Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Parintii lui

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#1
ExoticDream

ExoticDream

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 29.09.2011
Buna seara! In primul rand imi cer scuze daca nu am nimerit locul potrivit pentru acest topic. Am 20 de ani,prietenul meu 23,iar roblema sta in felul urmator. Sunt impreuna cu el de 9 luni,iar eu ii dispretuiesc parintii. Spun asta deoarece sunt cei mai rai si indiferenti parinti pe care i-am vazut in viata mea. Mereu il fac de ras injurandu-l in fata altora,intotdeauna il pun intr-o lumina proasta in public si il streseaza extrem de mult cu orice prostie. El cand are o urgenta sau cand are nevoie de ceva,acei “parinti” ii rad in nas si se bucura pentru raul lui. Iar cand ii merge bine,de exemplu astazi: i-a trimis o poza mamei lui cu un loc frumos in care am mers,iar ea i-a dat block deoarece a considerat ca este un porc ca el se distreaza,iar ea nu. Cu alte cuvinte,ei nu sunt parinti in adevaratul sens al cunvantului. Cu toate acestea,el ii idolatrizeaza. Este chiar exagerat la unele fapte. Mereu cand maica-sa are nevoie de ceva,el e acolo pentru ea. Eu nu mai contez. Stiu ca eram cu el candva in mall,l-a sunat maica-sa sa o ia dintr-un loc ca ii era lene sa ia autobuzul,iar el s-a dus. Mie nu mi se pare normal. I-am explicat acest lucru,dar greseala mea a fost ca i-am injurat parintii. Lui nu i-a picat bine acest lucru. Recunosc ca mi-am pierdut cumpatul,desi sunt o persoana calma,dar nu am mai suportat. Nu suport faptul ca eu iubesc aceasta persoana,iar altii isi bat joc. Eu am probleme cu facultatea,am de dat niste examene in acest weekend,iar daca le pic raman repetenta. L-am implorat sa ramana cu mine sa ma ajute macar cu prezenta sa,dar el mi-a zis ca se duce cu parintii lui la munte deoarece este ziua unuia din ei. Eu nu pot sa merg,deoarece am examene. M-am suparat pe el si i-am zis ca nu suport sa isi puna parintii pe primul plan cand ei se comporta asa. Chiar aveam nevoie de el in acest weekend,iar el zice ca vrea sa mearga acolo sa se relaxeze.
Va rog sa imi spuneti ce este de facut,daca este corect ceea ce fac. Daca este exagerat ca l-am rugat sa ramana in acest weekend cu mine. Daca este exagerat cum gandesc. Dupa ce i-am spus ca mi-as dori sa stea cu mine in weekend mi-a spus ca eu incerc doar sa-l indepartez de ai lui si a plecat fara sa mai dea vreun semn.
Cum sa procedez? As vrea sa i se deschida si lui ochii. Nu imi doresc sa-l despart de ei,dar as vrea sa nu mai fie fraier sa puna pe primul loc niste persoane care nu dau 2 bani pe el.

#2
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Este o vorbă : sângele apă nu se face! Sfatul meu : caută-ți de drum!

#3
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
Corect. Neeeeeext! Chiar nu vrei unu' d-asta prin preajma, indiferent de ce
termen am vorbi. El ramane un bolovan incapabil sa se desprinda de ai lui,
care tot bolovani par dupa cele relatate, tu ramai cu un gust amar si aia e.

Vezi partea buna: macar inveti linistita, fara prostanacul atarnat de fusta
ma-sii si nadragii lu' tac-su. Sa mai stea si el pe capu' tau cand deja arde
camasa pe tine...pe bune? Pune mana si invata si lasa topicele si ganditu'
la teorii si scenarii si balarii, ca nu merita si nici nu vrei sa repeti anu' din
cauza unuia care in cateva luni e istorie.

Edited by dygey, 26 June 2018 - 01:24.


#4
ExoticDream

ExoticDream

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 29.09.2011
Dar exagerez eu? Ii cer prea mult? M-a deranjat rau faptul ca in acest weekend in loc sa-mi fie alaturi deoarece este o perioada grea,a preferat sa mearga sa se relaxeze.

#5
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Apoi ala inca suge tata de la ma-sa ? de tot dupa curu ei umbla ?

Eu zic sa nu iti mai pierzi timpul cu el,si sa iti vezi de drum,el nu da doi bani pe tine cand vine vorba de parinti lui,faptul ca a plecat la munte,"sa se relaxeze" demonstreaza asta.

Plus ca poate si parinti lui nu te agreaza,de ce sa te legi cu asemenea oameni ?

Edited by Petran_Marius, 26 June 2018 - 01:25.


#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015
El munceste? Tu muncesti?
De unde are bani?

#7
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
Sa-ti fie alaturi ca sa ce?? Invatai mai repede si mai bine? Foarte bine ca s-a carat, macar nu
iti mai face nervi in persoana. Sa se distreze, ca nu cred ca ramane el repetent. Nu e ok sa se tina
dupa fusta si nadragii alor lui (poate depinde totusi intr-o masura de ei, nu intram in detalii), dar mi
se pare ok sa fie prezent la un eveniment de familie, cum e o aniversare, pana la urma urmei. Si nu
e o idee buna sa intervii la d-astea, nici daca era al tau cu acte.

Nu inteleg ce tot ii dai cu "perioada grea" si "alaturi". In perioada grea nu te-a bagat el, alaturi oricum
ti-ar fi fost degeaba ca nu cred ca-i profesor sau meditator sau ceva si plus de asta, mai mult te-ar fi
incurcat decat ajutat
. Cand e cu d-astea, mai bine linistit, singurel cu cartea, nu cu putzopalmistii.

Edited by dygey, 26 June 2018 - 01:36.


#8
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 ExoticDream, on 26 iunie 2018 - 01:19, said:

Dar exagerez eu? Ii cer prea mult? M-a deranjat rau faptul ca in acest weekend in loc sa-mi fie alaturi deoarece este o perioada grea,a preferat sa mearga sa se relaxeze.


Asa as fi facut si eu :)....tu ai timp sa inveti si el se duce la ziua lui ma-sa;)...realizezi ca acea masina, cel mai probabil a fost cumparata din banii parintilor?

#9
ExoticDream

ExoticDream

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 29.09.2011
Parintii lui nu i-au dat lui bani niciodata. Cand era mic nu au bagat niciun ban in fundul lui,doar bunicii. S-a angajat de la 18 ani,tot ce are este din banii lui. Pentru masina a facut credit,pentru taxa la facultate,pentru tot. Parintii lui au salarii foarte mari,ajung la 3.000€ pe luna lejer amandoi. Nu au niciun fel de costuri pe luna,inafara de intretinere. Lui nici macar nu i-au dat bani sa-si puna o plomba in gura. A trebuit sa se imprumute de la mine. Imi doresc sa se trezeasca la realitate si sa nu mai aiba impresia ca incerc sa-l indepartez de ai lui. Nu incerc asta,eu imi doresc sa ii fie bine,sa nu mai stea cu aceste surse de stres in preajma.
Oricum fata de inceputul relatiei e altfel. La inceput tin minte ca nu trecea sambata fara sa iasa cu maica-sa,doar ei doi. Acum nu mai iese in weekend-uri deloc cu ea,iar ea mereu ii reproseaza ca s-a schimbat etc. Poate cu diplomatie din partea mea o sa-si dea seama intr-un final.
In fiecare zi ma gandesc sa ma despart de el din acest motiv,dar ma gandesc ca poate lucrurile se vor schimba. Ma gandesc ca nu merita sa ma despart din acest motiv de el. El cu mine se comporta impecabil,dar cand e vorba de ai lui....

#10
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,577
  • Înscris: 26.06.2010
Cauta pe altul ca nu e de tine , cred ca e un dement si nu prea gandeste !

#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007

 ExoticDream, on 26 iunie 2018 - 01:19, said:

Dar exagerez eu? Ii cer prea mult? M-a deranjat rau faptul ca in acest weekend in loc sa-mi fie alaturi deoarece este o perioada grea,a preferat sa mearga sa se relaxeze.

Eu zic ca exagerezi.

Let's face it. Sunteti impreuna de cateva luni, probabil sunt momente in care nici numele nu ti-l mai stie, si el e genul ala de fatalau care atarna dupa fusta mamei. E normal, la varsta asta aveti toate sansele sa nu ramaneti impreuna prea mult timp, pana la urma nu vad de ce ar investi atata atentie in cineva. Sigur in sinea lui esti o "una" si se gandeste "doar nu o iau de nevasta". La fel eram si eu la varsta aia.

Apoi, el a avut o relatie mai "speciala" cu parintii de a ajuns in halul ala. In sensul ca tacsu se vede "eliberator" prin modul in care el il educa, dar defapt el e agresor, il fwte cu orice ocazie. Multi baieti au problema asta, din cate am observat.

Edited by laffin, 26 June 2018 - 04:20.


#12
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,649
  • Înscris: 09.05.2008

 ExoticDream, on 26 iunie 2018 - 02:00, said:

In fiecare zi ma gandesc sa...
dar ma gandesc ca....
Ma gandesc....
Cam multa gândire in doar doua rânduri.

#13
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Eu cred că minti

Si in realitate nu ai mai mult de 18-19 ani și pe deasupra nici nu ești la facultate


Și dacă ar fi așa cum spui tu cea ce 99% nu cred bine ți-a făcut.

Nici eu nu as fi stat cu tine sa mă uiț cum înveți in loc sa mă duc la ziua lu tata la munte.


Sau chiar daca nu mă duceam cu ai mei la munte și plecăm cu băieți la o bere tot plecăm la plimbare


La ce facultate ești? Care e facultatea aia unde ramai repetenta?




#14
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Povestea mea .

#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015
Tu ce muncesti?
Stai cu parintii?

#16
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 ExoticDream, on 26 iunie 2018 - 01:19, said:

Dar exagerez eu? Ii cer prea mult? M-a deranjat rau faptul ca in acest weekend in loc sa-mi fie alaturi deoarece este o perioada grea,a preferat sa mearga sa se relaxeze.
Da , exagerezi. Tu esti doar o "prietena" de 9 luni, pe cand parintii ii sunt parinti de 23 ani. Faci o comparatie, sau pun-te in locul parintilor, ai vrea ca fiul tau sa te ignore pentru o fufa ce o sa ramana repetenta ?

#17
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Tu la facultate ramai repetenta cu toate că nu există așa ceva la facultate

Poate  vrei sa spui că ai restanțe

Daca ai bani nu-i nimic le dai in vara sau toamna sau chiar la anul


Apoi, să înțeleg că părinți lui au 3000 euro salariu și mă-sa merge cu transportul in comun.


Cam bizar

#18
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,016
  • Înscris: 11.09.2017

 ExoticDream, on 26 iunie 2018 - 00:04, said:

Nu imi doresc sa-l despart de ei,dar as vrea sa nu mai fie fraier sa puna pe primul loc niste persoane care nu dau 2 bani pe el.
Ce inseamna ca "sunteti impreuna"?
Locuiti impreuna? Te-a cerut de nevasta?

Daca speri sa te mariti cu el, inceteaza sa-i mai dispretuiesti si sa-i mai vorbesti de rau parintii!
Buni sau rai, ei sunt parintii lui. Si se pare ca el tine la ei.
Si nu ai tu habar daca parintii il iubesc pe el sau nu.
Cel mai probabil e ca si parintii tin la el. De la premisa asta ar trebui sa pleci.

Daca el vrea sa se casatoreasca cu tine, trebuie sa fie gata sa continue sa ii iubeasca pe parintii lui insa sa te puna pe tine pe primul loc in inima si viata lui.
Daca nu e gata sa se desparta singur de parinti si inca e un fatalau legat de fusta mamei, fugi de el. Ratare si divort scrie pe relatia voastra.
Si faptul ca un barbat are o relatie mai apropiata de parinti decat de nevasta si ca o femeie ii dispretuieste pe parintii sotului ei, este profund gresit.

Si asta-s valabile si in situatia in care povestea ta e reala si daca e o vrajeala de troll obosit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate