel Multy X: https://www.zyxel.co...X/explore-multy

Netgear Orbi : https://www.netgear.com/orbi/



Deco M5 are administrare doar prin telefon
Zyxel Multy X la fel administrare doar prin telefon
Negear Orbi suporta administrare web cat si prin telefon

#2
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005
Care discutii ?
Ai insirat niste link-uri se vei sa discutam despre ele ? Adica sa facem un fel de blog comun !
Ma asteptam sa ne ampartasesti din experienta ta in domeniu si din lucrul cu echipamentele respective .
Cum le-ai montat , unde , in ce conditii , ce cerinte au fost , ce ai obtinut...cum ai facut testele ...cum le-ai setat ....etc.
Asa....sa-si dea fiecare cu parerea  ce fumos arata in poze ....nu stiu cat de util ar fi .

#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Si ASUS se lauda cu AiMesh <https://www.asus.com/AiMesh>. Foloseste routere ASUS (unele modele) in loc de device-uri dedicate deci combinarea device-urilor e mai flexibila. Nu am folosit, deci nu stiu ce sa zic de cum merge.

La lista de modele compatibile de pe site mai adugati si RT-AC66U-B1, cu conditia sa aiba firmware destul de recent.

Edited by sags, 01 July 2018 - 12:59.


#4
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Teoretic si nu stiu cat de practic ai putea lega toate calculatoarele dintr-un bloc prin module wi fi in asa fel incat sa existe un fel de retea locala. Se refera la ceva in genul asta?

#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Din ce am inteles problema pe care o rezolva este de acoperire cu semnal, cu roaming automat intre access point-uri. Dar da, cum toate functioneaza ca si cum ar fi unul singur, toate calculatoarele vor fi in aceeasi retea locala (daca nu folosesti VLAN-uri si alte chestii sa le separi, dar aceste functionalitati merg identic si cu un sigur access point/ router).

#6
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Depinde de forma de conectare software unul la altul. Cum se realizeaza imperecherea mai exact, daca exista un admin al retelei sau numai unii sunt admini sau toata lumea are drepturi egale.

#7
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005
Ce treaba are sistemul mesh cu partea de admin si drepturi in retea ?

- https://www.iaria.or...ociTutorial.pdf

- http://disi.unitn.it...ntroduction.pdf
- http://web.csulb.edu...esh_Network.pdf

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postkarax, on 01 iulie 2018 - 18:04, said:

Teoretic si nu stiu cat de practic ai putea lega toate calculatoarele dintr-un bloc prin module wi fi in asa fel incat sa existe un fel de retea locala. Se refera la ceva in genul asta?

Practic se poate. Depinde cate hop-uri suporta sistemul.
In general sistemele meshpoint care le-am intalnit folosesc IPQ 40xx care suporta wi-fi son.
https://www.qualcomm...tures/wi-fi-son

Atat orbi cat si zyxel au banda dedicata pentru transfer device-uri.
Datorita faptului ca viteza maxima teoretica pe fiecare device pentru user era maxim 866mbps , real am scos in jur de 550-580mbps, cu 2 obstacole intre ele, perete de caramida.

La deco in jur de 220-250mbps maxim intre 2 device-uri, pentru ca nu banda dedicata si transferul se face intre ele maxim la viteza de 866mbps.

La zyxel multy viteza a fost asemanatoare cu negear orbi.

Asus nu am avut, dar tinand cont ca 2 routere asus care suporta 1733mbps pot face un transfer bridge intrele ele de 800-900mbps, ar trebui sa duca undeva la 400-500mbps in mod meshpoint.

Cele care au coprocesor pe fiecare modul wireless sunt mai ok.

Edited by adiatric, 02 July 2018 - 13:10.


#9
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postndor, on 02 iulie 2018 - 07:45, said:

Ce treaba are sistemul mesh cu partea de admin si drepturi in retea ?

- https://www.iaria.or...ociTutorial.pdf

- http://disi.unitn.it...ntroduction.pdf
- http://web.csulb.edu...esh_Network.pdf
Da...pai daca n-ai observat exact in primul link iti spune ceva despre protocoale....depinde de tipul de protocol, adica mai exact cum s eface imperecherea intre deviceuri...

Ia vezi aici de pe wikipedia
Mesh networks can relay messages using either a flooding technique or a routing technique. With routing, the message is propagated along a path by hopping from node to node until it reaches its destination. To ensure that all its paths are available, the network must allow for continuous connections and must reconfigure itself around broken paths, using self-healing algorithms such as Shortest Path Bridging. Self-healing allows a routing-based network to operate when a node breaks down or when a connection becomes unreliable. As a result, the network is typically quite reliable, as there is often more than one path between a source and a destination in the network. Although mostly used in wireless situations, this concept can also apply to wired networks and to software interaction.
A mesh network whose nodes are all connected to each other is a fully connected network. Fully connected wired networks have the advantages of security and reliability: problems in a cable affect only the two nodes attached to it. However, in such networks, the number of cables, and therefore the cost, goes up rapidly as the number of nodes increases.

Admin mai exact ma refeream la dreptul de a da afara din retea pe cineva si de a partaja intr-un anume fel fisierele trimise prin retea...

#10
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Discutia e interesanta, dar poate fi extinsa problema la mai multe etaje?

De ex la 5 nivele?
Fiecare unitae ar avea cablul sau de ethernet, dar ma intereseaza pastrarea retelei intre etaje.
Acum am pus aceeasi SSID, cuc anele diferite, dar nu merge cum as dori.

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Cred ca solutia Asus nu are limita de aparate.

iei doua astfel de seturi:
https://www.emag.ro/...k/pd/D4W7FJBBM/

#12
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Precizare: La ASUS functia e implementata in firmware pe routere altfel obisnuite. Pentru a o folosi poti lua device-uri separate, nu neaparat de acelasi model si nu neaparat vandute in ‘pereche AiMesh’ (perechea e de marketing, si poate iesi ceva mai ieftin decat daca ai cumpara 2 la bucata). Tocmai ca aceasta posibiliate de combinare si extindere ulterioara e unul din lucrurile cu care se lauda ASUS, ca la solutia clasica iei de exemplu un set de 3 si cu atatea ramai. Eu m-am trezit cu optiune de AiMesh la un RT-AC66U dupa un update de firmware; nu cred ca avea inainte, as fi observat.

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Da, dar perechea aia are un pret foarte bun.
Daca iei "routerele obisnuite", din lista celor suportate, lesini.

#14
amon2051

amon2051

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.08.2006
Nu prea scriu pe forumuri dar poate experientele mele in ale routerelor mesh ajuta pe cineva la un search pe google.
Am avut doua sisteme Tenda Nova MW6 si Linksys Velop.
Situatie:
  • apartament 90 mp utili de acoperit de WIFI
  • camere dispuse vagon, routerul amplasat in camera din mijloc.
  • aproximativ 14 device-uri conectate pe wifi.
Tenda nova mw6 ( chinezarie ):
  • Am vrut un sistem mesh si am gasit pe net ( site de anunturi ), destul de ieftin acest nova mw6 cu doi sateliti, nou.
  • Am ajuns acasa si m-am pus pe configurat ... setup numai prin aplicatie, fara posibilitate de intrefatare web nici atunci nici mai tarziu ( dupa setup ).
  • Instalarea OK -isk ... setup-ul necesita putina rabdare dar fiind facut pt atehnici e de inteles.
  • Utilizare - 2 luni de WOW ... primul mesh wi-fi, semnal peste tot prin casa net ultra rapid pt bani putini ... self pat on the back.
  • Dupa doua luni ma gandesc sa il mut 10 cm ... se pare ca i-a dat meciul ... deodata nu se mai conecta nici un telefon ( am numai iphone-uri ), spuneau ca parola este gresita cand evident nu era ...
  • Laptopul dadea si el rateuri ... deconectari, fara IP iar cand obtinea IP-ul viteza era foarte mica ...
  • Device-uri IOT ... moarte
  • Desktop-ul era ok ... mergea
  • Camera si Termostatul mergeau ...
  • Incerc sa reinstalez routerele ... mai functioneaza inca doua zile si crapa din nou ... caut pe forumuri nici o vorba, toata lumea multumita si fara probleme.

Linksys Velop tri-band ( USA designed made in china ):
  
  • Dupa Tenda am zis ca nu am destul timp sa stau sa ii dau de cap si ca sa nu divortez imi trebuie net in toata casa si repede, sotia deja nu mai vorbea normal ... tipa pe orice subiect.
  • Am gasit tot pe "site-uri de anunturi" de data asta mult mai scump ( aproximativ de 4 ori mai scump decat nova ) un Velop cu doi sateliti ( versiunea tri-band ... 2.4 Ghz si 2X5Ghz ).
  • Velop are backhaul wired sau wireless pe 5Ghz separat ... cica ar fi esenta mesh-ului sa comunice satelitii intre ei pe alta parte decat cea folosita pt internet ( my definition of backhaul )
  • Dau comanda si astept lecturand pe forumurile linksys unde lumea descria exact problema avuta cu Nova MW6 ... nasol
  • Cei ce aveau probleme se pare ca toti au migrat de la Google Wi-Fi, Netgear Orbi acuzand aceleasi probleme cu ele ( nu nova ca aia nu e saraci ca noi ).
  • "Prea tarziu" mi-am zis pachetul era deja pe drum ... voi incerca sa rezolv problema daca apare si asa eram dator sa o rezolv pe nova dar nu am avut timp.
  • Acum, de 2 saptamani sunt pe Linksys Velop, toate bune si frumoase, evident mult mai calitativ din toate punctele de vedere decat nova ... mai putin viteza wi-fi :)) dar banuiesc ca e o chestie de reglementare in US cu latimile de banda.
Dupa parerea mea mesh-urile wi-fi sunt o loterie ... atat nova cat si linksys au firmware-uri destul de recente insa sincer, tot ce imi doresc este sa mearga bine pt ca mesh wi-fi este such a great thing to have :)

#15
lew

lew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 03.01.2008
Eu detin linksys velop cu 3 noduri si viteza e foarte buna.
Pe nodul principal legat pe cablu am viteze de 500/450 cateodata si 600/500.
Pe nodurile secundare,viteza e undeva la 300/300,respectiv 250/300.

Asta la un abonament de 1000/500mbps.

#16
Toderascu

Toderascu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 24.08.2018
Exista sisteme Mesh la care sa poți opri banda de 2,4 care îmi e total inutila? Ca nu prea vad posibilitatea asta la careva. Poate doar la Asus ai mesh dar as vrea ceva care sa nu aiba antene externe.

#17
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
Asus au si ei Lyra bazat pe acelasi Qualcomm IPQ4019. Sunt curios cum merg 2 routere Asus cu AiMesh acela in conditiile in care unu are SoC Qualcomm si unu Broadcom.

Mai avem mix-uri de genul celor de la Synology routerul RT2600ac cu unitatile mesh MR2200ac bazate tot pe Qualcomm IPQ4019.
De la Unifi, AmplifiHD o solutie ceva mai veche pe piata dar ft. buna.
Inclusiv noul router de la Razer, Sila poate fi folosit in mesh fiind bazat tot pe Qualcomm IPQ4019 (si un Qualcomm Atheros QCA9531).
Google Wifi e bazat tot pe Qualcomm IPQ4019.
Practic cam toti producatorii au solutii mesh si majoritatea sunt bazate pe Qualcomm IPQ4019.

Edited by MD, 29 April 2019 - 21:08.


#18
ioshicumine

ioshicumine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.10.2005
salut,
locuiesc la casa (parter+etaj). As dori sa-mi iau un astfel de sistem. Internetul este de la RDS prin fibra.
Ce recomandati? (nu as vrea totusi o chinezarie)
As preciza si faptul ca peretii sunt destul de grosi (ciment+caramida)
Multumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate