Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Perfect ( absolute ) pitch sau ureche muzicala.

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016
Poti avea perfect ( absolute ) pitch daca nu ai cantat vreodata la vreun instrument sau nu ai nici o treaba cu teoria muzicala sau notele sau orice altceva?
Adica poate eu am perfect pitch dar... daca cineva canta o nota si eu nu stiu cum se numeste... intelegeti? Se spune ca te nasti cu perfect pitch (cel putin asa am auzit, nu aruncati acum cu pietre daca nu e asa, intreb si eu).
Daca da, cum poti afla daca ai perfect pitch?

Edited by g0dafk, 26 June 2018 - 20:36.


#2
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
eu cred ca am ureche muzicala...dar n-am voce deloc :). Poti sa testezi, sa reproduci batand cu un pix in masa o anume melodie, sau sa fluieri acea melodie :)

#3
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Poti avea.
Fii-mea are asa ceva.
Are doar 8 ani, face ceva pian dar nu exceleaza.
Insa are perfect pitch, adica recunoaste o nota muzicala cantata la pian, fara a avea nicio tonalitate reper.
Adica daca apas o clapa la intamplare, poate spune ce nota este. Ce-i drept mai si greseste, dar e cert ca o nimereste.

Eu pot recunoaste o nota daca-mi dai un reper sau daca aud o piesa inainte de a fi testat. Relative pitch adica cred ca-i zice.

#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Urechea absolută nu se prea poate dobândi fără educaţie muzicală. Aşa să recunoşti intervale sau acorduri e una, dar înălţimea absolută mai dificil.
Cei mai mulţi folosesc un diapazon cu referinţa de 440Hz, sau mai nou generatoare digitale.

#5
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Asa am zis si eu pana nu am vazut ca fii-mea poate recunoaste pitchul absolut.
Asta inainte de a face ore de pian cu profesorii. Doar ce o invatasem eu notele si atat.
Mai facuse ceva pian la gradinita, dar nu o invatasera notele, cantau pe culori.
Acum face pian, insa nu exceleaza. E insa peste medie, asa zice profesorul ei.

Ca sa fiu mai clar, experimentul se desfasoara cam asa. Seara, ma duc in camera cu pianul, apas o clapa, o intreb ce nota este si ea ghiceste fara sa fie in camera, fara sa fi apasat clapele pianului in ultimele ore, fara sa fi auzit o piesa muzicala sau ceva.
Sau dimineata am mai testat-o. Adica dupa somn.
Le recunoaste bine.
Cel mai des se incurca daca ma apuc sa cant eu intr-o gama dubioasa s-o induc in eroare. De exemplu mai cant in Do diez (din cauza ca sunt toate 5 clapele negre, le nimeresc cu degetele mai usor)
Sau Do bemol, din acelasi motiv.
Si profesorul ei a confirmat ca are abilitatea asta.

#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Are ureche bună într-adevăr, însă cum ai scris învaţă pianul, este în curs de educare.
Pe vremuri ştiam pe unul care spunea înălţimea exactă a sunetului unor tobe (tom-urile) care sunt în fond instrumente de percuţie însă în unele împrejurări trebuiau acordate şi ele.

#7
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
E autista, poate fi si asta un motiv ma gandesc.
Are niste abilitati interesante, pasiuni pentru cifre, scris, operatii aritmetice, astea-s jocurile ei preferate.
Muzica nu prea. Ma enerveaza cu Smiley si niste alte porcarii de-astea electronice, o harmalaie de tobe si sunete aiurea gen Neversea, Untold, DJ Sacâz... d'astia.
Ma rog, mai are timp sa-si schimbe gusturile. Sper s-o faca cat mai repede, altfel va trebui sa asculte numai la casti, n-am ce-i face ca eu nu suport muzica asta prea mult timp in ureche.
hahaha

#8
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Oare Barbu Lautaru avea perfect pitch ? :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate