Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum accesez rapid diferite functii ale telefonului?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018
Deci, m-ar interesa sa pot accesa anumite functii din telefon foarte rapid, doar apasand un buton, nu sa stau sa deblochez telefonul, sa apas apoi pe iconuri si sa umblu prin meniuri si tot asa.
De exemplu as vrea un buton pe care daca apas, telefonul sa faca imediat o poza, altul pe care daca apas sa inceapa sa filmeze, daca apas pe altceva sa ruleze un fisier audio sau video, etc.
Exista astfel de telefoane sau se poate modifica cumva un smartphone standard sa faca aceste lucruri?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Exista aplicatii care iti "usureaza" viata
Incearca - Assistive Touch sau Simple Shortcuts sau Floating Toolbox

#3
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Poți pune comenzi rapide pe ecranul de blocare al telefonului, glisează de pe semnul + și adaugă ce aplicații vrei.

Edited by shogun1, 29 June 2018 - 18:10.


#4
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018

View PostNaijax, on 29 iunie 2018 - 17:47, said:

Exista aplicatii care iti "usureaza" viata
Incearca - Assistive Touch sau Simple Shortcuts sau Floating Toolbox

View Postshogun1, on 29 iunie 2018 - 18:05, said:

Poți pune comenzi rapide pe ecranul de blocare al telefonului, glisează de pe semnul + și adaugă ce aplicații vrei.
Tot e prea lent, eu vreau sa apas doar un buton si gata! sa faca ce vreau, se vinde de pilda un accesoriu pe care il bagi in portul de casti si ofera un buton programabil, dar eu vreau mai multe butoane, nu exista un astfel de accesoriu, sau niste smartphone-uri care sa aiba butoane fizice in plus, fata de cele normale?

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Sa existe astfel de accesorii nu stiu dar smartphone-uri cu butoane fizice (multe) - DA
Exista BlackBerry Keyone cu Android sau Blackberry BBKEYONE

#6
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
https://play.google....lar2.homebutton

#7
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Despre ce telefon, despre ce sistem de operare si despre ce versiune e vorba?

#8
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Telefoane Samsung cu Active key. Eu am la Xcover. Long press face ceva, short press altceva. Are optiunea sa acceseze functia si cu ecranul blocat. Mai departe, la camera, daca apas pe un buton volum incepe filmarea. Daca apas pe butonul albastru face poza. La camera folosesc doar butoanele. E mai simplu pt selfie de exemplu sa aoesi un buton.
Deci pt a face o poza cu tel blocat va trebui sa apesi de 2 ori butonul Active key de ex. Pt video, apesi Ak si dupa aia volum.
Mai sunt aplicatii care iti pot reprograma restul tastelor - volume, home, back pt double press si long press dar trebuie deblocat tel.

Eu folosesc Ak pt lanterna la long press si schimbarea orientarii ecranului la short press (folosesc aplicatie pt asta).

Exista si buton pt mufa de casti, programabil cu aplicatie din store dar nu cred ca fc cu tel blocat.

Inca un trick, poti raspunde la apeeluri sau sa respingi/termini apelul cam cu orice telefon Android folosind butoanele home si power. Ai in setarilele aplicatiei de apeluri optiunea asta. Util cand porti manusi sau conduci.

Edited by underb, 30 June 2018 - 05:54.


#9
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018

View PostCiubex, on 29 iunie 2018 - 23:07, said:

Despre ce telefon, despre ce sistem de operare si despre ce versiune e vorba?
Am mai multe telefoane cu Android, versiunea 4.4, 6 si 7, dar nu e vorba de asta, sunt dispus sa cumpar si un telefon nou daca ar oferi taste fizice in plus.

#10
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
'Ai de mine, ai deja 3 telefoane, cel putin, si mai vrei sa mia cumperi altele ?!
Pai neah, vezi alea de la BlackBerry, cu tastatura completa.
Dar documenteaza-te inainte daca poti sa faca ce doresti tu.

Ai putea sa dezactivezi blocarea ecranului, asa economisesti un swipe.

Sau asa ceva:
https://www.gearbest...r/pp_58618.html

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate