Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

VW Golf Highline 1.4TSI DSG

- - - - -
  • Please log in to reply
354 replies to this topic

#181
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Niciodată nu am aprins farurile de ceata pentru că nu am prins ceață până acum. F incantat de leduri
Ptr parbriz trebuie sa iau legătura mai întâi cu firma de asigurări că am franșiza zero la daunele suprafețelor vitrate

Edited by atupi, 11 January 2019 - 23:54.


#182
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,942
  • Înscris: 25.04.2016

View Postatupi, on 11 ianuarie 2019 - 23:52, said:

Ptr parbriz trebuie sa iau legătura mai întâi cu firma de asigurări că am franșiza zero la daunele suprafețelor vitrate
:)

View Postatupi, on 11 ianuarie 2019 - 23:52, said:

Niciodată nu am aprins farurile de ceata pentru că nu am prins ceață până acum. F incantat de leduri
Nu ma refeream doar cand e ceata ci in general cand vizibilitatea uneori e redusa, noaptea in zone neiluminate sau se adauga si ploaie. Sau de exemplu pe un drum cu gropi,noaptea,farurile de ceata sunt "detectoare" de gropi. Dar daca ai led, e posibil sa nu mai fie nevoie sa le activezi si pe cele de ceata.

Am vazut odata la o masina, noaptea pe o ceata deasa, faruri cu led. Se vedea ca un jet de raze luminoase prin ceata aia. Se dadeau toti la o parte care ii veneau din fata, era pe o straduta ingusta.

Edited by MMike, 12 January 2019 - 20:42.


#183
mihaibzgica

mihaibzgica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 23.06.2007
Farurile de ceata se folosesc numai pe ceata! Deștepți că tine tin luminile de ceata aprinse fata + spate să vadă mai bine, nu contează că ceilalți sunt deranjați de ele și că este ilegal.

#184
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,942
  • Înscris: 25.04.2016
Desteptaciune, nu am zis ca le folosesc eu ! Nu te mai ambala asa tare. Sunt destui care le folosesc ziua ! Aia sunt "destepti".

Imi spunea un vecin ca dupa ce a luat cateva gropi intr-o noapte, acum patit, pe langa halogenurile chioare, le aprinde in anumite locuri noaptea si pe cele de jos de ceata.

Edited by MMike, 14 January 2019 - 13:28.


#185
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Farurile de ceata lumineaza fix in fata botului masinii. Daca acolo se uita stimatul vecin cand conduce poate ar trebui sa nu mai conduca.
Farurile de ceata nu sunt gandite sa vezi datorita lor, ci sa fie vazute.

#186
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,942
  • Înscris: 25.04.2016
Fix chiar nu ma intereseaza cum conduce vecinu. Multi se pare ca au propriile reguli de circulatie, netrecute in nicio legislatie....
Discutia era de fapt despre puterea farurilor led pe care le are initiatoru si alte tipuri de faruri, halogen (care e pe multe masini) sau xenon, cat si faptul de cata eficacitate au (ledurile) pe ceata, conditii de iluminare redusa vs.

Edited by MMike, 14 January 2019 - 16:48.


#187
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018
Si pe mine ma deranjaza berbecii care folosesc proiectoare noaptea, pe cer senin...

#188
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,942
  • Înscris: 25.04.2016
Apropo de lumini. Ce parere aveti de farurile led care le-ati intalnit noaptea pe drum ? Puternice ? Deranjante ? (exclus cei cu faza lunga care o baga in ochi).

#189
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018
Nu.

#190
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Fasciculul farurilor led mi se pare f bine conturat și de aceea f puțin deranjant din sens opus

#191
r3dstar

r3dstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.01.2019

View Postmihaibzgica, on 14 ianuarie 2019 - 00:03, said:

Farurile de ceata se folosesc numai pe ceata! Deștepți că tine tin luminile de ceata aprinse fata + spate să vadă mai bine, nu contează că ceilalți sunt deranjați de ele și că este ilegal.
Din pacate e adevarat, ma intersectez si eu aproape zilnic cu asemenea specimene de soferi care merg cu proiectoarele de ceata aprinse cu rost si fara rost la orice ora.

#192
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Ieri am implinit primii 15000km. Multumit de confortul masinii si desi erau diverse discutii cu consumul de ulei la TSI uri nu pot spune ca a consumat ulei vizibil, sa spun ca sunt 2-3 mm mai putin pe joja dar e greu de spus. De asemenea culoarea uleiului nu este f intunecata, nu stiu daca o sa am ritmul asta de rulaj in continuare.
Ramane de reparat ciobitura cu care m-am pricopsit in vacanta de Craciun, cei de la asigurari m-au sunat si au zis ca trimit un mesterica.
Am pus si un consum long term.
Drumuri bune si timp de plimbare sa avem!

Attached Files



#193
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,942
  • Înscris: 25.04.2016
Bun consum. Dar ai si drumuri bune, uscate, fara zapada. Sa tot dai talpa ;)
Apropo de ulei. La cat trebuie sa faci revizia ?

#194
marius23mvp

marius23mvp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 18.08.2009

View Postr3dstar, on 14 ianuarie 2019 - 19:26, said:

Din pacate e adevarat, ma intersectez si eu aproape zilnic cu asemenea specimene de soferi care merg cu proiectoarele de ceata aprinse cu rost si fara rost la orice ora.

Chiar azi ma gandeam (ca a fost ceata in Craiova) ... soferii sunt ca in bancul ala cu scotchul ... ca e de doua feluri - care nu se lipeste si care nu se mai dezlipeste.
Ori merg cu ceata aprinsa cand nu e ceata, ori merg cu farurile stinse pe ceata !

#195
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007

View PostMMike, on 28 ianuarie 2019 - 15:53, said:

Bun consum. Dar ai si drumuri bune, uscate, fara zapada. Sa tot dai talpa Posted Image
Apropo de ulei. La cat trebuie sa faci revizia ?
Eh, poza e de asta toamna dar mi-a placut mie ca arata bine muntii aia :)
Revizia la 30 000km se face. Ma gandisem initial sa o fac la 15000 dar la cat de putin solicitata e masina in sensul ca 90% din km sunt rulati pe autostrada la max 120-130km/h  nu o sa ma grabesc.

#196
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,942
  • Înscris: 25.04.2016
Adica nu ai revizie la termen fix 1 an sau 15000 km, ci variabila (schimbu de ulei) cand iti zice masina? Cat indica computeru ca mai ai ? Ai ulei long life deci? Ce indicativ are uleiu ?

Edited by MMike, 28 January 2019 - 18:35.


#197
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018
Toate VAG au 30k sau 2 ani, care intervine primul (variabil)... Motoarele benzinare au VW 504 00 pentru interval variabil iar diesel VW 507 00. Cele fixe (1an/15k) au VW 502 00 iar diesel tot VW 507 00

La motoare diesel fără filtru de particule diesel (DPF) se poate utiliza opţional uleiul de motor VW 505 01.

#198
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
M-am uitat in bord și zice așa:
Inspection in 517 zile sau 14900km
Oil change la fel, 517 zile sau 14900km
Din ce știu are 5w30 long life

LE. Din ce știu a mea nu are DPF

Edited by atupi, 28 January 2019 - 19:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate