Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Vreau să cumpăr de pe eBay

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Salutare !

Vreau să fac câteva achiziții pe eBay și nu știu ce aspect ar trebui să fie mai important în ceea ce privește vânzătorul, produsul. La ce trebuie să mă uit înainte de a cumpăra ? Ce ar trebui să-mi atragă atenția în mod special ? Vreau o părere din partea voastră, a persoanelor care au cumpărat deja câte ceva de pe-acolo.

Mulțumesc anticipat !

Edited by un-simplu-om, 24 June 2018 - 16:43.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Vanzatorul sa aibe cat mai multe vanzari (in dreapta sus ) si procent cat mai mare de feedback pozitiv .

Atentie mare la descrierea produsului, locatia produsului si daca ofera tracking.

Edited by pasilla, 24 June 2018 - 16:54.


#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Platesti prin PayPal si nu te doare capul. Este mai sigur decat orice site national, crede-ma. Am cumparat de acolo, orice.

#4
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
da, numai sa nu lase paypalu sa faca conversia ca e mult mai proasta decat la banca.
despre ce produs e vb? china?

#5
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Cu Paypal o rezolvi rapid, dar trebuie sa vezi ce calificativ are cel de la care cumperi produsul si daca expediaza spre Romania. Experiente neplacute nu stiu daca poti avea si sper sa nu ai. Eu am comandat un incarcator pentru joystick PS4 si am primit un vibrator... Deh, ''chinejii'' si comertul online.

#6
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 Fjell, on 24 iunie 2018 - 17:01, said:

Eu am comandat un incarcator pentru joystick PS4 si am primit un vibrator...
"Greseala", da, sigur ca da
[ https://media.giphy.com/media/f43Lq4O7JAGoU/giphy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cred ca am patit de vreo 2 ori pina acum (din 10-20 comenzi, destul de putine), sa vina pachetul din China (adica 30-40 de zile), desi la locatie scria UK (dau special cautare UK / EU).
Acum citeva zile am dat comanda, magazin ok, locatie, doar la plata cu PayPal a aparut plata catre LING BING BING.... o chinezarie care nu aparea nicaieri pina atunci.

#7
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
una peste alta ai mai multe sanse sa-ti cada un ghiveci in cap cand te duci dupa tigari decat sa iei teapa (legat de bani strict) pe ebay cu plata prin paypal. Ti-o spune unul care cumpara de 10 ani de pe ebay si are sute de comenzi la activ. amin

Edited by alexpet, 24 June 2018 - 17:25.


#8
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
am cumparat de la unul niste chestii de 2-3$. le-a trimis de 2 ori si nu au ajuns, in final mi-a returnat banii desi puteam face magaria sa le iau si sa zic ca n-au ajuns. am cumparat acelas produs de la altcineva si a ajuns.

a cumparat un amic tot asa niste module. la data la care trebuia sa ajunga nu au ajuns, respectivul i-a returnat banii, dupa inca o luna i-a venit marfa. s-a oferit sa plateasca "nimic", sa nu iasa chinezul in pierdere, i-au spus ca  ..."lasa" ...

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 r_murphy, on 24 iunie 2018 - 17:31, said:

am cumparat de la unul niste chestii de 2-3$. le-a trimis de 2 ori si nu au ajuns, in final mi-a returnat banii desi puteam face magaria sa le iau si sa zic ca n-au ajuns. am cumparat acelas produs de la altcineva si a ajuns.

a cumparat un amic tot asa niste module. la data la care trebuia sa ajunga nu au ajuns, respectivul i-a returnat banii, dupa inca o luna i-a venit marfa. s-a oferit sa plateasca "nimic", sa nu iasa chinezul in pierdere, i-au spus ca  ..."lasa" ...
Cam asta e si experienta mea cu ebay.

#10
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 pasilla, on 24 iunie 2018 - 17:39, said:

Cam asta e si experienta mea cu ebay.
deci este safe!

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 alx42, on 24 iunie 2018 - 16:57, said:

da, numai sa nu lase paypalu sa faca conversia ca e mult mai proasta decat la banca.
despre ce produs e vb? china?
China in cea mai mare parte, dar iau dupa pret, China si UE, nu produse foarte scumpe. Cel mai scump: 50USD.

#12
fy72

fy72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.06.2018
Am auzit ca toate produsele extracomunitare, mai ales cele americane vor fi taxate in plus cu 20% de la 1 iulie. Sper sa fie doar un zvon, dar politica de suprataxe pentru produsele europene a lui Trump sa nu influenteze si taxele vamale.

#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Cele din SUA sunt taxate si acum. Si cele din afara UE.

#14
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 fy72, on 24 iunie 2018 - 18:54, said:

Am auzit ca toate produsele extracomunitare, mai ales cele americane vor fi taxate in plus cu 20% de la 1 iulie. Sper sa fie doar un zvon, dar politica de suprataxe pentru produsele europene a lui Trump sa nu influenteze si taxele vamale.
Cred ca n-ai inteles tu bine: https://www.autocar....to-trade-tariff

#15
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
la produsele din afara UE, si care depasesc 10euro, platesti TVA si taxe vamale.
Produsele din afara UE ajung in medie cam in 3 sapt, 20 si ceva de zile

Eu am comandar un display din china cu DHL, a ajuns in tara in 3 zile, dar m-a usturat curu: produsul a costat 30dolari, transportul 200dolari, cu vamuire, tva...
Am platit tva inclusiv la transport, chinezul a trecut valoare colet 130dolari, 30 colet+100 transport, iar jmecherii de la DHL au luat 100ron numai pentru a face vamuirea, pentru o folosi codul lor EORI...ma rog..

#16
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Puteai sa-ti platesti singur taxele si nu lua DHL nici un ban pentru asta, facut de mine de 2 ori.

#17
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
As dori sa imi cumpar un telefon de pe ebay.com (vanzator din sua, cu multe produse la vanzare, peste 20k vanzari, feedback 91% sau 99% pozitiv (nu mai stiu exact), transportul vad ca e 35-40$. Ce taxe se mai adauga si cum o sa imi vina acasa ? :)

#18
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Dacă nu mă înșel, doar TVA. Depinde cât costa și produsul (sau dacă are specificația de “cadou”).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate