Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recorder - jurnalism

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
168 replies to this topic

#1
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 28.11.2017
Ce parere aveti despre aceasta publicatie?


Quote

Despre noi
Deocamdată suntem patru: Cristian Delcea, Mihai Voinea, Andrei Crăciun, Răzvan Ionescu. Suntem încă tineri în viață și deja bătrâni în meserie. Am trecut prin mai multe redacții de ziar, am scris articole de toate felurile, am făcut reportaje video și documentare, am scris cărți, am câștigat premii.

Acum ne-am hotărât să mai facem un lucru: să punem pe picioare o publicație nouă construită pe aceleași principii după care ne-am ghidat de când suntem în meseria asta: jurnalism onest, făcut cu pasiune și pus în serviciul public.

UPDATE NOIEMBRIE 2017: Din această toamnă, echipa Recorder s-a mărit cu trei jurnaliști: Laurențiu Ungureanu (fost jurnalist la Adevărul și Digi 24), Andrei Udișteanu (fost jurnalist la Evenimentul zilei și Digi 24), David Muntean (fost jurnalist la Adevărul) și Alina Păduraru.
UPDATE MAI 2018: Iulia Marin (fost jurnalist la Adevărul și Press One, s-a alăturat echipei Recorder).


https://recorder.ro/cine-suntem/


Mie clipurile lor mi se par excelente, profesionale si chiar cu un anume estetism.  
Clipurile celor de la Recorder sunt imprastiate pe forum pe diferite subiecte, le putem pune pe toate pe acest topic.

Clipul de mai jos poate trata diferite teme, daca nu aveti timp sa-l vedeti in intregime priviti macar de la min 8:18.  
Pesede a pierdut si bugetarimea.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T1dk4pBwALQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by zartdato1-0, 28 June 2018 - 12:48.


#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Foarte buna, chiar excelenta! Mai exista si azi? Traiesc toti?

Edited by myshyk, 28 June 2018 - 12:46.


#3
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
N-am auzit de ei până să fie mitingurile rezist și mitingul PSD

Par a avea agenda politica 'Jos PSD'

In rest, sa vedem cine îi finanțează. Greu de crezut că toată treaba e finanțată din economiile lor

#4
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018

Quote

Deocamdată suntem patru: Cristian Delcea, Mihai Voinea, Andrei Crăciun, Răzvan Ionescu. Suntem încă tineri în viață și deja bătrâni în meserie.
In spatele lor sunt multi bani si interese ascunse, nu imi vine sa cred ca s-au trezit niste tineri asa, aiurea si s-au apucat sa faca clipurile alea, arata prea profesionist si manipuleaza intr-un mod foarte subtil si calculat, trebuie multi oameni si multi bani pentru asemenea productii...

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu zic că e Soros.
Nu ai cum să fii tânăr, sincer și să te pricepi să faci jurnalism corect.
Plus niște montaje video omenești.

Poate chiar reptilienii sunt în spatele poveștii.

#6
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Manipulari si iar manipulari. Nu poate omul sa mai aiba o convingere si sa o puna in practica sub forma numita "jurnalism" ca gata, sunt manipulati.

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

 Aldulescu, on 28 iunie 2018 - 12:52, said:

In spatele lor sunt multi bani si interese ascunse, nu imi vine sa cred ca s-au trezit niste tineri asa, aiurea si s-au apucat sa faca clipurile alea, arata prea profesionist si manipuleaza intr-un mod foarte subtil si calculat, trebuie multi oameni si multi bani pentru asemenea productii...
Asta la TVR poate.

Cu 4 oameni profesionisti uite ce poti face.

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Eu am donat pentru ei pentru ca mi-a placut cum au facut un material...subiect si predicat.
Si nu inteleg de ce vi se pare ciudat ca o mana de oameni pot face reportaje profesionale ? Daca sunt profesionisti si obiectivi eu cred ca se poate face.

Edited by tehnics, 28 June 2018 - 13:12.


#9
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,586
  • Înscris: 01.10.2010
Recorder NU sunt obiectivi deloc. sunt subiectivi cat incape. de aici si acuzele unora ca au o agenda. jurnalism care nu e obiectiv -> poate fi acuzat ca exista o agenda ascunsa. ca la Rares Bogdan. ca la Mircea Badea. si asa mai departe. deci aici un minus.

diferenta este ca Recorder are reportaje chiar foarte bine inchegate, lasa o emotie, isi pun o amprenta. sunt inconfundabili deja. sunt foarte profesionisti. deci aici un plus.

#10
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Poate ca cei care zic "manipulare" nu s-au gandit ca mai exista in Romania si jurnalisti tineri care au iq peste cei de la RomaniaTV.

#11
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004

 Aldulescu, on 28 iunie 2018 - 12:52, said:

In spatele lor sunt multi bani si interese ascunse

Exact ca la Antena 3, nu?

#12
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 21.06.2011

 exceswater, on 28 iunie 2018 - 12:55, said:

Nu ai cum să fii tânăr, sincer și să te pricepi să faci jurnalism corect...
...decât dacă te numești Mircea Badea. Posted Image

#13
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Pentru a putea fi credibil ca ziar on 2018, trebuie sa arati.impartialitate.
Sa,nu.vii sa spui ca unii sunt buni si altii rai

#14
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,807
  • Înscris: 16.05.2015
Titlu corect: Recorder - jurnalism de centru-dreapta

#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Deci nu e bine să înjuri PSD și pe Dragnea că automat ești element subversiv plătit de străini să destabilizeze țara.
LOLOZAUR

#16
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

 geostorm, on 28 iunie 2018 - 13:16, said:

Pentru a putea fi credibil ca ziar on 2018, trebuie sa arati.impartialitate.
Sa,nu.vii sa spui ca unii sunt buni si altii rai
Adica nu ai voie sa spui "penalul Dragnea" ? Pai de ce ? Ca doar e penal si asta-i numele lui, Dragnea.

#17
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 Aldulescu, on 28 iunie 2018 - 12:52, said:

arata prea profesionist si manipuleaza intr-un mod foarte subtil si calculat, trebuie multi oameni si multi bani pentru asemenea productii

Evident ca pentru fanii unui sistem anchilozat bazat pe timbre fiscale, dosare cu sina, cerere in 3 copii+original si director, director adjunct, director prim-adjunct, secretar-sef, secretar si subsecretar, toti numiti de la partid, e greu de crezut ca se poate obtine ceva de calitate in mod eficient cu putini oameni.

Welcome to the future: productii facute de 2 oameni cu echipament cumparat de pe net, cu mai multe vizualizari decat aberatiile a sute de oameni care se taie la frunze prin tvr.

Edited by shefu_de_combinat, 28 June 2018 - 13:51.


#18
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008
mie recorder.ro riseproject.ro si echipa lui tolontan mi se par cele mai bune nuclee de jurnalism de investigatii.

Nu mi se par ca jurnalism de centru-dreapta, par acum de centru-dreapta pentru ca e la putere stanga. Nu ma astept ca daca vin liberalii la putere sa le cante ode.
cateva articole de investigatie interesante: trecutul lui Dragnea, pe recorder, Averile din Brazilia pe riseproject si mai ales heximfarma a lui tolo.

Jurnalism de centru-dreapta fac hotnews, g4media, realitatea, B1. Asa cum fac de extrema stanga Antena3 si Romania TV(daca se poate numi jurnalism)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate