Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Inceputul unei afaceri online

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Coilimm

Coilimm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.06.2018
Salut, am infiintat o firma acum 2 saptamani, avand ca domeniu principal "vanzari online", si am un buget destul de mic, nu-mi permit sa cheltuiesc foarte mult. Posted Image

Treaba este ca contabilul imi spune ca daca vreau sa livrez eu produsele cu bicicleta am nevoie de o casa de marcat moderna conectata la internet care ar avea un cost de inceput de 1000 de lei, si am vrut sa ma asigur aici de spusele contabilului, nu se poate rezolva mai ieftin?. Daca ce spune contabilul este corect, as putea sa ocolesc legea asta cumva prin ajutorul unei alte firme, adica imi elibearaza firma unei cunostinte cu magazin fizic bonuri, cum este de exemplu fan courierul intermediar?

Mersi in prealabilPosted Image

#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
S-a schimbat legea si firmele sunt obligate sa aiba noile tipuri de case de marcat, care o sa se lege la Internet. Nu stiu ce preturi au, dar de la 500 lei in sus sunt casele de marcat normale. Astea noi, nu stiu cat costa. Vrei, nu vrei, casa de marcat trebuie sa  ai daca livrezi tu la client.
Nu ai cum ocoli, ca sa fii legal. Fan curier livreaza in numele tau, da chitanta, intermediere legala. Ce vrei tu sa faci, nu ar fi legal.

Edited by bai3tzash, 29 June 2018 - 13:06.


#3
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,862
  • Înscris: 28.11.2001
1. livrezi catre PF? Daca da - trebuie sa dai bon fiscal. In august era termenul de schimbare la noile case de carcat cu jurnal electronic si s-a acordat o pasuire de 3 luni.
2. livrezi catre PJ? Daca da - nu'ti trebuie casa de marcat, chitanta la factura aferenta este suficient.
3. Ca acea cunostinta cu firma sa-ti elibereze bonuri tu trebuie sa-i vinzi lui produsele si el sa emita bonuri in numele lui. Si automat trebuie sa-si puna si el un adaos la produse. Sau ii dai tu un discount.
4. legal sa livrezi la PF fara casa de marcat e printr-o firma de curierat care incaseaza banii in numele tau.

#4
Coilimm

Coilimm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.06.2018

View Postpetman, on 29 iunie 2018 - 13:16, said:

1. livrezi catre PF? Daca da - trebuie sa dai bon fiscal. In august era termenul de schimbare la noile case de carcat cu jurnal electronic si s-a acordat o pasuire de 3 luni.
2. livrezi catre PJ? Daca da - nu'ti trebuie casa de marcat, chitanta la factura aferenta este suficient.
3. Ca acea cunostinta cu firma sa-ti elibereze bonuri tu trebuie sa-i vinzi lui produsele si el sa emita bonuri in numele lui. Si automat trebuie sa-si puna si el un adaos la produse. Sau ii dai tu un discount.
4. legal sa livrezi la PF fara casa de marcat e printr-o firma de curierat care incaseaza banii in numele tau.

Multumesc.

View Postbai3tzash, on 29 iunie 2018 - 13:06, said:

S-a schimbat legea si firmele sunt obligate sa aiba noile tipuri de case de marcat, care o sa se lege la Internet. Nu stiu ce preturi au, dar de la 500 lei in sus sunt casele de marcat normale. Astea noi, nu stiu cat costa. Vrei, nu vrei, casa de marcat trebuie sa  ai daca livrezi tu la client.
Nu ai cum ocoli, ca sa fii legal. Fan curier livreaza in numele tau, da chitanta, intermediere legala. Ce vrei tu sa faci, nu ar fi legal.
Mersi frumos.

#5
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
nu ai nevoie de casa de marcat deloc daca nu ai intentie sa vinzi direct , din magazin  catre persoane fizice.
daca vinzi doar online faci contract cu curierul si banii se vireaza direct in cont conform facturii + awb
Vinzi din stocul tau sau dropshiping?

daca merge treaba si vezi ca te cauta "la magazin" lumea ca sa cumpere investesti intr-o casa de marcat.

#6
Coilimm

Coilimm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.06.2018

View Postbotelucian, on 29 iunie 2018 - 13:30, said:

nu ai nevoie de casa de marcat deloc daca nu ai intentie sa vinzi direct , din magazin  catre persoane fizice.
daca vinzi doar online faci contract cu curierul si banii se vireaza direct in cont conform facturii + awb
Vinzi din stocul tau sau dropshiping?

daca merge treaba si vezi ca te cauta "la magazin" lumea ca sa cumpere investesti intr-o casa de marcat.

Asta era planul, dar ma gandeam sa livrez eu ca sa reduc preturile, ideea este ca curierul e scump, imi micsoreaza marja de profit, si astia de la fan courier pana acum nu m-au sunat sa incheiem un contractPosted Image , imi vand proprile produse, cumparate de la distribuitori.

#7
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
pai cum sa livrezi tu ? daca iti comanda unu din alt oras - ca doar de aia e online nu?
si daca trimiti pe prioripost poti incasa tot in cont .

Edited by botelucian, 29 June 2018 - 14:05.


#8
Coilimm

Coilimm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.06.2018

View Postbotelucian, on 29 iunie 2018 - 14:05, said:

pai cum sa livrezi tu ? daca iti comanda unu din alt oras - ca doar de aia e online nu?
si daca trimiti pe prioripost poti incasa tot in cont .
Ma gandeam sa ma concentrez numai pe bucuresti, prioripost e parca firma care livreaza permisul de condus, hai ca arunc o privire, mersi.

#9
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
prioripost e posta romana defapt.
In principiu gresesti abordarea TU trebuie sa vinzi nu sa livrezi .
Daca o sa ai 10 comenzi intr-o zi ce faci?

Gandeste asa :eu ca si client daca vreu un produs il caut , poate te gasesc pe tine ca il vinzi , il comand si ma astept sa imi ajunga ACASA sau unde vreau eu.

Produsul costa x lei + transport 16 - 20 lei . Produsele cu valoare  peste 200 lei de ex au transport gratuit .si asa mai departe .
Prioripost e cel mai iefitn curierat , doar ca posibil sa trebuiasca sa le duci tu coletele la posta .

TU vinzi , publicitate , reclame , produse , promotii etc  
Livrarea si restul sunt servicii externe

#10
Coilimm

Coilimm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.06.2018
Ai dreptate, livrarea este un serviciu extern, insa eu sunt abia la inceput, si de aia am calculat-o asa,am zis ca oricum n-o sa stau toate ziua pe laptop dupa site, comenzi, reclame s.a.m.d., mai bine fac ceva productiv, cum ar fi sa livrez, reduc din preturile produselor, si devin mai competitiv, asta era planul pe termen scurt. dar evident ca n-o sa stau sa livrez produse singur cand o sa incep sa am 10-15 comenzi pe zi.

Tocmai ce am gasit o firma de curierat care imi place https://www.altexpress.ro, imi este frica sa primesc comenzi false si sa stau sa platesc contravaloarea fiecarei livrari. Plus ca interfata site-ului celor de la fan courier e un cacat imens, in opinia mea, comparativ cu astoraPosted Image

#11
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
ce site ai ?

concetreaza-te pe promovare si produse , transportul il transferi  la client  produs+ 16 lei

#12
Coilimm

Coilimm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.06.2018

View Postbotelucian, on 29 iunie 2018 - 15:07, said:

ce site ai ?

concetreaza-te pe promovare si produse , transportul il transferi  la client  produs+ 16 lei

Am deschis un site de genti, momentan ma axez pe nisa de adolescente si femei pana in 35, si mersi pentru sfat, cea mai mare durere de cap e transportul in momentul de fata.

#13
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
pai pune siteul aici sa vedem ce vinzi

#14
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Gresesti maxim. Transportul nu e problema.
Expunerea e problema si aducerea clientilor pe site.
Ceri 16 lei sau cat ai nevoie sa acoperi costurile. Neaparat plata cont colector e mai ieftin.vezi dpd.



#15
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostCoilimm, on 29 iunie 2018 - 15:16, said:

Am deschis un site de genti, momentan ma axez pe nisa de adolescente si femei pana in 35
si care (1) nu au bani de transport + (2) nu au bani de genti sau cauta cele mai ieftine genti? Daca da, atunci iti poti face griji. Daca nu, vezi-ti de alte treburi.

#16
Coilimm

Coilimm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.06.2018

View Postbotelucian, on 29 iunie 2018 - 15:36, said:

Gresesti maxim. Transportul nu e problema.
Expunerea e problema si aducerea clientilor pe site.
Ceri 16 lei sau cat ai nevoie sa acoperi costurile. Neaparat plata cont colector e mai ieftin.vezi dpd.
mersi pentru ajutor, daca mai am nevoie de lamurit, aici te caut :^)

View Postdexterash, on 29 iunie 2018 - 16:26, said:


si care (1) nu au bani de transport + (2) nu au bani de genti sau cauta cele mai ieftine genti? Daca da, atunci iti poti face griji. Daca nu, vezi-ti de alte treburi.

Nu vand nimic scump, sau de proasta calitate, pretul o sa varieze intre 70 si 110 fara transport

View Postzzhunt, on 29 iunie 2018 - 15:18, said:

pai pune siteul aici sa vedem ce vinzi

Poate dupa ce termin site-ul ;^)

#17
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Situl cum se numeste?
Preturile variaza intre 69 si 119 sau 99.
Bineinteles redus de la 115 sau 149 ... numa zic .


#18
Coilimm

Coilimm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.06.2018
Nu stiu daca se supara mozii daca spun

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate