Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Hrana uscata caini

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,457
  • Înscris: 07.01.2011
Salut,detin un shar pei in varsta de aproape 3 ani,rasa este una mai pretentioasa,de aici si subiectul topicului.
El mananca acum acana,mananca 12-13 kg pe luna,adica aproximativ 300-320 de lei ma costa doar boabele,mai adaugam si 50 lei uleiul de somon.
Sunt multumit de acana,dar s a tot scumpit si nu as vrea sa platesc 27 de lei pe un kg de mancare doar pentru brand,adica as vrea sa stiu cu ce va hraniti cainii,cum se prezinta starea lor generala si bineinteles blana si pielea.
Ca si variante mai ieftin,din ce am citit ar fi taste of the wild,brit care,petkult,devora. Exclus sa i dau royal canin.

#2
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 silviu03, on 24 iunie 2018 - 20:15, said:

Salut,detin un shar pei in varsta de aproape 3 ani,rasa este una mai pretentioasa,de aici si subiectul topicului.
El mananca acum acana,mananca 12-13 kg pe luna,adica aproximativ 300-320 de lei ma costa doar boabele,mai adaugam si 50 lei uleiul de somon.
Sunt multumit de acana,dar s a tot scumpit si nu as vrea sa platesc 27 de lei pe un kg de mancare doar pentru brand,adica as vrea sa stiu cu ce va hraniti cainii,cum se prezinta starea lor generala si bineinteles blana si pielea.
Ca si variante mai ieftin,din ce am citit ar fi taste of the wild,brit care,petkult,devora. Exclus sa i dau royal canin.
Cu 27 de lei cumperi carne macra...nu boabe facute din resturi

#3
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Ulei de somon ? Cu Acana? Ai gresit combinatia. Daca nu ma insel Acana, e mancare premium ce contine deja ulei de somon. Citeste pe eticheta. Eu ii hranesc raw, un metis de amstaff si un beagle cu pedigree. Si o duc bine. Carnea cruda le face bine. Cel putin beagle a crescut foarte mare din cauza alimentatiei si nu ma refer in greutate ma refer la oase si musculatura e foarte mare fata de alti beagle de varsta lui. Din pacate metisul e micut. A fost hranit cu boabe de mic pana acum un an si nu a avut sansa sa se dezvolte ca musculatura si oase. Dar usor usor s-a pus pe picioare ca musculatura. Iti recomand sa il treci pe raw. Le face bine si nu costa asa de mult, si un plus nu platesti brandul platesti doar calitatea, daca bati si la usile bune scoti niste preturi foarte bune pentru carne. Eu zic ca merita sa il treci pe raw daca ai doar unul singur. Nu te chinui cu el.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 silviu03, on 24 iunie 2018 - 20:15, said:

Salut,detin un shar pei in varsta de aproape 3 ani,rasa este una mai pretentioasa,de aici si subiectul topicului.
El mananca acum acana,mananca 12-13 kg pe luna,adica aproximativ 300-320 de lei ma costa doar boabele,mai adaugam si 50 lei uleiul de somon.
Sunt multumit de acana,dar s a tot scumpit si nu as vrea sa platesc 27 de lei pe un kg de mancare doar pentru brand,adica as vrea sa stiu cu ce va hraniti cainii,cum se prezinta starea lor generala si bineinteles blana si pielea.
Ca si variante mai ieftin,din ce am citit ar fi taste of the wild,brit care,petkult,devora. Exclus sa i dau royal canin.

Nu stiu .. eu ti-as recomanda sa privesti cu precautie hrana uscata.. contine mai mult faina, zahar si coloranti.. in loc de ceva mai bun. Sa nu imbolnavesti cainele.
Oricum, incearca sa diversifici... Mai bine ii dai ceva ramas de la masa decat graunte uscate. Te asigur ca sunt greu digerabile si provoaca constipatie la caine.

Eu nu am caine dar, nu am incredere nici in alimentele pentru oameni (care sunt falsificate la greu) daramite in cele pentru animale de companie...

Incearca doar hrana pe care o poti controla ca si compozitie... grauntele nu intra aici.

Edited by rosix, 24 June 2018 - 20:39.


#5
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 06.07.2005
Arunca un ochi pe zooplus la Purizon, Wolf of Wilderness, Greenwoods.

#6
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Sa-i zic la om cam ce se baga in mancarea asta scumpa de caini
Asta o stiu de la cineva care a fost macelar in germania
Toate organele care aveau pete si orice urma care ar arata ca organu e bolnav se trimiteau la fabrticile de mancare pentru caini...probabil aceeasi reteta se practica si atunci cand mor animalele prin ferme din diferite motive(boli,etc)

#7
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

 I2O, on 24 iunie 2018 - 20:48, said:

Sa-i zic la om cam ce se baga in mancarea asta scumpa de caini
Asta o stiu de la cineva care a fost macelar in germania
Toate organele care aveau pete si orice urma care ar arata ca organu e bolnav se trimiteau la fabrticile de mancare pentru caini...probabil aceeasi reteta se practica si atunci cand mor animalele prin ferme din diferite motive(boli,etc)
:)) Stiam de anu trecut. Cineva de pe softpedia care era sofer pe tir sau ceva de genul. A zis anul trecut ca a transportat asa ceva si ca puteau groaznic. De atunci cainii mei mananca doar ce mananc si eu.

#8
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 alex14dlk, on 24 iunie 2018 - 20:51, said:

Posted Image) Stiam de anu trecut. Cineva de pe softpedia care era sofer pe tir sau ceva de genul. A zis anul trecut ca a transportat asa ceva si ca puteau groaznic. De atunci cainii mei mananca doar ce mananc si eu.
Cu 27 de lei le dai numa pulpa de vita zilnic....

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Animalele bolnave se prelucreaza in intreprinderi de tip "Protan" care le transforma in faina de carne Adica le fierbe pana cand devin o pasta omogena care se usuca si se macina.Nu  mai ramane acolo nici mama mamelor virusilor, microbilor sa ai  altor bazdaganii care pot imbolnavi ceva sau pe cineva.
Cat despre carnea cruda, stiti cat costa un tratament impotriva bolilor de piele pe care le poate provoca consumul de carne cruda? Intrebati un veterinar.

Edited by myshyk, 24 June 2018 - 20:57.


#10
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Intreaba un veterinar cat te costa un tratament pentru bolile de piele din cauza mancarii proaste de caine. Astea sunt prostii ale industriei de mancare canina. Niciodata nu o sa se imbolnaveasca cainele din cauza mancarii raw. Doar daca ii dai prea multa carne si asimileaza mai multa proteina decat are nevoie. Atunci e o problema.

#11
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 myshyk, on 24 iunie 2018 - 20:55, said:

Animalele bolnave se prelucreaza in intreprinderi de tip "Protan" care le transforma in faina de carne Adica le fierbe pana cand devin o pasta omogena care se usuca si se macina.Nu  mai ramane acolo nici mama mamelor virusilor, microbilor sa ai  altor bazdaganii care pot imbolnavi ceva sau pe cineva.
Cat despre carnea cruda, stiti cat costa un tratament impotriva bolilor de piele pe care le poate provoca consumul de carne cruda? Intrebati un veterinar.
cum sa se imbolnaveasca nene un animal carnivor de la carne?WTF
Ce a facut  markietingu din unii oameni,incredibil asa ceva

ps:de ce sa dau banii pe o pasta care nu mai are nutrienti din cauza fierberii excesive cand cu banii aia pot cumpara hrana cruda?

Edited by I2O, 24 June 2018 - 21:04.


#12
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 vimann, on 24 iunie 2018 - 20:40, said:

Arunca un ochi pe zooplus la Purizon, Wolf of Wilderness, Greenwoods.
Purizon are prea multe proteine pentru un shar-pei. Si eu am renuntat la Acana miel si mere  in urma cu vreo 2 ani din cauza ca au ridicat preturile la modul nesimțit. Wolf of Wilderness e foarte buna, am hranit un pui de 4-5 luni in recuperare dupa parvo. Si-a revenit extraordinar, blana lucioasa, vioi, de unde era piele si oase si abia se mai ținea pe picioare.
Cred ca pentru shar-pei cea mai buna e Wolf of Wilderness Green field( cu miel). Are 25,5% proteine si 15,5% grasimi. E o hrana fara cereale si costa 190lei/ sacul de 12 kg sau 360 lei/2saci deci sub 16lei per kg, mult mai avantajos decat Acana miel si mere care a ajuns la 25 lei/kg.

#13
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

 I2O, on 24 iunie 2018 - 21:02, said:

ps:de ce sa dau banii pe o pasta care nu mai are nutrienti din cauza fierberii excesive cand cu banii aia pot cumpara hrana cruda?
Pentru ca pentru uni e mai important ca o fiinta sa aiba stomacu plin. Decat sa aiba stomacul pe jumatate plin si sa aiba toti nutritenti de care are nevoie.

#14
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,457
  • Înscris: 07.01.2011
Baieti,discutia se duce unde nu trebuie !
Am analizat varianta barf,dar nu l hranesc numai eu,o face si sotia mea cand sunt plecat,iar ea nu este dispusa,e mai complexa dieta barf,nu inseamna sa bag carne in el aiurea,sunt niste proportii.
Intrebarea mea era alta:ce boabe le dati cainilor vostri?de care sunteti multumiti bineinteles.


#15
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 alex14dlk, on 24 iunie 2018 - 21:18, said:

Pentru ca pentru uni e mai important ca o fiinta sa aiba stomacu plin. Decat sa aiba stomacul pe jumatate plin si sa aiba toti nutritenti de care are nevoie.
Cu 27 de lei cumpara 2 pui pe zi....si un caine de talia unui sharpei nu poate manca un pui intreg intr-o zi

La carnivore e suficienta o masa pe zi

#16
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,457
  • Înscris: 07.01.2011
Daca ai impresia ca un caine traieste sanatos doar cu carne cruda,te inseli,mai ales pui!
Ce caine ai?
Va aruncati cu vorbele cam mult,daca ma interesa sa aiba stomacul plin,ii luam un sac de 10 kg de la lidl cu 20 lei si aia era !

Edited by silviu03, 24 June 2018 - 21:25.


#17
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 silviu03, on 24 iunie 2018 - 21:21, said:

Baieti,discutia se duce unde nu trebuie !
Am analizat varianta barf,dar nu l hranesc numai eu,o face si sotia mea cand sunt plecat,iar ea nu este dispusa,e mai complexa dieta barf,nu inseamna sa bag carne in el aiurea,sunt niste proportii.
Intrebarea mea era alta:ce boabe le dati cainilor vostri?de care sunteti multumiti bineinteles.
Ba discutia merge exact unde trebuie...tu prin alimentatia aia iti bati joc de cainele tau

Carnivoru nu mananca boabe...

Cum si tu ca omnivor mananci carne,fructe si legume, si nu boabe
Daca te-ar obliga cineva sa mananci numai mancare deshidratata(boabe special pentru onivori) cum ai reactiona?

 silviu03, on 24 iunie 2018 - 21:24, said:

Daca ai impresia ca un caine traieste sanatos doar cu carne cruda,te inseli,mai ales pui!
Ce caine ai?
Baiete,carnea se alterneaza(pui,vita,porc,oaie)
Si evident ca un carnivor traieste cel mai sanatos cu carne

Edited by I2O, 24 June 2018 - 21:26.


#18
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,457
  • Înscris: 07.01.2011
Ce caine ai ?cum arata?ca vad ca te pricep extrem de bine si nu stiu de ce cred ca nu ai caine!
Baiete poate este la tine pe tarla,aici ne mai respectam!

Iti mai explic inca o data,cainele are nevoie de vitamine,de uleiuri,de mai multe,nu i ajunge carnea !!

Edited by silviu03, 24 June 2018 - 21:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate