Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Granulom dentar.Ajutor

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

View Postparintily, on 27 iunie 2018 - 17:16, said:

Varianta scurta: poti sa o tratezi ca sa o mai tii in gura o perioada dar, odata ce ai facut infectie la nivelul radacinii, tot la cleste ajungi!

Depinde. Extractia este solutia quick.
Initiator. Fuga la stomatolog (atentie!... sa fie stomatolog! cu acte in regula si sanatos... vezi recomandari), cu o radiografie facuta cum trebuie si el va decide ce este mai bine de facut.

In functie de gravitate, granuloamele sunt tratabile (nu neaparat prin rezectie apicala sau extractie), dar asta presupune mai multe vizite la medic, tratament si apoi lucrare dentara.

#20
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Dintele meu are sanse mari sa nu mai poata fi salvat,asta mi s-a zis.Deci ca sa scap de granulom merge si o extractie simpla sau trebuie doar rezectie apicala cu gaurit de gingii si etc?
O extractie obisnuita m-dar ajuta sa scap e granulom sau nu,trebuie neaparat la chirurg?

#21
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016
Trebuie sa mergi la endodonție nu la chirurg.

#22
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Ti s-a spus ca nu se poate in urma unei radiografii si a unui consult riguros?

Si... da... imediat dupa extractie, granulomul (puroiul) este eliminat prin chiuretaj si spalatura (fiind inca sub anestezie, nu vei simti nimic), dar tot trebuie tratament (medicamentos) dupa extractie.

Edited by bonygy, 28 June 2018 - 15:42.


#23
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Daca vrei sa ramai cu mandibula FUGA MARS!* la dintar!

Dintaru, duoa radiograie va stabili daca te trateaza el sau te trimite la cutit.
Nu astepta ca ... nu gulesc se poa peiorde mandibula

* Comanda miliara . LA Mars! leatu accelereaza  cat ii permite fizicu si alerga pana cand lesina, crapa sau primeste ordin sa se opreasca ori ajunge la locu comandat.,

#24
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
dacă iei un pumn de vitamine dispare granulomul.toate s-au legat de tine?

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 28 iunie 2018 - 15:30, said:

Dintele meu are sanse mari sa nu mai poata fi salvat,asta mi s-a zis.Deci ca sa scap de granulom merge si o extractie simpla sau trebuie doar rezectie apicala cu gaurit de gingii si etc?
O extractie obisnuita m-dar ajuta sa scap e granulom sau nu,trebuie neaparat la chirurg?
atenție.casă iasă lucru nemțesc trebuie extrase 3 inainte și trei măsele după cea cu granulom

pe goagăl ai auzit de ,,granulom,,?

#25
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011
Am avut asa ceva, nu pot descrie prin ce durere am trecut cateva zile. Dupa mi-a fost facuta rezectie, la fel, a durut cumplit, dar la alte persoane am auzit ca nu au avut parte de aceeasi experienta.

#26
poisoned_guy

poisoned_guy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 18.03.2012
Buna ziua!
La radacina premolarului 45 am o infectie / granulom vechi. Inca din anul 2010 a aparut pe radiografie si de atunci fiecare medic la care am fost mi-a spus ca ar trebui indepartat prin rezectie apicala. Mentionez ca premolarul a fost cariat inainte, si mi s-a facut tratament endodontic care pe radiografie pare facut corect (conform spuselor medicului). De asemenea, premolarul este acoperit cu pivot si coroana metalo ceramica dar actualul meu dentist mi-a spus ca ar trebui sa fac o rezectie pentru indepartarea granulomului deoarece pot avea dureri in orice moment.
Tin sa mentionez ca dintele nu prezinta simptomatologie, nu m-a durut niciodata, nici macar cand era cariat.
Ma puteti sfatui va rog, are rost sa fac o rezectie unui dinte fara simptomatologie (desi pana acum incepand cu anul 2010, deja 3 medici mi-au spus ca la un moment dat va durea si ca cel mai indicat e sa recurg la operatie).
Am discutat si despre un retratament endodontic, dar avand in vedere ca am coroana + pivot am inteles ca exista riscul ca dintele sa se fisureze.
Multumesc!

#27
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

View Postpoisoned_guy, on 18 iulie 2018 - 14:53, said:

Ma puteti sfatui va rog, are rost sa fac o rezectie unui dinte fara simptomatologie (desi pana acum incepand cu anul 2010, deja 3 medici mi-au spus ca la un moment dat va durea si ca cel mai indicat e sa recurg la operatie).
da are. granulomul dentar e o infectie cantonata in os. acolo e un camp de lupta si cand scade imunitatea poti avea acutizari. punga aia de tesut infectat se poate transforma chistic si alte minuni. de-acolo se insamanteaza constant organismul cu bacterii. totul bine pana cand suma infectiilor din organizm depaseste capacitatea de aparare. poti sa-ti imaginezi o situatie in care..esti plecat in concediu si ti se umfla falca, faci un abces etc.

avand in vedere ca e un 45 va fi mai dificil de rezecat .. gaura si nervul din vecinatatea varfului radacinii (apex).

pivotul contraindica acces coronar (endo). ala-l pui si de obicei ai terminat cu dintele pe sus. munca depusa pentru a indeparta asa ceva nu ar fi sustenabila financiar. nu sta nimeni 2-3h sa traga de pivot si sa zica apoi ...pas ca nu reuseste..imi datorati atat.

cauta un cmi care e de specialitate bmf. mai sunt si dentisti care se baga la asa ceva.

Edited by christig, 21 July 2018 - 20:12.


#28
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2007
Buna seara,
Fiica mea are 10 ani si in urma cu 7 luni am fost la dentist pentru tratarea unei carii intre cei doi dinti mari de sus.
Medicul a curtat caria dintre dinti, a plombat cei doi dinti si parea ca totul e ok.
La o zi si jumatate, dintele mare din dreapta sus a devenit dureros.
am fost la medic si ni s-a spus ca trebuie scoasa plomba deoarece e o infectie la radacina.
nu am facut nici o radiografie pana acum.
dupa tratament cu antibiotic, durerea s-a ameliorat dar a aparut o punguta de puroi la gingia dintelui.
medicul a taiat gingia si a pus antibiotic acolo.
dupa ceva timp am mers din nou, medicul a spus ca s-a rupt dintele si a scos nervul.
infectia e tot acolo.
de atunci saptamanal mergem la medic pentru tratament, gingia face puroi continuu.
saptamana trecuta fetita a facut infectie si la al doilea dinte de sus, la fel ca la primul.
Medicul i-a taiat gingia, tratament, iar astazi i-a gaurit dintele pentru drenaj ca sa iasa puroiul.
suntem disperati.
un dinte este deja mort.
Oare si cu acesta va fi la fel?
nu stim ce sa mai facem.
medicul nu a spus sa facem radiografie.
ce ne sfatuiti? Fetita are doar 10 ani si nu vrem sa isi piarda dintii de acum.

#29
taxishop

taxishop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.02.2007

View Postmarco68, on 19 martie 2019 - 20:51, said:


medicul nu a spus sa facem radiografie.


Niciun medic dentist nu lucreaza pe dinte fara radiografie, mai ales la durere, infectie...etc. Schimba urgent medicul, acela nu este medic stomatolog...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate