Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pe scurt: NU cumparati de la PCGarage!

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#19
gobigsm

gobigsm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.01.2008
@dygey
Din pacate coletul nu era in regim de "deschidere la livrare" sau "livrare cu verificare".
Asa ca, in afara de a verifica ambalajul, nu aveam ce face.
Am cumparat pentru societate sistemul, si de aceea ANPC nu ma poate ajuta.
Dar, exista cai si voi aloca niste timp pentru a ma revansa la PCGarage ...

@ notrust
PC Garage nu are linie telefonica, DECAT pentru a comanda. In rest nu au nici un numar de telefon la care sa poata fi contactati.
Funny, nu-i asa?

@Mr_Gadget
Da, paguba=taxa de inscriere in club e doar de circa 170 Ron.


Voi supravietui si ma voi duce sa iau direct dintr-un magazin carcasa, ca sa nu mai am surprize.
Intr-adevar, nu ma asteptam de la PCGarage sa fie asa nemernici si daca eu nu am verificat inainte cat de neseriosi sunt, macar prin acest thread sa ajut pe altii sa evite capcana ...

Edited by gobigsm, 27 June 2018 - 16:38.


#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postgobigsm, on 27 iunie 2018 - 16:03, said:

Nu ma asteptam la o astfel de abordare. Evident ca nu voi mai comanda vreodata de la PCGarage si voi recomanda si partenerilor de afaceri sa ocoleasca o societate atat de neserioasa.
numai de bine ...

Pe scurt, adresa scrisa trimisa cu confirmare de primire la PC Garage (firma e trecuta pe factura) prin care explici ca, la momentul primirii coletului nu ai putut constata ca produsul este afectat fizic in ambalaj. Soliciti retur. Vor trebui sa-ti raspunda. In functie de raspuns, ANPC...

Eu n-am avut probleme cu ei pana acum dar da... sunt un pic cam incuiati, la prima vedere.   De aceea trebuie descuiati cu ANPC-ul dar, frumos si elegant cu toate hartiile anexate, cum se face.

#21
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postjegmihai, on 27 iunie 2018 - 16:23, said:

View Postsuper8, on 27 iunie 2018 - 16:11, said:

Din ce îmi amintesc, @Eiffel parcă este singurul care să aibă o astfel de semnătură. Mai sunt și alții?
Da domn'e ! stiu sigur ca 3-4 useri aveau la semnatura ca pcgarage sunt problematici cu garantia iar Super Moderatorul Dany_Darke chiar sfatuia userii sa evite cat mai mult posibil acel magazin din acest motiv.
Era un subiect pe tema asta pe Forum; nu ma pune sa-ti dau link ca nu stiu unde se afla.
==================================

View Postgobigsm, on 27 iunie 2018 - 16:03, said:

Pe scurt: NU cumparati de la PCGarage!
Orice problema veti avea de la transportul marfii sau garantie - ei se vor "spala pe maini" si veti ramane cu paguba!
Sfatul meu e sa faci reclamatie la OPC, ANPC etc. ca magazinul nu vrea sa schimbe un produs DOA (Defective On Arrival).

#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu te apuca sa faci reclamatie direct la ANPC pana nu ai un demers direct cu firma. Ca sa nu fie discutii, in forma scrisa.... Produs livrat cu defect care nu a putut fi constatat la ridicarea coletului de la curier. Poze anexate.  Daca se kk pe ei in continuare ANPC.

#23
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Doar persoanele fizice se pot adresa ANPC-ului ; daca factura e pe societate ANPC NU te ajuta .

#24
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,408
  • Înscris: 20.02.2008
De ce nu ii faci retur fara motiv in cele 14 zile?

#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostNiuu, on 27 iunie 2018 - 16:47, said:

Doar persoanele fizice se pot adresa ANPC-ului ; daca factura e pe societate ANPC NU te ajuta .

Atunci retur produs cu motivatia anexata + poze... Daca nu restituie banii in 30 zile, chemati in judecata pentru daune.

#26
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007

View Postioppo, on 27 iunie 2018 - 16:49, said:

De ce nu ii faci retur fara motiv in cele 14 zile?
Nu poate, produsul e defect ! ;)
Am patit-o eu, mi-au dat o țeapa de 400 roni

#27
gobigsm

gobigsm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.01.2008
Multumesc pentru sfaturi.

- Odata deschisa discutia cu ei, daca fac retur si ei nu il proceseaza ca atare -> la final va ramane Carcasa la ei pentru ca nu o vor inlocui si nici banii nu mi-i vor restitui iar in plus curierul m-ar taxa pe mine pentru transportul pachetului de retur pana la ei.
- ANPC nu intervine decat in litigii dintre persoane fizice si societati. Eu am cumparat pentru societate sistemul -> deci nu pot apela la ANPC.
Pentru 170 Ron nu se justifica sa dai pe cineva in judecata. Numai timpul pierdut si deja as fi in pierdere ...

In concluzie:
Precum am zis: Daca Pc Garage este o firma NEMERNICA si se tin de golanii, pentru 170 Ron  ... nu am fizic cum sa imi recuperez pierderea, dar macar sa ii ajut pe altii sa nu fie pacaliti...

Edited by gobigsm, 27 June 2018 - 17:11.


#28
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 25.12.2016

View Postgobigsm, on 27 iunie 2018 - 17:10, said:

nu am fizic cum sa imi recuperez pierderea, dar macar sa ii ajut pe altii sa nu fie pacaliti...
Nu ii ajuti pe altii, ti-am mai spus ca exista deja sute sau mii de situatii similare cu a ta expuse pe internet. Cine nu are obiceiul sa se informeze inainte de achizitie nu va citi nici thread-ul tau nici pe celelalte.

Edited by Manasu, 27 June 2018 - 17:24.


#29
gobigsm

gobigsm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.01.2008
@ Manasu
Pana acum thread-ul are peste 460 de vizualizari si nici nu l-am share-uit inca.  Macar 1-2 oameni poate tot se vor gandi de 2 ori inainte sa cumpere de la ei ...

p.s. Am reusit sa repar carcasa, fara urme. Insa de la o firma NEMERNICA precum PC Garage nu mai cumpar in veci nici macar o guma de sters ...

Attached Files



#30
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,408
  • Înscris: 20.02.2008

View PostSpaghete, on 27 iunie 2018 - 17:06, said:

Nu poate, produsul e defect ! Posted Image
Am patit-o eu, mi-au dat o țeapa de 400 roni
Pai... nu prea e defect. :) El a primit un produs perfect functional dar a carui culoare nu se potriveste cu mobilierul. Face retur la garajul ala si o tine pe a lui ca el a trimis produsul perfect. Eventual face si niste poze cand il ambaleaza si cand il preda curierului.
Nu e vina lui ca pe transport s-a intamplat ceva. Adica le face ce a patit si el practic.

Eu am predat - culmea si fizic la un magazin altex - o masina de calcat din care curgea apa ca de la robinet. Le-am spus ca sotiei nu i-a placut culoarea (era cadou) si m-am certat cu ea din cauza asta.
Ei s-au uitat la ea pe toate partile, au bagat-o in priza dar nu aveau ce sa vada decat daca o umpleau cu apa si incercau sa calce.
Practic ei mi-au livrat un rebut sau un resigilat ca un produs nou. Practica de cacat care vad ca se poarta pe la toate magazinele.

#31
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postgobigsm, on 27 iunie 2018 - 17:29, said:

Pana acum  thread-ul are peste 460 de vizualizari si nici nu l-am share-uit inca.
Cum ai reusit sa vezi asta?

#32
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Eu comand mereu de la pcgarage. Absolut tot. De fapt nu comand ridic personal, ca stau aproape de sediu. Nu am avut nici o problema niciodata. Din peste 40 de produse luate de la ei. S-au stricat doar 2 din cauza mea.

#33
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Pentru ca, @YourFan, a vazut vizualizarile
Attached File  Screenshot 2018-06-27 18:40:37.png   218.51K   77 downloads

#34
gobigsm

gobigsm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.01.2008

View Postalex14dlk, on 27 iunie 2018 - 17:41, said:

Eu comand mereu de la pcgarage. Absolut tot. De fapt nu comand ridic personal, ca stau aproape de sediu. Nu am avut nici o problema niciodata. Din peste 40 de produse luate de la ei. S-au stricat doar 2 din cauza mea.

Pentru ca ai ridicat personal = nu a "venit" marfa prin servicii de curierat unde pot fi lovite si nu ai avut probleme ce tin de garantie, poate ?

Edited by gobigsm, 27 June 2018 - 18:08.


#35
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postsuper8, on 27 iunie 2018 - 17:42, said:

Pentru ca, @YourFan, a vazut vizualizarile
Attachment Screenshot 2018-06-27 18:40:37.png
Hmm... interesant. Nu vazusem pana acum :)

#36
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Au un miros extraordinar la prosti, ii taxeaza imediat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate