Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Recomandare sistem fotovoltaic de mici dimensiuni

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
manzatcristian

manzatcristian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.03.2013
Nu am stiut in ce topic actual sa postez (eventual rog admin sa mute) dar am nevoie sa iau f urgent o alegere dintre cele 3 variante:

Dorim sa achizitionam un sistem fotovoltaic pt diminuarea costurilor energetice la un mic atelier de tamplarie unde vor functiona si utilaje cu motor de 2,2 kw, va rog mult sa imi recomandati unul din urmatoarele pachete care sunt aprox la acelasi pret. Mentionez ca pe viitor am dori sa suplimentam nr de panouri. E posibil pe acelasi invertor/regulator?
1. 6 panouri axitec policristalin 275wp. Regulator Victron energy mppt 100/50. 4 acumulatori Victron energy agm deep cycle 12v/110Ah. Invertor off grid Multiplus 48v-3000 VA. Monitorizare locala Victron energy BMV700. ( acest sistem cam depaseste bugetul si nu stiu daca merita un efort financiar in plus?)  Garantie invertor 5 ani
2.6 panouri axitec policristlin 270w 60celll. Invertor 48v/5000KvA, 4 Acumulatori etansi VRLA gel TED 12v/105Ah. Banuiesc ca regulatorul e inclus in invertor (nu spune specific, dar cred ca asa e) garantie invertor 1 an
3. 6 panouri policristalin WTR 260w, invertor Xunzel 48v/5000 VA cu regulator de incarcare mppt 50a inclus. 4acumulatori AGM MBT 12v/140Ah.  Garantie invertor 2 ani.
Multumesc si astept cat mai curand parerile voastre sau macar un comme t cu varianta pe care ati alege_o!

#2
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007
Pai pune si preturile la fiecare varianta.
Inteleg ca ai racord la reteaua nationala, tu vrei doar sa diminuezi costurile.

Ai facut un calcul in cat timp se amortizeaza investitia?
Poate se amortizeaza in 70 de ani, poate nu merita.

Apoi mai discutam de suprafata ocupata de panouri si alte acareturi.

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Eu zic că nu se merită, mai ales cu acumulare de energie. Vara mai merge cum merge, e posibil să producă peste necesar, însă iarna e aproape de zero.
La 1,2kWp instalaţi o să producă pe la 1200kWh utili anual, care înseamnă vreo 600 de de lei, funcţie de abonament. Adică vreo 30 de ani, dacă nu trebuie schimbate bateriile între timp, ceea ce mă cam îndoiesc.

Edited by mihaicozac, 29 June 2018 - 09:00.


#4
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

 mihaicozac, on 29 iunie 2018 - 08:59, said:

Eu zic că nu se merită, mai ales cu acumulare de energie. Vara mai merge cum merge, e posibil să producă peste necesar, însă iarna e aproape de zero.
Produce si iarna, chiar f. bine in zilele insorite, iar randamentul e mai bun ca vara pt ca nu se incalzesc panourile.
Se stie ca policristalinului ii cam scade randamentul la caldura.

Asa zic si eu ca nu prea merita cu acumulare. O baterie buna e vreo 300 euro.

Dar e pe linie dreapta proiectul ca persoanele fizice sa livreze energie in retea.
Mai repede asta e solutia, on grid.
Propunerea e de max 27kW putere instalata iar pretul in jur de 22 bani / kwh pt persoane fizice.

Edited by TheWarrior, 29 June 2018 - 09:11.


#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
E cam 1:5 raportul vară-iarnă, adică în decembrie produce abia vreo 1kWh util.
Soluţia cu pompare în reţea e cea mai convenabilă însă e nevoie de lege şi contor bidirecţional sau contor separat pt. producţie.

#6
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 TheWarrior, on 29 iunie 2018 - 09:09, said:

Produce si iarna, chiar f. bine in zilele insorite, iar randamentul e mai bun ca vara pt ca nu se incalzesc panourile.
Se stie ca policristalinului ii cam scade randamentul la caldura.

Asa zic si eu ca nu prea merita cu acumulare. O baterie buna e vreo 300 euro.

Dar e pe linie dreapta proiectul ca persoanele fizice sa livreze energie in retea.
Mai repede asta e solutia, on grid.
Propunerea e de max 27kW putere instalata iar pretul in jur de 22 bani / kwh pt persoane fizice.

Visatori.
0.22 baniPosted Image Posted Image

#7
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Eu zic sa Nu iei decizia foarte urgent, mai documenteazate un pic, mai viziteaza Si citeste un pic treadul de dimensionare panouri fotovoltaice Si incearca sa dimensionezi ceva balansat; incepind cu necesarul de energie dorit. Nu Pune carul inaintea boilor. Altfel performanta sistemului va lasa de dorit.

#8
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

 TheWarrior, on 29 iunie 2018 - 09:09, said:

Produce si iarna, chiar f. bine in zilele insorite, iar randamentul e mai bun ca vara pt ca nu se incalzesc panourile.
Se stie ca policristalinului ii cam scade randamentul la caldura.
.
Se pare ca ai zis exact pe invers cu policristalinele ,  da se stie ca toate produc mai bine pe racoare cu insolatie maxima , insa policristalinele merg mai bine pe caldura fata de monocristalinele sau amorfe , deci pe caldura din toate clasele policristalinele vor produce cel mai bine .

 ciine, on 29 iunie 2018 - 14:10, said:

Visatori.
0.22 baniPosted Image Posted Image
Cumperi de la hoti cu 45  60  si vinzi cu 22, ba firiceleeee esti nebun

#9
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
On grid este convenabil, se va amortiza, dar fără acumulatori. Panouri găsești și second hand, sunt mult mai ieftine, dar cumpără împreună cu cineva care se pricepe. Invertor on grid.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate