Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Rezervor subteran din beton

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Salut
imi cer scuze daca nu am gasit un eventual topic care sa detalieze urmatoarea situatie:

datorita lipsei de apa pe timpul verii, m-am gandit sa imi construiesc un rezervor subteran din beton in care sa acumulez apa de la retea (atunci cand curge Posted Image ).

variantele cu rezervoare subterane/supraterane din fibra sau plastic le-am cercetat dar ridica diverse probleme, in special legate de calitatea apei depozitate pe timp de vara.
rezervorul sa aiba ca dimensiuni utile interioare un 2*3 cu h=2,5, ceea ce ar insemna cam 15 mc de apa.
nu am gasit insa detaliat care ar fi etapele de constructie si hidroizolare.
in principiu din cate am gasit pana acum ar trebui sa aiba pereti cam de 20 cm de beton, armat cu 1-2 plase fi 8 si stalpi de armare pe colturi.
peste va veni un planseu cam de 10 cm, armat cu plasa si o gura de vizitare
la partea superioara a peretilor va fi necesar sa treaca prin pereti 2 tevi perfect izolate fata de beton, una pentru umplere si una pentru golire cu hidrofor.

o varianta constructiva presupunea turnarea intai a peretilor, apoi a fundului si la final a planseului.
ce nu imi este clar este daca aceasta turnare in etape va realiza o etanseitate intre pereti si fundul bazinului.
apoi nu stiu ce hidroizolare exterioara trebuie facuta si cum.
multumiri anticipate pentru orice sfat.
stima

#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Te costa cat o casa ...chiar asa probleme mari cu apa sunt in zona ?
Mai ieftin iesi cu rezervoare armate din plastic de 1 metru cub , legate serie si ingropate in pamant la 80cm sub nivelul solului sa nu inghete .
Poti cauta si o cisterna dezafectata de la ICIL , pentru lapte sau produse alimentare sau din fibra de sticla de la autospecialele de spalat drumul in orase - orice dar o varianta mai ieftina ca la asa ziduri bagi la beton , armatura , hidroizolatie de platesti apa la o comuna intreaga pe 1 an de zile.
Atentie cu pastrarea apei ca nu e vin...intervin diverse animalute, e mediu umed si intuneric, mai bagi si o instalatie de osmoza inversa , mai ieftin iesi sa te muti.

Edited by ldpe, 24 June 2018 - 12:21.


#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Baga o cautare pe tema, sa-u scris zeci de pagini pro si contra. Nu vei afla nimic nou fata de ce s-a mai scris, dar vei da peste  mistocari noi.
Si lasa dreaq acumularile de apa cu alge si cu viermusi, baga un foraj/hidrofor, la aceeasi bani.

Edited by myshyk, 24 June 2018 - 12:19.


#4
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
la ce nivel ai panza freatica? Nu ar fi mai simplu sa sapi dupa apa? Eventual si un hidrofor ca sa nu stai sa dai la pompa si aia e.

#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
[ http://www.foraje.info/img/15961foraje-puturi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Un foraj la mare adancime este recomandat!

Attached Files


Edited by xmanyacs77, 24 June 2018 - 12:29.


#6
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 19.04.2010

 xmanyacs77, on 24 iunie 2018 - 12:29, said:

[ http://www.foraje.info/img/15961foraje-puturi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Un foraj la mare adancime este recomandat!

NU descuraja nu este chiar asa de scumpa constructia unui reyervor subteran din beton,Acum 40 DE ANI cand au facut parintii mei casa au facut unul [BAZIN] si a fost bun foarte multi ani.
Daca este finisat-drişcuit sau [gletuit cum se spune mai nou] foarte fin la interior cu o şapa de ciment curat atunci sigur va tine apa.Idea este sa nu apara fisuri mari de la inghet sau vibratii ,sau alte MISCARI puternice ale solului/terenului.

Edited by csoka2002ro, 24 June 2018 - 13:09.


#7
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007

 ldpe, on 24 iunie 2018 - 12:16, said:

Te costa cat o casa ...chiar asa probleme mari cu apa sunt in zona ?
Mai ieftin iesi cu rezervoare armate din plastic de 1 metru cub , legate serie si ingropate in pamant la 80cm sub nivelul solului sa nu inghete .
Poti cauta si o cisterna dezafectata de la ICIL , pentru lapte sau produse alimentare sau din fibra de sticla de la autospecialele de spalat drumul in orase - orice dar o varianta mai ieftina ca la asa ziduri bagi la beton , armatura , hidroizolatie de platesti apa la o comuna intreaga pe 1 an de zile.
Atentie cu pastrarea apei ca nu e vin...intervin diverse animalute, e mediu umed si intuneric, mai bagi si o instalatie de osmoza inversa , mai ieftin iesi sa te muti.
da problemele sunt mari cu apa pe timpul verii, adica mai mult lipsa
orice rezervor de plastic se pare ca in timp face chestii gen alge, bacterii, etc

 myshyk, on 24 iunie 2018 - 12:18, said:

Baga o cautare pe tema, sa-u scris zeci de pagini pro si contra. Nu vei afla nimic nou fata de ce s-a mai scris, dar vei da peste  mistocari noi.
Si lasa dreaq acumularile de apa cu alge si cu viermusi, baga un foraj/hidrofor, la aceeasi bani.
s-au facut foraje in zona si pe la 120-150 m s-a gasit ceva apa, dar foarte proasta calitativ

 Serafim606, on 24 iunie 2018 - 12:25, said:

la ce nivel ai panza freatica? Nu ar fi mai simplu sa sapi dupa apa? Eventual si un hidrofor ca sa nu stai sa dai la pompa si aia e.
panza freatica " nu exista" ca sa zic asa, cel putin cat s-a incercat pana acum 120-150 m

multumesc pentru raspunsuri dar rog daca se poate sfaturi constructive in sensul sugerat
cu stima

Edited by cretu22, 24 June 2018 - 13:29.


#8
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 19.04.2010

 csoka2002ro, on 24 iunie 2018 - 13:08, said:

NU descuraja nu este chiar asa de scumpa constructia unui reyervor subteran din beton,Acum 40 DE ANI cand au facut parintii mei casa au facut unul [BAZIN] si a fost bun foarte multi ani.
Daca este finisat-drişcuit sau [gletuit cum se spune mai nou] foarte fin la interior cu o şapa de ciment curat atunci sigur va tine apa.Idea este sa nu apara fisuri mari de la inghet sau vibratii ,sau alte MISCARI puternice ale solului/terenului.

Nu stiu daca ai apucat sa citesti ce am scris adineauri,se poate si din beton,daca este subteran si bine acoperit !
Alge nu o sa faca,dar bacterii si alte vietati de tip caverna  sigur o sa ai in el dar din timp in timp se poate adauga var sau var cloros.
Si te rog sa ma crezi si in orientul apropiat,israel sau unde mai ploua din cand in cand tot asa aduna apa in rezervoare de ciment sau chiar de caramida zidita cu mortar de var cu ciment.Si tu poti aduna apa de ploaie la fel de bine in acest rezervor.
Cand amlpasezi teava/ tevile poti folosii linistit bitum incalzit dar daca vei folosii hidroforul tot pe deasupra trebuie sa pui teava de la sorbul hidroforului.

Edited by csoka2002ro, 24 June 2018 - 13:43.


#9
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007

 csoka2002ro, on 24 iunie 2018 - 13:42, said:

Nu stiu daca ai apucat sa citesti ce am scris adineauri,se poate si din beton,daca este subteran si bine acoperit !
Alge nu o sa faca,dar bacterii si alte vietati de tip caverna  sigur o sa ai in el dar din timp in timp se poate adauga var sau var cloros.
Si te rog sa ma crezi si in orientul apropiat,israel sau unde mai ploua din cand in cand tot asa aduna apa in rezervoare de ciment sau chiar de caramida zidita cu mortar de var cu ciment.Si tu poti aduna apa de ploaie la fel de bine in acest rezervor.
Cand amlpasezi teava/ tevile poti folosii linistit bitum incalzit dar daca vei folosii hidroforul tot pe deasupra trebuie sa pui teava de la sorbul hidroforului.

multumesc
intentionez sa il fac de 2 m inaltime interioara ca sa pot sa il curat din cand in cand, plus var sau clor
deasupra va fi un strat de 20 cm de pamant ( o fi suficient?)
poti detalia te rog partea cu bitumul incalzit la montarea tevilor?

eu ma gandeam sa instalez intai tevile sa treca dintro parte in alta a cofragului si apoi sa torn betonul in perete. in felul acesta tevile sunt cred efectiv incastrate etans in beton. sau nu?

#10
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 19.04.2010

 cretu22, on 24 iunie 2018 - 13:55, said:


multumesc
intentionez sa il fac de 2 m inaltime interioara ca sa pot sa il curat din cand in cand, plus var sau clor
deasupra va fi un strat de 20 cm de pamant ( o fi suficient?)
poti detalia te rog partea cu bitumul incalzit la montarea tevilor?

eu ma gandeam sa instalez intai tevile sa treca dintro parte in alta a cofragului si apoi sa torn betonul in perete. in felul acesta tevile sunt cred efectiv incastrate etans in beton. sau nu?

In principiu adancimea ingroparii sub sol trebuie sa fie la limita de siguranta la inghet ca sa nu crape betonul/bazinul de la apa inghetata.
Unde montezi teava initial se monteaza o teava de trecere mai groasa in diametru,
Între cele doua tevi se poate turna linistit bitum cald dar ,initial teava [cea de trecere] se poate fixa in betonul proaspat inainte  de  montare in cofrag sau
Meseriasi vechi totdeuna montau O teava de trecere,daca cumva aparea ceva problema in timp de-lungul al anilor,  Cu teava de trecere nu trebuia spart peretele sau betonul.
Eu in locul tau daca tot vei folosii hidroforul nu as face trecerea tevilor decat pe partea deasupra/planseul rezervorului pt ca oricum sorbul trebuie montat la fundul bazinului putin peste nivelul de jos al acestia.Sper ca ai inteles?daca nu revin cu o schiţa desenată dar mai tarziu pt. ca acum la ora aceasta nu am cu ce să desenez frumos !

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 csoka2002ro, on 24 iunie 2018 - 13:42, said:

Nu stiu daca ai apucat sa citesti ce am scris adineauri,se poate si din beton,daca este subteran si bine acoperit !
Alge nu o sa faca,dar bacterii si alte vietati de tip caverna  sigur o sa ai in el dar din timp in timp se poate adauga var sau var cloros.
Si te rog sa ma crezi si in orientul apropiat,israel sau unde mai ploua din cand in cand tot asa aduna apa in rezervoare de ciment sau chiar de caramida zidita cu mortar de var cu ciment.Si tu poti aduna apa de ploaie la fel de bine in acest rezervor.
Cand amlpasezi teava/ tevile poti folosii linistit bitum incalzit dar daca vei folosii hidroforul tot pe deasupra trebuie sa pui teava de la sorbul hidroforului.
Adica clorura de calciu cloroasa?

Edited by myshyk, 24 June 2018 - 14:44.


#12
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cred ca ar trebui precizat care este scopul apei acumulate in acel rezervor. Daca este sa fie folosita in circuitul potabil este una , daca este pentru a fi folosita in circuitul menajer gri sau irigatie este alta.....

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Bine ati venit in anii 2000
Iti recomand un rezervor de 750l cu/fara pompa inclusa - Aquapur

https://www.romstal....abila-c836.html

Din beton se mai fac si acum, dar pentru rezerva anti-incendiu.

#14
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007

 csoka2002ro, on 24 iunie 2018 - 14:30, said:


In principiu adancimea ingroparii sub sol trebuie sa fie la limita de siguranta la inghet ca sa nu crape betonul/bazinul de la apa inghetata.
Unde montezi teava initial se monteaza o teava de trecere mai groasa in diametru,
Între cele doua tevi se poate turna linistit bitum cald dar ,initial teava [cea de trecere] se poate fixa in betonul proaspat inainte  de  montare in cofrag sau
Meseriasi vechi totdeuna montau O teava de trecere,daca cumva aparea ceva problema in timp de-lungul al anilor,  Cu teava de trecere nu trebuia spart peretele sau betonul.
Eu in locul tau daca tot vei folosii hidroforul nu as face trecerea tevilor decat pe partea deasupra/planseul rezervorului pt ca oricum sorbul trebuie montat la fundul bazinului putin peste nivelul de jos al acestia.Sper ca ai inteles?daca nu revin cu o schiţa desenată dar mai tarziu pt. ca acum la ora aceasta nu am cu ce să desenez frumos !


pe timpul iernii nu este nevoie de apa, deci l-as goli si nu ar avea ce sa inghete :)
multumesc pentru celelalte sfaturi

 keta, on 24 iunie 2018 - 14:46, said:

Cred ca ar trebui precizat care este scopul apei acumulate in acel rezervor. Daca este sa fie folosita in circuitul potabil este una , daca este pentru a fi folosita in circuitul menajer gri sau irigatie este alta.....
apa nu va fi folosita pentru baut, va fi folosita pentru menaj bucatarie si baie

 Adm, on 24 iunie 2018 - 15:05, said:

Bine ati venit in anii 2000
Iti recomand un rezervor de 750l cu/fara pompa inclusa - Aquapur

https://www.romstal....abila-c836.html

Din beton se mai fac si acum, dar pentru rezerva anti-incendiu.
multumesc pentru reamintire

acele rezervoare de 750 l sunt fix zero in conditii de utilizare exterioara, temperaturi de vara, crede-ma ca le-am vazut/discutat/apreciat
multumesc de sugestie oricum :)

#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Tu vorbesti despre rezervor de beton (banuiesc ingropat) si apoi spui ca Aquapur e fix zero in conditii de utilziare exterioara?

Eu pot sa iti spun ca am un astfel de rezervor, cu pompa, de peste 10 ani, folosit tocmai pe ideea de rezerva de apa.
No problem inca.

Ce e drept, e tinut in camera tehnica, de la subsol.

#16
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007

 Adm, on 24 iunie 2018 - 16:13, said:

Tu vorbesti despre rezervor de beton (banuiesc ingropat) si apoi spui ca Aquapur e fix zero in conditii de utilziare exterioara?

Eu pot sa iti spun ca am un astfel de rezervor, cu pompa, de peste 10 ani, folosit tocmai pe ideea de rezerva de apa.
No problem inca.

Ce e drept, e tinut in camera tehnica, de la subsol.
ideea este urmatoarea: pe timp de vara, apa de la retea este foarte putina sau deloc pentru cateva zile, motiv pentru care am nevoie de un volum mai mare de apa, gen 6-8-10 mc.
cel de 750 nu am unde sa il pun interior, deci ar trebui sa il las afara, sau sa construiesc special pentru el ceva, si fara rezultatul dorit
stima

#17
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
eu m-as gandi si la un rezervor din fibra de sticla, ingropat.
turnatul betonului betonul mi se pare un pic complicat.

#18
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Orice vas etans, ingropat in pamant , ferit de lumina satisface cerintele tale. Cu cat este mai corecta estimata capacitatea cu atat mai bine, ca apa va fi reimprospatata mai des.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate