Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Farfuriile zburatoare si Omuletii Cenusii - mituri moderne SF

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 YK20, on 27 iunie 2018 - 02:17, said:



Razboiul American-rus :)). Mda, eu stiu ca au fost aliati, pe urma a urmat razboiul rece :), era si normal, din moment ce americanii aveau bomba nucleara pe care au folosit-o :)

#20
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015
OZN e un termen foarte nefericit atunci cand ne referim la the real deal, OZN poate inseamna pana la un punct si o pasare sau un lampion chinezesc.

#21
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

 YK20, on 27 iunie 2018 - 01:44, said:

a fost menit sa acopere experimentele militare desfasurate de Complexul Industrial Militar si Fortele Aviatice ale Statelor Unite.  

Ale cui ? Posted Image
Sigur nu ale lui Juan Peron ?

Quote

numai ca zeii de ieri au devenit extraterestrii de azi!

asta e deja altceva. Si nu uita de extraterestrii de alaltaieri :)

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 Phobos, on 27 iunie 2018 - 08:57, said:

Pai daca chiar toate-s scorneli, cam multa lume sufera de halucinatii.
Da toate, nu sunt halucinatii, sunt inventii ale mintii umane. Halucinatia e cu totul altceva.

 YK20, on 27 iunie 2018 - 11:02, said:

Ufologii  americani ca Erich von Daniken,
Faci misto de noi ? Asta nu e american.

 diegodanny, on 27 iunie 2018 - 10:55, said:

Dar cu tunelul secret din bucegi care duce in camera inregistrarilor ?
Glume traditionale dacopate cu Bucegii.

Edited by andreic, 27 June 2018 - 12:31.


#23
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

 andreic, on 27 iunie 2018 - 12:30, said:

Da toate, nu sunt halucinatii, sunt inventii ale mintii umane. Halucinatia e cu totul altceva.

Da, stiu ce vrei sa spui, "halucinatii" e un termen gresit, dar greu de crezut ca toate sa fie scorneli.

#24
YK20

YK20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 22.06.2018

 cristiany, on 27 iunie 2018 - 11:12, said:

Si cu aceste argumente ai demontat teoria OZN-urilor si a omuletilor cenusii Posted Image
Mda, ar trebui sa fi spus ca e cert ca acelea nu sunt aparitii extraterestre.  

Daca chiar erau nave spatiale extraterestre, sigur le-am fi depistat in prezent cu telescoapele si sondele  performante zilnic!
Totusi, sa te increzi in niste cronici ale unor oameni antici si  medievali si sa crezi ca alea sunt nave spatiale e ......

Edited by YK20, 27 June 2018 - 15:24.


#25
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

 YK20, on 27 iunie 2018 - 15:23, said:

Mda, ar trebui sa fi spus ca e cert ca acelea nu sunt aparitii extraterestre.  

Daca chiar erau nave spatiale extraterestre, sigur le-am fi depistat in prezent cu telescoapele si sondele  performante zilnic!
Totusi, sa te increzi in niste cronici ale unor oameni antici si  medievali si sa crezi ca alea sunt nave spatiale e ......

Consider ca se acorda prea multa credibilitate variantei..."sigur le-am fi depistat in prezent cu telescoapele si sondele  performante zilnic!"
Consider ca nu se acorda suficienta credibilitate variantei..." niste cronici ale unor oameni antici si  medievali..."

Daca fiecare dintre noi, oamenii acestui pamant, am fi pusi in situatia de a contribui, fiecare cu propriile observatii, ce-ar mai ramane din ..."depistat in prezent cu telescoapele si sondele  performante zilnic!" ?

..probabil niste cronici !

Edited by LORELYAN, 27 June 2018 - 19:57.


#26
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Ai o logică tare ciudată. Incidentul Roswel cică a fost menit să acopere nu știu ce că să poată dezvolta în liniște.
Și fără incident nu se puteau dezvolta în liniște sau cum ?

#27
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Când trebuie sa arunci gunoiul, trebuie sa-l duci la tomberon. Dar ce te faci gunoiul nu prea e din ala menajer...

#28
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

 Phobos, on 27 iunie 2018 - 15:04, said:

Da, stiu ce vrei sa spui, "halucinatii" e un termen gresit, dar greu de crezut ca toate sa fie scorneli.

Ne-au vizitat dintotdeauna, dar asta din perspectiva noastra temporala, pentru ei probabil perspectiva este complet diferita avand acces la calatorii in trecut, in realitati alternative samd.

#29
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Sunt supozitii. Din punctul meu de vedere cred ca nu suntem singurii care vietuim constient (adica intelegem ca traim, ca existam), altfel, cred ca am fi o eroare cosmica, si natura nu prea face din astea.

#30
UlrichVans

UlrichVans

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 28.06.2018
Suntem totusi SINGURA specie inteligenta, DIN MILIOANE de specii ce au existat pe pamant... asta nu e foarte incurajator... si cam da, parem ca un "accident" (daca nu ne-or fi "plantat" altii pe aici)

#31
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Haideti fratilor, ideile astea erau in urma cu un secol, astazi ele sunt apanajul exclusiv al unor religii neoprotestante si al batranilor habotnici.

Totusi imi pare oarecum desuet sa discutam despre ET-ii organici si societati ET.

Eu cred ca civilizatiile ET aflate peste nivelul nostru sunt formate din individualitati trans-organice adica trecute de mult pe suport cuantic non-viu, adica cam cum ne imaginam noi oamenii zeii olimpieni.

Edited by Infinitty, 03 July 2018 - 13:16.


#32
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Si cu ce te ajuta faptul ca sunt idei desuete sau avangardiste ?
Avem literatura conexa de specialitate, un numar foarte mare de cazuri relatate, de mai multe tipuri plus cireasa de pe tort fenomenul "abduction" care putem spune ca e specific SUA. Interesant...de ce atat de multe cazuri raportate acolo ?

Asa ca nu vad cu ce ne ajuta vreo idee desueta sau ne-desueta...suntem pe taramul ideilor si ipotezelor, toti lanseaza teorii dar nimeni nu stie nimic precis.
Fiecare crede ceea ce anumite rationamente din spatele dovezilor si cazuisticii i se par plauzibile, si aici e o discutie lunga.
Eu de exemplu sunt cu Jacques Vallee in domeniul asta. Multe din ipotezele lui mi se par convingatoare.


#33
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Da si eu cred la fel, ingerii erau oameni din viitor ori dintr-o realitate pamanteana alternativa.

#34
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Lol...
Jacques Vallee nu are nimic de genul asta.
In plus, n-am citit niciodata in cartile lui vreo referire explicita la religie, desi unele din explicatiile propuse nu pot avea substanta in afara unor interpretari si cu substrat religios, fireste.



#35
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Am citit pagina lui de pe Wikipedia si se spunea despre realitati interdimensionale.

Chestia cu ingerii este clasica, tine de paleoastronautica.

Nu este vorba despre religie, ea este interpretarea anticilor pentru o situatie pe care nu si-o puteau explica altfel.

Nici noi astazi nu ne putem imagina o umanitate de tip transumanism.


#36
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.04.2006
Jacques Vallee sustine ca exista o continuitate a fenomenului incepand cu zane , gnomi , pitici si corabii zburatoare si terminand cu omuleti verzi si nave spatiale. Dar acest fenomen nu se poate explica cu ipoteza extraterestra pentru  ca nu au nevoie sa rapeasca zeci de mii de oameni si sa aterizeze de un milion de ori .  El presupune ca exista o interferenta cu un univers paralel dar intr-un mod mai ciudat (adica nu un portal prin care trec unii dintr-o parte in alta ).Ca si cum percepem universul respectiv in functie de cultura noastra stiintifica.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate