Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Alternativa pentru antihistaminice

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018
Cum toti stiu ca antialergicele clasice sunt hepatotoxice, m-ar interesa niste alternative pentru rinita cronica. Am incercat ceva mai demult intr-o combinatie in care era si 3 frati patati dar trebuia sa iei mult ca sa se simta cat de cat ceva. Astept pareri.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Cumpara vitamina c pulbere si ia in fiecare zi 1-2-3g timp de 2-3 saptamani. O sa vezi o imbunatatire palpabila. Posted Image
La DM 100g vit c pulbere vreo 12 lei.

Edited by MembruAnonim, 30 June 2018 - 15:12.


#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
De cand ai rinita cronica? E pe baza alergica...nu? Esti alergic, la ce?

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Interventie chirurgicala cu laser si ai scapat de medicamente
Nu necesita spitalizare - scapi repede

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
Nu exista minuni, dar exista emigrarea in zone unde alergenii respectivi sunt rari in aer => tarile nordului sau niste tari mai calde, gen Dubai etc

Intai afla totusi la ce esti alergic, mai precis.

Acum se fac analize de sange la Regina Maria pt determinarea alergiilor.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAdm, on 30 iunie 2018 - 15:54, said:



Acum se fac analize de sange la Regina Maria pt determinarea alergiilor.

Estimativ, ce preturi au astfel de analize.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
Pai depinde cate bifezi, dar duc pe la 1000 lei, daca bifezi cam tot.

https://www.reginama...ce-esti-alergic

#8
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

View PostRazvanBercea, on 30 iunie 2018 - 15:03, said:

Cum toti stiu ca antialergicele clasice sunt hepatotoxice, m-ar interesa niste alternative pentru rinita cronica. Am incercat ceva mai demult intr-o combinatie in care era si 3 frati patati dar trebuia sa iei mult ca sa se simta cat de cat ceva. Astept pareri.
Pai asa si banalu' paracetamol e hepatotoxic, poti sa si mori intoxicat cu paracetamol.

#9
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 21.03.2016
Nu sunt alternative si in general nu e o idee buna sa cauti solutii medicale pe aici. Antihistaminicele nu sunt chiar atat de toxice, iar rinita alergica e una din formele mai usoare de alergie. Daca esti tanar, poti spera ca in timp o sa se mai amelioreze, daca nu, impaca-te cu ideea si nu mai cauta leacuri care pot sa iti complice si mai mult sanatatea.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
@initiator fa ce ti-am zis si o sa vezi inbunatatiri. Sau mergi la medic si intreaba-l ce parere are (cel mai bine).

#11
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Cum ai ajuns la concluzia ca ai afectiunea asta? Mie medicul de familie mi-a spus ca sufar de rinita alergica pentru simplul motiv ca multe persoane au diagnosticul asta, deci trebuie sa fie valabil si la mine.

#12
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018
Nu stiu daca exista in Romania, nasacort (un corticoid, cortizon), dar e pe reteta.

#13
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

View PostNaijax, on 30 iunie 2018 - 15:33, said:

Interventie chirurgicala cu laser si ai scapat de medicamente
Nu necesita spitalizare - scapi repede
E prima data cand aud asa ceva. Ce fel de interventie? Am avut cornete scoase cu radiofrecventa, dar aia nu are treaba cu afectiunea in sine ci cu caile nazale care prin indepartarea cornetelor devin mai "largi". Cum poti "opera" rinita ca m-ai facut chiar curios....?

#14
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View PostRazvanBercea, on 02 iulie 2018 - 11:18, said:

E prima data cand aud asa ceva. Ce fel de interventie? Am avut cornete scoase cu radiofrecventa, dar aia nu are treaba cu afectiunea in sine ci cu caile nazale care prin indepartarea cornetelor devin mai "largi". Cum poti "opera" rinita ca m-ai facut chiar curios....?

Vezi aici;
http://www.csid.ro/b...ofice-13475100/

Si aici;
http://www.csid.ro/b...ofice-13475100/

#15
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

View Postarab, on 30 iunie 2018 - 15:14, said:

De cand ai rinita cronica? E pe baza alergica...nu? Esti alergic, la ce?
La ambrozia si praf de casa. La medicul alergolog am facut testul subcutanat, nu e nimic "dupa ureche".

#16
mariamarchlove

mariamarchlove

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 09.05.2022
Există mai multe alternative naturale și complementare pentru gestionarea rinitei cronice sau a simptomelor alergice. Iată câteva opțiuni pe care le poți lua în considerare:
Uleiuri esențiale: Unele uleiuri esențiale, cum ar fi uleiul de mentă, eucalipt, lavandă sau tea tree, pot ajuta la deschiderea căilor nazale și la ameliorarea congestiei nazale și a simptomelor rinitei. Poți utiliza uleiurile esențiale într-un difuzor sau poți adăuga câteva picături într-o baie de aburi.
Quercetina: Quercetina este un flavonoid care are proprietăți antiinflamatorii și antioxidante. Se spune că poate ajuta la reducerea reacțiilor alergice și a simptomelor asociate, cum ar fi congestia nazală și strănutul. Poți găsi suplimente de quercetină în magazinele naturiste sau farmacii.
Probiotice: Unele studii sugerează că consumul de probiotice ar putea ajuta la reducerea simptomelor alergice, inclusiv rinita. Probioticele pot ajuta la echilibrarea florei intestinale și la întărirea sistemului imunitar.
Curcumină: Curcumină, compusul activ din turmeric, are proprietăți antiinflamatorii și antioxidante. Poate ajuta la reducerea inflamației și la ameliorarea simptomelor asociate rinitei cronice.
Acupunctura și acupresura: Unele persoane au raportat beneficii în gestionarea simptomelor alergice, inclusiv rinita, prin utilizarea acupuncturii sau a acupresurii. Aceste tehnici pot ajuta la echilibrarea energiei corpului și la reducerea congestiei nazale.

#17
Costel2223

Costel2223

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 29.11.2021
Alternativa este sa nu te expui alergenului sincer nu cred că ceva din lista de mai sus funcționeaza in mod real, teoretic poate. Gen ce naiba faci cu uleiurile alea când ieși afară din casă ? Chiar și în casă... Daca sa zic ai pomi prin zonă care emana polen și dai și cu uleiuri e că și cum dai cu spray peste transpirație.

Edited by Costel2223, 02 March 2024 - 23:45.


#18
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,319
  • Înscris: 15.11.2003

View PostRazvanBercea, on 30 iunie 2018 - 15:03, said:

Cum toti stiu ca antialergicele clasice sunt hepatotoxice, m-ar interesa niste alternative pentru rinita cronica. Am incercat ceva mai demult intr-o combinatie in care era si 3 frati patati dar trebuia sa iei mult ca sa se simta cat de cat ceva. Astept pareri.
Fa-ti niste analize.
De exemplu cea mai interesanta e DAO genetica legata de procesarea histaminei :
https://www.reginama...e-care-o-alegem

Macar vezi daca esti predispus la alergii si apoi vezi un alergolog competent/nejepcar, testele sub-cutanate sunt doar ca sa te simti bine ca nu ti-au luat sute de lei consultatie degeaba

Poti citi si-asta
https://www.libris.r...--p25686836.htm

Cauti echivalentul ptr adulti
https://www.farmacii...e-dr-healthcare

Edited by radu103, 02 March 2024 - 23:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate