Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Nu cumpărați acest Ford focus 2

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 balhas, on 25 iunie 2018 - 07:34, said:

Care e treaba cu oftica că nu înțeleg ,am vanduto unui parc de dezmembrări ,am făcut contract de vânzare cumpărare pt că nu am vrut sa o repar ,eu  am vrut doar sa expun că mașina în cauză a fost dauna totala,dacă vreți să o cumpărați nu aveți decât,și da numerele de înmatriculare au ramas aceleasi.o sa modific și titlul în "cumpărați acest Ford focus 2 dauna totala"...

Pune documente doveditoare si lasa vrajeala de troll.

#20
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
E vrajeala, probabil masina nu a fost vanduta nici unui parc de dezmembrari ci unei persoane fizice.

Edited by ct03nut, 25 June 2018 - 08:15.


#21
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Care a reparat-o foarte ok si acum o vinde mai departe! Daca o fi fost avariata cu adevarat....! Poate nici nu a fost, poate nici nu a fost omul nostru posesorul ei si doar vrea sa strice apele...altuia!

Pentru ca poate!

Edited by arab, 25 June 2018 - 08:17.


#22
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004

 florin71_skoda, on 25 iunie 2018 - 07:52, said:

Nu-i prima si nici ultima masina cu dauna totala care este reaparata in ro si revinduta pe post de masina "aproape noua" cu "kilometri putini la bord". Este o afacere profitabila pentru uni care sau prins de jmecherie.
Nu e nici o smecherie atita timp cit majoritatea capata ce isi doreste ;)

#23
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 arab, on 25 iunie 2018 - 08:04, said:

Daca firma de asigurari vinde epava, dupa ce despagubeste, de ce zice omul nostru ca el a vandut-o la firma de dezmembrari?
Nu stiu exact care este procedura si care este traseul banilor, insa am sa incerc sa ma interesez (cu conditia sa si inteleg ceva din toata invirteala asta).
Caz concret: O firma are o Skoda in leasing care ajunge dauna toatala. Se face dosarul si masina este scoasa la licitatie de catre asigurator si cumparata de o firma din Bucuresti cu ~1000 euro (plus - minus, dar in jurul aceste valori). Reprezentantul cumparatorului vine la firma care a detinut masina, plateste ~1000 euro si ridica masina. Totul cu factura si chitanta. Suma ajunge ajunge la firma care a detinut masina. Nu am inteles de ce si nici nu am intrebat. Si mie mi se pare ciudat, ca asiguratorul organizeaza licitatia si bani intra in buzunarul fostului proprietar.
Mai exista varianta in care fostul proprietar sa ceara sa-i ramina lui epava. Insa nu am inteles de ce fostul proprietar este mai avantajat sa lase asiguratorul sa vinda epava. Poate ca din cauza lizingului, da nu stiu ce si cum, pentru ca toata treaba pare ilogica pentru mine.

----
Nu stiu cu cit se vinde o skoda de maxim 3 ani, insa banuiesc ca-i destul de scumpa si de la ~1000 euro si pina la suma cu care se va vinde, exista suficient spatiu de manevra ca sa poti repara epava fara sa se vada ca a fost lovita.

Edited by florin71_skoda, 25 June 2018 - 08:27.


#24
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 Evergreen, on 25 iunie 2018 - 08:18, said:

Nu e nici o smecherie atita timp cit majoritatea capata ce isi doreste Posted Image
Mai putin cumparatorul final, care sigur nu se va bucura, ca a dat pret bun pe o epava!

#25
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
Daca ai spatiu, nervi si timp sa dezmembrezi masina, scoti mai multi bani in timp decit iti dau ei pe ea.
Daca e sa vinzi epava, iar e posibil sa faci 2-300 in plus fata de ce iti ofera primul venit.

 arab, on 25 iunie 2018 - 08:36, said:

Mai putin cumparatorul final, care sigur nu se va bucura, ca a dat pret bun pe o epava!
Serios? O fi prea tirziu cind ii vine mintea la cap.
Am trei masini si trebuie sa dau una din doua; pai crezi ca stau cu telefonul la incarcat? Daca e la pret corect , e scumpa, daca am facut promotie, e ieftina si are ceva de vreau sa ma scap de ea.....

#26
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010

 balhas, on 25 iunie 2018 - 06:47, said:

https://www.facebook...396855760540884

Acesta este anunțul pe un grup pe Facebook ,pe scurt a fost mașina mea ,am suferit un accident in care mașina a suferit numeroase avarii :ambele airbaguri sărite ,lonjeron dreapta îndoit ,radiatoare, etc,motorul nu a fost afectat .
MAsina a fost scoasa la licitație de către firma de asig și am vanduto către un parc de dezmembrări din Constanta,pt a fi dezmembrată,din cate se vede mașina a fost reparată și acum este la vânzare la prețul de 4300 euro,după părerea mea mașina nu mai este în mintiile ei .
Mars mah cu vrajela ta de ofticos,pune poze cu actele doveditoare ca ai dat masina epava,sau pune poze cu ea lovita...

#27
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,050
  • Înscris: 29.01.2016

 arab, on 25 iunie 2018 - 07:50, said:

Nu e legal sa vinzi o masina dauna totala, cu numere pe ea, cred! O predai la dezmembrari si o radiai la politie. Aia nu prea mai puteau sa o reinmatriculeze, ca treceau pe la RAR intai pentru asta!

Cat ai luat despagubire de la asigurator? Care e asiguratorul ala?

Pune VIN-ul ala, se gaseste cineva, sa sune la aia, pe FB, ca sa confrunte datele.

Concluzie: ai gresit procedand asa! Acum iti pasa de viitorul proprietar nefericit? Esti autorul matrapazlicului asta.
Cred ca te cam pripesti cu concluziile si va cam grabiti sa acuzati, desi, dpdv legal, nimeni nu a reusit sa lamureasca care este circuitul corect si legal in aceste situatii gri.
Nu cred ca e autorul a nimic. Omul a vandut masina, legal. Cel care vinde masina acum este teparul, de fapt.
Omul doar a avertizat si bine a facut. Cred ca trebuie discutat mai mult cu firma de asigurari pentru a vedea cum de nu a fost radiata, sau ce smecherie a facut de a ramas in circulatie. Pt ca, un lucru e clar, masina a ramas in circulatie, chiar daca nu mai e pe numele initiatorului.

#28
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Daca initiatorul subiectului zice intr-un mesaj de mai sus ca e dispus sa trimita in privat celor interesati dovezi ale celor afirmate, eu zic ca macar un sambure de indoiala ar trebui sa planeze asupra celor care vand masina acum pe facebook. Pana la urma, facand niste afirmatii atat de categorice in public, se expune riscului de a fi actionat in instanta de catre vanzatorul actual al masinii, iar acolo trebuie sa dovedeasca ceea ce a sustinut aici. Un om cu toate tiglele pe casa n-ar face asta daca nu s-ar baza pe niste documente.

#29
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Pe case nu se pun doar tigle...!Posted Image

#30
balhas

balhas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 25.04.2010
Pt ultima dată explic ,care nu ați avut de a face cu o mașina dauna totala Intr un accident nu mai comentați.
  Am avut mașina in service ,a ieșit dauna totala ,asiguratorul a scos mașina la licitație pe nush ce site de genul,acolo au intrare samsari,parcuri de dezmembrări și alte persoane de genul(eu am căutat mașina cat a fost la licitație și nu am găsito)in continuare mi a fost calculată despagubirea,a rezultata o suma ,după care firma de asigurări a venit cu oferta scrisa pt epava de la aceasta firma .Automat din bani la care a fost evaluata mașina s a scăzut oferta făcut pe site ul de licitații.
   Eu aveam de ales ori păstrăm epava și eram despăgubit scazand suma oferită de cei care au ofertato,ori la banii de la asig se adăugau bani după vânzarea mașinii,cea ce am și făcut,omul a luat legătura cu mine a spus că e interesat de epava că are un parc de dezmembrări,a venit cu platforma și a luat mașina .
   Am văzut mașina întâmplător pe grupul de pe fb și de asta am scris aici,doar sa vă atenționez să cunoască lumea ce istoric are mașina ,poate afost reparată ca la carte și e o mașina super ok...mai departe vizând interese din partea mea  e prea mult,daca deranjează topicul rog sa se inchida,e clar că nu și a atins scopul,numai bn

#31
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Mai lamureste o treaba: masina era a ta la momentul accidentului sau era in leasing?

Edited by arab, 25 June 2018 - 09:57.


#32
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
E o porcarie legea. In mod normal, daca o masina este declarata dauna totala si despagubita ca atare, ar trebui ca acel VIN sa nu mai poata fi inmatriculat vreodata. Altminteri apar paradoxuri de genul masina facuta dauna totala de mai multe ori. Ceea ce este aberant.

#33
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Corect!

Insa o masina de felul asta se poate dezmembra si e ok atunci, sau se repara cumva si se reinscrie in circulatie, dupa RAR. Ca orice masina adusa de afara.

Edited by arab, 25 June 2018 - 10:12.


#34
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Si eu am avut o Kia dauna totala.
Firma de asigurari OMNIASIG unde masina era asigurata casco, a zis ca imi dau banii aproximativ 20.000 euro pe masina pentru ca masina avea 9 luni si pana intr-un an se considera noua si imi plateau pretul concret, sau mi-au oferit solutia sa imi dea 19.000 euro si epava, care avea o grila rupta cu capota stramba, si doua din 6 airbaguri sarite.
Le-am spus ca vreau toti banii si ca nu ma intereseaza epava ca-mi cumpar masina noua.
OK.
Surpriza insa, mi se vireaza 19.000 euro si sunt chemat la serviceul unde era lasata epava, acolo o persoana fizica cu o rampa a licitat 600 euro pe masina la firma de asigurari si a venit sa ridice epava si avea nevoie de semnatura mea pentru ca cica eu inca eram proprietarul in acte.
Asa ca persoana fizica imi intinde 600 euro si cica sa ia masina.
Ii spun ca pretul de catalog este 19.965 euro nu 19.600, cica aia 365 euro nu sunt treaba lui ca el atat s-a inteles cu asiguratorul.
Asa ca au urmat telefoane peste telefoane, apare directorul local de la asigurari cu diferenta de suma cash in lei ca sa poata sa plece licitatorul cu epava.
Atunci m-am incapatanat si eu si i-am spus ca am de 100 lei benzina in rezervor si sa imi dea si benzina din rezervor, de nevoie cumparatorul a mai scos 100 lei si dupaia le-am semnat.
La scurt timp am vazut masina pe OLX la vanzare reparata cu numarul de 18.000km reali vanduta ca aproape noua si cu posibilitate de leasing.

Edited by notrust, 25 June 2018 - 10:39.


#35
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 balhas, on 25 iunie 2018 - 09:51, said:

... mi a fost calculată despagubirea,a rezultata o suma ,după care firma de asigurări a venit cu oferta scrisa pt epava de la aceasta firma .Automat din bani la care a fost evaluata mașina s a scăzut oferta făcut pe site ul de licitații....

Aha, deci aici este smecheria.
Firma de casco trebuie sa-ti dea sa zicem ca 5000 euro.
Daca alegi sa pastrezi epava, care sa zicem ca este evaluata la 300 euro, atunci casco o sa-ti mai dea doar 4700 euro
Daca nu pastrezi epava, atunci o vinde casco la licitatie cu 1000 euro si-ti mai da tie 4000 euro. Suplimentar tu mai primesti 1000 euro de la ala care a cumparat epava la asa zisa "licitatie".
Tu te alegi cu suma intreaga si nu mai trebuie sa umbli sa duci epava la fier vechi (ca la dezmembrari nu o cumpara nimeni)
Casco face economie 700 euro.
Casco nu declara masina fier vechi, ca altfel nu ar mai da samsarul 1000 euro pe ea

LE
Vad ca intre timp a postat si colegul Notrust, iar din ce povesteste el, se cam poate trage aceasi concluzie

Edited by florin71_skoda, 25 June 2018 - 10:28.


#36
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Pe mine firma de asigurari a incercat sa ma tepuiasca de 365 euro, plus ca au intarziat virarea banilor 3 luni pentru ca nu au gasit cumparator pentru epava.
Asta am dedus mai tarziu.
Defapt ei nu au vrut epava de la inceput, si daca nu am vruto nici eu au tras de timp 90 de zile cu viratul banilor pana au gasit cumparator.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate