Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cum este posibil asa ceva ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Eu nici acum nu inteleg un lucru: cum pot oamenii aia cu cosuri uriase (normale sau cu cap negru) sa stea linistiti saptamani sau luni de zile in timp ce vad ca le creste Quasimodo pe spate/ureche/gat/etc., in loc sa-si faca in secunda 2 programare la medicul dermatolog?

Daca ar fi doar mosi de 80-90 de ani ce traiesc izolati de lume as mai spune, dar din clipuri se vede ca multi sunt tineri si cu siguranta traiesc la oras, unde au usor acces la un dermatolog.


Si legat de ceara din urechi, cica exista un fel de creion cu cap de silicon in forma de spirala, ce poate curata ceara fara sa o impinga in interior.

Edited by Hider141, 26 June 2018 - 18:18.


#20
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 diegodanny, on 26 iunie 2018 - 17:29, said:

Aia cred isi curata urechile o data la cateva luni Posted Image

Astia nu se spala sau ce naiba ? Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image


Habar n-am, dar observ ca majoritatea sunt americani, nu inteleg cum se lasa filmati :)) si cum reactioneaza, de parca e ceva normal :|

#21
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005
Nu am dat play dar in fine, imi imaginez toate scarboseniile dar mereu cand vine vorba de curatatul urechilor, imi aduc aminte de o faza...
In studentie, pana sa ma angajez part time, venitul meu principal era din fabricarea, vanzarea si inchirierea hands-free-urilor fara fir. Erau folosite la examene..
Metoda de instalare a acelor hand-free-uri era pe baza unui bagnet care se lipea de timpan si producea efectul sonor odata cu miscarea lui...nu intru in detalii tehnice.
Odata vine unul la mine care se vedea dupa el ca isi permitea financiar...culmea vine cu pitipoanca. Experienta aveam asa ca incerc sa ii asez acel magnet pe timpan. Nu se auzea.
Bun. Mai incerc odata si inca o data. Nu se auzea.
Ii pun magnetul pitipoancei de proba...ea auzea. Ce imi trece mie prin cap sa il intreb daca nu cumva are ceva ceara in urece si din cauza aia nu se lipeste magnetul. Ii dau cutia cu betisoare si incepe omul....a scos 10 betisoare full de ceara din ureche. Nu am vazut in viata mea atata ceara scoasa din ureche. Nu stiu cum dracu mai auzea.
Dupa ce s-a dus la baie si s-a si spalat pe canalul auditiv, am reusit sa ii montez magnetul pe timpan.
Cum naiba sa fii atat de imputit nu stiu...si de fata cu "iubi" sa scoti atata ceara te faci dracu de cacat...

L.E. Daca in clip e vb de americani atunci nu-i bai. Unii dintre ei sunt mai prosti ca lumina noptii...

Edited by tehnics, 26 June 2018 - 18:24.


#22
Geth_Prime

Geth_Prime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 23.06.2018

 exceswater, on 26 iunie 2018 - 17:48, said:

No ficior dacă nu ne luminai tu muream proști. Faptul că ăia se spală des nu face clipul mai comestibil...
Nu cred ca am luminat pe nimeni... ignoranta e foarte greu de combatut, multi au rezistenta extrema la insusirea informatiilor corecte...

#23
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Începi să devii simpatic. :)

#24
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 tehnics, on 26 iunie 2018 - 18:21, said:

Nu am dat play dar in fine, imi imaginez toate scarboseniile dar mereu cand vine vorba de curatatul urechilor, imi aduc aminte de o faza...
In studentie, pana sa ma angajez part time, venitul meu principal era din fabricarea, vanzarea si inchirierea hands-free-urilor fara fir. Erau folosite la examene..
Metoda de instalare a acelor hand-free-uri era pe baza unui bagnet care se lipea de timpan si producea efectul sonor odata cu miscarea lui...nu intru in detalii tehnice.
Odata vine unul la mine care se vedea dupa el ca isi permitea financiar...culmea vine cu pitipoanca. Experienta aveam asa ca incerc sa ii asez acel magnet pe timpan. Nu se auzea.
Bun. Mai incerc odata si inca o data. Nu se auzea.
Ii pun magnetul pitipoancei de proba...ea auzea. Ce imi trece mie prin cap sa il intreb daca nu cumva are ceva ceara in urece si din cauza aia nu se lipeste magnetul. Ii dau cutia cu betisoare si incepe omul....a scos 10 betisoare full de ceara din ureche. Nu am vazut in viata mea atata ceara scoasa din ureche. Nu stiu cum dracu mai auzea.
Dupa ce s-a dus la baie si s-a si spalat pe canalul auditiv, am reusit sa ii montez magnetul pe timpan.
Cum naiba sa fii atat de imputit nu stiu...si de fata cu "iubi" sa scoti atata ceara te faci dracu de cacat...

L.E. Daca in clip e vb de americani atunci nu-i bai. Unii dintre ei sunt mai prosti ca lumina noptii...

Am vrut sa copiez si eu odata cu magnetii aia Posted Image))….fix din cauza asta nu am facut-o Posted Image)))….mi-am cumparat eu magneti Posted Image)))

Edit. am avut un prieten, la fel ca tipul din poveste, cica asculta muzica in casti si I-au deformat urechile pe interior, avea galme Posted Image))….si omul a inceput sa foloseasca bete de ureche, cand am vazut ce-a scos de acolo...nu mi-a venit sa cred Posted Image....omul arata normal, nu dadea semen ca ar fi nespalat, se tragea din familie buna, stia sa se imbrace etc.  am fost socat Posted Image… A fost misto cand mi-a spus ca I-a ramas magnetul ala blocat in ureche Posted Image))…. ma intreaba pe mine ce sa faca Posted Image))...eu ma uit pe net si apparent a intrat pe canalul lui Euclid, asa se numeste Posted Image))...I-am spus sa se duca acasa, ca nu poate sta cu el in ureche Posted Image)), avea deja o saptamana cu el Posted Image, I-a fost rusine sa-mi spuna Posted Image)))

Edited by jimi91, 26 June 2018 - 18:46.


#25
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,423
  • Înscris: 10.08.2005

 jimi91, on 26 iunie 2018 - 17:27, said:


Recunosc, aceste clipuri sunt foarte satisfacatoare Posted Image), nu stiu motivul….Si eu folosesc betisoare   dupa dus, dar  ma spal de fiecare data in urechi Posted Image…. n-am avut niciodata astfel de balauri …..poate sunt ascunsi, cine stie Posted Image. Avem astfel de echipamente la orelist? (ma refer la camera de filmat)
la particular da
la stat nu aveau cand am trecut ultima data,
iar pentru cei care tot o ard cu iginena,  sa-mi spuneti cand latra câinii în Giurgiu

#26
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005

 un huligan, on 26 iunie 2018 - 17:47, said:

Nu are a face cu spalatul pentru ca prin spalat nu poti scoate ceara care se produce in ureche. Doar poti curata urechea exterioara.
Urechea are un mecanism de autocuratare, cu ajutorul acelor peri impinge ceara in exterior. De fapt productia de ceara e dovada unui organism sanatos. Din diverse motive, exista depuneri care nu sunt eliminate natural.

Exact asa este.

Si eu am probleme de genul asta cam de 1-2 ori pe an, in sensul ca se infunda urechea cu ceara.

Prima data in viata am patit-o in armata, de atunci se intampla regulat, cam 1-2 ori pe an, asa ceva. Am intrebat si medicul, si mi-a spus ca nu are legatura cu spalatul in urechi, ci din anumite motive, uneori urechea produce mai multa ceara decat normal.

Eu rezolv usor, ca am copiat ce-a facut medicul. O seringa cat de mare (fara ac, evident Posted Image ), si apa calduta. Pompez in ureche pana iese ceara afara.

Cu betisoare nu se poate scoate, din contra, o bagi mai adanc.





Cum scapam de ceara din urechi?



Ceara din urechi este produsa de glandele din canalul auditiv. Desi oamenii de stiinta nu sunt siguri de ce avem ceara in urechi, se crede ca aceasta este utila pentru protejarea urechii de infectii provocate de praf si alte particule mici daunatoare ce pot patrunde cu usurinta in ureche.
In mod normal, ceara din urechi se usuca si cade, impreuna cu praful si alte elemente nefolositoare si potential daunatoare. Toate persoanele au ceara in urechi, insa cantitatea acesteia este determinata genetic. Canalele urechilor mai mici sau inguste cauzeaza acumularea de ceara in urechi, neputand fi eliminata in mod natural.

Ce cauzeaza aparitia de ceara in urechi?
Blocajul sau impactul apar atunci cand ceara este impinsa in canalul urechii. Blocajul acesteia afecteaza aproximativ 6% din persoane si reprezinta una dintre cele mai intalnite probleme pe care le vad medicii.
Cea mai frecventa cauza a formarii de ceara in urechi este reprezentata de folosirea betisoarelor de urechi in mod necorespunzator, favorizand impingerea acesteia in canalul urechii. A doua cauza frecventa este reprezentata de folosirea in mod constant a aparatelor auditive si castilor.

Cum stim ca avem ceara in urechi in cantitate crescuta?
Simptomele aparitiei de ceara in urechi includ:
• Scaderea capacitatii auditive
• Ameteala
• Durere la nivelul urechilor
• Senzatia de urechi infundate
• Prezenta unor zgomote in ureche
• Mancarime

Consultati un medic daca observati unul sau multe dintre aceste simptome. Exista si alte afectiuni care le pot da si este foarte important un control pentru a determina cauza exacta a acestora. Mergeti de urgenta la spital daca ameteala este puternica, daca va pierdeti echilibrul si nu puteti merge, daca aveti varsaturi sau febra ridicata.

Cum putem combate ceara din urechi acasa?
Medicul va poate recomanda o metoda de inlaturare a acesteia acasa, doar in cazul in care este sigur ca nu aveti alte probleme mai serioase la nivelul urechii.
Iata cum putem combate ceara din urechi chiar acasa:
Daca timpanul nu este lezat, urmatoarele masuri de autoingrijire ajuta la inlaturarea excesului de ceara care poate obstructiona canalul auditiv:
• Inmuiati ceara folosind o pipeta pentru a picura cateva picaturi de ulei mineral sau peroxid de hidrogen in interiorul urechii de doua ori pe zi, timp de 4-5 zile.
• Folositi apa calda cu ajutorul unei seringi care are la unul din capate o para de cauciuc pentru a spala bland cu apa calda canalul urechii. Inclinati capul si apucati urechea de partea de sus si catre spate pentru a indrepta canalul auditiv. Dupa, aplecati capul spre exterior pentru a permite scurgerea apei din ureche. Aceasta procedura este recomandata la 2 zile dupa ce ati inmuiat ceara.
• Uscati canalul auditiv cu ajutorul unui prosop sau cu un uscator de par.

Tratamentul medicamentos consta in inlaturarea cerii din urechi cu ajutorul unei chiurete sau prin irigarea urechii cu apa calda, bicarbonat de sodiu sau alte picaturi speciale pentru urechi.

Se poate preveni?
Acumularea de ceara in urechi poate fi prevenita prin evitarea folosirii betisoarelor de urechi sau a altor obiecte ce pot impinge adanc ceara in canalul urechii.


https://www.farmacia...ara-din-urechi/

Edited by Phobos, 26 June 2018 - 18:56.


#27
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Pentru igiena urechii, nu uitati sa va luati o sticla cu apa de mare cand aveti drum pe litoralul romanesc.
De 0.5, 2, 5, 10 litri sau un butoi. E decizia voastra. :lol:
Asta daca va e lene sa cumparati un spray din ala auditiv, multe din ele avand in compozitie tot apa de mare.
Betisoarele isi au si ele rostul lor.


#28
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
N-am dat play, dar am avut problemă o singură dată cu așa ceva.

În primul rând, dacă vi se înfundă o ureche, duceți-vă direct la ORL. Nu dați banii pe tot felul de prostioare de pe la farmacie, că nu prea funcționează. Procesul a fost destul de simplu, o seringă mare cu apă caldă, fără ac, jet, s-a desfundat imediat.

Foloseam bețișoare, de când am avut problema n-am mai folosit. Nu folosesc nimic să curăț în interior, nici spray cu apă sărată, nimic, doar cât am acces când mă spăl, nu am mai avut probleme.


Bețișoarele sunt pentru curățarea urechii externe, dar cică mai rău faci când ți le bagi în canalul auditiv. Ceara are rostul ei, protejează interiorul urechii de apă, mizerie și face parte din sistemul de autocurățare al urechii, nu-i necesar să fie "curățată" și poate fi și dăunător procesul.

#29
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010

 diegodanny, on 26 iunie 2018 - 18:01, said:

Nu stii ce sa faci ? cauta-ti o iubita si o sa ai ce face toate noptile cu gaura ei roz Posted Image ,
Wow! Mesajul tau ma uimeste. De ce nu ai zis de gaura neagra sau ochiul maro?

#30
Geth_Prime

Geth_Prime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 23.06.2018
Vad ca multi bateti campii in continuare...

Clipurile de pe prima pagina nu sunt despre ceara din urechi a oamenilor obisnuiti din zona alb caucaziana - care este "uda"(aka lichida) si in mare parte se autocurata!

Primul clip este despre ceara "uscata" care apare conditionat genetic la un numar mic de persoane, in special anumiti asiatici. Aceasta necesita curatare specifica(daca se doreste a fi scoasa)!
ceva info: https://www.livescie...ax-wet-dry.html


Urmatoarele clipuri sunt in legatura cu niste cazuri extreme de asa zise "puncte negre", niste pori largiti excesiv au adunat prea mult sebum.

Vorbim de conditii genetice/medicale, nu de "nu s-au spalat".

Edited by Geth_Prime, 26 June 2018 - 19:28.


#31
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 marga32, on 26 iunie 2018 - 17:53, said:

Deja ma apuca mancarimile si ma duc sa fac un dus, al treilea pe azi.
Doamne fereste! Posted Image
Nu ti-e mila de pielea ta?

#32
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 SmurfK, on 26 iunie 2018 - 19:18, said:

N-am dat play, dar am avut problemă o singură dată cu așa ceva.

ĂŽn primul rând, dacă vi se ĂŽnfundă o ureche, duceți-vă direct la ORL. Nu dați banii pe tot felul de prostioare de pe la farmacie, că nu prea funcționează. Procesul a fost destul de simplu, o seringă mare cu apă caldă, fără ac, jet, s-a desfundat imediat.

Foloseam bețișoare, de când am avut problema n-am mai folosit. Nu folosesc nimic să curăț ĂŽn interior, nici spray cu apă sărată, nimic, doar cât am acces când mă spăl, nu am mai avut probleme.


Bețișoarele sunt pentru curățarea urechii externe, dar cică mai rău faci când ți le bagi ĂŽn canalul auditiv. Ceara are rostul ei, protejează interiorul urechii de apă, mizerie și face parte din sistemul de autocurățare al urechii, nu-i necesar să fie "curățată" și poate fi și dăunător procesul.
Ai dreptate.
Oricum, in primul clip din primul post, sunt doar niste prostioare. Niste oameni care daca la dus si-ar fi bagat apa calda cu sapun in ureche, apoi ar fi clatit si in final ar fi sarit intr-un picior asa cum vezi sute de oameni pe plaja c-o fac, n-ar fi ajuns acolo.
Betisoarele le folosesti sa extragi resturile de umezeala dupa procedura de mai sus de la dus.
Una sunt depunerile de cerumen intre episoadele regulate de igiena si alta e dopul de cerumen care arata ca te speli, dar uiti urechile, ca si cum cineva ar crede ca apa bagata in ureche ar fi daunatoare. E o prostie, apa intra, dizolva depunerile de cerumen, apa iese. Simplu.
Imediat dupa o curatare a urechii, glandele secreta iar, fiindca activitatea lor e permanenta. :)
Cand ai dop de cerumen, e deja altceva. Si ala se dizolva, dar cu mai multa insistenta, cu rabdare. Daca e graba, ma rog, duceti-va la orelist.

#33
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 marga32, on 26 iunie 2018 - 19:24, said:

Wow! Mesajul tau ma uimeste. De ce nu ai zis de gaura neagra sau ochiul maro?
Fiindca femeile o au roza Posted Image , aia maro se afla la cativa centimetri de cea roz si este altceva Posted Image

Edited by diegodanny, 26 June 2018 - 21:16.


#34
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Xlander, on 26 iunie 2018 - 20:38, said:

Ai dreptate.
Oricum, in primul clip din primul post, sunt doar niste prostioare. Niste oameni care daca la dus si-ar fi bagat apa calda cu sapun in ureche, apoi ar fi clatit si in final ar fi sarit intr-un picior asa cum vezi sute de oameni pe plaja c-o fac, n-ar fi ajuns acolo.
Betisoarele le folosesti sa extragi resturile de umezeala dupa procedura de mai sus de la dus.
Una sunt depunerile de cerumen intre episoadele regulate de igiena si alta e dopul de cerumen care arata ca te speli, dar uiti urechile, ca si cum cineva ar crede ca apa bagata in ureche ar fi daunatoare. E o prostie, apa intra, dizolva depunerile de cerumen, apa iese. Simplu.
Imediat dupa o curatare a urechii, glandele secreta iar, fiindca activitatea lor e permanenta. Posted Image
Cand ai dop de cerumen, e deja altceva. Si ala se dizolva, dar cu mai multa insistenta, cu rabdare. Daca e graba, ma rog, duceti-va la orelist.

Mie mi-ar fi rusinesa ma duc la medic asa :|. Cat despre igniena, eu credeam ca asa fac toti, inclusive cei din acele clipuri, doar ca se depune ceara aia pentru ca folosesti betisoare. Probabil e o senzatie misto cand iti scoate chestia aia din ureche :)))

 marga32, on 26 iunie 2018 - 19:24, said:

Wow! Mesajul tau ma uimeste. De ce nu ai zis de gaura neagra sau ochiul maro?


acum cativa ani se numea savarina :))

#35
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 jimi91, on 26 iunie 2018 - 21:27, said:

Mie mi-ar fi rusinesa ma duc la medic asa :|. Cat despre igniena, eu credeam ca asa fac toti, inclusive cei din acele clipuri, doar ca se depune ceara aia pentru ca folosesti betisoare. Probabil e o senzatie misto cand iti scoate chestia aia din ureche :)))
Indivizii aia din primul clip pffff, deci clipul ala e pus in alte scopuri pe acolo, ce mari depozite aveau oamenii aia prin ureche ?
Pai smecheria este ca sunt multi oameni care cred ca apa in urechi e daunatoare si folosesc doar betisoare.
Eu nu am avut niciodata sensibilitate sau probleme la apa in urechi. Niciodata, si am fost un impatimit al litoralului, inotului, scufundarilor, n-am purtat protectie pentru urechi never. Intra si iese.


#36
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005

 jimi91, on 26 iunie 2018 - 18:35, said:

Am vrut sa copiez si eu odata cu magnetii aia Posted Image))….fix din cauza asta nu am facut-o Posted Image)))….mi-am cumparat eu magneti Posted Image)))

Edit. am avut un prieten, la fel ca tipul din poveste, cica asculta muzica in casti si I-au deformat urechile pe interior, avea galme Posted Image))….si omul a inceput sa foloseasca bete de ureche, cand am vazut ce-a scos de acolo...nu mi-a venit sa cred Posted Image....omul arata normal, nu dadea semen ca ar fi nespalat, se tragea din familie buna, stia sa se imbrace etc.  am fost socat Posted Image… A fost misto cand mi-a spus ca I-a ramas magnetul ala blocat in ureche Posted Image))…. ma intreaba pe mine ce sa faca Posted Image))...eu ma uit pe net si apparent a intrat pe canalul lui Euclid, asa se numeste Posted Image))...I-am spus sa se duca acasa, ca nu poate sta cu el in ureche Posted Image)), avea deja o saptamana cu el Posted Image, I-a fost rusine sa-mi spuna Posted Image)))
La un client i-a trecut de timpan...sau cum ai spus tu, canalul lui Euclid sau cum s-o numi. Nu l-a scos decat la spital din ce am inteles de la el.

Stiti cu ce imi curat eu urechile ? Si nu glumesc. Cu agrafe.
Nu am nici cea mai mica urca de ceara, nici chiar uscata.

Edited by tehnics, 26 June 2018 - 23:04.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate