Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Folie geamuri - privacy si protectie caldura

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,330
  • Înscris: 22.04.2017
Si-a pus cineva asa ceva? Aveti recomandari de firme, modele solutii tehnice?

Fostul proprietar a lipit pe geamurile de la living asa ceva si sunt destul de transparente si nici nu iti dai seama ca exista. As vrea sa trec la unele mai inchise la culoare si sa extind si la alte dormitoare din cauza de multi vecini situati la 10 si 25 metri de geam.

Stiu ca nu asigura o intimitate totala dar cu luminile mai jos si perdeaua trasa, sper sa faca diferenta.

Multumesc!

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,825
  • Înscris: 13.07.2011
eu cunosc folia oglinda. Care din exterior geamul este ca si o oglinda, din interior vezi aproape normal, parca folie spion se numeste. Ca si privacy merge la fix, dar ca si caldura banuiesc (cel putin logic vorbind) trebuie sa redirectioneze razele solare.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Am lipit folii pe geamurile de la balcon. Nu e mare branza
Un prieten + cateva sticle de bere si gata
Le-am luat de aici (ai de unde alege);
https://www.folina.ro/folie-geam

#4
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
se vinde si la Lidl in fiecare an, parca spunea ca reduce cu 30% radiatia solara.

La lidl e avantajul ca e mai ieftin probabil

#5
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Obloane exterioare?Parca e alt aer fata de folie!Am stat la parter chirie,apu. meu tot la parter(sant comod)

#6
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
De regula nu se practica folia pe geamurile termopan .

#7
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Vedeti ca folia aia solara nu se instaleaza decat pe geamuri cu o singura foaie, nu se pune pe termopane standard care au doua foi de geamuri.

#8
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
De ce?

#9
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Apar tensiuni in geam si pot crapa .

#10
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Eu mi-am pus de la jumatatea geamului in jos.
Stau la parter, si asa pot sa umblu in chiloti prin casa fara sa ma vada lumea de pe strada, si nici nu necesita munca zilnica precum jaluzelele.
Se lipeste cu apa, se da usor jos daca e.
Am luat de pe amazon.co.uk, cauta “privacy film”.

Edited by don_dannielo, 27 June 2018 - 18:11.


#11
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

 86-APP, on 27 iunie 2018 - 17:59, said:

Apar tensiuni in geam si pot crapa .

Ale naibii geamuri. Am folie pe ele de 12 ani și nu au nici pe dracu. Balcon orientat pe direcția Sud cu zero umbrire tot timpul anului.

#12
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 Super Chief, on 28 iunie 2018 - 01:30, said:

Ale naibii geamuri. Am folie pe ele de 12 ani și nu au nici pe dracu. Balcon orientat pe direcția Sud cu zero umbrire tot timpul anului.
De care folie si ce fel de geamuri ai, eu am pus o bucata mica de folie solara pe termopane si am constatat cu stupoare ca geamul era mai fierbinte la atingere decat inainte. Dupa ce am cautat pe net, am gasit ca nu se pun pe gemuri duble, ci doar pe cele cu o singura foaie, altfel e prinsa caldura inauntrul geamurilor, sau ceva de genul...

#13
C0pilu

C0pilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.01.2006
Am de doi ani folie oglinda pe geam termopan cu doua foi de sticla, montata pe exterior. Din afara, ziua nu se vede nimic, seara, cu lumina aprinsa in casa se vede. Din interior spre exterior scade putin transparenta insa nu suparator. Am montat-o impotriva caldurii si chiar functioneaza.

Am folosit folie ieftina, cca 15 lei rola. In doi ani nu s-a dezlipit, dar are cateva pete/decolorari de dimensiunea picaturilor de ploaie vizibile doar din exterior la o examinare atenta. Pentru a usura montajul am demontat sticla de pe rama termopan.

#14
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,330
  • Înscris: 22.04.2017
Nu am specificat de la inceput - ma intereseaza mai mult folia de interior. Cea montata de fostul proprietar este de interior.

#15
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,470
  • Înscris: 17.04.2006

 Aldulescu, on 28 iunie 2018 - 06:47, said:

De care folie si ce fel de geamuri ai, eu am pus o bucata mica de folie solara pe termopane si am constatat cu stupoare ca geamul era mai fierbinte la atingere decat inainte. Dupa ce am cautat pe net, am gasit ca nu se pun pe gemuri duble, ci doar pe cele cu o singura foaie, altfel e prinsa caldura inauntrul geamurilor, sau ceva de genul...

S-o prinda unde vrea pe caldura dar nu in casa!
Am pus la parinti pe termopane si se simte diferenta cand bate soarele. E vorba de folia din Lidl dar minuni nu face.
Se instaleaza usor, cu apa si atentie.

Edited by Sef-chenko, 18 July 2018 - 13:07.


#16
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Am cumparat si eu folia de geamuri din Lidl si ma tot gandesc cum sa o montez, pe exteriorul geamului sau pe interior?
Am mai montat o astfel de folie la mama acasa, pe interior si la fel cum spunea un coleg mai sus, cand batea soarele, geamul figea, insa partea frumoasa e ca nu si mobila sau parchetul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate