Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Volum publicitate posturi TV.

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 03.03.2016
Ori sunt eu idiot sau toate posturile īn timpul calupurilor publicitare se aud mai tare, parca sar da tv singur mai tare, cnaul vad ca nu face nimic

#2
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Nu eşti idiot. E veche problema. CeNzurA a zis că o să ia nişte măsuri, dar canci, tot tronează problema.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Idoit nu esti, cu siguranta.
Nu mai urmari nici un program la tv. Nu ai nevoie de tv.

Edited by pasilla, 28 June 2018 - 22:46.


#4
STARTREK1

STARTREK1

    cćutćtor pe gugćl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

 Anonymous1986, on 28 iunie 2018 - 22:28, said:

Ori sunt eu idiot sau toate posturile în timpul calupurilor publicitare se aud mai tare, parca sar da tv singur mai tare, cnaul vad ca nu face nimic
depinde si de tv - unele au implementat control automat de volum care pastreaza volumul la acelasi nivel;
si da, la reclame volumul e cam cu 30% mai mare (poate si mai mult)

Edited by STARTREK1, 28 June 2018 - 22:48.


#5
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 Anonymous1986, on 28 iunie 2018 - 22:28, said:

Ori sunt eu idiot sau toate posturile în timpul calupurilor publicitare se aud mai tare, parca sar da tv singur mai tare, cnaul vad ca nu face nimic
E o tehnica veche. Se pare ca publicitatea e mai eficienta asa. In unele tari au incercat s-o interzica, au dat amenzi dar tot asa a ramas. E si o faza cu Mr Bean, cand el adoarme iar publicitatea il face sa tresara.

#6
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Amenzile alea nu au fost îndeajuns de mari ca să-i ardă la venituri, acolo unde îi doare.

#7
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 djl, on 28 iunie 2018 - 23:27, said:

Amenzile alea nu au fost îndeajuns de mari ca să-i ardă la venituri, acolo unde îi doare.
In multe situatii, cand e vorba de corporatii sau multinationale, amenzile sunt numai de forma.

De exemplu, companiile telefonice si publicitatea inselatoare. Sau alea cu alimente care chipurile te fac sa slabesti.

#8
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Defapt e o tehnica mai subtila. De ex. accentueaza sunetele medii, care sunt percepute mai usor de urechea umana. Daca masori cu VU-metrul, totul e legal, dar senzatia subiectiva a ascultatorului e ca reclamele sunt mai tari.

E cam aceeasi chestie cu loudness-ul in muzica.

#9
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Mai tineti minte reclama aia la vodka ce tot aparea neanuntata in emisiunea lui DDD din seara zilei de 27.10.2004? Intra brusc cu sonorul tare - incepea cu o banchiza care se crapa si din care iesea sticla.

#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 djl, on 28 iunie 2018 - 22:30, said:

Nu eşti idiot. E veche problema. CeNzurA a zis că o să ia nişte măsuri, dar canci, tot tronează problema.
De cand a murit Ralu Filip s-a dus  dracului cna-ul.

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Chestie veche, enervanta dar veche.
Eu sint adaptat, efectul scontat de ei nu are efect la mine, dau incet rapid, schimb postul.

#12
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004

 crisstonne, on 29 iunie 2018 - 01:38, said:

Chestie veche, enervanta dar veche.
Eu sint adaptat, efectul scontat de ei nu are efect la mine, dau incet rapid, schimb postul.
Același lucru îl fac și eu.
Foarte rar mă prind reclamele.

#13
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Tu nu ai setare de volum automat la televizor sau alta metoda de compresie dinamica? Stiu ca Samsung are sigur, si multe alte marci.

#14
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

 Anonymous1986, on 28 iunie 2018 - 22:28, said:

Ori sunt eu idiot sau toate posturile în timpul calupurilor publicitare se aud mai tare, parca sar da tv singur mai tare, cnaul vad ca nu face nimic
Buna dimineata. Hai sa iti mai zic o chestie care e chiar perversa in sensul ca e mult mai subtila, chiar subliminala. Ma jucam cu "Audacity", program de editare sunet si am aplicat niste efecte gen "remove vocals" pe o piesa a Andrei de acum cativa ani. E vorba despre "Inevitabil va fi bine". Daca faci chestia asta, in primele 10 secunde ale piesei se aude "Moga...ascultati Marius Moga". Aia e publicitate frate! Nici nu esti constient ca o auzi si o interiorizezi. Asta pentru ca e data mai incet si acoperita de alte instrumente, nicidecum data mai tare. Posted Image

Edited by RazvanBercea, 29 June 2018 - 07:23.


#15
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017
Asa e debutul. Cu timpul, o sa incepi sa auzi voci care iti spun sa-ti omori parintii sau vecinii.

#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 RazvanBercea, on 29 iunie 2018 - 07:22, said:

Buna dimineata. Hai sa iti mai zic o chestie care e chiar perversa in sensul ca e mult mai subtila, chiar subliminala. Ma jucam cu "Audacity", program de editare sunet si am aplicat niste efecte gen "remove vocals" pe o piesa a Andrei de acum cativa ani. E vorba despre "Inevitabil va fi bine". Daca faci chestia asta, in primele 10 secunde ale piesei se aude "Moga...ascultati Marius Moga". Aia e publicitate frate! Nici nu esti constient ca o auzi si o interiorizezi. Asta pentru ca e data mai incet si acoperita de alte instrumente, nicidecum data mai tare. Posted Image

Ma jucam cu "Audacity", program de editare sunet si am aplicat niste efecte gen "remove vocals" pe o piesa a Andrei de acum cativa ani.
Fii sincer și spune că făceai negative să le vinzi...

Posted Image

Uite.

Se aude ceva + Moga de 2 ori.
Mai mult nu...


Attached File  va fi bine inceput.mp3   242.86K   9 downloads

Edited by exceswater, 29 June 2018 - 08:48.


#17
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

 exceswater, on 29 iunie 2018 - 08:47, said:

Ma jucam cu "Audacity", program de editare sunet si am aplicat niste efecte gen "remove vocals" pe o piesa a Andrei de acum cativa ani.
Fii sincer și spune că făceai negative să le vinzi...

Posted Image

Uite.

Se aude ceva + Moga de 2 ori.
Mai mult nu...


va fi bine inceput.mp3
Negative? Sunt destule pe piata, nu ma ocup cu asa ceva. Plus ca cine e profi inregistreaza eventual de la 0 trackurile cu propriii instrumentisti. Nu mi-ar permite constiinta unui lucru bine facut sa uzitez de asemenea metode. Una peste alta Moga Nemoga e publicitate mascata, la fel ca intregul videoclip, dar nu acolo vroiam sa ajung. Ideea e ca ti se baga ceva pe gat fara ca tu sa fii constient. Chestia asta cu ridicarea volumului "din mixer" la calupurile de publicitate e de-a dreptul grosolana pe langa tacticile altora.

#18
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Am glumit cu negativul prietene Posted Image

2. Moga are o melodie în care se aude "moga". Vax albina. Aia nu e publicitate e prostie. Smiley are melodii în care te-ai aștepta să cânte. Oricum muzica românească actuală nu e muzică. E un fel de gălăgie.

3. Eu oricum schimb postul la publicitate. Deci nu mă doare.
La un canal francez (nu mai țin minte numele lui - acum mulți ani... ), promo-ul la publicitate era după 12 noaptea ceva de genul:


Quote

Pssst.

PSSSSSSSSTTTT.

HEI !

Pub.
Totul făcut frumos. Pur și simplu te trezea din moțăială.


Pe mine nu mă deranjează pauza de publicitate în sine.
Ci cretinismul reclamelor.

Edited by exceswater, 29 June 2018 - 09:06.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate