Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 

1 Iulie:Valoarea cererilor de imobiliare scade de 3 ori, BNR fixeaza nivelul maxim al creditelor imobiliare sa scada de ~3 ori de la 70% la maxim 25%

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#91
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 31.01.2011

View Postgreywolfact, on 06 iulie 2018 - 14:08, said:

Ce a vrut sa spuna e ca fara sa ai niste aptitudini sa te diferentieze nu ai nici o sansa - e prea mare concurenta. Acele aptitudini le dobandesti printr-o educatie adecvata - una e sa termini UPET si alta e ETH Zurich. Evident ca trebuie sa fii si destept si sa ai mult noroc.
Nu e asa mare concurenta, doar ca se cauta alte skilluri fata de acum 20 de ani.

Sunt putine joburi(chiar si slab platite) pentru cei care termina arte, litere, geografie, istorie, finante banci, etc. Acum se cauta oameni cu skilluri tehnice, fie din zona it/high tech, fie din zona low tech: soferi, sudori, constructori. Se cauta si se platesc bine acele joburi pentru care e greu sa educi oameni... pentru ca multi oameni sunt prea lenesi pentru a vrea sa invete.

"Munca" sau efort inseamna sa stii ce anume vrei sa studiezi dupa liceu. Putini sunt capabili sa depuna efortul de a se informa ce joburi se cauta si sunt bine platite. Multi aplica la ce facultate li se pare mai usoara, sau unde ii indruma parintii/rudele.

Nu stiu cat mai conteaza daca termini la UPET sau ETH Zurich. La interviu esti intrebat chestii punctuale pe care le inveti la ambele daca depui efortul necesar. Romania a exportat multi programatori care au studiat in Cluj, Craiova, Iasi, Timisoara sau Bucuresti si lucreaza cot la cot cu programatori scoliti la Berkeley, Carnegie, Stanford, Cambridge sau altii veniti din Estul Europei, China sau India. O companie angajeaza oameni in domenii tehnice pe baza interviului, mai putin pe baza scolii unde ai studiat.

Edited by Ephesos, 07 July 2018 - 12:40.


#92
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postgreywolfact, on 06 iulie 2018 - 14:08, said:



Ce a vrut sa spuna e ca fara sa ai niste aptitudini sa te diferentieze nu ai nici o sansa - e prea mare concurenta. Acele aptitudini le dobandesti printr-o educatie adecvata - una e sa termini UPET si alta e ETH Zurich. Evident ca trebuie sa fii si destept si sa ai mult noroc.

Eu cred ca acele aptitudini le dobandesti din nastere, daca natura e binevoitoare cu tine, nu prin educatie.
Educatia e doar o unealta care iti pune in valoare calitatile.

#93
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Pentru job-urile de executie conteaza experienta si ce stii efectiv sa faci, diplomele mai putin. Pentru cele de conducere, mai ales in pozitiile cu raspundere mare, cu oameni si bugete mari, acolo conteaza enorm ce background educational ai, iar diferentele intre cei scoliti la universitatile de top din afara si cei de la noi sunt vizibile cu ochiul liber. Romanii nostri or fi destepti sau cititi, dar daca habar nu au sa puna un costum pe ei, sa foloseasca
un cutit si o furculita sau sa tina un pahar de vin, sa poarte o conversatie despre geopolitica, sa aiba niste hobby-uri mai interesante decat jocurile pe calculator, mai greu sa ajungi in pozitiile alea de top. Soft skills, cum se spune, si conexiuni, legaturi, faptul ca faci parte din clubul lor, ca te-ai invartit in cercurile lor, de la un punct doar astea conteaza. Ca imigrant si non-nativ trebuie sa fii efectiv sclipitor, adica in top 1 la mie daca nu 1 la zece mii ca sa poti sa ajungi la nivelul asta.

#94
vitas

vitas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.11.2015

View Postnnestor, on 08 iulie 2018 - 17:41, said:

Pentru job-urile de executie conteaza experienta si ce stii efectiv sa faci, diplomele mai putin. Pentru cele de conducere, mai ales in pozitiile cu raspundere mare, cu oameni si bugete mari, acolo conteaza enorm ce background educational ai, iar diferentele intre cei scoliti la universitatile de top din afara si cei de la noi sunt vizibile cu ochiul liber. Romanii nostri or fi destepti sau cititi, dar daca habar nu au sa puna un costum pe ei, sa foloseasca
un cutit si o furculita sau sa tina un pahar de vin, sa poarte o conversatie despre geopolitica, sa aiba niste hobby-uri mai interesante decat jocurile pe calculator, mai greu sa ajungi in pozitiile alea de top. Soft skills, cum se spune, si conexiuni, legaturi, faptul ca faci parte din clubul lor, ca te-ai invartit in cercurile lor, de la un punct doar astea conteaza. Ca imigrant si non-nativ trebuie sa fii efectiv sclipitor, adica in top 1 la mie daca nu 1 la zece mii ca sa poti sa ajungi la nivelul asta.
Bravo nenea ! Matale te-ai duce la Harvard ca sa inveti sa : bei , mananci , te imbraci , Posted Image Posted Image joci golf/tenis si sa vorbesti de efectul taxelor vamale impuse , de Trump , Chinei .

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by vitas, 08 July 2018 - 20:47.


#95
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postnnestor, on 08 iulie 2018 - 17:41, said:

Pentru job-urile de executie conteaza experienta si ce stii efectiv sa faci, diplomele mai putin. Pentru cele de conducere, mai ales in pozitiile cu raspundere mare, cu oameni si bugete mari, acolo conteaza enorm ce background educational ai, iar diferentele intre cei scoliti la universitatile de top din afara si cei de la noi sunt vizibile cu ochiul liber. Romanii nostri or fi destepti sau cititi, dar daca habar nu au sa puna un costum pe ei, sa foloseasca
un cutit si o furculita sau sa tina un pahar de vin, sa poarte o conversatie despre geopolitica, sa aiba niste hobby-uri mai interesante decat jocurile pe calculator, mai greu sa ajungi in pozitiile alea de top. Soft skills, cum se spune, si conexiuni, legaturi, faptul ca faci parte din clubul lor, ca te-ai invartit in cercurile lor, de la un punct doar astea conteaza. Ca imigrant si non-nativ trebuie sa fii efectiv sclipitor, adica in top 1 la mie daca nu 1 la zece mii ca sa poti sa ajungi la nivelul asta.


Duduia asta e mare absolventa de Harvard:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SKUHrgplo04?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#96
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postvitas, on 08 iulie 2018 - 20:44, said:


Bravo nenea ! Matale te-ai duce la Harvard ca sa inveti sa : bei , mananci , te imbraci , Posted Image Posted Image joci golf/tenis si sa vorbesti de efectul taxelor vamale impuse , de Trump , Chinei .

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Poti sa mai bagi sute e emoticoane, dar nu schimba realitatea. asa e cum a spus nestor.

De la un anumit nivel, care nu e prea mare, multe chestii se intampla si se hotarasc in cadruri informale. Nu toate, nu este o regula, dar ponderea este f mare, incat sa trebuiasca sa fii nevoit sa apleci un pic urechea, sa cauti sa vezi ce poti face, sa intelegi sistemul, relatiile etc.

Si daca nu vorbesti aceeasi limba ca a lor, unde aici ma refer la ce spunea nestor apropos de soft skills, ramai pe langa si apoi te miri cum altul, ce il percepi mult mai slab, mai putina experienta etc etc ajunge pe cai mari. Am vazut asta intamplandu'se de f multe ori.


#97
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postargentum, on 08 iulie 2018 - 22:46, said:



Poti sa mai bagi sute e emoticoane, dar nu schimba realitatea. asa e cum a spus nestor.

De la un anumit nivel, care nu e prea mare, multe chestii se intampla si se hotarasc in cadruri informale. Nu toate, nu este o regula, dar ponderea este f mare, incat sa trebuiasca sa fii nevoit sa apleci un pic urechea, sa cauti sa vezi ce poti face, sa intelegi sistemul, relatiile etc.

Si daca nu vorbesti aceeasi limba ca a lor, unde aici ma refer la ce spunea nestor apropos de soft skills, ramai pe langa si apoi te miri cum altul, ce il percepi mult mai slab, mai putina experienta etc etc ajunge pe cai mari. Am vazut asta intamplandu'se de f multe ori.

Asta a fost. Lumea se schimba in ritm alert. E un nou val aparut in occident si care va aparea si in managementul romanesc cat de curand.

In lumea extrem de competitiva din ziua de azi, nu.mai.e loc decat pentru cei mai buni dintre cei mai buni la nivel tehnic.
La criza de personal calificat din ziua de azi nu.iti mai poti permite sa faci ceea ce spui tu,pentru ca angajatii pleaca rapid, au si unde, nu mai aduna frustrari vazand ca seful lui e un tapmit descurcaret.

Edited by geostorm, 09 July 2018 - 17:20.


#98
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
nu, aici nu e vorba e un tampit descurcaret si nu ai prins ideea.
tampitul descurcaret se descurca sau nu la joburile de executie. citeste cu atentie ce spune nestor. nu vorbim de nivel tehnic, de un sefulet cu cativa oameni ce'i calareste si pupa in fund.
ci vorbim de oameni ce discuta contracte, ce bat palma etc.
ca sa'ti faci o idee, am sa dau un exemplu extrem. e chiar la o extrema, dintr'o alta liga dar poate asa vezi, ca desi sunt tampiti, daca nu vorbesti limba lor, stai pe dinafara.

Attached File  mistreti-465x390.jpg   80.2K   75 downloads

Edited by argentum, 09 July 2018 - 18:54.


#99
baser

baser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 27.03.2018
limitarile impuse de BNR intra in functiune obligatorie de la 1 ianuarie 2019

#100
baser

baser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 27.03.2018
Si, asa cum prevedeam acum cateva luni, preturile la imobiliare au luat-o drastic la vale.

Scadere deja de peste 5% in doar 4 luni

#101
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
de unde iti iei informatiile?

#102
CoCo615

CoCo615

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 28.08.2008
Unde anume?
In Brasov au crescut semnificativ :)

#103
baser

baser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 27.03.2018
in Bucuresti au scazut seminificativ, in unele zone si cu 10%

#104
ADE789

ADE789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 04.02.2007

View Postbaser, on 02 aprilie 2019 - 15:36, said:

in Bucuresti au scazut seminificativ, in unele zone si cu 10%

Asa e. Stai in cap si vezi cu ochiul liber cum o iau la vale:

https://www.zf.ro/zf...n-2008-18004456

Edited by ADE789, 02 April 2019 - 18:52.


#105
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
Dacă te pricepeai măcar 5 % la imobiliare sau INVESTIȚII imobiliare cum vrei să creadă lumea pe aici de tine nu te făceai de râs punând articolul ăla de căcat.

Nu am chef să-l mai TRADUC din limba română pentru tine dar am mai TRADUS din limba română căcaturi din astea de articole pe aici.

Asta arată cât de creduli și naivi sunt cei care citesc și cred căcaturile astea de articole și - ȘOCANT - mai zic că se pricep și la INVESTIȚII imobiliare.

Dacă TRADUCI din limba română ce scrie în articolul ăla vei demonstra că te pricepi la imobiliare mai mult decât un pițar ca mine, cum ziceai tu că sunt eu.

Edited by MARlNMembruAnonim, 02 April 2019 - 19:52.


#106
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Si in Clooj au s-au prabusit cu vreo -5-10% din iulie 2018. Pacat ca minus cu minus da plus. Prabusirea asta a preturilor e ca un bulgare care o ia la vale. Cu cit e ma jos, cu atit e mai mare. Tineti banii la ciorap, mai ales leii. Se ocupa Dragnea si Dancila de ei :first:

#107
ADE789

ADE789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 04.02.2007

View PostMARlN_ION, on 02 aprilie 2019 - 19:44, said:

Dacă te pricepeai măcar 5 % la imobiliare sau INVESTIȚII imobiliare cum vrei să creadă lumea pe aici de tine nu te făceai de râs punând articolul ăla de căcat.

Nu am chef să-l mai TRADUC din limba română pentru tine dar am mai TRADUS din limba română căcaturi din astea de articole pe aici.

Asta arată cât de creduli și naivi sunt cei care citesc și cred căcaturile astea de articole și - ȘOCANT - mai zic că se pricep și la INVESTIȚII imobiliare.

Dacă TRADUCI din limba română ce scrie în articolul ăla vei demonstra că te pricepi la imobiliare mai mult decât un pițar ca mine, cum ziceai tu că sunt eu.

Bati iar campii sa pari interesant, dar nu stiu pe cine convingi. Ala care tot incearca sa faca lumea aici sa creada ca e expert in imobiliare si investitii imobiliare esti chiar tu, nu eu. IMOBILIARELE SUNT ULTIMA CHESTIE CARE MA PREOCUPA. Vreau sa-mi iau o casa klumea de-a gata, intr-o zona buna din Constanta, PENTRU LOCUIT, si ma lovesc de preturi aberante, in opinia mea. Nu arde chestia asta, dar asta e motivul ptr. care am intrat odata recent aici: sa vad CE CREDE LUMEA DESPRE PRETURI si daca e bine sa cumpar acum sau sa mai astept. Problema mea nu e de bani, ii am, nu am nevoie de credite. Dar imi pare ca mi-as bate joc de bani daca arunc de la 300.000EUR in sus pe o casa cu 3-4 dormitoare in Constanta. Unele case sunt chiar jalnice, dar vanzatorii sau agentii (am o pata maxima pe parazitii astia) continua sa ceara preturi rupte de realitate ("domne, e zona linistita, in centru, dai 300000, ca doar terenul e 1500EUR/mp aici, asa ca o dai jos si-ti faci o casa klumea). Iar cele care ma atrag pe mine au preturi de la 1 milion de euro in sus (un exemplu: https://www.imobilia...I?lista=2590077 ). Poate in felul asta bagi un orgasm cu cat de saraci sunt unii ca nu au/dau 1 milion de euro pe o casa.

Repet: NU AM ZIS NICAIERI ca-s preocupat de investitii imobiliare. NU MA INTERESEAZA chestia asta, dar sunt tentat sa ma mut intr-o casa decenta si sa nu pierd timp si nervi cu constructia, sa gasesc ceva de-a gata.

Edited by ADE789, 02 April 2019 - 20:20.


#108
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
TRADU cumpărătorule ce scrie în limba română în articolul ăla și lasă aerele astea. Nu știi nici limba română ? Nici nu mă mir că crezi căcaturile alea de articole. Ești exact ca MARII investitori corporatiști care scriu pe aici.

Citește cu atenție INVESTITORULE - un om care are 300.000 de euro cash NU CAUTĂ pe internet informații despre prețuri, păcălește corporatiștii cu VISELE astea, știe unde să caute și la ce prețuri.

Ai tu un MILION ? Cred că găsești aici în rezidențialul ăsta o vilă frumoasă și bine construită să cumperi de MILIONUL ăla, VISĂTORULE. Vezi că sunt foarte bine păzite vilele astea, au pază non stop.

https://www.google.r...=!3m1!1e3?hl=ro

Edited by MARlNMembruAnonim, 02 April 2019 - 20:30.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate