Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Roată dreapta spate blocată - Passat 3B6 2007

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
Dromichaetes

Dromichaetes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 06.06.2013
Acum cca. 1 lună m-am trezit cu roata dreapta spate blocată și mesajul de eroare în bord: Parking break fault - see owner`s manual. Fiindcă era trecut de orele 20:00, am decis să apelez la un mecanic a doua zi. Însă a doua zi, roata nu mai era blocată și eroarea nu mai exista.

Din păcate aseară am pățit același lucru însă norocul nu mi-a mai surâs și astăzi încă e blocată și aceiași eroare este prezentă. Frâna de mână este acționată electric. Este complicată rezolvarea problemei de către un mecanic în condițiile în care mașina nu poate fi adusă pe rampă/elevator, roata fiind blocată? Care ar fi motivele posibile care au dus la acest eveniment?

Această eroare, care apare și în clipul video pe de mai jos, am mai avut-o și a trebuit să schimb etrierul stânga spate. Eroarea era prezentă fără a afecta sistemul frânei de mână și s-a rezolvat doar după schimbarea etrierului.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/38rimmcLtQM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
a ruginit discul (din cauza nefolosrii) si s-au sudat/lipit placule

incearca sa parchezi/ lasi pe plat bagata in viteaza 1 si fara frana de mana trasa.

Edited by arg, 24 June 2018 - 13:25.


#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Ce a fost pe o parte, acum s-a produs si pe cealalta. Deci stii ce si cum!

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostDromichaetes, on 24 iunie 2018 - 13:14, said:

Acum cca. 1 lună m-am trezit cu roata dreapta spate blocată și mesajul de eroare în bord: Parking break fault - see owner`s manual. Fiindcă era trecut de orele 20:00, am decis să apelez la un mecanic a doua zi. Însă a doua zi, roata nu mai era blocată și eroarea nu mai exista.

Din păcate aseară am pățit același lucru însă norocul nu mi-a mai surâs și astăzi încă e blocată și aceiași eroare este prezentă. Frâna de mână este acționată electric. Este complicată rezolvarea problemei de către un mecanic în condițiile în care mașina nu poate fi adusă pe rampă/elevator, roata fiind blocată?

Daca e frana pe tambur, problema nu e una dramatica dar masina trebuie ridicata, roata demontata, desfacut capacul si vazut in ce stare sunt angrenajele de frana pe tambur. De regula o sa gasesti rugina, praf, mizerie, etc... Daca toate sunt intacte si nu ai scapari de lichid pe la cilindru.. se da cu un spray de frane, curge toata mizeria, se usuca si se monteaza totul la loc.
Daca frana e pe disc, inspectie vizuala, invartit roata in gol si vazut ochiometric de ce se invarte ingreunat.

#5
Dromichaetes

Dromichaetes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 06.06.2013

View Postarg, on 24 iunie 2018 - 13:24, said:

a ruginit discul (din cauza nefolosrii) si s-au sudat/lipit placule

incearca sa parchezi/ lasi pe plat bagata in viteaza 1 si fara frana de mana trasa.
În ambele cazuri când mi s-a blocat roata, am coborât o pantă de peste 7% înclinare în care am frânat consistent pentru că era drum pietruit cu multe curbe și destul de îngust. Ajuns la destinație, am apăsat butonul pentru frâna de mână iar în scurt timp am fost nevoit să mișc mașina însă am constatat că roata era blocată...Este parcată pe plat și fără frâna de mână trasă.

#6
riley

riley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 01.11.2017
Ce mecanic e ala de nu stie ca telescoapele, arcurile, rulmentii, etrierele se schimba perechi.....sau macar sa ti-l fi verificat si pe celalalt.

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Eu am observat ca, cel putin la stilul meu de mers, in 90% din franari franele din spate nu se activeaza.
Parerea mea e ca trebuiesc servisate franele, demontat tot (etrieri, pistoane si ce mai e pe acolo) si repus la loc (uns si eventual inlocuit ce trebuie), ceva pe acolo e gripat.

#8
Dromichaetes

Dromichaetes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 06.06.2013

View Postarg, on 24 iunie 2018 - 13:48, said:

Eu am observat ca, cel putin la stilul meu de mers, in 90% din franari franele din spate nu se activeaza.
Parerea mea e ca trebuiesc servisate franele, demontat tot (etrieri, pistoane si ce mai e pe acolo) si repus la loc (uns si eventual inlocuit ce trebuie), ceva pe acolo e gripat.
Asta e și părerea mea, doar că având roata blocată, nu am cum să ajung la nici un service.

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postarg, on 24 iunie 2018 - 13:24, said:

a ruginit discul (din cauza nefolosrii) si s-au sudat/lipit placule

incearca sa parchezi/ lasi pe plat bagata in viteaza 1 si fara frana de mana trasa.

Din contra, eu stiam ca folosirea repetata a franei de mana, preintampina blocarea angrenajelor... daca o lasi nefolosita, rugina si mizeria e mama lor.

#10
riley

riley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 01.11.2017

View Postarg, on 24 iunie 2018 - 13:48, said:

Eu am observat ca, cel putin la stilul meu de mers, in 90% din franari franele din spate nu se activeaza.
Parerea mea e ca trebuiesc servisate franele, demontat tot (etrieri, pistoane si ce mai e pe acolo) si repus la loc (uns si eventual inlocuit ce trebuie), ceva pe acolo e gripat.
Nu stiu cum ai stabilit procentajul, dar omiti un lucru: franele de pe spate sunt comandate de un repartitorde franare, care in functie de conditiile in care circula masina...viteza, incarcatura, comanda functionarea franelor spate. Mai intai intra in functiune cele fata

#11
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postriley, on 24 iunie 2018 - 13:43, said:

Ce mecanic e ala de nu stie ca telescoapele, arcurile, rulmentii, etrierele se schimba perechi.....sau macar sa ti-l fi verificat si pe celalalt.
etrierii de ce in perechi?

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostDromichaetes, on 24 iunie 2018 - 13:55, said:

Asta e și părerea mea, doar că având roata blocată, nu am cum să ajung la nici un service.

Ridic-o p cric si incearca sa invarti de ea cu mana, vei vedea ca nu e cu totul blocata ci ca se invarte greu... Poate totusi nu ai nevoie de platforma pana la primul service (te costa cat deblocarea rotii).

#13
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postarg, on 24 iunie 2018 - 13:48, said:

Eu am observat ca, cel putin la stilul meu de mers, in 90% din franari franele din spate nu se activeaza.
fii serios, se activeaza tot timpul toate rotile

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postarg, on 24 iunie 2018 - 13:48, said:

Eu am observat ca, cel putin la stilul meu de mers, in 90% din franari franele din spate nu se activeaza.

Nu e normal sa nu se activeze.  Daca e pe tambur pune un ban deoparte, cumpara cilindri receptori TRW, 1l lichid de frana si fa aerisire clasica la pedala.. la un mecanic bun... si o sa vezi ca, daca lucrare a facuta cum trebuie, nu numai ca o sa simti frana pe spate, dar te poate tine si 5 ani fara sa mai umbli acolo.. Si eu m-am koyt de bani, dar dupa ce am rezolvat-o (cu ocazia unui ITP) am vazut diferenta.

#15
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postriley, on 24 iunie 2018 - 13:43, said:

Ce mecanic e ala de nu stie ca telescoapele, arcurile, rulmentii, etrierele se schimba perechi.....sau macar sa ti-l fi verificat si pe celalalt.

Rulmentii se schimba perechi ? Etrierele ? La arcuri si telescoape inteleg. Nu ca nu s-ar putea schimba cate unul Posted Image

Edited by TruculMagic, 24 June 2018 - 14:00.


#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postunbrutus, on 24 iunie 2018 - 13:57, said:

fii serios, se activeaza tot timpul toate rotile

se activeaza toate, dar franeaza care vor ele, de asta nu simte frana pe spate.
Nu exista masina care parcata in fata blocului sa nu rugineasca in zona aia in cativa ani.

Edited by rosix, 24 June 2018 - 14:01.


#17
riley

riley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 01.11.2017

View Postunbrutus, on 24 iunie 2018 - 13:56, said:

etrierii de ce in perechi?
Daca ai o masina buna, pentru siguranta ta. Dar retine ca am specificat ca macar trebuia verifica si celalalt. Eu am A4 si marturisesc ca la scurt timp dupa ce am sesixat probleme la un etrier, au aparut si la celalalt

#18
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postrosix, on 24 iunie 2018 - 13:41, said:

Daca e frana pe tambur...
Nu e.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate