Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Conditii actuale Turcia

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
speedyspeed

speedyspeed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 12.02.2008
Salutare,
In luna Iulie merg in concediu in Alanya - Delphin Deluxe.
Drumul il fac cu masina, 2 adulti si 2 copii. Masina este oe leaseplan
Ma ajutati putin cu ce documente am neaparat nevoie legat de copii si masina, pt a nu intampina probleme.

Merci anticipat

#2
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pentru toata lumea trebuie pasaport valabil inca minim 6 luni.
Banuiesc ca cei doi adulti sint mama si tatal copiilor, adica cei trecuti in acte, ca altfel ai nevoie si de "imputernicire" de la parintele biologic (ala trecut in acte)

Cu masina este mai complicat daca nu este pe numele tau. Posibil sa fi nevoit sa-ti gasesti alt mijloc de transport.
Trebuie imputernicire data la notar de la proprietarul masini, care cred ca mai trebuie si tradusa (nu stiu in ce limmba) si "aprobata" de ambasada Turciei si pusa pe ea apostila

Edited by florin71_skoda, 24 June 2018 - 13:00.


#3
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,015
  • Înscris: 11.09.2017

View Postflorin71_skoda, on 24 iunie 2018 - 13:00, said:

Cu masina este mai complicat daca nu este pe numele tau. Posibil sa fi nevoit sa-ti gasesti alt mijloc de transport.
Trebuie imputernicire data la notar de la proprietarul masini, care cred ca mai trebuie si tradusa (nu stiu in ce limba) si "aprobata" de ambasada Turciei si pusa pe ea apostila
Nu-i chiar asa de complicat cu masina.
Eu am intrat anul trecut si voi merge si saptamana asta care vine cu microbuzul unei scoli. Duc studentii pentru o saptamana la Istanbul.
E suficienta o imputernicire scrisa in engleza, de directorul scolii. Pusa stampila scolii. Daca mai e si tradusa de un autorizat in turca, e parfum.
E nevoie de un act stampilat (cel putin in engleza dar daca e tradus si in turca e mai bine) prin care propietarul sa ateste ca e de acord sa-i conduci masina pe teritoriul Turciei. Ar trebui sa fie un astfel de document si pentru vamesii bulgari. Pentru că pe la ei se trece.

Edited by Alireza, 24 June 2018 - 13:43.


#4
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Poate ca pentru un microbuz se aplica alte reguli, deoarece tu esti angajat ca si sofer al acelui microbuz si in cazul proprietarul masini (scoala) nu poate fi sub nici o forma sofer. Tu esti reprezentanutul legal al scoli respective si angajatul scoli respective.

Pe siteul MAE zice ca :

Quote

Documente necesare pentru deplasarea cu autoturismul:
În cazul în care călătoriţi în Turcia cu un autovehicul, condus de către o altă persoană decât proprietarul acestuia, intrarea în Turcia va fi permisă de către Autorităţile vamale numai după prezentarea următoarelor documente:
Documentele autovehiculului, inclusiv asigurarea internaţională tip carte verde;
Împuternicire (procură), tradusă în limba turcă, din partea proprietarului autoturismului (persoană fizică sau juridică), pentru a putea conduce autoturismul respectiv din România în Turcia şi retur.
Atenţie! Procura trebuie să fie tradusă de către un traducător autorizat, autentificată la notar şi apostilată.
Pentru autoturismele închiriate, trebuie să prezentaţi contractul de închiriere şi traducerea acestuia în limba turcă, legalizată şi apostilată.
Precizările de mai sus sunt valabile şi pentru persoanele care deţin un autoturism achiziţionat în leasing.
Conform Acordului internaţional Interbus, la care au aderat atât România cât şi Turcia, în cazul în care conduceţi un microbuz cu peste 9 locuri (inclusiv şoferul) care nu face curse regulate, ci în mod ocazional, este necesar să aveţi o licenţă Interbus.
În cazul în care conduceţi un microbuz care efectuează curse regulate în Turcia trebuie să obţineţi, în prealabil, de la Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii din România, documentele necesare pentru transport internaţional.

Din cite stiu eu, o apostila se poate obtine doar la ambasada

https://www.mae.ro/t...conditions/3753

Edited by florin71_skoda, 24 June 2018 - 15:22.


#5
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,015
  • Înscris: 11.09.2017

View Postflorin71_skoda, on 24 iunie 2018 - 15:19, said:

Poate ca pentru un microbuz se aplica alte reguli, deoarece tu esti angajat ca si sofer al acelui microbuz si in cazul proprietarul masini (scoala) nu poate fi sub nici o forma sofer. Tu esti reprezentanutul legal al scoli respective si angajatul scoli respective.

Pe siteul MAE zice ca :


Din cite stiu eu, o apostila se poate obtine doar la ambasada

https://www.mae.ro/t...conditions/3753

Acuma, fiecare ne dam cu parerea din experienta sau informatiile noastre insa desigur ca initiatorul topicului va face dupa cum va voi el
Insa as vrea sa clarific:

- eu nu sunt angajat al scolii. Sunt doar prieten cu directorul si am petrecut cativa ani in Turcia. Stiu destul de bine Istanbulul si pot face aceasta slujba pentru o saptamana. Deci nici vorba sa fiu reprezentant legal al scolii.
- mie mi s-a facut o procura, in engleza, din partea scolii si a fost suficienta. In primul an am tradus-o si in turca, de frica sa nu am probleme. Dar in al doilea an le-am aratat-o in engleza si a fost suficient.
- in timpul cat am stat in Turcia am circulat acolo cu doua masini inscrise pe Bulgaria. Probabil stii ca in acest caz nu eu eram proprietarul ci un bulgar. Eu aveam doar procurã. Aceasta procura am tradus-o in turca la un traducator autorizat si nu am avut niciodata probleme la vama. La burgari aratam procura in bulgara iar la vama turca, pe cea tradusa in turceste.

Acuma, daca initatorul topicului vrea sa fie foarte sigur si sa se puna la adapost, desigur ca trebuie sa indeplineasca toate conditiile scrise pe saitul MAE. In ce ma priveste, eu stiu din experienta cum merg lucrurile in vama. Am trecut de zeci de ori. Niciodata nu am avut apostila de la ambasada. De fapt acum e prima oara cand aud ca ar fi nevoie de asa ceva Posted Image

In vama turca s-au mai relaxat lucrurile, multi baieti de acolo sunt mai tineri si mai deschisi.
Dar dupa cum scriam, colegul nostru va face dupa cum ii e felul.  Daca e mai neamt de felul lui va merge cu toate aranjate de-a fir a par. Daca e mai cu simtul riscului, merge cu o procura stampilata, tradusa de un autorizat, si gata. Eu asa voi face. Pentru ca asa am facut si pana acum, de zeci de ori, si a mers.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View Postspeedyspeed, on 24 iunie 2018 - 11:59, said:

Salutare,
In luna Iulie merg in concediu in Alanya - Delphin Deluxe.
Drumul il fac cu masina, 2 adulti si 2 copii. Masina este oe leaseplan
Ma ajutati putin cu ce documente am neaparat nevoie legat de copii si masina, pt a nu intampina probleme.

Merci anticipat

pai in primul rand aveti nevoie cu totii de pasapoarte, valabilitatea pașaportului simplu trebuie să fie de cel puţin 150 de zile, la data intrării pe teritoriul acestui stat.
pentru masina, daca este in leasing, iata de ce ai nevoie :
https://www.acte-mas.../cazuistica.htm

in plus, ai nevoie de asigurare RCA (cartea verde), iar Turcia sa fie bifata la lista tarilor in care este valabila asigurarea.
este bine sa stii ca stampila pentru intrarea in Turcia cu masina va fi pusa in pasaportul persoanei care este desemnata prin imputernicirea primita de la firma de leasing. nu este obligatoriu ca persoana respectiva sa fie la volan in momentul trecerii frontierei, este suficient sa fie prezenta in masina.
in functie de traseul ales, este posibil sa ai nevoie de cardul HGS, cu care se achita automat plata portiunilor de autostrada parcurse. costa 55 lire turcesti, gasesti pe net info despre cum si de unde il poti achizitiona.
vei avea nevoie si de vigneta pentru drumurile bulgaresti, cea valabila doar 7 zile nu cred ca va acoperi durata vacantei voastre, este mai bine sa cumperi vigneta pentru 30 de zile decat doua de 7 zile (au acelasi pret cu cea valabila 30 de zile). atentie ca vigneta trebuie lipita pe parbriz in coltul indicat, si trebuie sa pastrezi si chitanta cu codul de bare.
mai sunt taxele de pod giurgiu-ruse (dus-intors) daca veti iesi din tara pe acolo, taxa de dezinfectie la revenirea dinspre turcia in bulgaria.

desi nu e chiar on-topic, eu ti-as recomanda sa faci si asigurari de calatorie pentru voi toti, care sa includa si asigurarea de sanatate. cu doi copii, nu se stie niciodata. mai bine sa platesti asigurarea (nu costa mult) si sa nu ai nevoie de ea, decat invers.
pe site-ul romanesc de impresii de calatorie vei gasi descrieri amanuntite privind calatoria cu masina spre turcia referitoare la cel mai bun traseu, achizitionarea HGS, etc.

#7
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
www.acte-masina-turcia.ro

#8
speedyspeed

speedyspeed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 12.02.2008
Multumesc mult pentru informatii.
Cu Bulgaria stiu cum este, am fost anul asta deja de 3 ori pe la ei, cu Turcia nu stiam exact.
La masina, cei de la leaseplan, au zis ca ideal este sa merg la ambasada Turciei si sa imi dea apostila acolo, am inteles ca se rezolva relativ rapid.
La copii nu este problema, suntem amandoi adultii parintii, deci nu imi trebuie imputernicire.
Mai am sa ma documentez exact de cardul pentru plata autostrazilor HGS...
Si... Drumul as vrea sa il fac din 2 bucati, aveti o recomandare de cazare undeva pe la jumatatea drumului?

O seara buna tuturor!

#9
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 02.02.2009

View Postspeedyspeed, on 26 iunie 2018 - 18:17, said:

Multumesc mult pentru informatii.
Cu Bulgaria stiu cum este, am fost anul asta deja de 3 ori pe la ei, cu Turcia nu stiam exact.
La masina, cei de la leaseplan, au zis ca ideal este sa merg la ambasada Turciei si sa imi dea apostila acolo, am inteles ca se rezolva relativ rapid.
La copii nu este problema, suntem amandoi adultii parintii, deci nu imi trebuie imputernicire.
Mai am sa ma documentez exact de cardul pentru plata autostrazilor HGS...
Si... Drumul as vrea sa il fac din 2 bucati, aveti o recomandare de cazare undeva pe la jumatatea drumului?

O seara buna tuturor!

Pai,pentru cazare ar trebui sa ne spui din ce localitate pleci.

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
de pe site-ul MAE :
"Cel mai uşor de utilizat este HGS, care constă într-un timbru autocolant care este citit de către porţile de taxare special marcate.
Timbrul HGS poate fi achiziţionat de la orice oficiu poştal de pe teritoriul Turciei (PTT) în schimbul sumei minime de 35TL, conţinând un credit de 30 TL. În situaţia în care nu aveţi posibilitatea de a achiziţiona un astfel de timbru autocolant în momentul intrării pe autostradă, aveţi la dispoziţie un termen de 7 zile pentru a achiziţiona unul, contravaloarea taxei fiind debitată automat.
Pentru a vizualiza contul dumneavoastră şi situaţia plăţilor, puteţi accesa site-ul hgsmusteri.ptt.gov.tr sau nr. de telefon 4441788.
În situaţia în care doriţi să contestaţi primirea unei amenzi sau efectuarea plăţilor, va trebui să completaţi formularul “OTOYOL GİRİŞ PLAZASI DÜZELTME FORMU” şi să îl transmiteţi la adresa de e-mail [email protected]."

pe acest site gasesti lista oficiilor postale PTT de unde poti achizitiona cardul HGS.
de asemenea, inteleg ca-l poti achizitiona de la anumite banci si benzinarii.
http://en.ptt.gov.tr/ptten#ptt_hgs

Edited by corinadaniela, 27 June 2018 - 09:41.


#11
speedyspeed

speedyspeed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 12.02.2008
Multumesc mult pentru informatii.

Plec din Bucuresti.

#12
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postspeedyspeed, on 27 iunie 2018 - 23:32, said:

Multumesc mult pentru informatii.

Plec din Bucuresti.
și unde mergi în turcia?

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
a scris ca merge in Alanya - Delphin Deluxe.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate