Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Microlab M860 5.1 - Bâzâit difuzoare

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 14.03.2011
Condensatorul incercuit cu verde pare a fi umflat sub sticker-ul ala cu QC OK.
Chiar daca nu este, eu i-as masura si inlocui pe toti de pe sursa de alimentare pentru ca sunt vechi si de calitate indoielnica, sigur sunt devalorizati.

Attached Files



#38
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Am pus alt sistem audio in fix aceeasi configuratie, functioneaza de minune... deci cumva e din interiorul sistemului audio 100%

#39
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Bun! Sistemul vechi, e clar ca are o problema, l-am bagat fara nicio boxa, daci fara surse, fara iesiri, fara nimic... are un bazait din subwoofer (unde sunt piesele) si transmite catre sateliti acelasi sunet.


Acum, am o alta mica problema... cu sistemul 5.1 cumparat astazi, este un genius, are ca intrari 3 jack-uri (Centru+Sub, fata si spate), se aude un mic bazait in subwoofer (unde sunt si piesele), Daca scot sursa de centru+sub, nu se mai aude... Daca schimb sursa pe AUX (chiar si cu mufa de centru bagata), nu se mai aude barait. Iar acest zgomot se aude doar in sub, nu si in boxa centru... Aveti vreo idee ce ar putea fi? Sau il dau inapoi?

View Posty0z, on 28 iunie 2018 - 08:27, said:

Condensatorul incercuit cu verde pare a fi umflat sub sticker-ul ala cu QC OK.
Chiar daca nu este, eu i-as masura si inlocui pe toti de pe sursa de alimentare pentru ca sunt vechi si de calitate indoielnica, sigur sunt devalorizati.

Asa mi s-a parut si mie, ca e cam umflat, o sa-i dezlipesc acel abtipild... sa vad mai exact

#40
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008

View Postpickone, on 28 iunie 2018 - 10:44, said:

Acum, am o alta mica problema... cu sistemul 5.1 cumparat astazi, este un genius, are ca intrari 3 jack-uri (Centru+Sub, fata si spate), se aude un mic bazait in subwoofer (unde sunt si piesele), Daca scot sursa de centru+sub, nu se mai aude... Daca schimb sursa pe AUX (chiar si cu mufa de centru bagata), nu se mai aude barait. Iar acest zgomot se aude doar in sub, nu si in boxa centru...

Încearca sa bagi sursa de fata pe centru+sub sa vezi ce face.  Încearcă apoi sa bagi sursa de centru+sub pe front si sa vexi ce face.

Ce placa audio ai? Integrata sau dedicată?

#41
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Stai ca am facut niste teste... ori sunt eu paranoic, ori nu stiu Posted Image)

Intai de toate, am o placa de sunet Creative Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty (poza)

Acum, cand am ajuns acasa si am tot scos/bagat cabluri, testat cu alte surse si asa mai departe... am zis sa-mi lipesc urechea de fiecare satelit/sub/etc ... Se pare ca NU doar in sub se aude acel barait, sunetul se aude in toate difuzoarele, numai ca satelitii fiind mai pe inalte si mai mici de putere, nu se aude baraitul nici macar de la 5 cm distanta, insa, odata ce am lipit urechea de difuzor, se aude. Sub-ul fiind mai puternic si pe joase, este mai auzibil, insa acum (odata facut toate testele astea), parca nu-l mai aud de la o distanta de 1m... doar daca ma apropii de sub, aud baraitul (gen 20 cm...), e foarte fin, foarte incet.

Treaba este ca daca pun ca sursa, telefonul, nu se aude niciun barait. Cumva vine din treaba calculatorului. Am impamantare pe carcasa calculatorului, intre calculator si sistemul audio sunt 2 perechi de cate 3 cabluri, pentru ca nu am avut un cablu de 4 metri, am folosit pentru fiecare din cele 3 canale, doua cabluri jack "inadite" printr-un adaptor mama jack - mama jack. Cred ca ar trebui sa cumpar 3 cabluri de 4-5 metri cu conectori jack-jack.. si sa nu mai existe acea intrerupere cu adaptor...

Ce cabluri de 5m imi recomandati dintre acestea ? https://conectica.ro...r-pini-jack=720

Faza e ca nu as da pe cabluri jumatate din cat am dat pe sistemul audio :))) dar nici sa fie problema din cauza cablului, cum sa fac?

PS: am testat si fara impamantare pe calculator, acelasi rezultat... d-asta ma face sa ma gandesc cum ca ar fi problema din cauza utilizari acestor combinatii de cabluri imbinate...

Attached Files



#42
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Reciteste postul 24

#43
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Multumesc! De unde as putea achizitiona acel separator galvanic? Presupun ca voi avea nevoie de 3 (fiind 3 canale)

Sa inteleg ca partea cu combinatia de cate 2 cabluri cu adaptor pe fiecare canal, n-ar putea fi o problema?

#44
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Urmăreste acest video video  (min 4.20)

De aici  unul bun

Sau aici

Aici

După intercalare poate e nevoie da masa separata de la placa de metal a subului la împământare

Edited by orlandobarbulescu, 28 June 2018 - 17:53.


#45
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Interesant, ma bag sa caut ceva cu jack-uri in loc de rca, sa fie direct.

Pana atunci, referitor la sistemul vechi, l-am mai desfacut o data, m-am uitat bine de tot, am si dezlipit abtipilde... si se pare ca acel condensator mare, este intr-adevar umflat. Exista posibilitatea ca DOAR asta sa fie problema? De l-as schimba cu unul nou... as rezolva-o? Sau e posibil ca si alte componente, chiar daca nu sunt umflate... sa fie totusi "avariate" ?

Attached Files



#46
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Daca acel condensator e defect, logic ca ajunge brum în amplif. De aceea ti-am scris sa-l schimbi. Este foarte probabil să fie doar el.

Ia unul la 35-50 vcc nu la 25v ca cel original.

Edited by orlandobarbulescu, 28 June 2018 - 21:01.


#47
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Mersi mult de informatii...  sa vad cum ajung prin tei sa iau acel condensator. Am comandat si izolatoare cu jack...

#48
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Salutare! Am schimbat condensatorul ala mare de 6800uF... insa baraitul ala tot persista, ce as putea sa mai schimb? Multumesc anticipat

La modul, care din componente ar putea fi de vina in aceasta problema? Ca n-as vrea sa le schimb pe toate :)))

A diminuat mult acel barait, schimbarea condensatorului, insa tot are acel start de boom... si mic bazait, daca stau cu urechea pe el...

#49
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postpickone, on 06 iulie 2018 - 19:56, said:

...mic bazait, daca stau cu urechea pe el...
Dar tu așa asculți muzica: cu urechea lipită de difuzor?
Asta la căști se întâmplă!

Mai citește și tu ceva despre acest subiect ca să nu mai fii așa de ...neștiutor:
Manualul inginerului de sunet P1 și P2 de Cristian Nastase.
Caută-l pe Internet.

#50
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Citește:

Attached Files



#51
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Dacă proiectarea circuitului electric nu respectă traseele de masă astfel încât să nu se formeze infamele bucle de masă prea puțin mai poți face după aceea.
Dacă totuși vrei să lucrezi la el, îți recomand trecerea de la 2 diode in circuitul de redresare la 4 diode sau o punte gata făcuta, cu condensator de decuplare de 100nF pe fiecare dioda si chiar dublarea condensatorului de filtraj.  Dacă vrei să faci asta intru în detalii.

Attached Files


Edited by orlandobarbulescu, 08 July 2018 - 08:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate