Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Limba engleza la gradinita

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 vrajitoruldinoz, on 12 iulie 2018 - 00:48, said:


Realtia ta cu femeile este numai de dat la ele?
Adica, nu stiu, cu educatoare nu ar trebui sa vorbesti de copilul tau, nu despre cum sa o futi?
Cu vinatoare nu ar trebui sa vorbnesti despre vindut?
Cu o colega de serviciu nu ar trebui sa vorbesti despre chestii profesionale?

Ba, voi sinteti sanatosi la devla?
logic ca vorbesti ceea ce trebuie strict profesional cand cunosti persoana. Dar ce e rau in faptul ca iti spune direct si statutul ei direct prin forma de prezentare?
Aici nu era vorba de vanzatoare ca aia nu se prezinta cand iti ia banii la casa(poate doar agentii de vanzare care merg din casa in casa si atunci aia trebuie sa se prezinte) .
oricum, discutia este aiurea pentru ca in RO, nu ai sa vezi pe nimeni ca se prezinta cu "doamna/domnisoara Maria". Poate doar doctorii si avocatii isi trec in numele lor si titulatura profesionala .

#56
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

 vrajitoruldinoz, on 25 iunie 2018 - 21:46, said:

De fapt se folosește Missis dar merge și-așa.
Poate e nemăritată.

 Y0samiteSam, on 25 iunie 2018 - 22:02, said:

Nu zic sa ii spuna doamna educatoare dar macar doar Maria fara Miss.
Sunt tare curios de modul in care copiii de gradinita din Londra se adreseaza educatoarelor, sau cum vorbesc ei acasa despre educatoare (daca tot asa cu miss)
Poate cineva de pe forumul asta a fost in vizita la o familie londoneza sa ma lamureasca si pe mine Posted Image
Da, tot cu Miss sau Missis.

#57
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 flp014, on 12 iulie 2018 - 08:39, said:

logic ca vorbesti ceea ce trebuie strict profesional cand cunosti persoana. Dar ce e rau in faptul ca iti spune direct si statutul ei direct prin forma de prezentare?
Aici nu era vorba de vanzatoare ca aia nu se prezinta cand iti ia banii la casa(poate doar agentii de vanzare care merg din casa in casa si atunci aia trebuie sa se prezinte) .
oricum, discutia este aiurea pentru ca in RO, nu ai sa vezi pe nimeni ca se prezinta cu "doamna/domnisoara Maria". Poate doar doctorii si avocatii isi trec in numele lor si titulatura profesionala .

Tu cum te prezinti ca barbat neinsurar?

#58
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016

 mufa, on 15 iulie 2018 - 00:50, said:

Poate e nemăritată.



M-am bilbit eu... Ms. e titul generic pentru femei injdiferent de grad.
La profesoare insa Mrs e normal din cite am auzit eu.

In America astea sint foarte cinfuze pentru ca in afara de gradinita si scoala, nu sint folosite mai niciodata (nici mister de altfel).

#59
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

 vrajitoruldinoz, on 11 iulie 2018 - 20:15, said:

Cu ce schimba valoarea unui om si interctiunea cu el starea maritala si cum poate fi ea relevanta undei discutii oarecare, de orice alta natura? Ce mai urmeaza sa introducem in discutie, daca are copii, ce sex au, daca are o relatie buna cu parintii, daca ii place deasupra sau dedesput sau poate pe la spate, ce medicamente ea si ce zodie e?
Si cum aflu eu - daca m-ar interesa sa aflu, dar slava domnului ca nu am asemenea interese - daca o femeie oareceare e maritata? o intreb inainte?
Astea sint aiureli de la 1800, fara nici o legatura cu interactiunile umane din ziua de azi.

In general se zice automat "domnisoara" unei femei tinere si "doamna" uneia mai peste 30 de ani, si nimeni nu se agita ca s-a gresit statutul marital (sau ma rog, nimeni normal nu se agita).

Copilul ii zice Miss + nume probabil pentru ca educatoarea vrea sa aiba o relatie mai prietenoasa si personala cu copiii, nu sa fie o "doamna" generica. Sau poate sunt mai multe educatoare pe-acolo (nu  numai cea care se ocupa de copilul tau in mod special), si vor sa se faca diferenta intre Miss Maria si Miss Ana. Ce probleme existentiale au unii...

#60
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016
Acuym trebuie sa-i cer si buletinul sa vad citi ani are?
Iti dai seama ce probleme existentiale daca ea are 28 de ani si eu ii spun doamna.
La barbati le spui flacau, domnisor?

#61
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 vrajitoruldinoz, on 23 iulie 2018 - 01:32, said:

Acuym trebuie sa-i cer si buletinul sa vad citi ani are?
Iti dai seama ce probleme existentiale daca ea are 28 de ani si eu ii spun doamna.
La barbati le spui flacau, domnisor?
in liceu aveam o profesoara de limba romana care era binisor trecuta de 50 de ani. Se ofusca foarte tare daca noi elevii ne adresam cu "doamna profesoara". Asta deoarece ea nu fusese niciodata maritata si avea pretentia sa ne adresam cu "domnisoara profesoara"...
Asa ca...da, unii au probleme sexistentiale.

#62
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

 vrajitoruldinoz, on 23 iulie 2018 - 01:32, said:

Acuym trebuie sa-i cer si buletinul sa vad citi ani are?
Iti dai seama ce probleme existentiale daca ea are 28 de ani si eu ii spun doamna.
La barbati le spui flacau, domnisor?

Pai asta si zic, ca de obicei folosesti apelativul dupa cum te duce pe tine intuitia, iar femeile normale nu se supara daca gresesti statutul.

#63
printzul69

printzul69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 24.09.2013

 Y0samiteSam, on 25 iunie 2018 - 21:42, said:

Buna ziua,

Ma poate lamurii vreun coleg de forum cu niste informatii despre modul in care un copil de 3 ani se poate adresa unei educatoare.
Mi-am inscris copilul la o gradinita cu predare in limba engleza si in ultima perioada tot aud prin casa de Miss Maria.
Miss Maria in sus/ Miss Maria in jos...deja ma apuca nervii cand aud apelativul asta.
Care este traducerea corecta? cand eram eu copil si voiam sa fac referire la doamna educatoare ii spunea pur si simplu "doamna educatoare" fara nume, fara Miss s.a.m.d   Cum se traduce corect termenul asta? exista alta optiune in afara de Miss............
Stau si ma intreb oare copii din Londra tot asa sunt invatati? sa le spuna doamnelor educatoare Miss X,Y,Z.

Multumesc in avans.
Normal ar trebui sa se adreseze cu "Teacher" dar in Romania totul este posibil ... mergeti acolo si spune-ti ca vreti sa asistati o ora si atunci intelegeti mai bine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate