Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Ce stiti despre cutiile Android?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018
Am tot vazut de vanzare pe site-urile cu chinezarii gen dx.com, gearbest.com, etc. aceste dispozitive numite TV box sau Android TV box - sunt niste cutiute ce se conecteza la TV pentru rulat filme sau ascultat muzica. Majoritatea ofera si porturi USB, ethernet, reader de carduri + alte optiuni.
Sunt curios daca un astfel de dispozitiv ar putea fi utilizat ca un inlocuitor ieftin de PC: adica sa conectezi la el mouse-ul, tastatura, monitorul, boxele, cablul de net, etc. si sa faci pe el cam tot ce se face pe un PC pe langa vazut filme si ascultat muzica: adica navigat pe net, trimis si primit mail-uri, editare de documente, eventual ceva joculete, etc.
Are cineva asa ceva si ar fi fezabil un astfel de sistem in locul unui PC standard?

Attached Files



#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
da, se poate folosi ca office pc / home cinema

Edited by MarianG, 30 June 2018 - 08:51.


#3
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Teoretic, da, se poate.
Practic, vei fi limitat de puterea si aplicatiile Android disponibile.
In afara de jocuri, tot restul aplicatiilor functioneaza foarte bine.
La jocuri, exact ca si la PC, e problema de puterea box-ului.
Daca dai $300 pe o Nvidia Shield ai si jocuri.

La modelul vechi - MK 809 II - am incercat sa conectez un hub USB, nu a functionat.
Avea o singura mufa USB, ocupata de receptorul telecomenzii.
La cel nou - Beelink GT1 - nu am incercat.

Nu stiu daca exista box (ieftin) cu iesire audio jack, pentru boxe.
Oricum, ai sunetul prin HDMI, pe boxele TV-ului/monitorului (daca are asa ceva).
La fel si pentru celelalte conexiuni: daca are box-ul mufe, poti sa conectezi ce vrei.

Edited by trollerul_de_serviciu, 30 June 2018 - 08:53.


#4
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 16.05.2015

View Posttrollerul_de_serviciu, on 30 iunie 2018 - 08:50, said:



Nu stiu daca exista box (ieftin) cu iesire audio jack, pentru boxe.


Exista. Am de cativa ani o astfel de cutie cumparata de pe ebay.

MXQ fara PRO in coada.

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Sunt o loterie.
Am avut trei pana acum. Doua luate de aici, din magazine oficiale, una din China. Toate au crapat in garantie, cea din China, cu cele mai bune specificatii, a functionat 15 minute. Refund. OK.
Am zis sa incerc si una tot de aici, dar cum ma saturasem de prostii, m-am indreptat catre un producator cu renume, Xiaomi.
Minusuri: vine cu SO pentru box-uri, nu Android aevarat, Google Play pentru box-uri, aplicatii specifice.
Plusuri: telecomanda prin wireless, cautare vocala functionala, calitate.

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Posttrollerul_de_serviciu, on 30 iunie 2018 - 08:50, said:

Nu stiu daca exista box (ieftin) cu iesire audio jack, pentru boxe.
Oricum, ai sunetul prin HDMI, pe boxele TV-ului/monitorului (daca are asa ceva).
La fel si pentru celelalte conexiuni: daca are box-ul mufe, poti sa conectezi ce vrei.

Ba da... exista un rahatzis de chinezarie care are si iesire audio pe jack de 3.5"... Din pacate nu am bani pentru asa ceva sa pot testa si nu le livreaza Emag sa le pot returna a doua zi:
https://abox.ro/wind...ad-core-hd.html

Pana la urma pentru Android tot varianta cu Raspberry Pi ramane mai buna.. Nu inteleg de ce nu dezvolta industria niste playere basic pe Raspberry Pi macar pentru internet radio si browsing... Probabil din cauza Google Chromecast care e mai ieftin si mai cu de toate.

Eu sunt mare amator de radio internet si un astfel de Raspberry Pi facut pentru asa ceva si la pret decent mi-ar prinde bine.

View PostYOUR_GOD, on 30 iunie 2018 - 09:17, said:

Sunt o loterie.
Am avut trei pana acum. Doua luate de aici, din magazine oficiale, una din China. Toate au crapat in garantie, cea din China, cu cele mai bune specificatii, a functionat 15 minute. Refund. OK.

Sunt o loterie pentru ca sunt chinezarii facute prost, fara ventilatie, toate ingramadite intr-o carcasa de plastic chior.. Chinezu mizeaza pe faptul ca lumea se entuziasmeaza si da banul.. dupa care se spala pe cap cu produsul.

Edited by rosix, 30 June 2018 - 09:27.


#7
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018

View PostYOUR_GOD, on 30 iunie 2018 - 09:17, said:

Sunt o loterie.
Am avut trei pana acum. Doua luate de aici, din magazine oficiale, una din China. Toate au crapat in garantie, cea din China, cu cele mai bune specificatii, a functionat 15 minute. Refund. OK.
Am zis sa incerc si una tot de aici, dar cum ma saturasem de prostii, m-am indreptat catre un producator cu renume, Xiaomi.
Interesant, de-asta mi-e frica - sa nu crape imediat, vad ca sunt modele ieftine si de 25-30 de dolari, calitatea e probabil destul de proasta, pe site-urile chinezesti ploua cu review-uri pozitive, dar pe amazon de pilda, sunt foarte multe negative, nu prea vezi o cutiuta din asta sa aiba peste 3,5 din 5 stele.
Cam ce producatori fac dispozitive de calitate?

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Nu a fost asa in cazul meu. Aliexpress iti garanteaza asiguranta. Mi s-au cerut dovezi, dar am primit banii inapoi.
Nici Xiaomi nu are nevoie de ventilatie. Am mai avut Egreat, alte panarame, numai belele, pana mi-au dat banii inapoi. Apoi Himedia. La fel. S-a stricat de trei ori, a treia oara am renuntat sa o mai trimit. Folosesc Xiaomi din iarna. nu la modul greu, ca si cu celelalte. Dar sunt multumit.

View PostAldulescu, on 30 iunie 2018 - 09:24, said:

Interesant, de-asta mi-e frica - sa nu crape imediat, vad ca sunt modele ieftine si de 25-30 de dolari, calitatea e probabil destul de proasta, pe site-urile chinezesti ploua cu review-uri pozitive, dar pe amazon de pilda, sunt foarte multe negative, nu prea vezi o cutiuta din asta sa aiba peste 3,5 din 5 stele.
Cam ce producatori fac dispozitive de calitate?

Pe cea de pe Ali, nu mi-au mai cerut-o inapoi. Am desfacut-o sa vad ce are inauntru. Un procesor si cateva micrcomponente. Nu pot fi reparate, sunt extrem de simple. Daca piesele ar fi de calitate, chiar ar reprezenta dine minuni tehnologice, dar se stie cum sunt produsele chinezesti ieftine. Eu paltisem vreo 50 USD pe ea.

#9
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostAldulescu, on 30 iunie 2018 - 08:41, said:

Am tot vazut de vanzare pe site-urile cu chinezarii gen dx.com, gearbest.com, etc. aceste dispozitive numite TV box sau Android TV box - sunt niste cutiute ce se conecteza la TV pentru rulat filme sau ascultat muzica. Majoritatea ofera si porturi USB, ethernet, reader de carduri + alte optiuni.
Sunt curios daca un astfel de dispozitiv ar putea fi utilizat ca un inlocuitor ieftin de PC: adica sa conectezi la el mouse-ul, tastatura, monitorul, boxele, cablul de net, etc. si sa faci pe el cam tot ce se face pe un PC pe langa vazut filme si ascultat muzica: adica navigat pe net, trimis si primit mail-uri, editare de documente, eventual ceva joculete, etc.
Are cineva asa ceva si ar fi fezabil un astfel de sistem in locul unui PC standard?
Daca iti iei chinezarii, nu merita, dar dispozitive mai puternice gen ZBOX-QK7P5000-BE (nu e android, dar e small-factor si e puternic) sau FANTEC 4 K Ultra HD and 3D Full HD Media Pl black

Asta daca nu te joci.

Daca te joci, nici nu are rost sa te obosesti. Cumpara-ti o consola de la microsoft sau de la nintendo care poate rula netflix.

Problema cu aceste cutii e ca sinti mai repede faptul ca au devenit expirate. O spune cineva care a cumparat lucruri de calitate la vremea lor.

#10
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 16.05.2015
Inseamna ca eu sunt exceptia. Asa cum am spus mai sus, am o astfel de chinezarie de cativa ani pe care o folosesc zilnic si merge fara probleme. O folosesc in mare parte pentru Netflix.

#11
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postrosix, on 30 iunie 2018 - 09:24, said:

Din pacate nu am bani pentru asa ceva sa pot testa si nu le livreaza Emag sa le pot returna a doua zi:
https://abox.ro/wind...ad-core-hd.html
Nu are nici o treaba emag cu retur, legea e pentru toti la fel.
https://abox.ro/cont...turnare-produse
Emag iti ofera 30 de zile, in loc de cele 14 standard, asta e singura diferenta.

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postborhot, on 30 iunie 2018 - 09:35, said:

Inseamna ca eu sunt exceptia. Asa cum am spus mai sus, am o astfel de chinezarie de cativa ani pe care o folosesc zilnic si merge fara probleme. O folosesc in mare parte pentru Netflix.

Spune tipul chinezariei si daca reda fluent Full HD.

Ideea e ca, decat o chinezarie proasta la 150 de euro, mai bine un Lenovo ThinkCentre cu I3, pe care sa poti rula un Android full, un browser si ce mai ai nevoie.
Nu e la acelasi nivel de miniaturizare dar macar nu iti faci draci.

View Posttrollerul_de_serviciu, on 30 iunie 2018 - 09:43, said:

Nu are nici o treaba emag cu retur, legea e pentru toti la fel.
https://abox.ro/cont...turnare-produse
Emag iti ofera 30 de zile, in loc de cele 14 standard, asta e singura diferenta.

Pai da mai dar Emag am showroom pe langa casa si accepta returul fara comentarii iar ala expediaza doar prin posta. Tu cu care te-ai risca?
Asta e chestia proasta ca, la romani, nu prea poti testa, ca daca produsul ar fi ok, poate l-as pastra.  Probabilitatea sa te tzepuiesti la chinezarii e de peste 80%

Asta e unul din produsele la care eu as vrea demonstratie in showroom cu filmele mele de pe stick, sa vedem ce-i poate pielea.

Edited by rosix, 30 June 2018 - 09:58.


#13
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018
Deci ce producator face pana la urma cele mai bune si fiabile Android box-uri, care dintre acestea merita cumparat: Minix, Tanix, Vorke, Xiaomi, Beelink, Meecool, MXQ, etc.

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAldulescu, on 30 iunie 2018 - 10:06, said:

Deci ce producator face pana la urma cele mai bune si fiabile Android box-uri, care dintre acestea merita cumparat: Minix, Tanix, Vorke, Xiaomi, Beelink, Meecool, MXQ, etc.

Aici trebuie sa raspunda cei care deja folosesc si sunt multumiti de redarea Full HD... Altfel toate sunt chinezarii - unele cu producator chinez cunoscut, altele cu producator obscur.
Eu am indicat modelul ala Tronsmart care mie mi se pare ok dpdv al echiparii dar nu l-am testat sa vad ce poate.

#15
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Acum neah, daca o iei asa, ca n-ai incredere si vrei sa faci retur in magazin, nu o sa mai cumperi nimic niciodata.
Pare de incredere, are toate datele pe site, plati prin card....

N-ai spus ce buget ai.
L-ai gasit pe ala la 800 de lei, care costa $130 la chinezi, adica 520 lei + tva la vama 19%, adica 620 lei total. http://shorturl.at/gkpX6
Iar pe ebay uk, locatie uk (asa scrie) este 53 + 20 lire transport, adica 390 lei total Posted Image https://www.ebay.co....~sAAOSwEZdZ~6Ex
Vezi ca are Windows 10, deci nu e nici o limitare de aplicatii Android.
Dar sint sigur ca are alte limitari.
La 800 lei = $200, oferta este foarte foarte foarte bogata.

Edited by trollerul_de_serviciu, 30 June 2018 - 11:01.


#16
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Eu am luat un tv box după ce am renunțat la laptop, chiar unul foarte, foarte ieftin. Am zis să nu bag bani in el in caz că nu îmi place.
E bun la văzut filme, ascultat muzica mai ales că e direct legat la tv prin cablu hdmi
E practic invizibil in spatele tv-ului chestie care mie îmi place
Acuma depinde ce pretenții ai și câți bani esti dispus să cheltui.

Edited by calbog, 30 June 2018 - 11:22.


#17
Proful

Proful

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,302
  • Înscris: 21.12.2007
si SunWell sunt destul de bune si au preturi ok mai ales de BlackFriday, am unu de 2 ani, are deja update facut la Android 7.1, am dat 200 lei cu tot cu o mini tastatura wireless iluminata.
Procesor Octa Core, 2GB Ram ddr3, 16gb memorie interna slot microsd, 2 usb, HDMI. Jack audio, ethernet si aparte sunet prin conexiune optica, ecran cu ora, duce Full HD si vede si 3D daca ai TV 3d

#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostProful, on 30 iunie 2018 - 11:33, said:

si SunWell sunt destul de bune si au preturi ok mai ales de BlackFriday, am unu de 2 ani, are deja update facut la Android 7.1, am dat 200 lei cu tot cu o mini tastatura wireless iluminata.
Procesor Octa Core, 2GB Ram ddr3, 16gb memorie interna slot microsd, 2 usb, HDMI. Jack audio, ethernet si aparte sunet prin conexiune optica, ecran cu ora, duce Full HD si vede si 3D daca ai TV 3d

De unde ai luat varianta cu 2Gb DDR3 si la ce pret?  Ai comandat la chineji?  In cate luni a venit coletul?
Cum reda in H.265.. care e rezolutia la care incep sacadarile?

Edited by rosix, 30 June 2018 - 12:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate