Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Linksys SPA3102 si linie de fix RCS-RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
hotm

hotm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 28.06.2005
Salutare,
Cer ajutorul cunoscatorilor, avand urmatoarea problema:
Am un Linksys SPA3102 legat la o linie de fix RCS-RDS si nu stiu ce setari sa ii fac la "Regional settings" pentru a obtine Caller ID (adica cine suna pe nr de fix-apeluri de intrare).
Orice nr.de telefon as folosi, fix sau mobil, campul Caller ID, din Webinterfaceul SPA3102 este gol.
Vreo sugestie?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
La RDS la suport ai sunat ?

#3
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
ca sa ce? vezi sa nu-i dea RDS-ul suport pentru un gateway care nu e al lor...

@initiator: ia vezi in primul rand daca jucaria are ultima versiune de SW. oricum,
e o boala cunoscuta la SPA3102 si la SRP527W, intalnita mai des la primul care
a fost si cel mai raspandit si nu prea ai ce-i face, cel putin nu din setari. citeam
pe un forum cu ceva timp in urma ca "se ia la bataie" cu ceva signalling din linia
PSTN, care uneori e livrat mai tarziu si ii da reject in loc sa-l lase sa treaca.

oricum, per total dracia e cam panarama, deconectari destul de dese, uita sa tina
pe "keep alive" conexiunea cu server-ul SIP, etc. astora de la Cisco nu le-a scapat
netroznita nici macar seria noua de SPA-uri (112 si 122). sa vezi p-acolo durere...
iti recomand un ZTE H368N, e la un pret de bataie de joc pentru ce stie sa faca,
vreo 60-70 de lei. ca functii e foarte apropiat de 3102, la unele chiar peste.

LE: 60 de lei. tot de la ei am luat si eu doua bucati. merg impecabil de cateva luni.

https://www.rombiz.r...h368n-300-mbps/

Edited by dygey, 27 June 2018 - 09:15.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Problema asta am avut-o si eu long time ago in a galaxy far far away
De fapt, serviciul Caller ID trebuia activat de RCS RDS la fel ca si serviciul CLIP/CLIR (ascunderea identitatii) sau CALL ON HOLD.
Degeaba chinuiam eu router-ul ca nu avea nicio vina saracul pentru ca astea erau servicii suplimentare care trebuiau activate de Măria sa RDS.

N-ar strica sa le arunci o intrebare

Edited by Naijax, 27 June 2018 - 09:27.


#5
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
@hotm : am folosit si eu pap2 si spa 3102 mai demult ; si separate si impreuna ( adica fxs de la pap2 intra in fxo de la spa3102 )  Foloseam setarile default, iar la call id tin minte ca era o problema cu timpul alocat detectarii apelantului - de ex cate secunde dupa primul impuls sa detecteze, sper ca are sens ce zic

Ai facut teste? pune un cont voip la linia fxs  si pune firul de la fxs in fxo ( un capat in fxs si unul in fxo [ line out - pstn ] )  Dupa care suna de pe tel mobil catre nr de tel alocat contului fxs voip si vezi daca apare ceva la pstn tab  { in felul asta poti detecta daca e o setare speciala de facut pt RDS sau e acelasi symptom la orice pstn - line in }

Am un gateway spa3102 undeva prin sertare, daca chiar trebuie , o sa-l conectez si ma uit prin setari , da-mi PM daca nu ai rezolvat si inca ai nevoie de ajutor


Later edit : mi-am amintit ca vazusem undeva o discutie dspre asta... vezi aici

Edited by marmota_vasi, 27 June 2018 - 11:58.


#6
hotm

hotm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 28.06.2005
Revin cu solutia la problema de mai sus:
Am solicitat interventia unui tehnician la linia de fix prin Callcenter.
A venit, a schimbat un aparat pe holul blocului si de atunci am din nou CallerId.
Asadar problema nu era din Linksys.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate