Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

British School of Bucharest, pareri?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
untata

untata

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.06.2018
Am fata de un an la British School, urmeaza sa inceapa liceul. Mi se pare insa ca:

-politica generala a scolii este sa faca bani din orice: uniforme de proasta calitate vandute la suprapret, transport mai scump decat blackcab, mancare mai scumpa decat un pranz la restaurant.
- din goana dupa profesori vorbitori de engleza angajeaza la pachet sot-sotii, chiar daca doar unul e bun ca profesor
- metodele de disciplinare au in vedere doar izolarea celor care fac o greseala: sunt trimisi la detentie, profesorii nu stiu sa faca fata unui student mai putin obedient, il parasc si gata.
- profesorii sunt mediocri si liceenii sunt obligati sa faca meditatii pentru a face fata examenelor
- in liceu intra vreo 30 si pe parcurs sunt dati afara / impinsi sa plece elevii care nu invata suficient acasa, sa nu cumva sa trebuiasca sa se ocupe profesorii de ei, ca nu sunt in stare si le strica statisticile. De terminat termina cam 12.
- notele sunt date copiilor/parintilor doar in ultima zi de scoala, nu cumva sa se prinda cineva ca nu i s-a dat suficienta atentie si sa iasa scandal ca sunt platiti sa invete copiii ceva, dar nu prea le iese.
- copiii sunt discriminati pe baza de venituri, contributii la evenimentele si publicitatea scolii.
- boacanele copiilor profesorilor si sponsorilor sunt musamalizate rapid
-comunicarea cu profesorii si directiunea este greoaie si plina de ipocrizie.

Ma insel? Imi place curicula britanica, ajung mai usor pe traseul asta la universitati bune din strainatate, dar mediul de la BSB mi se pare de o falsitate enorma. Pe afara e vopsit gardul...
Fata se descurca foarte bine, dar nu stiu daca merita sa mearga mai departe. Cineva cu copii in liceu la BSB?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
1. Costul real al functionarii unei scoli este foarte mare; la fel si infrastructura (adesea trebuie creata)
2. Cererea este imensa, pentru scolile particulare cu vorbire in limba engleza, iar cadre didactice nu pre aia de unde sa iei. Scoala Romaneasca scoate aceleasi instrumente tocite.
2.1 Meditarea NU e o rusine, dar e o problema daca e obligatorie
3. Nu exista metoda universala ca sa faci fata copiilor problema, exceptand in extremis exmatricularea si trimiterea sa la scolile de stat.
4. Peste tot se crede ca odata copiii trimisi la scoala cu plata, atunci ei sunt automat de succes. Isi vor face singuri temele si vor deveni oameni de succes. E o mare greseala, care e facuta adesea de parinti care muncesc 12 ore/zi, pentru a putea tine acei copii la scolile private.
5. Fiecare parinte stie ce e mai bine pentru copilul sau, iar in 90% din cazuri este altceva decat considera un alt parinte => scoala nu face nimic bine, iar acea comunicare atat de agresiv ceruta de parinti ar insemna o blocare totala a activitatii scolare.

Fiecare intelege ce vrea, dar problema este ca nu stim noi ca parinti/clienti ceea ce vrem de fapt.

1. Vrem programa in limba romana sau Cambridge?
In fct de asta iti alegi o scoala privata. Daca vrei in limba romana => planuiesi (sau iti lasi loc) de o mutare la stat (ex liceu).
Daca mergi pe Cambrige (adesea expati), urmaresti un liceu Cambridge si studii afara.

2. Vrei ca ai tai copii sa fie olimpici si sa aiba multe diplome => ii duci la stat si stai cu parul pe ei!

Si da, BSB este o scoala foarte scumpa, dar se adreseaza unui anumit segment! Nu e o scoala perfecta dimpotriva, dar trebuie sa intelegeti ca nu exista scoala perfecta!

Despre ultima intrebare: Liceul BSB - nu am informatii, dar se leaga cu ce am zis. Ce doresti pt copilul tau, in fct de ceea ce poate si in ce clasa e acum.
La liceul BSB va fi tot trai neneaca, pe banii babacului (se intelege), dar ca sa intri la un liceu bun la stat, trebuie sa ai nisite medii necredibile.
Atata lupta pentru a intra intr-un sistem de stat a carui finalitate e totusi indoienica.

Daca iti permiti, ramai pe privat si studii in afara.
Nu vei avea copii genii, dar vei avea un copil normal si fericit, dar nestresat degeaba.

#3
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Cel mai bine ar fi ca elevul sa invete din propria initiativa - exista documentatie cate vrei in ziua de astazi. Ce conteaza ca profesorul e bun sa nu, daca tu inveti acasa ?
Ma intreb ce ii impiedica pe elevi sa fie autodidacti sa sa ignore sistemul care li se baga pe gat cu forta ?

Edited by PlatonX, 29 June 2018 - 07:29.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
@PlatonX - te referi la Youtube?

Mor cand aud astfel de pareri. Voi aveti copii?
Cand ai atata distractii in jur, crezi ca un copil normal se apuca din proprie initiativa de studii aprofundate?

#5
untata

untata

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.06.2018
Da, stiu ca nu exista scoala perfecta. @PlatonX, dupa sufletul meu del mai bine ar functiona homeschooling, dar in Romania e cred foarte complicat. Nu e destula informatie referitoare la acreditari etc...si vrei nu vrei, in majoritatea profesiilor iti trebuie o diploma!


#6
untata

untata

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.06.2018

 zzhunt, on 29 iunie 2018 - 07:40, said:

cat e costul lunar la scoala asta?

Adm, de ce spui ca BSB nu este o scoala perfecta, ci dimpotriva. Any inside info? De fapt asta cautam, parera unor parinti care au copiii acolo la liceu...sa vad daca merita banii in continuare sau nu. Poate am eu asteptari prea mari.

Costa cam 2000 de euro pe luna..

Edited by untata, 29 June 2018 - 07:42.


#7
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 Adm, on 29 iunie 2018 - 07:31, said:

@PlatonX - te referi la Youtube?

Mor cand aud astfel de pareri. Voi aveti copii?
Cand ai atata distractii in jur, crezi ca un copil normal se apuca din proprie initiativa de studii aprofundate?
Youtube - daca gasesti repede ce auti. Daca nu, exista site-uri in care se fac teme, forumuri, carti. Daca eu vreu sa invat ceva, ce ma impedica sa fac un research ? Daca un copil normal doreste sa invete ceva, ce ii lipseste ? Asta am vrut sa spun. Daca este motivat, are toata documentatia sa faca asta.

Nu am copii, dar am fost si eu copil. Cand am vrut sa invat, am invatat; cand nu am vrut sa invat, am gasit scuze.

 untata, on 29 iunie 2018 - 07:41, said:

Costa cam 2000 de euro pe luna..
Da-i 1000 de euro pe luna copilului si sa vezi ca va invata de va rupe - ca autodidact. De ce sa dai bani profesorilor si sa nu ii dai bani lui, sa il motivezi ?

Edited by PlatonX, 29 June 2018 - 07:45.


#8
untata

untata

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.06.2018

 PlatonX, on 29 iunie 2018 - 07:43, said:


Youtube - daca gasesti repede ce auti. Daca nu, exista site-uri in care se fac teme, forumuri, carti. Daca eu vreu sa invat ceva, ce ma impedica sa fac un research ? Daca un copil normal doreste sa invete ceva, ce ii lipseste ? Asta am vrut sa spun. Daca este motivat, are toata documentatia sa faca asta.

Nu am copii, dar am fost si eu copil. Cand am vrut sa invat, am invatat; cand nu am vrut sa invat, am gasit scuze.


Da-i 1000 de euro pe luna copilului si sa vezi ca va invata de va rupe - ca autodidact. De ce sa dai bani profesorilor si sa nu ii dai bani lui, sa il motivezi ?


PlatonX, you are on to something!! Oare ce  ar face cu 1000 de euro pe luna? Aici mi-e un pic frica..

Edited by untata, 29 June 2018 - 07:48.


#9
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

 untata, on 29 iunie 2018 - 07:41, said:

Costa cam 2000 de euro pe luna..
pai aia nu fac scoala aia fac politie.Deci dai 2000 de euro ca sa-ti oblige kinderul sa invete singur acasa =)))

#10
untata

untata

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.06.2018
Winston, asa mi se pare si mie...
Eu imi imaginam cu totul altceva dupa prezentarea pe care mi-au facut-o cand ne-au agatat!Ai copilul acolo?

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
zzhunt, inceteaza cu stalkingul.

Pentru unii 1000 EUR reprezinta o avere, pentru altii nu! Nu e treaba ta cu ce se ocupa initiatorul, dar e clar ca aici nu e o problema de bani.

Cineva destul de destept spunea ca invatatura este investitia cu cel mai mare ROI.

Nu am inside info, sunt doar info pe care vrand-nevrand le culeg si eu in interes propriu.
Repet, cel mai bine este sa te hotarasti ce vrei tu pentru copilul tau!

Scoala insemna mai mult decat invatatura, inseamna socializare!

Acum vad o moda a parintilor care isi muta copiii la ISB pe ideea ca acolo se face carte.
Prin carte se intelege matematica pe paine, dar sa nu uitam ca iSB este la pe Sos Garii Catelu, adica e jale cu transportul, daca nu stai in sectorul 3.

#12
untata

untata

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.06.2018
Da, ne-am uitat si la ISB dar insemna 3 ore pe zi in trafic....

#13
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 untata, on 29 iunie 2018 - 07:48, said:

PlatonX, you are on to something!! Oare ce  ar face cu 1000 de euro pe luna? Aici mi-e un pic frica..
Pai nu este indicat sa fie de 10 la toate pentru ca nu face ce ii place. Mai bine sa exceleze la ce ii place, si in functie de rezultate vine si rasplata. Poate nu din prima 1000 - 10 EURO pt fiecare nota de 10 dar va invata sa isi gestioneze banii. Parerea mea. Macar de test 1 luna sau 2, nu ai nimic de pierdut.

Si unii dintre noi facem la lucru ce ne place - dar am face asta pe gratis ani de zile ?

Edited by PlatonX, 29 June 2018 - 08:10.


#14
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
@untata - am nepotii la o scoala tot din zona, dar am studiat si ca orice pezentare de agatare, trebuie sa fii constient ca e bullshiet!

Iti spun cam ce i-am explicat dnei care m-a sunat suparata ca nu i-am ales pe ei.
Prefer sa platesc 1000 EUR//luna de copil si sa pun deoparte 1000 EUR pt meditatii, atunci cand va veni momentul.

BSB nu m-a convins, dar rasinile acolo sunt maxime.

Nu exista scoala perfecta.
Mai jos ca pret si renume, ai in zona Olga Gudyn, Avenor si Questfield (astia sunt pe la inceput).

Nu intereseaza pe nimeni ce scrie pe diploma, intereseaza ca omul sa fie capabil, sa gandeasca bine si de unul singur.
Fluenta in limba engleza e un atu.

Nepotii mei sunt fericiti, adica azi era ultima zi de scoala si eu le-am zis ca nu as mai dori sa ii duc.
Au plans aseara cu lacrimi de crocodil ca ei vor sa mearga la scoala in ultima zi!
Si i-am dus!

Edited by Ahasverus, 29 June 2018 - 08:01.


#15
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Pai profii aia sunt britanici sau romani, ca daca sunt romani, atunci e scoala pur romaneasca nu britanica.

#16
untata

untata

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.06.2018

 Ahasverus, on 29 iunie 2018 - 07:59, said:

@untata - am nepotii la o scoala tot din zona, dar am studiat si ca orice pezentare de agatare, trebuie sa fii constient ca e bullshiet!

Iti spun cam ce i-am explicat dnei care m-a sunat suparata ca nu i-am ales pe ei.
Prefer sa platesc 1000 EUR//luna de copil si sa pun deoparte 1000 EUR pt meditatii, atunci cand va veni momentul.

BSB nu m-a convins, dar rasinile acolo sunt maxime.

Nu exista scoala perfecta.
Mai jos ca pret si renume, ai in zona Olga Gudyn, Avenor si Questfield (astia sunt pe la inceput).


Nu intereseaza pe nimeni ce scrie pe diploma, intereseaza ca omul sa fie capabil, sa gandeasca bine si de unul singur.
Fluenta in limba engleza e un atu.

Nepotii mei sunt fericiti, adica azi era ultima zi de scoala si eu le-am zis ca nu as mai dori sa ii duc.
Au plans aseara cu lacrimi de crocodil ca ei vor sa mearga la scoala in ultima zi!
Si i-am dus!

Suna bine, dar cred ca doar Avenor are liceu.. o sa ii vizitam! La Olga Gudyn a fost la gradi si a fost super!

#17
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Olga a cumparat ditamai cladirea si terenul de langa Podul de la centura si isi face campus.

#18
untata

untata

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.06.2018

 Aldulescu, on 29 iunie 2018 - 08:00, said:

Pai profii aia sunt britanici sau romani, ca daca sunt romani, atunci e scoala pur romaneasca nu britanica.

La BSB sunt britanici, dar incep sa cred ca sunt mult mai slabi decat profesorii romani. Predau cu powerpoint descarcate de pe net, nu stiu sa foloseasca notele constructiv, sa motiveze elevii, sa dea alt feedback decat: you should add more detail!

 Adm said:

Olga a cumparat ditamai cladirea si terenul de langa Podul de la centura si isi face campus.

Am vazut, dar nu cred ca isi fac liceu din pacate.

Edited by untata, 29 June 2018 - 08:16.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate