Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Oul sau Gaina ?

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
172 replies to this topic

#163
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
cirus prietene, fa-ti alt cont cu numele iuda fiindca asta esti

#164
gladioc

gladioc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 23.05.2019
oul sau găina? nu. cocoşul...

#165
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
Se poate discuta ceva serios aici sau este doar e extensie a poienii?

Intrebarea este de fapt analoga celei referitor la existenta ADN/ARN si a celulei.

Dupa parerea mea cele doua abordari ar suna cam asa:

Abordarea creationista - oul si gaina au aparut simultan, oul fiind organ intrinsec al gainii, reprezentand mijlocul de reproducere si propagare al speciei.

Abordarea evolutionista - oul a fost primordial, reprezentand insa doar o simpla celula, care in proces evolutiv si de diviziune, dea lungul a miliarde de ani a evoluat in organisme complexe al caror mod de perpetuare a ramas concretizata in celule specializate cu rol de stocare a informatiei genetice si multiplicare intru crearea unui nou organism care pastreaza caracteristicile celui generator. Din moment ce aceasta celula primordiala este de fapt si intregul organism, poate fi considerata simultan si ou si gaina.

Concluzia, in ambele teorii este deci ca oul si gaina au aparut simultan.

#166
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postzoom0mooz, on 06 iulie 2019 - 23:19, said:

o simpla celula

Nu exista asa ceva ca "o simpla celula". "O simpla celula" e quasi-infinit de complexa, adica pe romaneste nici draq nu poate sa faca din elementele chimice "o simpla celula".
Intelegi?
Nici dracu nu poate face nici cea mai simpla celula.
Evolutionismul e o religie pentru ignoranti.
Ideea ca din elementele chimice se asambleaza alandala pe sine "o simpla celula", necesita quasi-infinita ignoranta, pt a fi acceptata ca salvatoare si stapana peste procesoarele noastre centrale. Trebuie sa ai mintea total amortita, sa crezi asa stupizenie, ca ceva se poate crea pe sine. Ca ceva sa se poata construi pe sine, e necesar ca acel ceva sa fie mai intai, ca apoi sa se poata crea pe sine. Asta e abisul gandirii. Incapacitatea de a rationa. Nebuni care cred ca fiinta poate fi distrusa. Iti dau io un litru de apa, si te astept sa il distrugi, sa vezi daca poti nimici tu materia, d'apai fiinta...

Intrebarea "ce a fost mai intai oul sau gaina" e de fapt problema originii: lumea asta, universul, natura, cum vrei sa-i zici, cum o explici? Apare din nimic? Arata-mi nimicul.

Edited by criztu, 07 July 2019 - 09:43.


#167
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postcriztu, on 07 iulie 2019 - 09:33, said:

Nu exista asa ceva ca "o simpla celula". "O simpla celula" e quasi-infinit de complexa, adica pe romaneste nici draq nu poate sa faca din elementele chimice "o simpla celula".
Intelegi?
Nici dracu nu poate face nici cea mai simpla celula.
Evolutionismul e o religie pentru ignoranti.
Ideea ca din elementele chimice se asambleaza alandala pe sine "o simpla celula", necesita quasi-infinita ignoranta, pt a fi acceptata ca salvatoare si stapana peste procesoarele noastre centrale. Trebuie sa ai mintea total amortita, sa crezi asa stupizenie, ca ceva se poate crea pe sine. Ca ceva sa se poata construi pe sine, e necesar ca acel ceva sa fie mai intai, ca apoi sa se poata crea pe sine. Asta e abisul gandirii. Incapacitatea de a rationa. Nebuni care cred ca fiinta poate fi distrusa. Iti dau io un litru de apa, si te astept sa il distrugi, sa vezi daca poti nimici tu materia, d'apai fiinta...

Intrebarea "ce a fost mai intai oul sau gaina" e de fapt problema originii: lumea asta, universul, natura, cum vrei sa-i zici, cum o explici? Apare din nimic? Arata-mi nimicul.

Există niște legi exacte ale universului, după care funcționează totul! Se pare că acele legi au fost reglate să susțină viața pe pământ! Un reglaj atât de fin, încât este teoretic imposibil să se auto-regleze! Pattern-urile din lumea vie și nevie sunt identice, ceea ce sugerează că în spatele viului și neviului există aceași sursă! Universul funcționează în baza unui soft prestabilit de Creator! :)

#168
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016

View Postcriztu, on 07 iulie 2019 - 09:33, said:

Nu exista asa ceva ca "o simpla celula".
Intelegi?
Eu nu incercam sa critic teoria evolutionista intrucat nu in asta consta subiectul discutie ci doar sa observ faptul ca amebele teorii conduc la aceeasi solutie.

View Postheart_of_ice, on 07 iulie 2019 - 12:08, said:

Există niște legi exacte ale universului, după care funcționează totul!
Corect - in acest caz, enuntul problemei ar fi - ce a fost mai intai? Universul sau legile fizice intrinseci ale existentei sale?
Cam asta este motivul pentru care teoriile cosmologice  nu mai functioneaza in apropiere de big bang (care e doar o deductie logica a constatarii expansiunii universului)

Edited by zoom0mooz, 07 July 2019 - 19:48.


#169
gladioc

gladioc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 23.05.2019

View Postzoom0mooz, on 06 iulie 2019 - 23:19, said:

Se poate discuta ceva serios aici sau este doar e extensie a poienii?

Intrebarea este de fapt analoga celei referitor la existenta ADN/ARN si a celulei.

Dupa parerea mea cele doua abordari ar suna cam asa:

Abordarea creationista - oul si gaina au aparut simultan, oul fiind organ intrinsec al gainii, reprezentand mijlocul de reproducere si propagare al speciei.

Abordarea evolutionista - oul a fost primordial, reprezentand insa doar o simpla celula, care in proces evolutiv si de diviziune, dea lungul a miliarde de ani a evoluat in organisme complexe al caror mod de perpetuare a ramas concretizata in celule specializate cu rol de stocare a informatiei genetice si multiplicare intru crearea unui nou organism care pastreaza caracteristicile celui generator. Din moment ce aceasta celula primordiala este de fapt si intregul organism, poate fi considerata simultan si ou si gaina.

Concluzia, in ambele teorii este deci ca oul si gaina au aparut simultan.
Ai răspunsul mai sus. La început a fost cocoşul. Dar trebuie să pricepi asta. Cât timp o ţii langa între evoluţionism şi creaţionism nu o să pricepi ce-am spus.

Edited by gladioc, 07 July 2019 - 21:21.


#170
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016

View Postgladioc, on 07 iulie 2019 - 21:20, said:

Ai răspunsul mai sus. La început a fost cocoşul. Dar trebuie să pricepi asta. Cât timp o ţii langa între evoluţionism şi creaţionism nu o să pricepi ce-am spus.
in sectiunea de fun putem discuta si asta
Nu ma refeream insa la postarea ta... doar s-a intamplat ca eu sa postez dupa tine - remarca era general valabila - nu am gasit in tot topicul nici o abordare cat de cat serioasa..

#171
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postzoom0mooz, on 07 iulie 2019 - 19:44, said:

Eu nu incercam sa critic teoria evolutionista intrucat nu in asta consta subiectul discutie ci doar sa observ faptul ca amebele teorii conduc la aceeasi solutie.

Da. De fapt, Teoria Evolutiei e o nebuloasa, nu e nimic clar declarat. Din ce am inteles, versiunea cea mai user friendly spune ca de fapt viul e neviu, nu e nici o diferenta intre viu si neviu, organic si anorganic, si doar avem noi iluzia ca suntem vii, ca de fapt suntem masini care se auto-asambleaza mecanic, fara intentie sau scop.
Asta binenteles daca nu citesti fanatici ca Dawkins cu abominatiile lui cu Replicatorii care sunt eterni, si se folosesc de noi ca masini in care ei se perpetueaza, noi fiind "lumbering robots".

Edited by criztu, 07 July 2019 - 23:24.


#172
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
As vrea sa ramanem la subiect, nu sa criticam o teorie sau alta ci as prefera sa imi contrazica cineva argumentat doar ideea ca ambele teorii implica acceasi concluzie de simultaneitate.

Edited by zoom0mooz, 08 July 2019 - 01:00.


#173
gladioc

gladioc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 23.05.2019

View Postzoom0mooz, on 07 iulie 2019 - 22:34, said:

in sectiunea de fun putem discuta si asta
Nu ma refeream insa la postarea ta... doar s-a intamplat ca eu sa postez dupa tine - remarca era general valabila - nu am gasit in tot topicul nici o abordare cat de cat serioasa..
oul/găina e o problemă filosofică... tu vrei să o abordezi evoluţionist... eu ţi-am dat răspunsul... dar degeaba... nu-l vei înţelege...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate