Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

British School of Bucharest, pareri?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 untata, on 29 iunie 2018 - 08:15, said:

La BSB sunt britanici, dar incep sa cred ca sunt mult mai slabi decat profesorii romani. Predau cu powerpoint descarcate de pe net, nu stiu sa foloseasca notele constructiv, sa motiveze elevii, sa dea alt feedback decat: you should add more detail!
Pai probabil nu sunt elita profesorilor, cei de varf iti dai seama ca nu vor merge in Romania, e ca si cum niste profesori de-ai nostri ar fi trimisi in Africa...

#20
untata

untata

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.06.2018

 Onan_Barbaru, on 29 iunie 2018 - 08:22, said:

Daca un copil e bun, poate sa mearga si la scoala congoleza, tot bun va fi. Daca-i dobitoc, poti sa-l duci si la Cambridge, ca nu rezolvi nimic...

Ai dreptate, dar dace e bun si vrei sa devina si mai bun, ce faci? Eu cautam un sistem care sa o faca mai buna si mai fericita. Dar bag de seama ca de asta nu prea le mai pasa scolilor. Senzatia mea e ca sunt orientate prea tare pe business si scolile au devenit mai mult o obligatie decat o placere.

 Aldulescu, on 29 iunie 2018 - 08:31, said:


Pai probabil nu sunt elita profesorilor, cei de varf iti dai seama ca nu vor merge in Romania, e ca si cum niste profesori de-ai nostri ar fi trimisi in Africa...


Probabil ca ai dreptate. Eu ma gandeam ca daca sunt platiti mai bine, isi fac meseria cu pasiune, dar in fapt, cel putin cei de la invatamantul primar, nici nu sunt toti de formatie profesori, ca la noi...au felurite studii la baza si un curs suplimentar de pedagogie, ca deh, oricine poate preda unui copil mic...

#21
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
din discutiile auzite la cumnata mea si persoanele din anturajul ei, am inteles ca bsb nu e grozava, e scumpa si cu probleme in relatia profesor-elev, parinte-scoala.
nepotul meu este la ICHB, la gimnaziu, si parintii lui (fratele meu si cumnata) s-au documentat foarte bine inainte de a face aceasta alegere. dupa primul an de scoala la ichb, sunt foarte multumiti, atat de rezultatele copilului, cat si de oferta scolii in general. e adevarat, nepotul meu pierdea cam mult timp cu naveta, insa au ajuns cu totii la concluzia ca este mai eficient/rapid sa circule cu metroul, decat sa-l duca/aduca cineva din familie cu masina, pierzand in trafic timp de 3 ori mai mult decat durata calatoriei cu metroul.

exista si in Romania posibilitatea de home-schooling, dar e putin mai complicat. practic trebuie sa inscrii copilul la o scoala-umbrela.
a fost ceva valva acum un timp, cand actorul dragos bucur a decis sa-si retraga fetita din invatamantul de stat si sa fie instruita in sistem homeschooling, prin intermediul unei scoli-umbrela din ungaria (parca).
https://www.cariereo...ganta-de-moment

excludeti din start, tu si copila, ideea de a intra la un liceu "de stat" foarte bun, iar dupa terminarea acestuia copila sa-si continue studiile in alta tara ? in felul acesta ai putea economisi banii necesari pentru facultate.

si cand te gandesti ca in ploiesti (unde locuiesc eu), taxa de scolarizare la scoala particulara spectrum este de 2500 euro pe an (a fost 2200 la oferta pentru inscrieri pana pe 31 martie), pentru clasele de gimnaziu....chiar ca in bucuresti e alta lume, alt nivel de trai...

#22
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,679
  • Înscris: 22.01.2015
Untata,ani in urma ce patesc:mediocru la lb.romana(de5,6)fac pregatire un trimestru cu profesoara ce a vrut sa devina bibliotecara.Da stia cum sa ma ia.Saltul a fost imens(9).Eram prin cl.6-a.Si cazul 2:printr-a 9a prof.universitar mate(Turcu de nume),platit cat a cerut,m-a facut efectiv prost in fata.Eu stiam,de aia m-au trimis ai mei.Am refuzat sa mai merg,singur m-am descurcat. Concluzia(daca n-ai prins-o)e:  nu prea conteaza cate stele are scoala,sau cel mai scump profesor.Treaba sta sa te faca pasionat de ce inveti,cu placere.

#23
untata

untata

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.06.2018

 MikeSpike, on 29 iunie 2018 - 09:35, said:

Untata,ani in urma ce patesc:mediocru la lb.romana(de5,6)fac pregatire un trimestru cu profesoara ce a vrut sa devina bibliotecara.Da stia cum sa ma ia.Saltul a fost imens(9).Eram prin cl.6-a.Si cazul 2:printr-a 9a prof.universitar mate(Turcu de nume),platit cat a cerut,m-a facut efectiv prost in fata.Eu stiam,de aia m-au trimis ai mei.Am refuzat sa mai merg,singur m-am descurcat.     Concluzia(daca n-ai prins-o)e:  nu prea conteaza cate stele are scoala,sau cel mai scump profesor.Treaba sta sa te faca pasionat de ce inveti,cu placere.

Mike, stiu, credeam ca rata de profesori inimosi o fi mai mare unde e iarba mai verde. Pe asta m-am bazat cand am inscris-o la British. Si pe o programa mai bine pusa la punct decat a noastra. Din pacate se pare ca m-am amagit. Tot speram sa intre cineva pe forum sa imi spuna ca mi se pare si ca de fapt la British School of Bucharest e splendid.

Edited by untata, 29 June 2018 - 10:14.


#24
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 PlatonX, on 29 iunie 2018 - 07:29, said:

Cel mai bine ar fi ca elevul sa invete din propria initiativa - exista documentatie cate vrei in ziua de astazi. Ce conteaza ca profesorul e bun sa nu, daca tu inveti acasa ?
Ma intreb ce ii impiedica pe elevi sa fie autodidacti sa sa ignore sistemul care li se baga pe gat cu forta ?
nu are nici un sens, si asa copiii petrec prea mult timp la scoala, cand sa mai invete si acasa?
prin alte tari s-a si renuntat la ideea de teme
daca sint multe teme si scoala se axeaza doar pe "nu ti-ai facut temele, nu conteaza ce predam si cum predam noi" ceva nu e ok acolo

#25
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 unbrutus, on 29 iunie 2018 - 10:41, said:

nu are nici un sens, si asa copiii petrec prea mult timp la scoala, cand sa mai invete si acasa?
Petrec prea mult timp la scoala, ar putea sa invete acasa si sa vina 2 ore pe la scoala sa mai socializeze. Un sistem de e-learning in care poti intreba orice si ti se raspunde este perfect. La scoala vii sa scoializezi.

Edited by PlatonX, 29 June 2018 - 10:47.


#26
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,679
  • Înscris: 22.01.2015
Bine,iti spun:ti se pare,BSB e splendid.TU esti direct interesat daca copilul evolueaza bine si tu esti multumit. Va doresc reusite!Posted Image

#27
untata

untata

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.06.2018

 MikeSpike, on 29 iunie 2018 - 10:59, said:

Bine,iti spun:ti se pare,BSB e splendid.TU esti direct interesat daca copilul evolueaza bine si tu esti multumit. Va doresc reusite!Posted Image

Mersi! :-)))

 PlatonX, on 29 iunie 2018 - 10:46, said:


Petrec prea mult timp la scoala, ar putea sa invete acasa si sa vina 2 ore pe la scoala sa mai socializeze. Un sistem de e-learning in care poti intreba orice si ti se raspunde este perfect. La scoala vii sa scoializezi.


Suna frumos, cam asa cred ca va fi peste vreo 30 de ani...pana atunci insa e cale lunga.

#28
Maria206

Maria206

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.02.2018
Cred ca ar fi interesant de investigat pentru Liceu si Little London International Academy. Eu mi-am inscris fetita la scoala si impresia cadrelor didactice pe care le-am intalnit pana acum e excelenta. Succes in alegerea facuta

https://lliacademy.ro/

#29
untata

untata

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.06.2018

 Maria206, on 30 iunie 2018 - 21:23, said:

Cred ca ar fi interesant de investigat pentru Liceu si Little London International Academy. Eu mi-am inscris fetita la scoala si impresia cadrelor didactice pe care le-am intalnit pana acum e excelenta. Succes in alegerea facuta

https://lliacademy.ro/

Nu am stiut ca au liceu. Din pacate sunt pe alta programa decat cea britanica, daca as intoarce-o la programa romaneasca, as duce-o la un liceu de stat, cred ca pana la urma sunt optiunea cea mai eficienta.

Edited by untata, 01 July 2018 - 09:55.


#30
megx

megx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.01.2019
Am copilul la BSB de 6 ani. Sunt dezamagita profund... Profesorilor nu le pasa - nici academic, nici social. Am o prietena englezoaica care s-a mutat inapoi in Anglia dupa cativa ani aici, si mi-a povestit ca unul dintre baietii ei i-a spus ca scoala din Anglia (tot privata, acelasi curriculum) este extraordinar de dificila ( ca si volum de teme, solicitare academica, etc) in comparatie cu ce a facut el la BSB. Practic, copilul a spus ca, in comparatie, BSB este o gluma... Si cel mai important aspect, din punctul meu de vedere, este faptul ca politica lor prevalenta este profitul financiar. Mi-as dori tare multa sa-mi mut copilul, dar n-am gasit inca o alternativa potrivita.

#31
untata

untata

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.06.2018
Am data pe FB peste un poll despre profesorii de la British School of Bucharest...nu par foarte apreciati

https://apps.faceboo...bp-VpYcpgIg1Sko

https://www.facebook...520515845036999

#32
untata

untata

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.06.2018

 megx, on 24 ianuarie 2019 - 13:59, said:

Am copilul la BSB de 6 ani. Sunt dezamagita profund... Profesorilor nu le pasa - nici academic, nici social. Am o prietena englezoaica care s-a mutat inapoi in Anglia dupa cativa ani aici, si mi-a povestit ca unul dintre baietii ei i-a spus ca scoala din Anglia (tot privata, acelasi curriculum) este extraordinar de dificila ( ca si volum de teme, solicitare academica, etc) in comparatie cu ce a facut el la BSB. Practic, copilul a spus ca, in comparatie, BSB este o gluma... Si cel mai important aspect, din punctul meu de vedere, este faptul ca politica lor prevalenta este profitul financiar. Mi-as dori tare multa sa-mi mut copilul, dar n-am gasit inca o alternativa potrivita.

Meg, cred ca la A levels o alternativa este homeschooling: 3 subiecte - 3 meditatori si gata.Eficient financiar etc. Cele 7 ore la scoala sunt o pierdere de vreme. Dar pana la A levels inteleg ca mai aveti. La BSB pun lemne pe foc, adica le dau teme mai multe doar in anii 11 si 13. In rest se bazeaza ca unde au dat parintii atatia bani o sa mai plateasca si un meditator doi acasa, cursuri la Cervantes sau altele. Slaba scoala. Eu am mutat fata la Avenor, e ceva mai bine si costa 50%, dar A levels vom face de acasa :-)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate