Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Limitele comportamentului in public

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
In functie de ce reguli generale ar trebui să trasăm granițele comportamentului acceptabil moral pe care-l putem desfășura in fața altor persoane ?
Si aici sunt cazuri particulare, in fața copiilor, rudelor, colegi sau străini.

Vorbim in special despre reguli nescrise, nu de legi. Cele din urmă se referă la comportament in special indecent sau despre care e sigur că toată lumea e deranjată.
De exemplu: urinat in public, injurat, masturbare etc - acestea sunt interzise prin lege dar sunt cateva precum scuipatul pe stradă (care este un comportament golănesc si deranjant pentru toata lumea) care nu este sanctionat legal.
Un alt exemplu este motocicleta care scoate boom boom pe strada, zgomot care deranjeaza evident dar nu este sanctionat legal deoarece este greu de gasit o regula care sa se aplice in acest caz.

Dintre regulile nescrise, majoritatea lor sunt relative mediului geografic
Deasemenea majoritatea oamenilor asociaza acceptabilul cu normalul, care din nou variaza de la o regiune la alta. De exemplu, sunt oameni care considera ca nu este o problema sa mananci pe strada sau in mijloacele de transport deoarece iti indeplinesti o functie biologica de baza, deci este un comportament normal.
Un alt exemplu controversat este alăptatul in public, considerat de unii o functie biologica de baza dar de altii ca ar trebui sa se desfasoare departe de ochii lumii.

Sunt comportamente care sunt considerabile acceptabile daca dauneaza intr-o f mica masura: exemplu,
unii oameni considera ca este ok sa fumezi in public in vecinatatea altor persoane deoarece spun ca deranjul este f mic si daca esti deranjat te poti muta oricand la alta masa sau in alt local.

A te rade in public ar trebui acceptat ? Cum am putea sa argumentam ca e gresit ?
https://www.facebook...49716095345356/

Edited by Mohombi, 26 June 2018 - 23:37.


#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,254
  • Înscris: 06.01.2007
Cam multe probleme, puse toate la gramada, nu se pot trata decat cu o singura pastila: toleranta.
Si ai sa vezi ca e loc si de cocalari, si de femei alaptace, de smokeri, bikeri, etc...
Acum, daca luam doar una dintre probleme, putem discuta si despre alte remedii mai specializate.
Dar singura pastila de spectru larg este toleranta.

#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Mulţi ştiu că înjuratul mai eliberează din tensiunea acumulată   :)

#4
YK20

YK20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 22.06.2018
Eu consider ca manifestarile sexuale in public, de la saruturi, dansuri lascive   pana la imbratisari in pozitii indecente in plina strada, in cladiri publice sau in mijloace de transport public ar trebui interzise cu desavarsire!
Pentru multi e NSFW si nu merge argumentul cu "daca nu-ti place, nu te uita sau ignora".
La fel si in ce privese tinuta, mai ales al femeilor care se duc fara sutien si despuiate. Pe alea chiar nu ai cum sa le ignori ca barbat, precum si afisele cu reclame la produse de dama de altfel cu tente erotice ce ne inconjoara.


E vorba totusi de bun simt.

Nu vorbesc de pensionari, musulmani sau singuratici ratati si frustrati, ci si de copii.  De ce baietii ar trebui sa aiba erectii sau de ce fetele sa fie influentate  de la cea mai frageda varsta? De ce sa nu se bucure de copilarie pana la 14 ani?


Din cate am auzit apoi, erectia produsa constant la barbati din cauza a tot ce vede in public duce la riscul de a face prostata mult mai devreme.

Edited by YK20, 27 June 2018 - 00:56.


#5
YK20

YK20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 22.06.2018

View Postdjl, on 27 iunie 2018 - 00:19, said:

Mulţi ştiu că înjuratul mai eliberează din tensiunea acumulată   Posted Image
Poate, dar nu cred ca ti-ar placea sa auzi constant si zilnic  injuraturi de  organe, morti si mame pe strada in ziua amiaza-mare la volum mare, la fel cum nici copilul tau n-ar trebui sa le auda.
Sa inteleg ca asta ar trebui sa fie rezultatul al unei evolutii de mii de ani?


Nu-mi pasa ca o sa ma contreze multi "romani de buna seama" ca "daca nu-ti place, pune mainile la ochi/astupa-ti urechile/ocoleste"
Eu cred ca e cea mai mare greseala sa facem asta fiindca mai mult incurajam gesturile in sine.  Dimpotriva, ar trebui sa le facem observatii de fiecare data ca poate abia atunci se simt, iar daca se enerveaza si intentioneaza sa ne bata  , e pierderea lor fiindca vor  ajunge la puscarie unde le este locul si vor fi si buni de plata.  

Am ajuns o societate mizerabila fiindca noi cei care nu suportam gesturile indecente in public le toleram tocmai prin pasivitatea/indiferenta de care dam dovada.
Si se stie clar dupa trendurile istoriei ca o societate vulgara/deocheata va deveni una anarhica si violenta pana cand oamenii se vor satura si vor apela la dictatura de pe urma careia iarasi avem mult de pierdut.
Nu suntem capabili sa mentinem un nivel moderat de libertate in societatea asta si o dam in extreme.  



Pentru mine, cei care sustin o societate publica deocheata si vulgarizata sunt niste  prosti  care s-au nascut scursuri si scursuri vor muri, neaducand nicio contributie valoroasa acestei planete, genul ala de specimene  cocalare al carui singur scop in viata e sa manance, sa doarma, sa o arda prin cluburi ,  sa defecheze , sa stea tolaniti la TV/Telefon/PC, sa faca sex si sa se reproduca (din pacate)

View PostMohombi, on 26 iunie 2018 - 23:31, said:


Un alt exemplu controversat este alăptatul in public, considerat de unii o functie biologica de baza dar de altii ca ar trebui sa se desfasoare departe de ochii lumii.


Alaptatul in public nu este considerat un semn obscen sau senzual si n-ar trebui interzis daca este o functie biologica de hranire al unui nou-nascut.

Nu alaptatul deranjeaza, si sfarcurile la vedere. Sfarcul feminin este considerat in legislatia internationala ca semn erotic/senzual.
Eu cred ca mamicile pot depune un efort prin a fi mai discrete , gen sa se intoarca cu spatele la barbati atunci cand e cazul sa alapteze in public.

Edited by YK20, 27 June 2018 - 01:13.


#6
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
vorbiti de vulgatitati, pai ce sa zicem de homalai,marsuri gay si alte mizerii

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostYK20, on 27 iunie 2018 - 00:55, said:

Eu consider ca manifestarile sexuale in public, de la saruturi, dansuri lascive   pana la imbratisari in pozitii indecente in plina strada, in cladiri publice sau in mijloace de transport public ar trebui interzise cu desavarsire!
Pentru multi e NSFW si nu merge argumentul cu "daca nu-ti place, nu te uita sau ignora".
La fel si in ce privese tinuta, mai ales al femeilor care se duc fara sutien si despuiate. Pe alea chiar nu ai cum sa le ignori ca barbat, precum si afisele cu reclame la produse de dama de altfel cu tente erotice ce ne inconjoara.


E vorba totusi de bun simt.

Nu vorbesc de pensionari, musulmani sau singuratici ratati si frustrati, ci si de copii.  De ce baietii ar trebui sa aiba erectii sau de ce fetele sa fie influentate  de la cea mai frageda varsta? De ce sa nu se bucure de copilarie pana la 14 ani?


Din cate am auzit apoi, erectia produsa constant la barbati din cauza a tot ce vede in public duce la riscul de a face prostata mult mai devreme.
Lasa erectia sa-si produca efectele. Desi uneori aceste efecte sunt daunatoare, dau nastere la "monstri"....

Edited by _-_, 27 June 2018 - 10:44.
Pastreaza-ti pentru tine opiniile cu privire la alti utilizatori!


#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMohombi, on 26 iunie 2018 - 23:31, said:

Sunt comportamente care sunt considerabile acceptabile daca dauneaza intr-o f mica masura: exemplu,
unii oameni considera ca este ok sa fumezi in public in vecinatatea altor persoane deoarece spun ca deranjul este f mic si daca esti deranjat te poti muta oricand la alta masa sau in alt local.

A te rade in public ar trebui acceptat ? Cum am putea sa argumentam ca e gresit ?
https://www.facebook...49716095345356/

Ai uitat de cei care se saruta si se imbratiseaza patetic in public:  pe strada, metrou, la coada...etc. de parca acasa n-ar putea sa faca acest lucru.  Niste tzarani!
Ganditi-va numai.. daca se da liber la homosexualism in locuri publice, ce vom avea pe strada sau in mijloacele de transport in comun, daca si aia sunt la fel de tzarani.


Apoi, nu e normal, dupa mine sa bei ostentativ in public.. Daca stai pe o banca si bei mai ferit dintr-o cutie cu bere.. nu cred ca e o problema, dar sa bei si chiar sa fumezi ca porcul cand pe acolo trec copii, nu mi se mai pare ok.  In alte tari astfel de comportamente, de a crapa drog pe strada (bautura, tigara, etc) se sanctioneaza cu amenda.

Nu in ultimul rand, nu e ok sa vorbesti porcarii pe strada... la telefon sau cu alti terminati de aceeasi varsta.

Edited by rosix, 27 June 2018 - 05:03.


#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMohombi, on 26 iunie 2018 - 23:31, said:

Vorbim in special despre reguli nescrise, nu de legi.

Regulile nescrise tin de educatie,bun-simt si civilizatie.
In societatea romaneasca actuala,educatia,bun-simtul si civilizatia lipsesc la 98% din populatie.

Totusi,cele trei deziderate ar putea fi bagate "mai cu forta" (pecuniar sau in ultima instanta punitiv) in capul nonconformistilor de ocazie si iubitorilor de drepturi ale omului si nepasatori in ale obligatiilor.

Dar nimeni nu doreste acest lucru,drept dovada ca toala lumea vorbeste discutii pe marginea acestui lucru,nesimtitii inmultindu-se exponential pe zi ce trece.
O societate bolnava,corupta pana in maduva oaselor,cum este societatea romaneasca in 2018 nu este interesata de bunele maniere.Ciobanismul specific a iesit demult la lumina,odata cu epoca 1989 si va dispare foarte greu sau deloc.

Edited by adisz, 27 June 2018 - 07:43.


#10
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

View PostYK20, on 27 iunie 2018 - 00:55, said:

Eu consider ca manifestarile sexuale in public, de la saruturi, dansuri lascive   pana la imbratisari in pozitii indecente in plina strada, in cladiri publice sau in mijloace de transport public ar trebui interzise cu desavarsire!
Pentru multi e NSFW si nu merge argumentul cu "daca nu-ti place, nu te uita sau ignora".
La fel si in ce privese tinuta, mai ales al femeilor care se duc fara sutien si despuiate. Pe alea chiar nu ai cum sa le ignori ca barbat, precum si afisele cu reclame la produse de dama de altfel cu tente erotice ce ne inconjoara.


E vorba totusi de bun simt.

Nu vorbesc de pensionari, musulmani sau singuratici ratati si frustrati, ci si de copii.  De ce baietii ar trebui sa aiba erectii sau de ce fetele sa fie influentate  de la cea mai frageda varsta? De ce sa nu se bucure de copilarie pana la 14 ani?


Din cate am auzit apoi, erectia produsa constant la barbati din cauza a tot ce vede in public duce la riscul de a face prostata mult mai devreme.
Eu consider invers.Ar trebui sa fie lege sa umble cat mai despuiate.Cum ne impacam?
Ce e legal sa faci in public, se poate face, cui nu ii place nu se uita.Cum adica sa interzici sarutul in public?

Edited by fqx, 27 June 2018 - 08:11.


#11
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008

View PostYK20, on 27 iunie 2018 - 00:55, said:

Din cate am auzit apoi, erectia produsa constant la barbati din cauza a tot ce vede in public duce la riscul de a face prostata mult mai devreme.

Eu stiam ca prostata avem toti, inca de cand ne nastem......... ca unii o fac doar dupa ce li se scoala in mod repetat, nu stiam.......

femeile fac ovare dupa ce vad o.... "stromeleag invartosat"  in mod repetat?
...intreb pentru un prieten.
Posted Image

Edited by invest20042001, 27 June 2018 - 08:12.


#12
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

View Postrosix, on 27 iunie 2018 - 05:00, said:

Ai uitat de cei care se saruta si se imbratiseaza patetic in public:  pe strada, metrou, la coada...etc. de parca acasa n-ar putea sa faca acest lucru.  Niste tzarani!
Ganditi-va numai.. daca se da liber la homosexualism in locuri publice, ce vom avea pe strada sau in mijloacele de transport in comun, daca si aia sunt la fel de tzarani.


Apoi, nu e normal, dupa mine sa bei ostentativ in public.. Daca stai pe o banca si bei mai ferit dintr-o cutie cu bere.. nu cred ca e o problema, dar sa bei si chiar sa fumezi ca porcul cand pe acolo trec copii, nu mi se mai pare ok.  In alte tari astfel de comportamente, de a crapa drog pe strada (bautura, tigara, etc) se sanctioneaza cu amenda.

Nu in ultimul rand, nu e ok sa vorbesti porcarii pe strada... la telefon sau cu alti terminati de aceeasi varsta.
Bautul e interzis pe strada si la noi.Cu fumatul sint deacod, e cam nasol pe strada, insa atat timp cat arunca tigara la cos si nu pe jos nu am nimic impotriva.Dar cu imbratisatul/sarutatul chiar nu inteleg ce aveti.Vrei sa spui ca nu ti-ai sarutat/imbratisat nevasta in public niciodata?

#13
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008

View Postcristirg, on 27 iunie 2018 - 01:50, said:

vorbiti de vulgatitati, pai ce sa zicem de homalai,marsuri gay si alte mizerii

eu sunt de acord cu marsurile gay insa doar alea la care participa doar cupluri de lesbiene Posted Image

...............frumoase si cu sani mari

#14
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

View PostYK20, on 27 iunie 2018 - 00:55, said:

Eu consider ca manifestarile sexuale in public, de la saruturi, dansuri lascive   pana la imbratisari in pozitii indecente in plina strada, in cladiri publice sau in mijloace de transport public ar trebui interzise cu desavarsire!
Pentru multi e NSFW si nu merge argumentul cu "daca nu-ti place, nu te uita sau ignora".
La fel si in ce privese tinuta, mai ales al femeilor care se duc fara sutien si despuiate. Pe alea chiar nu ai cum sa le ignori ca barbat, precum si afisele cu reclame la produse de dama de altfel cu tente erotice ce ne inconjoara.


E vorba totusi de bun simt.

Nu vorbesc de pensionari, musulmani sau singuratici ratati si frustrati, ci si de copii.  De ce baietii ar trebui sa aiba erectii sau de ce fetele sa fie influentate  de la cea mai frageda varsta? De ce sa nu se bucure de copilarie pana la 14 ani?


Din cate am auzit apoi, erectia produsa constant la barbati din cauza a tot ce vede in public duce la riscul de a face prostata mult mai devreme.
Daca nu ai erectie in mod repetat pe parcursul unei zile, inseamna ca ai o problema medicala si trebuie sa mergi la medic.Erectia se produce si fara sa vezi nimic, e ceva normal, sanatos.Daca ajungem sa ne dorim sa nu mai vedem femei pe strada, e grava treaba.

#15
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View PostYK20, on 27 iunie 2018 - 01:12, said:


Alaptatul in public nu este considerat un semn obscen sau senzual si n-ar trebui interzis daca este o functie biologica de hranire al unui nou-nascut.

Nu alaptatul deranjeaza, si sfarcurile la vedere. Sfarcul feminin este considerat in legislatia internationala ca semn erotic/senzual.
Eu cred ca mamicile pot depune un efort prin a fi mai discrete , gen sa se intoarca cu spatele la barbati atunci cand e cazul sa alapteze in public.
E cam greu pentru o femeie sa alapteze fara sa lase chiar si pentru putin timp la vedere sfarcurile. Aici intra si bunul simt al celorlalti care ar trebui sa nu se uite, e diferenta intre hainele indecente care lasa la vedere intentionat sfarcurile si alaptat.

#16
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,155
  • Înscris: 15.05.2008
depinde unde au loc aceste manifestari
o mama nu poate incepe sa alapteze in biserica,dar o poate face in parc spre ex
intr-un mijloc de transport comun se poate consuma lejer un covrig,stiks etc,nu poti scoate halca de carne si carnat cu ceapa,aia se facea(poate se mai face) doar in tren,apropo ati prins asa ceva?

#17
YK20

YK20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 22.06.2018

View Postfqx, on 27 iunie 2018 - 08:08, said:

Eu consider invers.Ar trebui sa fie lege sa umble cat mai despuiate.Cum ne impacam?
Ce e legal sa faci in public, se poate face, cui nu ii place nu se uita.Cum adica sa interzici sarutul in public?

Iarasi romanul tipic care zice ca "daca nu-ti place, nu te uita"?

Cei din tagma ta o sa-si regrete vorbele in 10-20 de ani cand efectiv nu vei mai putea iesi pe strada seara cand o sa vezi cocalari din astia la fiecare pas. Filmul Blade Runner e bataie de perne pe langa ce o sa se intample.....

Toate aceste gesturi manifestate in public  si nesactionate nu pot duce decat la amploarea cocalarismului in societate si la inmultirea scursurilor si la cresterea ratei infractionalitatii.

De aia e necesar un pic de control si un grad de libertate moderata fiindca fie ajunge la anarhie, fie la dictatura.

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View Postarsmundis, on 27 iunie 2018 - 08:53, said:

E cam greu pentru o femeie sa alapteze fara sa lase chiar si pentru putin timp la vedere sfarcurile. Aici intra si bunul simt al celorlalti care ar trebui sa nu se uite, e diferenta intre hainele indecente care lasa la vedere intentionat sfarcurile si alaptat.

Daca stii ca ai de alaptat o data la trei ore,atunci iti faci in asa fel programul incat la acele ore sa fi intr-un loc placut pentru tine si bebe,lipsit de praf,mirosuri,izuri si putori,asezata comod,etc.,nu iti scoti tatele la vedere in autobuzul 42 (numar la intamplare) la ora de varf cand toti mineriii si nespalatii transpirati se holbeaza la tine ca la felu' trei.Cum se simt aia nici nu conteaza,dar cum se poate simti o mama care alapteaza stiind ca are atintiti asupra sa,chiar si pe furis,1000 de ochi?Dar bebe cum se simte,preluand incordarea mamei?
Stiu,stiu avem drepturi,suntem cetateni europeni,bla-bla-bla,dar am intrebat doar.Putina intimitate nu strica.

Edited by adisz, 27 June 2018 - 10:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate