Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Nokia A1 Plus

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Se vrea succesor al lui 8.
Display OLED.
Senzor de amprenta in display.
Procesor SN 845.
Fabricat tot la Foxconn.

Attached Files



#2
Eltronik

Eltronik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 08.03.2017
În mod normal ar trebui să se numească Foxconn Garbage 1 Plus, nu Nokia.

#3
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
La fel ca 90% dintre toate?
Foxconn e totusi mai "ca lumea" decat celelalte ateliere chinezesti (e din Taiwan (chiar daca or avea "magazii" si prin PRC) si Apple fabrica cate ceva la ei)!

Edited by breitner, 28 June 2018 - 13:51.


#4
Eltronik

Eltronik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 08.03.2017

View Postbreitner, on 28 iunie 2018 - 13:42, said:

La fel ca 90% dintre toate?
Foxconn e totusi mai "ca lumea" decat celelalte ateliere chinezesti (e din Taiwan (chiar daca or avea "magazii" si prin PRC) si Apple fabrica cate ceva la ei)!
Chiar dacă sunt apreciați, nu se pot ridica la măreția pe care o avut-o, cândva, Nokia. Folosirea numelui doar pentru a deruta nostalgicii mi se pare un act incalificabil.

Edited by Eltronik, 28 June 2018 - 13:55.


#5
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Asta-i alta discutie (mai nimic nu se compara cu ce se facea mai demult).

#6
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010

View Postbreitner, on 28 iunie 2018 - 13:42, said:

La fel ca 90% dintre toate?
Foxconn e totusi mai "ca lumea" decat celelalte ateliere chinezesti (e din Taiwan (chiar daca or avea "magazii" si prin PRC) si Apple fabrica cate ceva la ei)!
Deci ce este asamblat la Foxconn este ok dupa tine. In acest caz si Xiaomi sau Huawei ar trebui sa fie ok din moment ce chiar Foxconn le asambleaza si nu niste ateliere chinezesti :)

Foxconn manufactures electronic products for major American, Canadian, Chinese, Finnish and Japanese companies. Notable products manufactured by Foxconn include the BlackBerry,[8] iPad,[9] iPhone, iPod,[10] Kindle,[11] Nintendo 3DS, Nokia devices, Xiaomi devices, PlayStation 3, PlayStation 4, Wii U, and Xbox One.[12] As of 2012, Foxconn factories manufactured an estimated 40% of all consumer electronics sold worldwide.[13]

Nu au fabrica in Taiwan, acolo sunt doar birouri.....fabricile sunt in China, India, Brazilia, cateva tari din Europa, Mexic...etc

Sursa:
https://en.wikipedia.org/wiki/Foxconn


Sa vedem si niste specificatii despre acest Nokia A1 Plus, concurenta este binevenita.

Edited by feribalint, 28 June 2018 - 19:00.


#7
rellyc

rellyc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 08.06.2005

View PostEltronik, on 28 iunie 2018 - 13:55, said:

Chiar dacă sunt apreciați, nu se pot ridica la măreția pe care o avut-o, cândva, Nokia. Folosirea numelui doar pentru a deruta nostalgicii mi se pare un act incalificabil.
Ce te face sa afirmi asta? Detii vreun Nokia nou?
Am cumparat Nokia 8 fara a avea vreo nostalgie (am avut 2 Nokia acum 10-15 ani si nu m-au impresionat).
Din contra, mi se pusese pata pe un HTC U11 pana am vazut un Nokia 8 cu aceleasi specificatii ca toate flagshipurile 2017 (S8, U11, etc.), dar la jumatate de pret, respectiv 1350 resigilat la eMag. Review-urile discordante de pe net mi-au starnit curiozitatea si am zis sa-i dau o sansa ca oricum il puteam returna in 30 zile.  
Supriza totala, telefonul este banal ca aspect, metalic, foarte bine finisat, insa...afara, vopsit gardul, inauntru, leopardul. Sub carcasa banala zace un Android curat si extrem de rapid, cu update-uri in ziua lansarii, fara nici o aplicatie proprietar, alaturi de o camera incredibila pentru un telefon mobil. Daca instalati GCAM bate detasat iPhoanele actuale (testat alaturi de 7, 8 si X-urile prietenilor). Despre Samsung S8/S9 nu stiu ca nu am avut in mana, dar cu vechiul meu A5 2017 nu suporta comparatie. Per total, m-a impresionat extrem de placut acest telefon si il pastrez in conditiile in care l-am achizitionat doar pentru ca l-am vazut la reducere la eMag fara a mi-l dori in mod special. Pana si castile cu care vine in pachet m-au surprins - grele, metalice integral (jack, reglaj, carcasa), finisaj negru elegant, de calitate (n-am eu sunet pentru ele, ascult doar Spotify free). "Maretia" Nokia de odinioara nu m-a cucerit cu nimic, dar Nokia 8 de acum, da. Ca si cu "maretia" Blackberry, m-a cucerit Z30 mai mult decat toate Bold-urile.

Edited by rellyc, 28 June 2018 - 20:59.


#8
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Postferibalint, on 28 iunie 2018 - 18:47, said:

Deci ce este asamblat la Foxconn este ok dupa tine. In acest caz si Xiaomi sau Huawei ar trebui sa fie ok din moment ce chiar Foxconn le asambleaza si nu niste ateliere chinezesti Posted Image
..........

Nu conteaza unde este amplasata fabrica ci de cine apartine si cine o conduce (eu am un CD Philips de 20 de ani care inca functioneaza dar e facut de olandezi intr-un "atelier" chinezesc)!

Edited by breitner, 29 June 2018 - 11:13.


#9
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostEltronik, on 28 iunie 2018 - 13:40, said:

În mod normal ar trebui să se numească Foxconn Garbage 1 Plus, nu Nokia.

Pentru Apple cum ar trebui sa se numeasca?

@Breitner, din ce stiu, in afara de cateva 5C-uri care sunt fabricate in India, Apple asambleaza numai la Foxconn.

#10
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Normal (cam tot procesul de fabricatie al lui apple este in ROC (taiwan) din cauze bine stiute (anti-fotografie)).
Foxconn are si fabrica nokia din Vietnam (Hon Hai, fosta la Cluj).

Edited by breitner, 29 June 2018 - 12:15.


#11
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Completare:
- la Taiwan (Foxconn si TSMC): microprocesoarele se fabrica la o "turnatorie" din SUA)!
- la A1 Plus (nume de cod): ecran LG (OLED) 6", 3 camere (41, 20, 9,7), protectie Corning Gorilla Glass 5, 8Gb RAM.

Probabil doar carcasa si bateria made in PRC!

Edited by breitner, 29 June 2018 - 13:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate