Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Cine este stapanul banilor nostri

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Pai si?Banii intotdeauna se intorc la ala cu capul mai mare, dar asta nu inseamna ca e doar unu si ca restul n-ar fi deranjati daca s-ar intoarce prea multi(fara valoare, batuti de cine vrea sau cum vrea, unu cu capul mic de ex).Deci ar fi ilogic sa se bata de fiecare cum vrea(individual) pana la infinit, este o regula, altfel e haos.Iar pt a mentine ordinea, nu se bate  fara acoperire.


Eu stiam ca la baza se bate in functie de valoarea tezaurului.

Edited by ionutz_joe2009, 24 June 2018 - 23:34.


#20
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postionutz_joe2009, on 24 iunie 2018 - 23:27, said:

Pai si?Banii intotdeauna se intorc la ala cu capul mai mare, dar asta nu inseamna ca e doar unu si ca restul n-ar fi deranjati daca s-ar intoarce prea multi(fara valoare, batuti de cine vrea sau cum vrea, unu cu capul mic de ex).Deci ar fi ilogic sa se bata de fiecare cum vrea(individual) pana la infinit, este o regula, altfel e haos.Iar pt a mentine ordinea, nu se bate  fara acoperire.


Eu stiam ca la baza se bate in functie de valoarea tezaurului.
vezi cum gandesti ca toata lumea ?... ca toti nevlegii care sunt sclavii banului ! ... Posted Image
Florenta, a inventat banu' de hartie acum 500 de ani ! ... a avut atata succes incat
perioada inventiei se numeste "Renasterea" ! ... unii zic ca o fi de la "bucuria" ca au murit de ciuma
doar jumate din populatia Europei !

Edited by realduc, 24 June 2018 - 23:43.


#21
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Eu stiu ca banctonta a inlocuit schimburile din vechime.Adica dau la schimb un bun pe 10 grame de aur.Cele zece grame de aur au fost inlocuite cu sa zicem bancnota de 10 euro.Iar cum vad si mai departe, milimetrul patrat in Ro valoreaza un leu, milimetrul patrat la altii valoreaza un euro.Cum au facut?Infrastructura, siguranta zilei de maine, sanate, etc?

E cam asa: am un teren la vanzare, imi creste pretul in momentul in care apare un drum asfaltat prin fata lui.De ce?Pt ca pot face mult mai multe cu el, pt ca nu-mi mai trebuie cizme ca sa ajung la el.

Edited by ionutz_joe2009, 24 June 2018 - 23:56.


#22
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

View Postmihaicozac, on 24 iunie 2018 - 21:41, said:

Pe bancnote scrie BNR...
Ai incercat sa vezi si la ultra-violete?

#23
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,573
  • Înscris: 11.06.2010
Attached File  Untitled.jpg   125.49K   19 downloads

#24
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
In America, masa monetara nu este pusa in circulatie de guvern ci de un ONG privat (unde trag sforile niste baieti) numit FED.  Acesti baieti mai intai tiparesc banii cu o imprimanta apoi, in secunda doi, ii imprumuta guvernului cu dobanda (pe care trebuie s-o plateasca prostii care au de-a face cu taxele).  Nu exista afacere mai profitabila pe lumea asta decat sa tiparesti bani fara acoperire, sa-i imprumuti imediat cuiva care are mereu nevoie de bani si sa ceri o dobanda in schimbul lor.

Toti am face asta, daca n-am fi niste carnatzi anonimi si am putea... N-ar mai munci nici drku.

Edited by rosix, 25 June 2018 - 07:20.


#25
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View Postrealduc, on 24 iunie 2018 - 23:40, said:

Florenta, a inventat banu' de hartie acum 500 de ani ! ...
Și uite cum se dovedește încă o dată ce urmări are lipsa culturii generale. Apar cetățeni ca realduc care cred orice prostie scrisă de oricine.
Ia mai caută să vezi cine a inventat de fapt banii de hîrtie.

View Postrosix, on 25 iunie 2018 - 07:20, said:

Toti am face asta, daca n-am fi niste carnatzi anonimi si am putea...
Da' nu te ține nimeni. Te declari persoană independentă, suverană, liberă și toate celelalte și te apuci să tipărești banii tăi. Aștept cu interes să văd cîți ți-i vor accepta ca mijloc de plată.

#26
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postradunic, on 25 iunie 2018 - 09:23, said:

Da' nu te ține nimeni. Te declari persoană independentă, suverană, liberă și toate celelalte și te apuci să tipărești banii tăi.
Cunosc cel putin o tara din UE care interzice asta prin lege. Nu stiu cum e in Romania.

View Postradunic, on 25 iunie 2018 - 09:23, said:

Aștept cu interes să văd cîți ți-i vor accepta ca mijloc de plată.

Daca guvernul ii va accepta, toata lumea o va face.

#27
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005

View Postrosix, on 25 iunie 2018 - 07:20, said:

In America, masa monetara nu este pusa in circulatie de guvern ci de un ONG privat (unde trag sforile niste baieti) numit FED.  Acesti baieti mai intai tiparesc banii cu o imprimanta apoi, in secunda doi, ii imprumuta guvernului cu dobanda (pe care trebuie s-o plateasca prostii care au de-a face cu taxele).  Nu exista afacere mai profitabila pe lumea asta decat sa tiparesti bani fara acoperire, sa-i imprumuti imediat cuiva care are mereu nevoie de bani si sa ceri o dobanda in schimbul lor.

Toti am face asta, daca n-am fi niste carnatzi anonimi si am putea... N-ar mai munci nici drku.
FED nu dă bani doar statului ci şi celorlalte bănci, care plătesc şi ele dobândă.

#28
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005

View Postrosix, on 25 iunie 2018 - 07:20, said:

In America, masa monetara nu este pusa in circulatie de guvern ci de un ONG privat (unde trag sforile niste baieti) numit FED.  

Trump ar fi in extaz sa-i tipareasca el. Fara numar si fara dobanda. Doar inflatie.

#29
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

View Postrosix, on 25 iunie 2018 - 07:20, said:

In America, masa monetara nu este pusa in circulatie de guvern ci de un ONG privat (unde trag sforile niste baieti) numit FED.  Acesti baieti mai intai tiparesc banii cu o imprimanta apoi, in secunda doi, ii imprumuta guvernului cu dobanda (pe care trebuie s-o plateasca prostii care au de-a face cu taxele).  Nu exista afacere mai profitabila pe lumea asta decat sa tiparesti bani fara acoperire, sa-i imprumuti imediat cuiva care are mereu nevoie de bani si sa ceri o dobanda in schimbul lor.

Toti am face asta, daca n-am fi niste carnatzi anonimi si am putea... N-ar mai munci nici drku.
Imi vine greu sa cred ca emisia de bancnote nu este controlata in nici un fel de stat...nu sunt tocmai in paine ca sa zic asa dar o iau pur si simplu logic. Daca tu in tezaur ai cutare numar de tone de aur si tu ii tot dai cu emisia de bancnote, scazi valoarea banului, asta exceptand varianta in care mai gasesti zacaminte pe teritoriul tau sau invadezi pe altii sau gasesti metode democratice de a le suge resursele altor state. Ca si cum ai 10 saci de faina in tara si 10 bancnote. Valoarea unei bancnote e de 1 sac. Daca tu mai emiti 10 bancnote valoarea unei bancnote va fi de jumate de sac.

#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,611
  • Înscris: 07.02.2003

View PostPaz, on 24 iunie 2018 - 23:02, said:

Un presedinte american s-a opus si a fost asasinat pt asta.
Conspiratii... s-au inventat n motive se asasinare a lui L.

#31
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostRazvanBercea, on 26 iunie 2018 - 06:42, said:

Imi vine greu sa cred ca emisia de bancnote nu este controlata in nici un fel de stat...nu sunt tocmai in paine ca sa zic asa dar o iau pur si simplu logic. Daca tu in tezaur ai cutare numar de tone de aur si tu ii tot dai cu emisia de bancnote, scazi valoarea banului, asta exceptand varianta in care mai gasesti zacaminte pe teritoriul tau sau invadezi pe altii sau gasesti metode democratice de a le suge resursele altor state. Ca si cum ai 10 saci de faina in tara si 10 bancnote. Valoarea unei bancnote e de 1 sac. Daca tu mai emiti 10 bancnote valoarea unei bancnote va fi de jumate de sac.
Banii nu mai sunt de mult legati de cantitatea de aur. Aurul se mai foloseste ca garantie pt imprumuturi.

View Postandreic, on 26 iunie 2018 - 07:54, said:

Conspiratii... s-au inventat n motive se asasinare a lui L.
Posibil, ai o alta versiune ? Au facut un razboi Chinei pt "comertul" de opiu, crezi ca ar fi lasat din mana o distractie ca asta ?

Edited by Paz, 26 June 2018 - 08:10.


#32
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016
Multi cred ca si impozitele is a lor.

Dar daca de luna viitoare nu ar mai plati nimeni niciun fel de impozite ce s-ar intampla ? Inafara de faptul ca dispare statul ?

Edited by Eekstein, 26 June 2018 - 08:18.


#33
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Impozitele sunt alta treaba. De acolo ti se plateste si sistemul sanitar, politia, armata, daca ai lucra la stat nu cred ca ti-ar conveni sa nu se mai plateasca impozite.

#34
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016
Pai am spus ca dispare statul cu tot tacamul. Sa presupunem ca deja exista sistem privat din toate alea enumerate mai sus ? Ce se intampla ?

#35
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

View PostPaz, on 26 iunie 2018 - 08:07, said:

Banii nu mai sunt de mult legati de cantitatea de aur. Aurul se mai foloseste ca garantie pt imprumuturi.
Da am uitat ca s-a renuntat la standardul de aur. Dar atunci are legatura cu PIB. Si cum ala nu il poti creste chiar peste noapte, s-ar ajunge tot la ce am zis eu. La deprecierea monezii. Deci nu poti printa hartii chiar cum ai tu chef. Chiar daca esti ONG si esti abilitat de stat ca sa faci asta.

#36
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostEekstein, on 26 iunie 2018 - 08:24, said:

Pai am spus ca dispare statul cu tot tacamul. Sa presupunem ca deja exista sistem privat din toate alea enumerate mai sus ? Ce se intampla ?
Probabil se intampla ca in seara asta te culci roman si maine te trezesti rus. Sau transilvanean, sau evreu... sau si mai rau, te trezesti mutat intr-un ghetou. Ca sa faci loc de "spatiu vital" unei natiuni "superioare".

View PostRazvanBercea, on 26 iunie 2018 - 08:31, said:

Da am uitat ca s-a renuntat la standardul de aur. Dar atunci are legatura cu PIB. Si cum ala nu il poti creste chiar peste noapte, s-ar ajunge tot la ce am zis eu. La deprecierea monezii. Deci nu poti printa hartii chiar cum ai tu chef. Chiar daca esti ONG si esti abilitat de stat ca sa faci asta.
Problema e alta. Imagineaza-ti ca eu printez 100 de euro si ti-i dau imprumut. Sa zicem dobanda 5%. Tu imi datorezi 105. Aia 5 euro de unde ii iei ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate